Рада ЄС ухвалила новий закон, який захищатиме свободу, плюралізм і редакційну незалежність ЗМІ в ЄС.
Європейський Акт про свободу ЗМІ (EMFA) встановить спільні засади медіапослуг на внутрішньому ринку ЄС і запровадить заходи, спрямовані на захист журналістів і ЗМІ від політичного втручання, при цьому спрощуючи їхню діяльність у межах ЄС.
Нові правила гарантуватимуть право громадян на доступ до вільної та різноманітної інформації та визначатимуть відповідальність країн-членів ЄС за забезпечення належних умов і засад для їхнього захисту.
Незалежні ЗМІ є критично важливим елементом будь-якого вільного та демократичного суспільства. Сьогоднішнє ухвалення демонструє незмінну відданість ЄС захисту журналістів і забезпеченню свободи та плюралізму ЗМІ.
Бенджамін Далле, Міністр у справах Брюсселя, молоді, медіа та боротьби з бідністю у Фландрії.
Зростання загрози для свободи ЗМІ
Акт реагує на постійні побоювання в ЄС щодо політизації ЗМІ та відсутності прозорості щодо власності ЗМІ, а також виділення державних коштів на закупівлю реклами у постачальників медіапослуг. Він має на меті запровадити гарантії для боротьби з політичним втручанням у редакційні рішення як приватних, так і державних ЗМІ, захистити журналістів та їхні джерела, а також гарантувати свободу та плюралізм ЗМІ.
Нова рада медіапослуг
Європейський Акт про свободу ЗМІ базується на положенняхДирективи ЄС про аудіовізульні медіапослуги (AVMSD) від 2018 року. Зокрема, він передбачає створення незалежної Європейської ради медіапослуг, аби замінитиЄвропейську групу регуляторів аудіовізуальних медіапослуг (ERGA), яка була створена в рамках AVMSD. Європейська рада медіапослуг складатиметься з національних органів засобів масової інформації та буде консультувати та підтримувати Комісію. А також сприяти послідовному застосуванню ключових положень нового Європейський Акту про свободу ЗМІ (EMFA) та Директиви ЄС про аудіовізульні медіапослуги (AVMSD) у всіх країнах-членах ЄС, надаючи висновки та допомогу Комісії у виробленні рекомендацій.
Наступні кроки
Акт буде підписаний, опублікований в Офіційному віснику ЄС та набуде чинності за 20 днів.
Контекст
Свобода та плюралізм ЗМІ закріплені в Хартії основних прав Європейського Союзу та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Однак нещодавні звіти Комісії та Моніторингу плюралізму ЗМІ підкреслили низку проблем в ЄС щодо таких питань як політизація ЗМІ, прозорість власності ЗМІ, а також незалежність національних ЗМІ.
Європейський Акт про свободу ЗМІ був оголошений Президенткою Урсулою фон дер Ляєн у її зверненні Про становище Союзу у 2021 році. 16 вересня 2022 року Комісія опублікувала свою пропозицію щодо регулювання, що встановляє спільні засади для медіапослуг на внутрішньому ринку. Європейський Акт про свободу ЗМІ встановив нові правила захисту плюралізму та незалежності ЗМІ в ЄС. Переговори між Радою ЄС та Європейським Парламентом завершилися угодою від 15 грудня 2023 року.
Медіа, Публікації
-
жовтень 2024 року
-
Пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова відвідала відновлений дитячий садок та школу на Київщині
-
Як ЄС підтримує українську освіту та молодь
-
Як ЄС інвестує у відбудову освітніх закладів України
-
Регіональний візит до навчальних закладів Київської області в межах комунікаційної кампанії «Разом навчаємось і зростаємо»
-
Вісник співпраці ЄС-Україна. Жовтень 2024 року