Skip to main content
Поділитись:
Вісник співпраці

НОВИНИ КАМПАНІЙ

Кампанія про культуру

2700 осіб взяли участь у вікторині про культуру та спадщину

«Під час війни підтримка Євросоюзом української культури та спадщини дуже важлива. Це сприяє збереженню нашої ідентичності та культурного багатства, запобігає забуттю свого», – каже 11-річна Анна-Марія Клоц із Кропивницького, учениця Центрально-українського наукового ліцею-інтернату.

Дівчина – серед переможців вікторини «Разом творимо. Разом зберігаємо» від Euroquiz.org.ua, що тривала з 5 квітня по 5 травня. Усього перемогу в змаганні здобули 100 молодих людей. Залежно від конкретних результатів, вони отримали призи – 25 брендованих худі, 35 панамок та 40 еко-торб.

Вікторину проведено в межах однойменної комунікаційної кампанії, покликаної розповісти про підтримку Євросоюзом розвитку української культури та збереження культурної спадщини під час війни.

«Люблю пізнавати себе у чомусь новому! Взяла участь і виграла», – радіє перемозі 16-річна Діана Шевчук зі Звягеля Житомирської області. – «Російська агресія не зупинить українську культуру. Євросоюз допомагає Україні, і ми дуже вдячні за це».

10-річна Анна Горох із Яворова Львівської області взяла участь у вікторині, щоб більше дізнатися про різні культурні ініціативи. Найдужче її вразила інформація про грант ЄС на відновлення старовинних дверей в Одесі.

«Україна повинна бути у сім’ї вільних країн Євросоюзу. Нам дуже важливо відчувати підтримку української культури», – каже Анна.

Вікторина «Разом творимо. Разом зберігаємо» від Euroquiz.org.ua викликала величезний інтерес – участь у ній взяли понад 2700 гравців.

Більше інформації:

Переможці вікторини «Разом творимо. Разом зберігаємо» – https://www.facebook.com/

Кампанія «Разом творимо. Разом зберігаємо» на сайті EU4Ukraine – https://eu4ukraine.eu/


Як фото чернігівських музейників вразили президента Франції

«Ми вже більше року робимо з українськими партнерами колосальну роботу. Настав час підбити підсумки і надіслати сигнал українцям, що наша підтримка триває», – каже Посол Євросоюзу Матті Маасікас в інтерв’ю ICTV. Розмова відбувалася на Софійській площі в Києві, де до кінця червня проходить виставка «Культурна мозаїка».

Сюжет на ICTV став у травні одним із низки матеріалів у медіа, у яких ішлося про підтримку Євросоюзом української культури та культурної спадщини в часи війни. Інформацію про таку допомогу ЄС поширює проєкт «Українцям про Європейський Союз» у межах комунікаційної кампанії «Разом творимо. Разом зберігаємо».

У матеріалах багато йшлося про підтримку українських музеїв.

Зокрема, в опублікованій на «Українській правді» статті «Культура Чернігівщини здатна здивувати світ, але це буде після перемоги» йдеться про Чернігівський обласний художній музей ім. Григорія Галагана. Завдяки підтримці ЄС там вдалося зберегти в належному стані колекцію, успішно пройти зимові енергетичні випробування.

«Через війну ми звернули увагу на цокольний поверх – він слугував укриттям спочатку для експонатів, потім і для людей, – розповідає директор музею Юрій Ткач. – Вирішили навести там лад, зробили практично капітальний ремонт, провели інтернет, поставили сучасне галерейне освітлення й обладнання – і тепер місто має новий, модерновий мистецький простір. Тут також є заслуга гранту Євросоюзу – якби у нас не було коштів на ремонт та укріплення музею, на сонячну станцію, то і питання нового простору було б відкладене на невизначений термін».

Директор служби інструментів зовнішньої політики ЄС Петер Вагнер в інтерв’ю «Суспільному» (на фото) згадує іншу історію, пов’язану з Чернігівським обласним художнім музеєм.

