Skip to main content

Разом творимо. Разом зберігаємо.

Оновлено: 28/05/2023

Україна має багатогранну культурну спадщину і потужний творчий потенціал, що розвивалися разом з іншими європейськими націями і несуть в собі цінності свободи та гуманізму. Усе це сьогодні перебуває під загрозою та піддається численним ризикам під час війни, що досі триває.

Разом зберігаємо

Починаючи з 24 лютого 2022 року, за попередньою оцінкою Міністерства культури та інформаційної політики України, понад 1500 об’єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури в Україні були пошкоджені або повністю зруйновані внаслідок повномасштабного російського вторгнення.

Це музеї, пам’ятники, храми, бібліотеки, культурні центри тощо. У результаті бойових дій чимало унікальних колекцій і предметів мистецтва втрачено, викрадено або незаконно вивезено з України. На жаль, внаслідок постійних ракетних та артилерійських обстрілів ця цифра продовжує зростати.

Інший, породжений війною, серйозний виклик – це відтік митців і діячів культури за кордон, з одного боку, та обмежені можливості для творчості й продовження професійної діяльності для тих, хто залишається в Україні, з іншого. Представники обох цих категорій мають важливу місію з погляду культурної дипломатії, щоб засобами мистецтва доносити правду про те, що відбувається в Україні, та популяризувати творчі здобутки українців і українську культуру в країні та за її межами.

Разом творимо

Українська історія та культура завжди були, є і будуть невід’ємною та важливою частиною європейської культурної ідентичності. З перших днів війни Європейський Союз підтримує Україну та українців задля збереження культурної спадщини і культурного розмаїття, а також допомагає українським митцям розвивати й реалізовувати творчий потенціал через спеціальні програми, проєкти та ініціативи.

Зокрема, Марія Габріель, комісарка ЄС з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді, у своєму виступі на Міжнародному форумі «Креативна Україна» 8 грудня 2022 року, наголосила, що надзвичайно важливо вже зараз думати про силу культури та її потенціал сприяння підтримці фронту і відбудові держави. На цьому ж форумі Матті Маасікас, Посол ЄС та Голова Представництва ЄС в Україні, зазначив, що з початку російського вторгнення в Україну Євросоюз підтримав понад 1000 українських митців, сотні музеїв і культурних центрів із загальним обсягом підтримки понад 5 млн євро, а в майбутньому допомога буде зростати.

Тож 21 березня 2023 року Представництво ЄС в Україні започаткувало комунікаційну кампанію про підтримку Євросоюзом української культури та мистецтва під час війни. Вона продовжує всеукраїнську кампанію «Разом ми – Європа» #TogetherWeAreEurope, що впроваджувалася в Україні з серпня 2022 року по лютий 2023 року.

Кампанія буде фокусуватись на двох напрямах, що відображені у відповідних слоганах – «Разом зберігаємо» #TogetherWePreserve і «Разом творимо» #TogetherWeCreate.

Перший пов’язаний зі збереженням за підтримки Європейського Союзу унікальної культурної спадщини в усіх куточках країни. Це включає матеріальну культурну спадщину (історичні культурні будівлі, музеї, пам’ятники, стародавні церкви, колекції і архіви, тощо) та нематеріальну спадщину (традиції, фольклор, культурну пам’ять). Другий стосується підтримки Євросоюзом українських митців і мисткинь, діячів культури і креативних індустрій з усієї України, завдяки чому вони можуть продовжувати свою професійну діяльність, вдосконалювати навички, отримувати новий досвід, шукати партнерів і створювати нові витвори культури в сучасній Україні. Це включає різноманітні гранти, стипендії, можливості мобільності, резиденції тощо.

У межах кампанії заплановано цілу низку різноманітних комунікаційних заходів, зокрема:

  • «Веб-мозаїка» підтриманих ЄС проєктів та ініціатив у сфері культури
  • Інтерактивні заходи, такі як флешмоб, вікторини та розіграші
  • Марафон у соціальних мережах «Культурна Україна»
  • Зовнішня реклама (бігборди, сітілайти, постери в громадському транспорті)
  • Відеоролики
  • Спецпроєкти з провідними українськими медіа, телебачення та радіо
  • Експертні дискусії
  • Конкурс для художників-початківців та виставка робіт переможців

Кампанія стартувала у Всесвітній день поезії онлайн-флешмобом #РазомТворимо, до якого долучилась Марія Габріель, Єврокомісарка ЄС з інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді. Разом із високопосадовцями ЄС та українськими артистами вона декламує вірш «Ти знаєш, що ти – людина» Василя Симоненка, одного з найвпливовіших українських поетів-дисидентів шістдесятників, убитого радянським режимом.

Відео до Міжнародного дня пам’яток та історичних місць


Рекламний ТБ ролик про підтримку Євросоюзом української культури та мистецтва під час війни


Відео до Міжнародного Дня музеїв


Інтерв’ю з Послом ЄС Матті Маасікасом про підтримку ЄС української культури під час війни


Ексклюзивне інтерв’ю Петера Вагнера, Директор служби інструментів зовнішньої політики ЄС щодо збереження культурної спадщини України під час війни

до початку