Skip to main content

Разом діємо.
Разом ми – Європа

12/05/2024

Активність і результативність діяльності організацій громадянського суспільства (ОГС) нерідко залишається малопомітною, а відтак і не цілком зрозумілою для широкого загалу. Проте значення цієї щоденної наполегливої, старанної і жертовної праці сотень тисяч українців для зміцнення та розвитку демократичного суспільства в Україні важко переоцінити. Саме тому, в контексті руху держави у напрямку інтеграції в єдину європейську «родину націй», Європейський Союз приділяє значну увагу допомозі українським ОГС, особливо ж – у нинішній час, коли точиться боротьба з російським агресором за саме існування України та її демократичне європейське майбутнє.

Сучасне громадянське суспільство та демократія – невіддільні, адже саме демократичний лад забезпечує платформу для вільної реалізації суспільних запитів громадян, розвитку їхнього потенціалу та ефективного впливу на органи влади різних рівнів та суспільні процеси, а також на реалізацію права на участь в ухваленні, реалізації та контролі владних рішень.

Окрему увагу Євросоюз приділяє підтримці та розвитку незалежних медіа всіх рівнів – від національних до локальних. Адже, за влучним означенням, саме вони є «сторожовими псами» демократії та голосом громадянського суспільства. Їхня роль носіїв правдивої інформації особливо відчутна у надскладні часи гібридної агресії, яка ведеться значною мірою на інформаційному фронті.

Підтримка ЄС українських організацій громадянського суспільства під час війни

Європейський Союз від початку широкомасштабного російського вторгнення стоїть пліч-о-опліч з Україною і надає їй всеохопну підтримку у військовій, гуманітарній та фінансовій сферах, в тому числі підтримує українські організації громадянського суспільства.

Від перших днів повномасштабної російської війни ЄС дійсно невідкладно ухвалив низку рішень, зокрема переорієнтувавши бюджети діючих на той час проєктів, на нагальні потреби України, включаючи допомогу організаціям громадянського суспільства (ОГС) та медіа, зберігаючи для них можливість:

  • захищати права людини,
  • захищати соціально вразливі групи,
  • підвищувати відповідальність публічних органів,
  • просувати реформи, спрямовані на інтеграцію з ЄС.

Як зазначила у своєму виступі на Київському Форумі громадянського суспільства у грудні 2023 р. пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, вже 24–25 лютого 2022 року грантодавці дозволили українським громадським організаціям використовувати гранти, як вони вважають за потрібне, щоби захистити країну від агресора. За її словами, «українське громадянське суспільство показало неймовірне диво, швидко адаптувавшись до нових умов і ставши партнером уряду в обороні держави. У 2022 році ЄС виділив безпрецедентні 60 мільйонів євро на гранти організаціям громадянського суспільства та медіа в Україні. Таким чином, ми потроїли нашу підтримку. Протягом 2022 року ОГС в Україні надали близько 800 грантів локальним організаціям усіх розмірів та з різних секторів.»

Нині ЄС не лише продовжує надавати допомогу ОГС на всій підконтрольній Україні території, але й нарощує її. Сотні організацій, що діють у царинах захисту прав людини, осіб з особливими потребами, жінок, молоді, дітей, ЛГБТ-спільнот, тимчасово переміщених осіб, соціально вразливих груп, гендерної рівності, а також у сферах розвитку екологічних, підприємницьких, сільськогосподарських, енергетичних, спортивних, молодіжних, туристичних та інших ініціатив вже скористалися можливостями отримати безповоротну допомогу від Євросоюзу.

Станом на перший квартал 2024 року в Україні діє 63 грантових проєкти у сфері підтримки ОГС із загальним фінансуванням Євросоюзу в сумі понад 104мільйонів євро. У межах діючих грантових проєктів впроваджуються 1984 субгрантові проєкти, а ще 346 субгрантів реалізуються через механізм регіональних грантів. Переважну більшість із загальної кількості субгрантів отримали окремі активісти (1332) та місцеві ОГС (321). У середньому, мінімальна сума гранту ЄС становить близько 60 тисяч євро, максимальна – 10 мільйонів євро. Лідером з отримання грантів та супутніх субгрантів ЄС є організації громадянського суспільства Київщини (понад 330 проєктів), а також Харківської (178 проєктів), Львівської (174 проєкти) та Сумської (165 проєктів) областей. Також активними у реалізації грантових проєктів за підтримки Євросоюзу є Донецька (116 проєктів), Чернігівська (106 проєктів), Закарпатська (92 проєкти), Миколаївська (90 проєктів) та Херсонська (8 проєкти) області.

Підтримка ЄС незалежних медіа під час війни

Як невід’ємна частина громадянського суспільства, що допомагає протидіяти ворожій пропаганді, забезпечувати доступ до об’єктивної і актуальної інформації, захищати права людини, боротися з корупцією, розбудовувати та зміцнювати національні демократичні інститути, медіа особливо потребують всебічної потужної підтримки.