«Із самого початку музейники самі фотографували, як вони захищали експонати, проводили реставраційні роботи. Таким чином вдалося зібрати вражаючу колекцію фотографій, з яких Aliph (міжнародний альянс захисту культурної спадщини в зоні конфліктів – ред.) організував торік у листопаді виставку на Паризькому форумі миру, – розповідає дипломат. – Успіх був величезний, проєкт відібрали як один з тридцятьох для основної презентації. Одного вечора завітав подивитися виставку навіть Президент Франції Емануель Макрон, був дуже вражений».

Петер Вагнер згадує також, що лише протягом перших тижнів війни ЄС та Aliph змогли зібрати близько двох мільйонів євро – сума невелика, однак завдяки цьому вдалося терміново допомогти 160 українським закладам культури.

Серед тих, що отримали європейську допомогу – львівський меморіальний музей «Територія терору».

«З перших днів війни ми сфокусувалися на збереженні нашої колекції, фондів, оцифровуванні їх, завантаження файлів онлайн, – розповідає директорка музею Ольга Гончар в іншому сюжеті «Суспільного» – Співпрацювали з таким проєктами як «Дім Європи» та фонд Aliph, які підтримуються Європейським Союзом. Завдяки цій співпраці стало можливим збереження наших фондів в умовах війни».

Більше інформації:

Сюжет телеканалу ICTV

Інтерв’ю Директора служби інструментів зовнішньої політики ЄС Петера Вагнера «Суспільному»

Інтерв’ю директорки музею «Територія терору» Ольги Гончар «Суспільному»

Стаття «Культура Чернігівщини здатна здивувати світ, але це буде після перемоги»


НОВИНИ ПРОЕКТІВ

Підтримка дітей

«Милі добрі дорослі, зупиніть війну…»

На великому екрані – руїни будинків, кадри жорстоких боїв, понівечена земля. На задимленій сцені під ним діти читають вірші, деякі покладено на музику. Біль, страх, сподівання на мир.

«Милі добрі дорослі, зупиніть війну; А я кольоровими фарбами для вас прикрашу весну; І намалюю вам сонечко, що в небі буде сміятись; І більше не буду плакати, і більше не буду боятись».

На таких простих, часом глибших, але завжди щемких дитячих віршах побудовано літературно-мистецьку постановку «Відсіч», яка відбулася в травні в Житомирі. Це частина проєкту «Волонтерський десант «Відсіч», що реалізується Волонтерським штабом Житомира на грант від фінансованої ЄС програми «Громадськість за демократизацію».

Мета проєкту – закарбувати відчуття і спогади дітей-свідків війни через літературну і театральну творчість, інтегрувати травматичну пам’ять війни через мистецтво. Збагатити культурну спадщину в авторстві дітей і молоді, розвивати патріотичне виховання”, – каже голова Волонтерського штабу Житомира Галина Чибуровська.

Участь у виставі взяли 80 дітей – автори віршів, інші учні та студенти Житомира, учасники хорової студії «Струмочок», театрально-хореографічної студії «Світлячок», театральної майстерні «Драма» та фольклорного ансамблю національного обряду «Родослав» Житомирської обласної філармонії.

«Через літературу, театральну культуру можна впливати на людську особистість, збагачуючи її знаннями і піднімаючи морально, даючи вміння розуміти людей, – каже Ніна Рябенко, співорганізаторка вистави. – Таким чином хочемо звернути увагу світової спільноти на трагічні події, які відбуваються у нашій країні та закликати засудити режим Путіна за те, що він приніс відчай, трагедію і біль мирній українській нації».

Діти сприймають війну по-особливому. Чутливіше, болючіше. Їхні відчуття, передані через твори, надзвичайно цінні.

«Тепла осінь у жовтні настала; Нам би йти по грибочки у ліс; А ми всі біжимо у підвали; І земля – в морі крові та сліз», – лунають зі сцени спогади про початок російського ракетного терору. Діти війни більше за дорослих страждають емоційно. Допомогти їм впоратися з цим – один із напрямків «Волонтерського десанту «Відсіч».

«Проєкт не лише про вірші та творчість, а й про психологічну допомогу дітям війни через мистецтво, – каже Галина Чибуровська. – Дітей супроводжує досвідчений психолог, проводимо для них тренінги, навчаємо азам емоційного інтелекту та навичкам опановувати негативні емоції».

