Skip to main content

ЄС підтверджує непохитну підтримку України

11/04/2025

Сьогодні Європейський Союз робить низку кроків для подальшого зміцнення своєї підтримки України.

Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії: «Наше зобов’язання перед Україною як ніколи є твердим. Ми працюємо по всій раді, щоб зміцнити країну і підтримати справедливий і міцний мир на умовах України. Сьогоднішні виплати та угоди також є інвестицією в спільне майбутнє. Ми підтримуємо вражаючі зусилля України з реформування та поглиблення наших зв’язків — від космосу, безпеки та оборони до побудови процвітаючого бізнес-середовища. Ми з вами. Ми з вами».

Додаткова підтримка в розмірі 1 млрд євро за кредитом G7

Європейська комісія виділила Україні додатковий транш у розмірі 1 млрд євро свого виняткового кредиту макрофінансової допомоги (MFA), який буде погашений за рахунок доходів від знерухомлених російських державних активів в ЄС, підсилюючи роль ЄС як найбільшого донора з початку війни Росії проти України. Цей платіж приносить Україні загальні виплати МЗС до 5 млрд євро.

МЗС ЄС на 18,1 млрд євро є частиною ініціативи G7 «надзвичайне прискорення доходів» (ERA), яка має на меті надати Україні близько 45 мільярдів євро. Це фінансування відповідає нагальні бюджетні потреби України, які зросли через триваючу агресивну війну Росії. Це допоможе Україні підтримувати військові та відновлювальні зусилля, включаючи ремонт критично важливих об’єктів інфраструктури, такої як енергетика, вода та транспортні системи.

Комісія готова перевантажити решту коштів МЗС відповідно до потреб країни, як цього закликали європейські лідери в Спеціальній Раді Європи на початку березня.

ЄС надасть 2,1 млрд євро доходу від знерухомлених активів, які будуть використані для підтримки України

Цього тижня Комісія отримає 2,1 млрд євро через непередбачені прибутки, отримані від знерухомлених активів Центрального банку Росії, утримуваних Центральними депозитаріями цінних паперів. При отриманні цієї суми буде відзначатися другий переказ такого роду, після першого траншу, доставленого в липні 2024 року. Вона покриває доходи, накопичені протягом другої половини 2024 року.

Ці кошти надходять від активів російського Центрального банку, які знерухомлені під санкціями ЄС, запровадженими у відповідь на триваючу агресивну війну Росії проти України. У той час як самі активи залишаються заблокованими, надзвичайні доходи, які вони генерують з плином часу, використовуються для підтримки України. Кошти, отримані від цього траншу, будуть спрямовані через Європейський миротворчий фонд (EPF), за погодженням Ради у 2024 році, та Українським фондом, щоб допомогти зміцнити обороноздатність України та сприяти відновленню та відновленню країни.

Цей захід є частиною постійного зобов’язання ЄС підтримувати Україну стільки часу, скільки це буде потрібно. Наступні транші будуть надані Україні в основному для того, щоб вона могла забезпечити погашення коштів, які вона отримує від надзвичайної ініціативи G7, в той час як обмежена частина буде продовжена направляти через EPF.

Десяте засідання Ради асоціації Україна-ЄС

Сьогодні в Брюсселі проходить десяте засідання Ради асоціації Україна-ЄС. Будуть обговорюватися політичні питання і двосторонні відносини.

Під час обмеженої сесії ЄС та Україна обмінюватимуться думками щодо ситуації після російської агресії, зосередивши увагу на військовій, економічній та гуманітарній ситуації на місцях та відповіді на війну Росії.

Потім вони будуть торкнутися більш широких глобальних і регіональних питань. Зустріч також стане нагодою обговорити більше на теми двостороннього порядку денного. До них відноситься виконання Угоди про асоціацію, починаючи з початку агресивної війни Росії; питання реконструкції та реформ в Україні; і фінансової допомоги ЄС.

Зустріч очолить Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України та Представництво ЄС під головуванням Високого представника Європейського Союзу з питань закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас.

Сьогодні підписано п’ять нових угод між Україною та ЄС

На полях Ради асоціації між Україною та ЄС сьогодні було підписано п’ять угод.

Це три фінансові контракти на суму 300 млн євро між Європейським інвестиційним банком та Україною, які підтримують ключові операції, які відповідають найактуальнішим потребам України у відновленні. Фінансування дозволить місцевим суб’єктам швидко відновити необхідну інфраструктуру, таку як водні системи та енергоефективні об’єкти, пом’якшуючи тиск на урядову адміністрацію, забезпечуючи ефективну доставку. За підтримки Європейського Союзу через Україну ці проекти відображають нашу непохитну відданість відновленню України та довгостроковій стійкості. Вони будуть надавати відчутні вигоди людям і підприємствам по всій країні в той час, коли вони найбільш потрібні.

Крім того, Комісія підписала угоду про участь України у компоненті Copernicus, а також у заходах космічної погоди та субкомпонентах навколоземних об’єктів космічної програми ЄС. Ця угода принесе Україні значні переваги, наприклад, доступ до майбутньої космічної служби погоди, яка захистить українські супутники від збоїв, викликаних космічними погодними явищами. Вона також відіграє вирішальну роль у післявоєнній оцінці та відновленні збитків, оскільки космічна програма ЄС включає деякі з найсучасніших космічних технологій.

