Skip to main content

Разом навчаємося і зростаємо

13/11/2024

Разом навчаємося і зростаємо

Повномасштабне російське вторгнення завдало відчутного удару по системі освіти України. Майже 3 800 навчальних закладів були пошкоджені або зруйновані, така сама загроза існувала і для інших шкіл, училищ, вищих навчальних закладів. Ці обставини змусили понад 5 мільйонів українських школярів і студентів та їхніх викладачів суттєво змінити своє звичне життя – навчання повністю або частково перейшло в онлайн формат, а деякі освітні програми були на певний час призупинені.

Проте саме в цих умовах спроможність держави й освітян забезпечити якісну освіту дітей та молоді є критично важливою, адже йдеться про майбутнє нації, тих, хто працюватиме на відбудову та модернізацію України. Тому освіта є однією з найважливіших, стратегічних сфер та важелів розвитку, і це беззаперечно.

Аби ефективно мінімізувати розрив в освіті, Європейська Комісія вже від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну застосувала комплексний підхід до підтримки українських учнів та студентів – як тих, хто навчається в Україні, так і тих, хто змушений шукати притулку у країнах-членах ЄС.

Представництво Європейського Союзу в Україні розпочинає нову комунікаційну кампанію “Разом навчаємося і зростаємо”, аби якомога більше молодих українців, їхніх батьків, викладачів, а також широка громадськість дізналися:

  • про результати і можливості, що їх забезпечує українським дітям та молоді послідовна підтримка ЄС в цілому та від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну – зокрема;
  • про переваги та перспективи для сфери освіти, що їх отримає Україна після вступу до ЄС.

Нагадаємо, що станом на сьогодні понад 700 000 українських дітей навчаються в школах ЄС, чимало – у вищих навчальних закладах. Питання підтримки їхніх зав’язків з Україною та наступного повернення додому є предметом громадського занепокоєння, обговорення та виклику, адже вони адаптувались у нових умовах і, головне, почуваються у безпеці. Але вони – українці, кожен з них – важливий для України й країна покладається на них, як на розбудовників та творців майбутнього держави. Тому надзвичайно важливо створити об’єктивно привабливі умови для їхнього повернення та зростання на Батьківщині. Один з таких інструментів – системні, цілеспрямовані інвестиції в систему освіти, яка буде також гармонізована з системою освіти ЄС, що забезпечить комфортні, рівні умови і для тих, хто повертається, і для тих, хто навчається в Україні.

ЄС давно і послідовно сприяє реалізації стратегічних пріоритетів в освітній сфері України, підтримуючи середню та вищу освіту, професійно-технічне навчання, оволодіння новими навичками. Співпраця також зосереджена на розширенні процесу інтеграції та приєднання України до спільного Європейського освітнього простору.

Кампанія спрямована на підвищення обізнаності та формування у широкої аудиторії усвідомленого розуміння:

  • внеску ЄС у забезпечення доступної та системної освіти в Україні, включно з можливістю інтеграції до Європейського освітнього простору;
  • внеску ЄС у формування системи безпечної та безперервної освіти протягом усього життя;
  • нових можливостей для української молоді та академічної спільноти, що їх надають фінансовані ЄС програми й проєкти.

Від початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну разом з традиційними напрямками підтримки і як першочерговий в умовах війни визначено ще один – створення безпечного доступу дітей в Україні до освіти.

Призначені на ці цілі ресурси скеровуються на важливі аспекти забезпечення освітнього процесу у початковій, середній, вищій та професійній освіті:

  • відновлення, ремонт та реконструкцію шкіл;
  • створення безпечних і сучасних навчальних просторів;
  • підвищення обізнаності про мінну небезпеку;
  • надання психосоціальної підтримки дітям, вчителям та опікунам.

Всеукраїнська комунікаційна кампанія “Разом навчаємося і зростаємо” включатиме інформаційні, освітні та публічні заходи з різноманітними інтерактивними елементами, онлайн і офлайн.

Нова комунікаційна кампанія “Разом навчаємося і зростаємо” триватиме з вересня 2024 по січень 2025 року.

Щоб дізнатися більше про події комунікаційної кампанії, слідкуйте за новинами на нашому сайті, а також на сторінках Представництва ЄС в Україні у Facebook, Instagram та Twitter/Х.