Більше інформації:

Відео літературно-театральної постановки «Відсіч»

Фейсбук-сторінка Волонтерського штабу Житомира


Цифрова трансформація

«Трембіта» забезпечує все більше обмінів даними

Понад 541 мільйонів транзакцій здійснено у першому кварталі цього року через систему обміну даними «Трембіта». Про це йдеться у звіті, оприлюдненому в травні фінансованим ЄС проєктом EU4DigitalUA. Це значно більше, ніж за останній звітний період 2022 року.

Загалом від часу введення системи в експлуатацію через «Трембіту» здійснено понад 2,3 млрд. транзакцій – тобто, обмінів інформацією між різними державними електронними реєстрами та інформаційними системами. Це дозволяє державним органам надавати громадянам зручні та швидкі електронні послуги.

Наприклад, на початку цього року запущено послугу із подачі онлайн заяви на державну реєстрацію шлюбу через «Дію». Раніше, після початку війни, завдяки «Трембіті» було налагоджено 10 електронних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану – отримання дублікатів свідоцтв про народження, про смерть, реєстрацію чи розірвання шлюбу та інших, а також відповідних витягів.

«Війна не похитнула поступ України у розвитку цифровізації, створенні нових електронних послуг, – каже керівниця проєкту EU4DigitalUA Марі Педак. – Кількість транзакцій через «Трембіту» наближається нині до довоєнного рівня. Можливість для громадян користуватися електронними послугами замість традиційних «паперових» стає дедалі ціннішою в умовах значних соціальних та економічних викликів, спричинених російською агресією».

Роботу над створенням «Трембіти» було розпочато у 2016 році в межах фінансованого ЄС та SIDA (Швеція) проєкту EGOV4UKRAINE, у промислову експлуатацію систему введено 2020-го. Нині її у співпраці з Міністерством цифрової трансформації супроводжує проєкт EU4DigitalUA, згодом цю місію перебере так само фінансований Євросоюзом DT4UA, який було запущено в листопаді минулого року. Усі три проєкти реалізує та реалізувала естонська Академія електронного управління.

Зараз команда працює над низкою наступних послуг, які значно спростять життя різним категоріям громадян. Наприклад, бізнесу.

«Комплексна послуга Е-Підприємець передбачатиме надання за однією заявою 26 послуг, пов’язаних із відкриттям компанії. У роботі проєкту нині вже 16 з них, – розповідає експерт проєкту Дмитро Булика. – Причому асортимент варіюватиметься залежно від потреби підприємця, його поточного статусу. Наприклад, є в людини вже відкритий ФОП чи немає, потрібна їй ліцензія на продаж чогось чи ні тощо. Система сама обере необхідний порядок замовлення послуг, збереже результати та повідомить користувача про завершення процесу. Витрати часу будуть у рази менші порівняно з фізичним відвідуванням суб’єктів надання послуг або ЦНАП».

Інші плани проєкту передбачають створення можливості для громадян отримати на порталі «Дія» документ про освіту – це, зокрема, важливо для тисяч людей, документи яких було загублено чи знищено через війну.

Більше інформації:

Звіт про роботу «Трембіти» у першому кварталі 2023 року

Фейсбук сторінка проєкту EU4DigitalUA

Сайт проєкту EU4DigitalUA


Суспільство

Донатьте, але безпечно

Нещодавно чималий резонанс у соцмережах та медіа викликав незвичний збір коштів – дехто просив пожертви на купівлю моноколеса для військового медика. Мовляв, так йому буде легше діставатися поранених бійців.

Коштувало колесо аж 120 тисяч гривень. Чимало людей висловлювали обґрунтовані сумніви – як на призначеному для пересування рівним міським асфальтом пристрої можна долати ями, горби, багнюку тощо?

Незалежно від цієї історії та її оцінок, сумніви і обережність при донатах не завадять завжди. Бути пильними закликають й автори посібника «Онлайн-шахрайство з донатами (пожертвами) під час війни». Його видано за підтримки ЄС та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Безпосередньо посібник підготовлено громадською організацією «Мінзмін» у співпраці з Міністерством цифрової трансформації.