Україна також підписала угоду про закупівлю медичних контрзаходів проти серйозних транскордонних загроз для здоров’я, яка дозволяє всім підписантам, включаючи ЄС та інші країни-кандидати, спільно закуповувати медичні контрзаходи. Україна отримає швидший, більш справедливий і часто більш доступний доступ до основних лікарських засобів і медичних виробів, забезпечуючи захист своїх громадян і пацієнтів під час надзвичайних ситуацій зі здоров’ям.

Бізнес-саміт Україна-ЄС

Великий бізнес-саміт, організований Європейською Комісією, українським урядом, польським головуванням в Раді ЄС та Італії, також відбудеться завтра і п’ятницю. Бізнес-саміт ЄС-Українамає на меті підтримати зусилля України з відновлення та реформування, а понад 700 зацікавлених сторін взяли участь у обговоренні шляхів зміцнення бізнес-клімату країни та розблокування інвестицій.

З цієї нагоди єврокомісар Марта Кос та прем’ єр-міністр України Денис Шмигаль започаткують нове бізнес -партнерство Україна-ЄС. Ця ініціатива спрямована на поглиблення економічних зв’язків між ЄС та Україною, прискорюючи відновлення країни та підтримуючи її шлях до вступу до ЄС та інтеграції до Єдиного ринку ЄС.

Під час цього заходу Європейська комісія також оголосить новий заклик до висловлення зацікавленості, заохочуючи компанії ЄС інвестувати у відбудову України. Конкурс буде відкритий до 10 жовтня 2025 року і включатиме можливості для спільних підприємств з українськими партнерами. 10 квітня з 10:20 до 10:50 відбудеться прес-конференція з Комісаром Мартою Кос, Віце-прем’єр-міністром України Ольгою Стефанішиною та Міністром Європейського Союзу Польщі Адамом Шлапкою.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Наше зобов’язання перед Україною як ніколи є твердим. Ми працюємо по всій раді, щоб зміцнити країну і підтримати справедливий і міцний мир на умовах України. Сьогоднішні виплати та угоди також є інвестицією в спільне майбутнє. Ми підтримуємо вражаючі зусилля України з реформування та поглиблення наших зв’язків — від космосу, безпеки та оборони до побудови процвітаючого бізнес-середовища. Ми з вами. Ми з вами.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Kaja Kallas, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission

У той час як ЄС допомагає Україні захистити себе від російської агресії, ми підтримуємо країну на кожному кроці на шляху її вступу. Від створення можливостей для з’єднання секторів ЄС та українського бізнесу, до залучення України до важливих програм ЄС, таких як Copernicus, наші відносини лише зближуються. Навіть у розпал війни Україна знову і знову демонструвала свою відданість впровадженню роботи. Сьогодні так само зрозуміло, де майбутнє України.

Kaja Kallas, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission

Valdis Dombrovskis, Commissioner for Economy and Productivity; Implementation and Simplification

ЄС продовжує надавати фінансову підтримку, необхідну Україні для продовження боротьби за виживання в умовах жорстокої агресії Росії. Сьогодні ми здійснюємо наступний платіж в розмірі 1 млрд євро в рамках кредитної ініціативи G7 під проводом “надзвичайного прискорення доходів” (ERA). ЄС надав Україні 5 млрд євро в рамках її загального внеску EUR 18,1 млрд в рамках цієї ініціативи. Він також гарантує, що Росія платить за свою агресію, використовуючи доходи від знерухомлених російських державних активів для погашення наданих кредитів. Разом з Групою ЄІБ ми також надали сьогодні ще 300 мільйонів євро для вирішення нагальних потреб України у відновленні та відновленні.

Valdis Dombrovskis, Commissioner for Economy and Productivity; Implementation and Simplification

Andrius Kubilius, Commissioner for Defence and Space

Я радий сьогодні підписати з Послом України в ЄС паном Всеволодом Ченцовом Угоду про участь України та ЄС у наступних компонентах космічної програми ЄС: Коперник, Події космічної погоди і навколоземні об’єкти. Реалізація цієї Угоди принесе користь українцям у різних секторах, включаючи сільське господарство, енергетику або міське планування, пропонуючи в кінцевому рахунку важливий потенціал, що сприяє відновленню та відновленню України. Це сприятиме подальшій співпраці та синергії, спираючись на українську міцну експертизу в галузі космічних технологій. Ми відкриваємо нову главу нашої співпраці в космічній діяльності, заради якої я і моя команда раді тісній співпраці.

Andrius Kubilius, Commissioner for Defence and Space

Marta Kos, Commissioner for Enlargement

Бізнес-саміт Україна-ЄС знаменує собою ще один крок у нашій єдиній відповіді на агресію Росії та у підтвердженні рішучої прихильності Європейського Союзу до відновлення, стійкості та європейського майбутнього України. Започатковуючи бізнес-партнерство Україна-ЄС та скликаючи ключових державних та приватних зацікавлених сторін, ми мобілізуємо стратегічні інвестиції та закладаємо основу для інтеграції України до Єдиного ринку ЄС. Сьогоднішнє підписання важливих кредитів ЄІБ в рамках Ukraine Facility посилає чіткий сигнал: ЄС не тільки стоїть з Україною політично і військово, але ми підтримуємо цю підтримку реальною фінансовою вогневою міць. Це більше, ніж реконструкція: йдеться про те, щоб міцно закріпити Україну в європейській сім’ї та прискорити її шлях до вступу до ЄС.

Marta Kos, Commissioner for Enlargement

,

до початку