Сильні економіки світу мають в основі мобільний, гнучкий малий та середній бізнес, який прагне розвитку і здатен ефективно реагувати на виклики. За даними ОЕСР в Україні до 2022 року саме малі та середні підприємства (МСП) становили 99,9% від загальної кількості підприємств (юридичні особи та приватні підприємці) – і вони довели свою життєздатність спочатку в складний період COVID-19, а потім – в руйнівних умовах російської війни. Попри кардинальні зміни умов роботи, український малий і середній бізнес тримає оборону і посилює спротив:
- понад 60% українських підприємців вистояли та не закрили свій бізнес, незважаючи на труднощі, спричинені вторгненням Росії в Україну
- 50% підприємців трансформували свій бізнес: 17% переорієнтували його на потреби оборони країни, 16% – змінили сферу діяльності, 13% – релокували бізнес
- майже 50% підприємств під час війни відкривають жінки і 28% компаній, народжених війною, вони і очолюють.
Європейський Союз від початку широкомасштабного російського вторгнення стоїть пліч-о-оліч з Україною і надає їй всеохопну підтримку у військовій, гуманітарній та фінансовій сферах – і водночас формуючи стратегію відновлення.
ЄС вважає відродження економічного потенціалу МСП та інституційне й законодавче реформування умов для бізнес-середовища одним із ключових пріоритетів допомоги Україні у повоєнній відбудові й модернізації – в інтересах українців та на шляху до набуття нею повноцінного членства у Євросоюзі. Тому тільки у межах проєктів, підтриманих програмою ЄС «EU4Business», ЄС скерував на підтримку МСП 245,21 млн євро на (станом на червень 2023 року).
«Докладатиму всіх можливих зусиль для підтримки процесу реформ в Україні як країні-кандидату на вступ до ЄС, оскільки майбутнє України – у Європі», – запевнила Катаріна Матернова, розпочинаючи свою каденцію Посла Європейського Союзу в Україні.
Допомога Європейського Союзу українським МСП зосереджена на 5 головних напрямках:
- підтримка у відповідь на війну;
- підтримка українських інституцій;
- вдосконалення законодавства;
- розвиток підприємництва у регіонах;
- сприяння відновленню і модернізації України.
Проте далеко не всі підприємці поінформовані про можливості, які надає Європейський Союз українським МСП в межах програм підтримки:
- 45% юридичних осіб та 37% приватних підприємців чули про фінансову підтримку, а кожен четвертий в обох категоріях чув про консультації за проектами, що фінансуються ЄС;
- 33% юридичних осіб та 24% ФОП знають про кредити міжнародних фінансових організацій. 22% малих і середніх підприємств і 11% приватних підприємств чули про позики від партнерських фінансових установ за підтримки EU4Business.
Тому ми розпочинаємо нову комунікаційну кампанію «Разом вистоїмо. Разом ми – Європа», щоб якомога більше підприємців і широка громадськість дізналися:
- як підтримка ЄС малого й середнього бізнесу вплинула на зміцнення стійкості та сталості МСП та на соціально-економічний розвиток України – від допомоги у збереженні та відновленні бізнесу – до релокації та початку нової справи;
- які інструменти та можливості підтримки МСП надає ЄС українським підприємцям – від грантів – до консультацій з підвищення конкурентоспроможності та питань виходу на європейські ринки;
- про історії успіху підприємців, котрі скористалися наданими ЄС можливостями, та можуть надихнути інших і мотивувати їх долучитися до програм і проєктів підтримки МСП України Європейським Союзом;
- як Європейський Союз сприяє інституційним перетворенням й зміні українського законодавства задля забезпечення комфортних умов ведення бізнесу й гармонізації національних норм і правил з нормами й правилами ЄС.