«Є чимало випадків, коли збори для військових та цивільних намагаються використати на свою користь недоброчесні люди. Це може мати вигляд «збору» від блогера на потреби ЗСУ, викрадення персональних даних банківських карток через шахрайські телеграм-канали, які вимагають надати ці дані, зламування акаунтів рідних військовослужбовців, щоб організовувати псевдозбори на допомогу, – каже Анастасія Апетик, голова правління ГО «Мінзмін». – Тож потрібно бути обачними під час здійснення донатів, щоб кошти ішли туди, де від них буде максимальна користь».

Випадків доведеного шахрайства справді немало. Наприклад, в середині травня на Чернігівщині було викрито ділків, які зверталися до підприємців нібито від імені керівника місцевої РДА і просили грошей на допомогу ЗСУ.

У посібнику детально розписано, як працюють шахрайські організації, що треба зробити, перш ніж пожертвувати кошти, а чого не варто робити.

«Приватні пожертви у воєнний час є не лише важливим джерелом підтримки українських захисників та цивільних, які цього потребують, – каже Роман Романов, директор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження». – Вони також є важливим механізмом консолідації для українців незалежно від того, де ті перебувають. Волонтери створили невидимі мережі довіри та підтримки, але вони дуже крихкі й потребують захисту від крадіжок та шахрайства. Тож нам потрібно надати людям базові навички безпеки».

Посібник «Онлайн-шахрайство з донатами (пожертвами) під час війни» не єдиний, що поповнив у травні колекцію відповідного розділу порталу «Дія.Освіта». За підтримки ЄС з’явилися ще відразу чотири гайди з онлайн безпеки, написані простою мовою для різних цільових груп: дітей, освітян, батьків та людей елегантного віку.

«Розвивати навички з онлайн-безпеки під час активної фази війни – це справа всіх в Україні, незалежно від віку. Усі мають знати, як безпечно зберігати паролі, встановлювати двоетапну перевірку чи налаштувати приватність у соціальних мережа», – підкреслює Анастасія Апетик.


Судочинство

Ініціатива «Модельні суди» поповнилася новими учасниками

Міцні регіони

Ще 13 українських судів приєдналися до ініціативи «Модельні суди», яку реалізує фінансований ЄС проєкт «Право-Justice». У травні його експерти провели з новими учасниками координаційну зустріч. Усього спільнота об’єднує тепер 90 українських судів.

«На шляху України до ЄС важливим є забезпечення доступу до правосуддя навіть в умовах воєнного стану, покращення якості надання громадянам судових послуг, підвищення клієнтоорієнтованості судів, – підкреслює міжнародний головний експерт проєкту ЄС «Право-Justice» Анна Адамська-Галлант. – Ініціатива продовжує допомагати українським судам напрацьовувати та впроваджувати модельні рішення, які виконуватимуть ці завдання через застосування уніфікованих підходів до судового адміністрування за прикладом сучасних практик європейських країн».

Модельні рішення стосуються різних аспектів роботи суду.

Наприклад, це запровадження у судах служби судових волонтерів на основі досвіду міжнародних експертів з Литви. Чимало людей, які звертаються до суду, потребують консультаційної підтримки, яку через значне навантаження не завжди можуть надати працівники суду. Тож судові волонтери – зазвичай студенти юридичних факультетів – надають відвідувачам всю необхідну інформацію, допомагають знайти зали судових засідань, роз’яснюють права та обов’язки тощо.

Інше прогресивне модельне рішення – запровадження у судах інтегрованої рецепції. Це місце, де відвідувачі вперше контактують з судовою системою. Тут можна подати та отримати документи, одержати всю інформацію щодо розпорядку роботи суду, розкладу судових засідань, розміщення залів судових засідань тощо.

Ініціативу «Модельні суди» було розпочато ще 2018 року. Новими учасниками її в травні стали судові установи з різних куточків України та різної спеціалізації.