Від початку повномасштабної агресії українські медіа зазнали важких втрат: через воєнні дії щонайменше 233 з них припинили свою діяльність (переважно із тимчасово окупованих територій та регіонів, де ведуться бойові дії), загинули 76 журналістів. На жаль, наведені цифри мають стійку тенденцію до зростання. Через мобілізацію та/або вимушену еміграцію відчувається хронічна нестача кваліфікованих медіа-фахівців, бракує технічних, фінансових та інших ресурсів. В умовах війни погіршується ситуація із доступом до інформації та свободою слова, також занепокоєння викликають морально-психологічний стан працівників медіа-сфери та безпека їхньої діяльності.

У боротьбі з дезінформацією підвищення обізнаності і медіаграмотність відіграють величезну роль. Європейський Союз добре усвідомлюємо загрозу, яка надходить від постійних вкидів російської дезінформації. Ось чому вже в березні 2022 року ЄС наклав санкції на прокремлівські канали поширення дезінформації та маніпулювання інформацією, а також активи Кремля. Існування вільних, незалежних і професійних медіа, які публікують правдиві історії, загалом сприяє зміцненню демократії та стійкості України.

Саме тому Європейський Союз підтримує ЗМІ та журналістів в Україні в умовах нинішніх викликів і загроз. Протягом кількох останніх років фінансову допомогу від ЄС обсягом понад 15 мільйонів євро отримали понад 150 ЗМІ різних рівнів. Зокрема, Євросоюз підтримує Суспільне – українського національного мовника, та його флагманські ініціативи у сфері медіаграмотності.

І цей перелік – далеко не вичерпний, він постійно поновлюється та доповнюється завдяки вже діючим та новим програмам допомоги ЄС для України. Крім того, до нього слід додати численні перепрофільовані проєкти, які діють за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Важливість такої масштабної і всебічної підтримки українських ОГС та медіа важко переоцінити, адже, за словами пані Посла ЄС в Україні Катаріни Матернової, «громадянське суспільство є і буде надійним партнером на шляху відновлення України та її руху до ЄС».

Всеукраїнська комунікаційна кампанія «Разом діємо» включатиме інформаційні, освітні та публічні заходи з різноманітними інтерактивними елементами, онлайн і офлайн.

Щоб дізнатися більше про події комунікаційної кампанії, стежте за новинами на цьому сайті, а також сторінками Представництва ЄС в Україні у Facebook, Instagram та Twitter/Х.

9 травня, у День Європи, у Києві відбувся EuroSummit громадських організацій. Понад 200 представників ГО, експерти, активісти, представники влади, зокрема Уряду та Верховної Ради України, а також партнери України з Євросоюзу об’єдналися задля напрацювання спільного вектору роботи у процесі набуття Україною членства в ЄС.

«Попри повномасштабну війну Росії проти України, країна працює над відновленням та впровадженням реформ у межах підготовки до членства в ЄС. Українське суспільство демонструє стійкість, життєздатність та непохитну волю до демократії, прав людини і європейських цінностей. Європейський Союз підтримував і продовжуватиме підтримувати українців на цьому шляху. Співпраця з громадянським суспільством залишається ключовим пріоритетом для ЄС. Саме тому ЄС в Україні працює з громадянським суспільством у всіх секторах та по всій країні», — зазначив Штефан Шльойнінг, керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні.

Три найбільші грантові програми для громадянського суспільства впроваджуються через такі ініціативи Європейського Союзу:

  • «Дім Європи ІІ» (внесок ЄС – 10 млн євро)
  • Підтримка стійкості активізму громадянського суспільства в Україні (внесок ЄС – 7,5 млн євро)
  • Зміцнення народної демократїі в Україні (внесок ЄС – 6,25 млн євро)

Завдяки підтримці ЄС у сфері медіа в Україні впроваджуються такі проєкти:

  • Стійке громадянське суспільство та відповідь медіа на війну в Україні
  • Підтримка Національного суспільного мовника в Україні
  • Підтримка Українського медіа-центру
  • Ефективні місцеві ЗМІ: цифровий розвиток для залучення громад
  • Розвиток журналістських розслідувань в Україні
  • Комплексна кампанія з підвищення обізнаності щодо дезінформації
  • Підтримка ЗМІ через Європейський фонд підтримки демократії

В межах комунікаційної кампанії «Разом діємо» увага акцентована на допомозі ЄС у чотирьох основних напрямках:

  • підтримка реформ, які наближають Україну до Європейського Союзу: підкреслення проектів, які сприяли конкретному прогресу в адаптації України до стандартів і цінностей ЄС;
  • підтримка ОГС, що об’єднують людей за спільними інтересами: висвітлення ініціатив, що успішно мобілізували спільноти та сприяли співпраці різних груп у громадянському суспільстві;
  • підтримка ОГС, які спрямовані на найвразливіші групи, включаючи психологічну підтримку: показ успішних проєктів, що надали важливу допомогу маргіналізованим та вразливим групам, з особливим акцентом на психічне здоров’я та психологічну підтримку;
  • підтримка незалежних медіа як голосу українського громадянського суспільства: подання ініціатив медіа, що сприяли демократичним цінностям, протидії дезінформації та виконанню функцій сторожа інформаційного середовища в Україні. Ці медіа є невід’ємними платформами для громадської участі та демократичних перетворень.