Skip to main content

Разом творимо. Разом зберігаємо.

Оновлено: 14/01/2024

Україна має багатогранну культурну спадщину і потужний творчий потенціал, що розвивалися разом з іншими європейськими націями і несуть в собі цінності свободи та гуманізму. Усе це сьогодні перебуває під загрозою та піддається численним ризикам під час війни, що досі триває.

Разом зберігаємо

Починаючи з 24 лютого 2022 року, за попередньою оцінкою Міністерства культури та інформаційної політики України, понад 1500 об’єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури в Україні були пошкоджені або повністю зруйновані внаслідок повномасштабного російського вторгнення.

Це музеї, пам’ятники, храми, бібліотеки, культурні центри тощо. У результаті бойових дій чимало унікальних колекцій і предметів мистецтва втрачено, викрадено або незаконно вивезено з України. На жаль, внаслідок постійних ракетних та артилерійських обстрілів ця цифра продовжує зростати.

Інший, породжений війною, серйозний виклик – це відтік митців і діячів культури за кордон, з одного боку, та обмежені можливості для творчості й продовження професійної діяльності для тих, хто залишається в Україні, з іншого. Представники обох цих категорій мають важливу місію з погляду культурної дипломатії, щоб засобами мистецтва доносити правду про те, що відбувається в Україні, та популяризувати творчі здобутки українців і українську культуру в країні та за її межами.

Разом творимо

Українська історія та культура завжди були, є і будуть невід’ємною та важливою частиною європейської культурної ідентичності. З перших днів війни Європейський Союз підтримує Україну та українців задля збереження культурної спадщини і культурного розмаїття, а також допомагає українським митцям розвивати й реалізовувати творчий потенціал через спеціальні програми, проєкти та ініціативи.

Зокрема, Марія Габріель, комісарка ЄС з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді, у своєму виступі на Міжнародному форумі «Креативна Україна» 8 грудня 2022 року, наголосила, що надзвичайно важливо вже зараз думати про силу культури та її потенціал сприяння підтримці фронту і відбудові держави. На цьому ж форумі Матті Маасікас, Посол ЄС та Голова Представництва ЄС в Україні, зазначив, що з початку російського вторгнення в Україну Євросоюз підтримав понад 1000 українських митців, сотні музеїв і культурних центрів із загальним обсягом підтримки понад 5 млн євро, а в майбутньому допомога буде зростати.

Тож 21 березня 2023 року Представництво ЄС в Україні започаткувало комунікаційну кампанію про підтримку Євросоюзом української культури та мистецтва під час війни. Вона продовжує всеукраїнську кампанію «Разом ми – Європа» #TogetherWeAreEurope, що впроваджувалася в Україні з серпня 2022 року по лютий 2023 року.

Кампанія буде фокусуватись на двох напрямах, що відображені у відповідних слоганах – «Разом зберігаємо» #TogetherWePreserve і «Разом творимо» #TogetherWeCreate.

Перший пов’язаний зі збереженням за підтримки Європейського Союзу унікальної культурної спадщини в усіх куточках країни. Це включає матеріальну культурну спадщину (історичні культурні будівлі, музеї, пам’ятники, стародавні церкви, колекції і архіви, тощо) та нематеріальну спадщину (традиції, фольклор, культурну пам’ять). Другий стосується підтримки Євросоюзом українських митців і мисткинь, діячів культури і креативних індустрій з усієї України, завдяки чому вони можуть продовжувати свою професійну діяльність, вдосконалювати навички, отримувати новий досвід, шукати партнерів і створювати нові витвори культури в сучасній Україні. Це включає різноманітні гранти, стипендії, можливості мобільності, резиденції тощо.

У межах кампанії заплановано цілу низку різноманітних комунікаційних заходів, зокрема:

  • «Веб-мозаїка» підтриманих ЄС проєктів та ініціатив у сфері культури
  • Інтерактивні заходи, такі як флешмоб, вікторини та розіграші
  • Марафон у соціальних мережах «Культурна Україна»
  • Зовнішня реклама (бігборди, сітілайти, постери в громадському транспорті)
  • Відеоролики
  • Спецпроєкти з провідними українськими медіа, телебачення та радіо
  • Експертні дискусії
  • Конкурс для художників-початківців та виставка робіт переможців

Кампанія стартувала у Всесвітній день поезії онлайн-флешмобом #РазомТворимо, до якого долучилась Марія Габріель, Єврокомісарка ЄС з інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді. Разом із високопосадовцями ЄС та українськими артистами вона декламує вірш «Ти знаєш, що ти – людина» Василя Симоненка, одного з найвпливовіших українських поетів-дисидентів шістдесятників, убитого радянським режимом.

Відео до Міжнародного дня пам’яток та історичних місць


Рекламний ТБ ролик про підтримку Євросоюзом української культури та мистецтва під час війни


Відео до Міжнародного Дня музеїв


Інтерв’ю з Послом ЄС Матті Маасікасом про підтримку ЄС української культури під час війни


Ексклюзивне інтерв’ю Петера Вагнера, Директор служби інструментів зовнішньої політики ЄС щодо збереження культурної спадщини України під час війни


Разом зберігаємо:історія мистецького хабу “OTOLOVKO”
про порятунок від війни колекції старожитностей за підтримки ЄС


Інтерв’ю з директоркою меморіального музею “Територія Терору” Ольгою Гончар


ТБ сюжет про збереження колекцій Житомирського обласного краєзнавчого музею за підтримки ЄС