«Для нас це чудова нагода імплементувати низку модельних рішень у сфері судового адміністрування, зокрема підвищення клієнтоорієнтованості суду. Одним з напрямків стане повноцінне облаштування вестибюлю за принципом «Єдиного простору», що передбачатиме отримання 90% судових послуг у цьому приміщенні, – каже голова Київського районного суду Одеси Сергій Чванкін. – Там будуть комфортні зони очікування для відвідувачів, кімнати для медіації та представників ЗМІ та зали для проведення відеоконференцій. Прагнемо, щоб корисна, але недоступна для розуміння пересічними громадянами інформація транслювалася через мультимедійні екрани з інфографікою в холі суду».

У суді сподіваються, що «Єдиний простір» запрацює в повноцінному режимі вже цього року.

У травні проєкт ЄС “Право-Justice” запустив також онлайн платформу “Модельні суди: майданчик добрих практик», яка є інформаційним та навчальним ресурсом для всіх судів, враховуючи їх потреби в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови.

Більше інформації:

Онлайн платформа «Модельні суди: майданчик добрих практик»

Фейсбук – група «Модельні суди – майданчик добрих практик»

Сайт проєкту ЄС «Право-Justice»


Культура

«Дім Європи» провів дискусію про відновлення культурної інфраструктури

Міцні регіони

Внаслідок російського вторгнення в Україні зруйновано близько 1500 об’єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури. Відновлювати як було чи зводити їх по-новому – фахову дискусію про це провів фінансований ЄС проєкт «Дім Європи».

Участь у ній взяли архітектори, дизайнери, фахівці зі сфери культури. «Мізковий штурм» проведено в межах Лабораторії культурної трансформації проєкту.

Один із конкретних прикладів, які обговорювали спеціалісти – будинок по проспекту Соборному, 151 у Запоріжжі. У жовтні 2022 року російська ракета знищила там цілий під’їзд. Водночас будинок є частною цілісного архітектурного ансамблю частини проспекту, збудованого за радянських часів. Той архітектурний стиль називають ще «сталінський ампір».

Тож відновити частину будинку такою, як була до руйнування – чи застосовувати інший підхід?

Запорізький дизайнер та керівник студії ILYIN STUDIO Андрій Ільїн вважає, що в будь-якому разі до питання відновлення чи реконструкції пошкоджених об’єктів слід підходити індивідуально, зокрема враховуючи відсоток руйнувань. Також і в цьому випадкові.

«Будинок зруйновано на 25%. Знищена частина була складовою ансамблю, але вона може бути інтерпретованою по-новому, – вважає Андрій Ільїн. – Варто змінити цільове призначення цієї частини будівлі. Відновлення не так, як було – це вже сам по собі пам’ятник. Наступні покоління бачитимуть наслідки атаки «русского мира».

Архітекторка та ландшафтна дизайнерка Світланка Кульбашна з Дніпра також пропонує не повертатися до минулого.

«Проспект Соборний – це історія радянської архітектури. Нічого не треба відновлювати, як було. Життя цікаве змінами, – каже Світлана. – І якщо вони спричинені війною, треба цим скористатися. Художники, архітектори мають працювати із закріпленням цих ран на тілі міста. Щоб було видно – ті, що створили цю «сталінщину», її і зруйнували».

Окрім будинків чи пам’яток, що становлять архітектурну цінність, є ще великий масив зруйнованої культурної інфраструктури: музеї, палаци чи будинки культури, збудовані свого часу за радянськими шаблонами. Значної архітектурної цінності вони не мають, але важливі для громад. Це також велика тема для обговорення, переконані у проєкті «Дім Європи».

«Повоєнна відбудова – це значно більше, ніж реконструкція та реставрація старого, це переосмислення, реалізація нових концептів та модернізація, – каже Андрій Вашека, координатор Лабораторії культурної трансформації. – Процеси відбудови після закінчення війни розвиватимуться дуже швидко, тому ми повинні готуватися до цього вже зараз. Хочемо допомогти менеджерам культури підготувати концепції та ідеї культурної відбудови, відкрити для них платформу для обговорення актуальних проблем та залучити провідних експертів з України та ЄС».