Старт кампанії відбувся 26-29 вересня 2024 року в межах фестивалю «Книжкова країна» на ВДНГ, де працював організований ЄС Освітній простір «Разом навчаємося і зростаємо»

У тематичних наметах «Простір можливостей» та «Лекторіум» проєкти, фінансовані ЄС, представили свої програми й здобутки, відбулися дискусії, лекції, консультації, інтерактивні заходи та музичні перформанси. Підлітки знайомилися з інноваційним проєктом «Колайдер» про технології, освіту, попкультуру та історію, а охочі змагалися у призових вікторинах від проєктів «Євроквіз» та «Посли європейської молоді». За чотири дні роботи Освітнього простору його відвідали близько 14 000 дітей та дорослих.

Пані Посол ЄС Катаріна Матернова привітала українських вчителів із професійним святом:

«Ціна освіти в ці важкі часи дуже висока, але ваша відданість і сила духу доводять, що вона того варта. Україна потребує освіченої молоді сьогодні, щоб відбудувати сильну країну завтра!»

Дивіться більше у відеозверненні.

24 жовтня 2024 року в Чернівцях відбувся інформаційний захід за участі пані Посла Європейського Союзу в Україні Катаріни Матернової. Ця подія відкрила низку регіональних подій у межах Всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо. ЄС та Україна творять спільне європейське майбутнє», що має на меті показати підтримку Європейським Союзом української освіти та молодіжної сфери в часи війни.

В Мармуровій залі Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича пані Посол зустрілася зі студентами провідного українського вишу й розповіла про можливості, що їх надають університетській молоді та науковцям освітні програми підтримки ЄС, зокрема Еразмус+. Пані Посол провела діалог зі студентами й відповіла на численні запитання.

Про нові можливості, що їх надають українським студентам і молоді фінансовані ЄС програми, йшлося на засіданні Дискусійного клубу «Будуємо спільне європейське майбутнє».

З лекцією «Освіта для післявоєнної розбудови України» перед присутніми виступила Лілія Гриневич, проректор Харківського національного університету ім. В. Каразіна, Міністр освіти і науки України 2016-2019 рр.

31 жовтня Європейський Союз урочисто передав 1100 підручників з мистецтва та інформатики для учнів 5-х та 6-х класів Софіївсько-Борщагівському ліцею на Київщині.

Один мільйон підручників з мистецтва та інформатики для учнів 5-6 класів було доставлено до Польщі для отримання та розповсюдження за координацією української влади. Ця партія була доставлена на склад у Польщі влітку 2024 року. Згодом її доставили до Полтави за допомогою Plan International. Підручники тепер передані школам по всій Україні.

Цей мільйон книжок доповнює півмільйона підручників з української мови для учнів 5-х класів, які вже були доставлені в Україну у 2023 році.

01 листопада в межах кампанії стартувала нова Євровікторина від Euroquiz.org.ua, яка триватиме до 30 листопада.

Дізнатися більше за посиланням.

08 листопада 2024 року пані Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова та заступниця Голови Представництва ЮНІСЕФ, в.о., Еммануель Абріу відвідали дитячий садок № 4 «Пролісок» у м. Буча та ліцей № 3 у м. Ірпінь на Київщині. Візит відбувся в межах Всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо. ЄС та Україна творять спільне європейське майбутнє» і продовжив низку регіональних заходів, що інформують українців про підтримку та можливості, які ЄС надає українській освіті та молоді в часи війни.

08 листопада стартує національний конкурс для регіональних ЗМІ: «Разом навчаємося і зростаємо: ЄС інвестує в спільне майбутнє, підтримуючи українську освіту та молодіжні проєкти як в Європейському Союзі, так і в Україні, сприяючи розвитку талантів і навичок молоді, яка братиме участь у відновленні України та європейській інтеграції».

До участі в конкурсі запрошують журналістів регіональних та місцевих друкованих і онлайн видань, теле/радіо студій, а також цифрових платформ, які мають постійно діючі канали комунікацій і сталу авдиторію.

Конкурсні роботи можна подавати до 15 січня 2025 року (до 23:50 за місцевим часом) за посиланням.

Дізнатися більше про умови та вимоги до конкурсних робіт можна тут.