В межах комунікаційної кампанії «Разом вистоїмо» заплановані:
- інформаційні кампанії на провідних українських телевізійних теле- і радоіканалах, в онлайн виданнях, на носіях зовнішньої реклами та інтернет-платформах;
- участь експертів проєктів та програм ЄС з підтримки МСП у бізнес-заходах і сесіях з презентаціями результатів та можливостей для МСП України;
- регіональний прес-тур;
- широкі дискусії про те, як посилити роль українського бізнесу у повоєнній розбудові й модернізації України, як трансформувати українські інституції та законодавство в контексті руху до членства у ЄС.
Нова комунікаційна кампанія «Разом вистоїмо» триватиме у жовтні-грудні 2023 року. Вона продовжить всеукраїнську кампанію «Разом ми – Європа» #TogetherWeAreEurope, що впроваджувалася в Україні з серпня 2022 року по липень 2023 року.
Більше інформації про програми і проєкти підтримки малого й середнього підприємництва України з боку ЄС знайдете тут:
Програма ЄС «EU4Business» (напрямки, проекти, гранти)
«Офіс розвитку підприємництва та експорту»
Підтримка інновацій та захисту інтелектуальної власності
Європейська платформа кластерної співпраці
Європейська мережа підприємств
Програма «Конкурентоспроможність МСП»
Ukraine Facility
Про конкурси Єврокомісії для підтримки інтеграції МСП України у Внутрішній ринок ЄС ReadyForEU
Програма з підтримки доброчесності бізнесу UNIC
“Кредитна лінія EU4Business-ЄБРР”
Стартовим заходом кампанії «Разом вистоїмо» стала форсайт-сесія «Малий і середній бізнес в процесі євроінтеграції: сценарії та стратегії» під час якої більше 80 представників підприємців, уряду, проєктів, що фінансуються ЄС, міжнародних організацій та експертів розглянули ключові чинники, що впливають на розвиток МСП й визначили сценарії та стратегії подальшого розвитку.
Більше фото на Flickr.com:
Результати форсайт сесії було представлено в межах програми II Міжнародному експортного форуму:
Ще один захід – Європейські дні досліджень та інновацій в межах фінансованого ЄС проєкту «Нова економіка Івано-Франківська» (NEF) – також сформував бачення сценаріїв відбудови та модернізації на основі інноваційних рішень, розширення кооперації бізнесу та науки й комерціалізації наукових розробок. Учасники наголосили, що йдеться про інновації у найширшому сенсі – в бізнесі, науці, освіті, демократії, і це необхідна умова поступу України, її конкурентоспроможності та успішної євроінтеграції.
Про допомогу МСБ в контексті всеосяжної підтримки, яку ЄС надає Україні від початку широкомасштабної російської війни, плани відбудови й модернізації країни й про підготовку до переговорів щодо вступу України до ЄС йшлося на першій в межах каденції зустрічі пані Посла Європейського Союзу в Україні Катаріни Матернової з представниками провідних національних ЗМІ.
Більше фото в фотоальбомі.
З 13 по 17 листопада 2023 року відбувся Європейський тиждень підприємництва, загальноєвропейської кампанії, спрямованої на сприяння розвитку та підтримки підприємництва в Європі, з численними заходами для підприємців по всьому континенту. European SME Week 2023 в Україні відзначається з 2018 року. Цьогорічна програма заходів включала digital-кампанію, тематичну Євровікторину для молоді та студентів, теле/радіопрограми за участі експертів ринку та МСП, а також медіа-тур до Бучі та Житомира.
16 листопада 2023 р. відбувся престур провідних національних та місцевих ЗМІ до Бучі та Житомира. Тема престуру – сприяння створенню кластерів та підтримка ініціатив, спрямованих на розвиток місцевих громад.
Учасники престуру ознайомилися з конкретними прикладами проєктів МСБ, реалізованих за підтримки Європейського Союзу.
Більше фото в фотоальбомі.
29 лютого 2024 року в Києві відбувся організований Представництвом ЄС в Україні нетворкінг «ЄС для українських МСП: Разом вистоїмо!». Захід став завершенням комунікаційної кампанії «Разом вистоїмо. Разом ми – Європа», яка тривала від жовтня 2023 року дотепер й інформувала українців про підтримку, що її надає Європейський Союз малому та середньому підприємництву в часи війни.