ТБ сюжет про програму реставрації та популяризації старовинних дверей та воріт “Тисячі дверей Одеси” за підтримки ЄС


Спецпроєкт з УП.Життя про підтримку ЄС
української культури під час війни

Культура Чернігівщини здатна здивувати світ, але це буде після Перемоги

Лялька-мотанка стала токеном: Crypto-archeologists поселила традиційну іграшку в метавсесвіт

“Оцифрування – наша зброя”: як бюро Skeiron оцифровує об’єкти української культурної спадщини

Тисячі реставрованих дверей Одеси відкривають невідоме обличчя міста і таємниці його історії

Іван Тараненко: Музика української землі має потужне підґрунтя, якому понад 2000 років


Прем’єра документальної стрічки «Культура під час війни» від Ukraїner за підтримки ЄС

29 червня в кінотеатрі KINO42 відбулася прем’єра першого фільму з нового циклу документальних стрічок – «Культура під час війни. Захід». Фільм розповідає історії митців зі Львова, Чернівців, Луцька та Ужгорода і створений у рамках комунікаційної кампанії Європейського Союзу «Разом творимо. Разом зберігаємо».

Під час презентації проєкту експерти, митці, журналісти дискутували на тему «Документальне кіно на варті збереження й переосмислення української культурної спадщини». Йшлося про роль, яку відіграє документалістика в історії та її власне місце в царині культури.

Фото на Flickr

IMG_4173

Разом Творимо, Разом Зберігаємо –
вийшов перший фільм Ukraїner з циклу “Культура під час війни”


Війна не зупинить українську культуру: у Києві за підтримки ЄС відбувся мистецький пленер «Культурна мозаїка»

08 липня 2023 року в галереї мистецтв «Лавра» за підтримки ЄС відбувся мистецький пленер «Культурна мозаїка». Це ключовий публічний захід комунікаційної кампанії Європейського Союзу «Разом творимо. Разом зберігаємо», яка триває від березня 2023-го року й інформує українців про підтримку Європейським Союзом української культури та мистецтва під час повномасштабної війни.

Що вдалося зробити завдяки підтримці Європейським Союзом української культури в часи війни, про можливості, відкриті для мистецьких проєктів та культурних дієвців України, а також про те, як живе і трансформується українська культура воєнного періоду – про це гості мистецького пленеру дізналися на тематичних локаціях «Культурної мозаїки».

«Культурна мозаїка» показала гостям широку панораму української культури, яка зберігає та творить в часи війни: від живопису та фотографії – до документального кіно, театру, ремесел. І у кожному з представлених напрямків були проєкти, які отримали підтримку Європейського Союзу.

Більше фото на Flickr

IMG_4251 X

Анонс мистецького пленеру “Культурна мозаїка” в Сніданку з 1+1


ТБ сюжет Еспресо про мистецький пленер “Культурна мозаїка”


Сюжет ICTV про підтримку ЄС української культури під час війни


ТБ сюжет Суспільне Культура про мистецький пленер “Культурна мозаїка”


ТБ сюжет ТРК Київ про мистецький пленер “Культурна мозаїка”

ВЕЛИКА КАРТА
КУЛЬТУРНИХ ТА ІСТОРИЧНИХ ЗВ’ЯЗКІВ

Україна — найбільша країна Європи, а центр цієї частини світу знаходиться саме на території нашої держави. Україну та Європу єднає безліч історичних та культурних зв’язків. Platfor.ma і ГО «Інтерньюз-Україна» в межах проєкту «Регіональна інформаційна діяльність Представництва ЄС в Україні», що фінансується Представництвом Європейського Союзу в Україні, зібрали приклади таких зв’язків у різних сферах з кожної області нашої країни — від старовинних замків і народного мистецтва до Нобелівських лауреатів та героїв, які врятували мільйони людей, — аби остаточно підтвердити, що Україна — це Європа.


Український фольк: революція в музиці


Цей дивовижний український авангард


10 українських імен, які збагатили культурну спадщину Європи


10 успіхів української культури в Європі сьогодні


Відомі митці, «натхненні Україною»


Відзначення Дня Європи 2023


Книга «Європейський слід у становленні української промисловості. Кінець ХІХ – початок ХХ століття» Валентини Лазебник розкриває приховані аспекти іноземних інвестицій та підприємництва в Україні наприкінці XIX – на початку XX століття.

Сучасна Україна, спрямовуючи свій економічний розвиток до європейської спільноти, знаходить важливий історичний контекст у діяльності європейських підприємців у регіоні Криворізько-Придніпровсько-Донецького підрегіону. Книга висвітлює інтеграцію з європейськими структурами та розвиток унікального промислового комплексу, створеного завдяки іноземним інвестиціям.

Ця історія, зокрема промисловий розвиток Донбасу та Криворіжжя, є прикладом успішного співробітництва з Європою у XIX – на початку XX століття. Такі міста, як Кривий Ріг, Дніпро й Донецьк стали центрами, де за участю європейських підприємців формувалися промислові комплекси. Важливим фактором стало залучення іноземного капіталу та досвіду.

Попри значний внесок європейських підприємців, багато з цих історичних подій залишаються невідомими через обмежені знання мешканців регіону та обмеження на дослідження під час радянського періоду. Набуття Україною незалежності дало поштовх до нового вивчення історії, привернуло увагу українських і закордонних істориків до архівних матеріалів та документів промислових підприємств і банків різних країн.

Авторка відзначає важливість вивчення історії іноземних інвестицій та підприємництва як ключового елементу минулого регіону, який має важливе значення для розуміння його економічного розвитку і соціокультурного контексту.

до початку