Skip to main content

ЄС та ALIPH допомагають захистити культурну спадщину в Україні

12/11/2022

Європейський Союз надав 2 мільйони євро Міжнародному альянсу із захисту культурної спадщини в зонах конфлікту (ALIPH) для його діяльності в Україні із захисту культурної спадщини. ALIPH презентує свій План дій для України та деякі результати в рамках даного партнерства з ЄС на Паризькому форумі миру 11-12 листопада.

«Ця співпраця між Європейською Комісією та ALIPH фінансує ініціативи по всій Україні, що впроваджуються місцевими фахівцями у сфері охорони культурної спадщини, аби захистити різноманіття культурної спадщини в музеях, бібліотеках, архівах та інших профільних установах. Ці люди знаходяться на передовій захисту спадщини, і ми прагнемо їм допомогти», – зазначив Пітер М. Вагнер, Директор і Голова Служби інструментів зовнішньої політики Європейської Комісії.

Одразу після початку повномасштабної війни Росії проти України, ALIPH прийняв план щодо захисту культурної спадщини країни та швидко розпочав діяти на місці. За допомогою підтримки Європейського Союзу вже було профінансовано захист колекцій понад 160 музеїв, бібліотек та архівів шляхом придбання або транспортування захисного та протипожежного обладнання. Разом з тим, вдалося модернізувати дев’ять великих сховищ для збереження артефактів та облаштувати чотири «швидкі допомоги для культурної спадщини»: пересувні лабораторії для екстреної реставрації культурної спадщини. Пам’ятники та пам’ятки також охороняються за допомогою програм документування, таких як 3D-оцифрування історичних будівель. Крім того, завдяки ряду ініціатив і проєктів понад 200 фахівців у сфері охорони культурної спадщини отримують заробітню плату, що дозволяє їм продовжувати виконувати свою місію.

«Зобов’язання Європейського Союзу щодо підтримки Плану дій ALIPH для України є першим партнерством між нами. Ми вдячні ЄС за довіру до методу ALIPH – швидко реагувати та зосереджуватися на конкретних проєктах. Лише об’єднавшись у такі кризові часи, ми можемо сподіватися на суттєві зміни у допомозі нашим колегам у сфері охорони культурної спадщини в Україні та в будь-якому іншому місці світу, де наша підтримка може знадобитися під час конфлікту», – зазначив Валері Фріланд, виконавчий директор ALIPH.

Європейський Союз підтримав ALIPH завдяки гнучкості моделі, яку Фонд швидко запровадив: напряму фінансувати організації в Україні, здебільшого за допомогою малих грантів, аби вони мали змогу придбати необхідні їм матеріали. У випадках, коли такі матеріали були недоступні в Україні, ALIPH закуповував та відправляв їх самостійно, часто у співпраці з музеями та організаціями зі Швейцарії, Франції, Італії, Австрії та Великобританії.

Цю методологію було обрано як виставковий проєкт на Паризькому форумі миру (11-12 листопада 2022) та буде представлено виконавчим директором ALIPH, паном Валері Фріландом, під час сесії під назвою: Збереження світової історії: захист культурної спадщини від конфліктів та боротьба з незаконною торгівлею мистецтвом. Крім того, аби віддати шану фахівцям у сфері охорони культурної спадщини в Україні, ALIPH презентує фотовиставку на воротах місця проведення Паризького форуму миру – Palais Brongniart. Європейський Союз виступає партнером обох цих заходів.

Серед партнерів Додаткового плану дій для України – Князівство Монако, Фонд Гетті (the Getty Foundation) та всі члени ALIPH – як державні, так і приватні.

to top