Більше інформації:

Сайт проєкту «Дім Європи»

Фейсбук-сторінка проєкту

Нещодавно зруйнований Клуб фенольного заводу у с. Нью-Йорк на Донеччині (Фото)


Можливості


Культура

Представництво ЄС в Україні та Київська міська галерея мистецтв «Лавра» в межах всеукраїнської кампанії «Разом творимо. Разом зберігаємо» проводять конкурс художніх проєктів, присвячених осмисленню російської війни в Україні з 2014 року й до сьогодні з фокусом на взаємодію України та ЄС.

Реченець − 20 червня 2023 року

Детальніше тут


Проєкт EU4Culture проводить конкурс на підтримку культурних і крос-інноваційних проєктів у нестоличних містах Азербайджану, Вірменії, Грузії, Молдови та України. Можуть бути підтримані проекти тривалістю до 10 місяців, які будуть впроваджені у жовтні 2023 – липні 2024. Максимальний грант 25 тисяч євро.

Реченець ‒ 25 липня 2023 року

Детальніше тут


Видавці можуть отримати грант до 5 тисяч євро на переклади книжок, написаних мовами ЄС або нацменшин України. Грант покриває переклад, редактуру, передачу прав, дизайн, друк та популяризацію новинки

Реченець ‒ 22 червня 2023 року

Детальніше тут


Громадянське суспільство

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій проводить конкурс грантів щодо надання допомоги і підтримки ОГС. Розмір гранту може бути від 150 тис. євро до 250 тис. євро. Конкурс реалізується у партнерстві з французькою організацією ERIM в межах фінансованого ЄС проєкту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні».

Реченець – 9 червня 2023 року

Детальніше тут


За підтримки Європейського Союзу Фонд Східна Європа у межах проєкту «Фенікс» оголошує конкурс civic tech проєктів “Act to Support” з метою посилити спроможність організацій громадянського суспільства ефективно працювати з ВПО та владою громад, які приймають.

Реченець − 25 червня 2023 року

Детальніше тут


У межах фінансованої ЄС програми «Громадськість за демократизацію» триває постійний конкурс для організацій громадянського суспільства, які впроваджують гуманітарні та волонтерські ініціативи, інформують суспільство про поточні виклики та шляхи допомоги громадянам, розвивають волонтерську діяльність громадян та організацій та допомагають вирішити найнагальніші проблеми, зумовлені війною.

Реченець − 31 липня 2023 року

Детальніше тут


Бізнес

Підприємці можуть отримати пільгові кредити на суму до 5 млн. грн на термін до 60 місяців за спільною програмою Ощадбанку, Європейського інвестиційного банку та Європейського інвестиційного фонду. 70% застави за такий кредит забезпечуються гарантіями ЄІБ.

Детальніше тут


Київська школа економіки та Міністерство економіки України за фінансової допомоги ЄС нададуть гранти на дослідницьку роботу, аналіз ринкових тенденцій, моделювання економічних процесів та ризиків, а також розробку записок, стратегічних рекомендацій та підтримку реалізації проєктів Міністерства економіки на шляху до розбудови України.

Детальніше тут


Триває набір на курс «Соціальна пекарня: від твоєї ідеї до бізнес-моделі», який дасть можливість покращити професійну обізнаність зі створення соціальної пекарні через STEM-навчання.

Реченець − 21 липня 2023 року

Детальніше тут


Проєкт EU4Business та ПРООН запрошують консорціуми організацій з підтримки бізнесу подавати заявки на грант до 50 тис. євро на підвищення стійкості організації та здатності до надання бізнес-послуг.

Реченець − 5 червня 2023 року

Детальніше тут


Медіа

Журналісти-початківці та студенти у сфері журналістики мають можливість відвідати Брюссель, дізнатися більше про політику ЄС у різних регіонах, познайомитися з відомими журналістами та взяти участь у преспоїздках. Візит відбудеться у жовтні 2023 року.

Реченець − 10 липня 2023 року

Детальніше тут


Підпишіться на «Вісник співпраці ЄС-Україна»


* обов’язкове поле
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

Медіадайджест підготовлений проєктом «Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com