Skip to main content

Спільний пресреліз за результатами 10-ої зустрічі Ради асоціації між ЄС та Україною

10/04/2025

9 квітня у Брюсселі відбулася 10-а зустріч Ради асоціації між ЄС та Україною у межах двосторонньої Угоди про асоціацію.

Рада асоціації вкотре засудила у найрішучіший спосіб неспровоковану та невиправдану загарбницьку війну Росію проти України, що є кричущим порушенням Статуту ООН. ЄС високо відзначив мужність і рішучість українського народу та керівництво країни у боротьбі за захист суверенітету, територіальної цілісності та свободи України. Євросоюз підкреслив свою непохитну відданість допомозі України у використанні нею свого невіддільного права на самозахист проти російської агресії та розбудові мирного, демократичного й заможного майбутнього.

Рада асоціації нагадала про мету ЄС підтримати Україну у досягненні всеохопного, справедливого й тривалого миру, що ґрунтується на принципах Статуту ООН і міжнародного права. Вона привітала результати перемовин між США та Україною у Саудівській Аравії, включаючи пропозицію щодо угоди про припинення вогню. Рада асоціації наголосила: пропозиція щодо припинення вогню, – якщо її прийме Росія – може стати важливим кроком у цьому напрямі; відтепер Росія має показати своє бажання досягти миру. Учасники зустрічі нагадали, що міжнародне гуманітарне право забороняє невибіркові атаки, і, якщо вони спрямовані проти мирного населення – це може розцінюватися як воєнний злочин. Рада асоціації підкреслила: нещодавня жорстока атака Росії на житлові квартали Кривого Рогу, внаслідок якої загинуло 20 людей, включаючи 9 дітей, може бути серйозним порушенням міжнародного гуманітарного права і кваліфікуватися як воєнний злочин. Євросоюз наголосив, що готовий разом з Україною та США відігравати повну роль у підтримці майбутніх кроків.

Рада асоціації привітала загальну підтримку у розмірі майже 144 млрд євро, що її ЄС та його країни-члени надали Україні від початку загарбницької війни Росії, з яких 49,6 млрд євро складає військова допомога. Також вона привітала навчання й тренування ЗСУ, проведені Місією ЄС з надання військової допомоги Україні; в результаті на цей момент навчання пройшли 73 тисячі військових.

Рада асоціації привітала безперервну фінансову допомогу, що надається за допомогою інструментів ЄС. У зв’язку із цим вона привітала також виділення третього регулярного платежу у сумі близько 3,5 млрд євро у 2025 році у межах Програми підтримки України «Ukraine Facility»; таким чином загальна підтримка у межах цієї Програми від часу її започаткування у березні минулого року склала приблизно 19,6 млрд євро. Окрім того, учасники зустрічі привітали надання у 2025 році третього траншу розміром в 1 млрд євро у формі макрофінансової допомоги у межах кредиту ініціативи «Механізм додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України» (ERA); у такий спосіб загальна підтримка у межах цієї ініціативи у 2025 році склала 5 млрд євро. Україна, своєю чергою, підкреслила ключову роль фінансової допомоги Євросоюзу у підтримці її стійкості та відновлення.

Україна привітала рішення Групи семи ухвалити у 2025 році кредит у розмірі 50 млрд євро для країни як важливий крок. Вона підкреслила лідерство Євросоюзу в міжнародних зусиллях з підтримки відновлення України.

Україна висловила свою вдячність за 16 пакетів обмежувальних заходів ЄС. Рада асоціації, своєю чергою, вкотре запевнила, що робота щодо санкцій продовжуватиметься, включаючи через зміцнення їхнього впровадження та запобігання їхньому обходу, а також за допомогою ухвалення подальших санкцій.

Рада асоціації наголосила, що російські активи, які підпадають під законодавство ЄС, мають залишатися знерухомленими доти, доки Росія не припинить свою загарбницьку війну проти України і не компенсує всі збитки, завдані війною.

Євросоюз вкотре наголосив на своїй рішучості задовольнити вкрай актуальні й термінові військо-оборонні потреби України. Йдеться, зокрема, про надання боєприпасів і ракет, а також зобов’язання зміцнити здатність країни захищати свої суверенітет, незалежність і територіальну цілісність. Рада асоціації підкреслила стратегічну важливість інтенсифікації роботи з подальшої підтримки й розвитку оборонної промисловості України та поглиблення її співпраці з оборонною промисловістю ЄС; така співпраця має відбуватися згідно з усіма модальностями, що їх буде погоджено, і брати до уваги безпеково-оборонні інтереси усіх країн-членів у відповідності до Договорів. Євросоюз підкреслив: згідно зі Спільними безпековими зобов’язаннями між ЄС та Україною, він разом із партнерами залишається відданим довгостроковому внеску у стійку підтримку безпеки й оборони України, що допоможе країні захистити себе, стримати акти агресії та протистояти дестабілізаційним зусиллям у майбутньому. Рада ЄС привітала відкриття у вересні 2024 року в Києві Офісу оборонних інновацій і роботу щодо його розширення.

