Skip to main content

Кампанія «Несемо світло разом!»

Оновлено: 09/03/2023

Починаючи з 2014 року, російські агресори цілеспрямовано, системно і цинічно руйнували критичну інфраструктуру України. Широкомасштабна війна, яку розв’язала РФ, атакувавши численні регіони України 24 лютого 2022 року, розгорнулася не тільки на фронті бойових дій. Від 10 жовтня 2022-го 12 масованих ударів сотнями ракет по всій території України принесли людські смерті на руйнування об’єктів критичної інфраструктури, позбавивши мільйони людей житла, світла, тепла, води. Занурити Україну в холод та темряву, деморалізувати українців та змусити їх до капітуляції – така мета російського агресора. І в Україні, і у світі цим діям було дано однозначну оцінку: це військові злочини, це злочини проти людяності й винні мають відповісти за свої дії.

Як і на військовому, фінансовому, гуманітарному фронті, так і на фронті енергетичному ЄС – надійний союзник України. «Ми маємо зробити все, аби допомогти Україні пройти цю зиму», – такий заклик до дії пролунав у Брюсселі, і переважна більшість європейців підтримала таку позицію.

Її транслював в Києві Голова Представництва ЄС в Україні Посол Матті Маасікас:
«Атакуючи українську енергетичну систему, свідомо завдаючи ударів по цивільній інфраструктурі, РФ прагне перетворити зиму на зброю у війні проти українського народу, ще більше ускладнити життя українців; позбавити лікарні, служби екстреної допомоги та домівки електроенергії, опалення та води. Це – воєнні злочини, вони не можуть залишитися безкарними. Також наше завдання – мінімізувати й подолати їх наслідки. Я переконаний, що в цій роботі немає дрібниць…».

У відповідь на антилюдські дії Росії Європейський Союз оголосив низку ініціатив, покликаних дієво підтримати Україну й українців та забезпечити максимально можливе подолання наслідків російських ракетних обстрілів об’єктів критичної інфраструктури:

  • «Генератори надії» – ініціатива з постачання електрогенераторів.
  • ЄС приєднався до кампанії #LightUpUkraine, яка має на меті зібрати 10 000 000 доларів США на закупівлю генераторів для українських лікарень.
  • Передача 30 млн світлодіодних ламп для безкоштовного обміну ламп розжарювання на LED-лампи, що забезпечить суттєве заощадження електроенергії, зокрема, у пікові години.

Нова програма, фінансована ЄС, є складовою підтримки Європейським Союзом українського енергетичного фронту.

13 грудня 2022 року Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підтримала ініціативу Президента України Володимира Зеленського та під час енергетичного “Рамштайну” президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що ЄС профінансує постачання до 30 мільйонів світлодіодних ламп для України. Згідно з оцінками, заміна й експлуатація 50 мільйонів таких лампочок, акумульованих ЄС разом із партнерами, дозволить заощадити 1 ГВт – річну генерацію атомної електростанції.

Уряд України затвердив програму для населення по обміну ламп розжарювання на світлодіодні лампи за підтримки ЄС. Про це йдеться у постанові «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням», яку було прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України 10 січня 2023 року. Утилізація старих ламп здійснюватиметься відповідно до правил та міжнародних норм.

Задля виконання програми Уряду та ЄС з обміну лампочок, а також щоб заохотити українців обміняти морально застарілі лампи на сучасні, енергоощадні й безпечні, Міністерство економіки, Міністерство цифрової трансформації та АТ Укрпошта за підтримки Європейського Союзу ініціювали спільну комунікаційну кампанію «Несемо світло разом!».

Її мета – мотивувати українців до дій, які дозволять знизити обсяги споживання електроенергії і, як наслідок, допомогти утримувати баланс в енергосистемі країни. У кампанії є й ширші завдання – зокрема, допомогти сформувати у українців звичку до ощадливого користування безцінними ресурсами, одним з яких є енергія.

Цілі комунікаційної кампанії «Несемо світло разом!»

  • сприяння зменшенню споживання електроенергії та розвантаженню енергосистеми України;
  • інформувати населення про старт Всеукраїнської програми обміну ламп та вплив підтримки з боку ЄС на сталість енергетичного сектору України;
  • сформувати відповідну модель поведінки українців у сфері енергоефективності;
  • підвищити рівень обізнаності про внесок ЄС у розширення можливостей електромереж, а також про інші види підтримки, зокрема, фінансову підтримку енергетичної інфраструктури, забезпечення електрогенераторами, трансформаторами, обладнанням тощо.

30 січня 2023 року на пресбрифінгу з нагоди запуску проєкту журналістів й громадськість повідомили про офіційний старт й механізм реалізації програми Європейського Союзу та українського Уряду для населення з обміну ламп розжарювання на світлодіодні.

Учасники пресбрифінгу мали можливість безпосередньо на місці події обміняти лампи розжарювання на енергоефективні й протестувати алгоритм процедури обміну в режимі реального часу.

Для старту й виконання національної комунікаційної кампанії підготовлені такі комунікаційні матеріали:

  • сайт www.svitlo.diia.gov.ua
  • аудіо-, відеоролики для розміщення в національних медіа;
  • зовнішня реклама;
  • постери та інфографіка


  • відео-інструкції, тощо.

До участі в комунікаційній кампанії будуть залучені лідери громадської думки, а дійсно всеохоплюючий масштаб забезпечить співпраця з регіональними медіа та діджитал-активності.

«Кожний заощаджений кіловат допомагає чинити спротив російській енергетичній війні», – заявила Президентка European Commission Урсула фон дер Ляєн після відвідин Головпоштамту в Києві.

Там вона ознайомилася з процесом безкоштовного обміну громадянами старих ламп розжарювання на енергоощадні в рамках програми #НесемоСвітлоРазом.

до початку