Skip to main content

ЄС, Швеція та Німеччина оголошують про виділення 44 мільйонів євро для громадянського суспільства, включно з 6 мільйонами євро на гендерну рівність

Європейський Союз (ЄС) та його держави-члени Швеція і Німеччина в межах підходу «Team Europe» оголосили про виділення 44 мільйонів євро на підтримку організацій громадянського суспільства (ОГС) в Україні, зокрема 6 мільйонів євро, спрямованих на розвиток гендерного лідерства та стратегій вирішення конфліктів. ОГС є основою стійкості України та мають важливе значення для просування України на шляху до членства в ЄС.

З моменту повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року ЄС виділив організаціям громадянського суспільства понад 150 мільйонів євро на підтримку їхньої критично важливої роботи у сфері гуманітарного реагування, правосуддя, демократичного розвитку та врядування. З перших днів вторгнення Росії ЄС стрімко збільшив підтримку ОГС шляхом переспрямування проєктів на вирішення нагальних потреб, що передбачали надання екстреної продовольчої допомоги та притулку, сприяння в евакуації, медичної допомоги й допомоги в документуванні воєнних злочинів, інтеграції ветеранів та ВПО, а також зміцнення зусиль у боротьбі з дезінформацією. Лише у 2022 році фінансування ЄС було збільшено втричі – з 20 до 60 мільйонів євро, завдяки якому громадянське суспільство в Україні отримало підтримку для прямого реагування на вирішення нагальних потреб.

Так, наприклад, завдяки підтримці Європейського Союзу громадська організація «І будуть люди» отримала змогу організувати доставку питної води до громад Нікопольського району після руйнування Каховської дамби у 2023 році, внаслідок якого 200 000 мешканців опинилися на межі гуманітарної катастрофи через брак питної води.

Українські ОГС продемонстрували виняткову стійкість та активність у підтримці реагування країни на кризу, спричинену війною. До того ж неурядові групи, як-от профспілки, асоціації роботодавців та інші соціальні об’єднання, надають можливість громадянам брати активну участь у політичному процесі та впливати на політичний порядок денний. З огляду на прагнення України приєднатися до ЄС, потужне та динамічне громадянське суспільство має важливе значення не лише для виконання критеріїв членства в ЄС, але й для сприяння демократичній участі та просуванню реформ, необхідних для інтеграції до європейської спільноти.

ЖІНКИ У ФОКУСІ:

ЄС продовжує нарощувати підтримку проєктів, спрямованих на розв’язання гендерних проблем під час війни, на додаток до фінансування у розмірі 15 мільйонів євро, виділених з 2022 року. Про це сьогодні оголосила пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова на заході «Жінки за сильну Україну».

Рівень гендерно зумовленого насильства, який й до війни був високим, з 2022 року зріс ще на 36%. За даними ООН Жінки, пов’язане з війною лихоліття спричинило зростання гендерно зумовленого та домашнього насильства. Попри надскладні виклики, жінки дедалі частіше обіймають керівні посади в органах влади, беруть на себе лідерські ролі як гуманітарні працівниці, лідерки громадянського суспільства та підприємиці. У 2025 році кожне друге підприємство в Україні засновано жінкою. Для жінок відкриваються нові можливості у секторах, де раніше домінували чоловіки, серед яких – сфера охорони, транспорту та розмінування.

«Жінки стали рушійною силою незламності України, очолюючи зусилля громад на всій території країни, спрямовані на відновлення та подолання руйнівних наслідків цієї війни. Ми не можемо дозволити собі залишити нікого позаду. Нове фінансування не лише розширить можливості жінок з усіх верств суспільства й посилить їхній голос, але й дозволить порушити табу та сприятиме розв’язанню унікальних проблем, що постають перед жінками під час цієї жорстокої війни. Завдяки фінансуванню у розмірі 6 мільйонів євро ми підтримаємо низку проєктів, які об’єднають жінок різного походження, з різних регіонів та секторів, й забезпечимо їхню центральну роль у відновленні та формуванні майбутнього України», – зазначила пані Посол Катерина Матернова.

СЬОГОДНІШНЄ ОГОЛОШЕННЯ:

ЄС оголошує конкурс грантів, що розпочнеться в травні 2025 року, у розмірі 14 мільйонів євро, наданих на підтримку ОГС, з яких 5 мільйонів євро буде спрямовано на розвиток гендерного лідерства та стратегій вирішення конфліктів.

Крім того, Швеція та Німеччина виділяють додаткову підтримку у розмірі 17 мільйонів євро, а ЄС прискорює надання пакету підтримки у розмірі 13 мільйонів євро, який передбачає фінансування прямих грантів на проєкти громадянського суспільства, зокрема у сфері гендерної рівності, відповідальності за воєнні злочини, доступу до інформації, зміцнення демократичних процесів, а також соціальної згуртованості та сталого розвитку.

Цей пакет допомоги має мету посилити довгострокову стратегію ЄС, спрямовану на зміцнення громадянського суспільства в Україні, підвищення стійкості до російської агресії та забезпечення того, щоб гуманітарні й інтеграційні зусилля досягали тих, хто найбільше цього потребує.

ДЕ ПОДАВАТИ ЗАЯВКУ:

Головним джерелом інформації є центральний інформаційний портал ЄС, де ви можете ознайомитись з можливостями фінансування та тендерами від різних програм ЄС:

ec.europa.eu/

Представництво ЄС також співпрацює зі Стратегічними партнерами ЄС з розвитку потенціалу для ОГС в Україні, які зокрема керують програмами субгрантування:

Дізнатися більше щодо програм фінансування та актуальних конкурсних пропозицій для ОГС в Україні можна на вебсайті «EU4Ukraine»:

Для інформаційних запитів ЗМІ

delegation-ukraine-press@eeas.europa.eu

,