Учасники зустрічі підкреслили міцне зобов’язання щодо того, що Росія та її керівництво мають бути повністю притягненні до відповідальності у межах міжнародного права за ведення загарбницької війни проти України та інші вкрай тяжкі злочини. Рада асоціації привітала угоду між правовими експертами щодо технічних документів, які закладають підвалини до створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Рада асоціації звернула увагу на історичне рішення, що його ухвалила Європейська Рада у грудні 2023 року, щодо початку переговорів з Україною про вступ до ЄС. Вона нагадала, що Рада ЄС ухвалила відповідну переговірну рамку з Україною під час першої міжурядової конференції, яка відбулася 25 червня 2024 року; 17 грудня минулого року Європейська Рада вкотре підтвердила свою повну і беззаперечну відданість перспективі членства у ЄС для України. Вона привітала завершення двосторонніх зустрічей зі скринінгу трьох кластерів, очікує на завершення відповідних процедур, а також на наступні кроки у процесі вступу України через якнайшвидше відкриття наступних кластерів, починаючи з кластеру «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals) – щойно будуть дотримані всі умови. Україна підтвердила своє непохитне зобов’язання щодо виконання всіх вступних критеріїв, що передбачені переговорною рамкою, одразу після запиту зі сторони ЄС. Рада асоціації заохочує Україну продовжувати рухатися шляхом реформ, які Євросоюз підтримуватиме і надалі. Майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі.

Попри війну, що триває, торгівля між Україною та ЄС продовжує зростати. Рада асоціації взяла до відома стан імплементації Угоди про асоціації та домовилася максимізувати можливості, які вона пропонує для прискорення поступової інтеграції до окремих політик ЄС ще до вступу, у тих секторах, де Україна має намір досягти повного регуляторного зближення. Україна підтвердила важливість торгівлі, що ґрунтується на правилах, а також збереження обсягів та динаміки торгівлі між ЄС та Україною, що є дуже вигідним для обох сторін. Україна очікує на якнайшвидший перегляд глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі згідно з статтею 29(4), а також напрацювання проміжних рішень у зв’язку із закінченням терміну дії автономних торговельних заходів (АТЗ).

Це стосується, зокрема, започаткування оцінки для укладання Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Угода ACAA) для трьох секторів, яка в майбутньому може бути розширена на інші стратегічні сектори після повного приведення законодавства України у відповідність до законодавства ЄС; прогресу в набутті режиму внутрішнього ринку ЄС в сфері роумінгу; та прискорення підготовки України до подання заявки на приєднання до Єдиної зони платежів у євро (SEPA). Рада асоціації підкреслила важливість Угоди про автомобільний транспорт між Україною та ЄС для сприяння двосторонній торгівлі. Вона привітала рішення Спільного Комітету щодо визнання смарт-тахографів – кроку, який ще більше покращить транспортне сполучення.

Рада асоціації привітала стійкий прогрес України у впровадженні реформ, передбачених Планом для реалізації Програми «Ukraine Facility» («Ukraine Plan») зокрема у сферах верховенства права, судочинства та державного управління, та закликала Україну рішуче продовжувати йти цим шляхом, який є ключовим для зміцнення стійкості України та наближає її до членства в ЄС.

Учасники зустрічі привітали прогрес у створенні нового Підкомітету з питань реформ державного управління в рамках Угоди про асоціацію та Спільного консультативного комітету між Україною та Європейським Комітетом регіонів. Ці два органи сприятимуть тіснішій співпраці між ЄС та Україною щодо ключових реформ управління, зокрема у сфері державного управління та децентралізації.

Рада асоціації привітала підписання Україною Договору про спільні закупівлі заходів медичного захисту для протидії серйозним транскордонним загрозам здоров’ю.

Рада асоціації визнала співпрацю між Україною та ЄС у сфері космосу та привітала прагнення України до ще тіснішого залучення до Космічної програми ЄС. Вона привітала підписання угоди про участь України в програмі «Copernicus», а також в додаткових компонентах «Космічна погода» й «Навколоземні об’єкти» Космічної програми Євросоюзу.

ЄС відзначив внесок Консультативної місії ЄС в Україні у підтримці реформування сектору цивільної безпеки України відповідно до порядку денного вступу в Євросоюз, зусиль з підзвітності, а також правоохоронної діяльності на звільнених та прилеглих територіях.

Зустріч відбулася під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля; делегацію ЄС очолювала Кая Каллас, Висока Представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики. Від імені Європейської Комісії у зустрічі взяла участь Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос.

,

до початку