Skip to main content

Як ми працюємо?

Оновлено: 06/02/2023

Європейський Союз – найбільший донор України, який десятиліттями надає їй різноманітну та суттєву підтримку. Тільки з 2014 року така допомога склала понад €17 мільярдів.

ЄС працює в Україні через власні структури, міжнародні організації та агентства, організації громадянського суспільства тощо.

Делегування управління проєктами

Європейська Комісія може делегувати виконання фінансованих ЄС проєктів партнерським організаціям (так зване «непряме управління»), які повністю відповідають за реалізацію на місцях. Вони укладають з Комісією так звані Угоди про внески, що містять опис і планування заходів, бюджет проєкту.

Наприклад, Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EUACI) впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA), а проєкт EU4DigitalUA – Академією електронного управління (Естонія) та Міжнародним та Іберо-американським фондом державного управління та політики (Іспанія).

Гранти

Підтримка ЄС часто надається через гранти. Ці кошти не потрібно повертати, і зазвичай їх надають після конкурсу пропозицій. Грантовими можливостями можуть скористатися неприбуткові організації, місцеві громади, навчальні заклади.

Гранти надає безпосередньо ЄС або робить це через проєкти, що фінансуються Євросоюзом, яких наразі в Україні понад 250.

Макрофінансова допомога

Починаючи від 2014 року Європейський Союз підтримує Україну регулярними довготерміновими кредитами під низькі відсотки. Така макрофінансова допомога ЄС є традиційним інструментом забезпечення економічної стабільності держави та заохочення реформ, адже отримання Україною коштів вимагає певних умов. До масштабного вторгнення Росії було реалізовано п’ять програм макрофінансової допомоги на загальну суму €5 млрд. У березні-травні 2022 року Україна отримала ще €1,2 млрд. термінової допомоги. У травні 2022 року Європейська Рада схвалила надання Україні нового виняткового пакету обсягом €9 млрд.

Бюджетна підтримка

Вона передбачає прямі фінансові перекази до казначейства з метою підтримки сталого розвитку України. Надання такої допомоги залежить від політичного діалогу та оцінки ефективності реформ.

В Україні Євросоюз допомагає таким чином якісним змінам у сферах регіонального розвитку, енергоефективністі, державного управління та інших.

Лише на 2022 рік Україні було надано 120 млн. євро бюджетної підтримки.

Позики, гарантії та змішані форми

ЄС надає позики, гарантії та власні кошти як форми фінансової допомоги для підтримки своєї політики та програм. Якщо в минулому Євросоюз здебільшого використовував прямі гранти для сприяння розвитку в країнах-партнерах, тепер ми прагнемо залучити інші джерела державного та приватного фінансування, щоб доповнити наше фінансування розвитку.

Наприклад, ЄС надає позики підприємствам усіх типів для інвестицій у дослідження та інновації. Він також надає гарантії, щоб допомогти бенефіціарам отримати позики легше або на кращих умовах від банків та інших кредиторів. ЄС також може фінансово брати участь у проєкті, володіючи його частинами.

Надаючи гарантії, ми поділяємо ризики, пов’язані з інвестуванням і кредитуванням у країнах, що розвиваються – щоб приватні інвестори та банки з розвитку фінансували підприємців або проєкти розвитку. Це малоймовірно, але якщо таки трапляться збитки, ЄС покриє у цьому випадку їх частину.

Twinning і TAIEX

Twinning – це інструмент ЄС для інституційної співпраці між державними органами країн-членів ЄС та країн-бенефіціарів або країн-партнерів.

Проєкти Twinning об’єднують експертизу державного сектору з держав-членів ЄС та країн-бенефіціарів з метою досягнення конкретних обов’язкових операційних результатів шляхом партнерської взаємодії.

TAIEX (Technical Assistance Information Exchange) – це інструмент зовнішньої допомоги, розроблений для обміну інформацією задля створення інституційної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до законодавства ЄС. У рамках TAIEX українські установи отримують експертну підтримку, відбуваються навчальні візити, семінари та робочі зустрічі.

Тендери

У разі, якщо ЄС бажає надати конкретну технічну експертизу чи обладнання, він може оголосити конкурентний тендер. Це може включати:

  • послуги (технічна допомога, навчання тощо)
  • витратні матеріали (обладнання, матеріали тощо)
  • роботи (інфраструктура, інженерні роботи тощо)