Skip to main content

Краще бачити, щоб запобігти звичайним і новим загрозам на кордоні

19/09/2024

18 вересня 2024 року Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова та Перший Заступник Голови Держприкордонслужби Володимир Нікіфоренко спільно перерізали стрічку на церемонії передачі 5 найсучасніших комплексів спостереження за кордоном. Обладнання загальною вартістю 2,2 млн євро закуплено в рамках проекту EU4IBM-Стійкість, що фінансується ЄС та впроваджується Міжнародним центром розвитку міграційної політики.

Поставлені комплекси спостереження дозволять операторам ДПСУ дістанційно здійснювати ефективний моніторинг прикордонних територій поза межами пунктів пропуску за допомогою тепловізуальних технологій та складних алгоритмів аналізу зображень. Змонтовані на базі автомобілів комплекси будуть надзвичайно мобільними та швидкорозгортаними. Завдяки автоматизованим безпілотним модулям вони забезпечать розширене покриття, особливо в лісистій або гірській місцевості. Більш ефективне спостереження допоможе зібрати більш точні дані та забезпечить більш доречне та швидке направлення патрулів у разі виявлення порушень чи загроз.

«ЄС пишається тим, що робить свій внесок у безпеку України, яка також є безпекою Європи. Це наш спільний виклик, і ми – разом з Україною. Сьогодні ми передаємо 5 передових систем спостереження. Вони допоможуть ДПСУ охоплювати більші ділянки кордону та мати кращі відомості для більш обґрунтованого та швидшого реагування на різноманітні ризики. Поставлене обладнання допомагає будувати багатокомпонентну, взаємодоповнюючу та інтегровану систему спостереження для більшої безпеки кордону», – заявила Посол ЄС Катаріна Матернова під час церемонії передачі.

Запровадження Європейської системи нагляду за кордоном (Eurosur) в ЄС дало повштовх поступовому переходу від ресурсоємного фізичного захисту кордону, який базується на залученні великої кількості персоналу на місцях, до більш просунутого методу, що використовує аналіз ризиків, обмін інформацією, високотехнологічні системи спостереження за кордоном та дані кримінальної розвідки. Україна, як близький партнер ЄС, а тепер і країна-кандидат, також пішла цим шляхом. Використання мобільного обладнання для відеоспостереження, згідно з аналізом і рекомендаціями, розробленими проектом EU4IBM, може забезпечити негайний ефект і оперативне реагування на незаконну транскордонну діяльність вже зараз, тоді як наступний довгостроковий етап вимагатиме встановлення стаціонарних системи спостереження та сигналізації вздовж усього кордону.

«ДПСУ і команда проекту спільно працювали над технічними специфікаціями для цих комплексів, щоб переконатися, що ми використовуємо найкращі, найпередовіші технології, доступні на ринку. Автомобілі спостереження були розроблені для покриття більших ділянок кордону, включно з важкодоступними. Як автомобільна база, так і безпілотні літальні апарати оснащені тепловізійними камерами та камерами денного та нічного бачення. Це сучасне обладнання; такі самі або навіть кращі, ніж ті, що використовує Frontex», – прокоментував В’ячеслав Топоров, керівник проекту EU4IBM-Стійкість.

Для забезпечення цілодобової роботи у будь-якому місці, у тому числі у віддалених безлюдних районах, комплекси додатково мають термінали супутникового зв’язку та резервні джерела живлення. Розширена гарантія на три роки допоможе підтримувати працездатність обладнання без додаткових вкладень з боку ДПСУ.

Найближчим часом після передачі комплексів спостереження Держприкордонслужбі відбудеться навчання, яке дозволить використовувати надане сучасне обладнання належним чином і максимально ефективно. Тренінг для операторів буде доповнений тренінгом з технічного обслуговування, щоб гарантувати довговічність і належну роботу обладнання протягом багатьох років. Спеціально підготовлені тренери надалі зможуть навчати додатковий персонал і поширювати знання та навички в майбутньому.

Поставка мобільних комплексів спостереження є частиною загальної підтримки Європейського Союзу Україні у сфері інтегрованого управління кордонами (ІУК) та міграції, яка діє вже понад 10 років. Повномасштабна агресія проти України суттєво змістила фокус у бік необхідності сприяння торгівлі, однак проекти EU4IBM та EU4IBM-Стійкість також відповіли на нагальні потреби ДПСУ та надали українським прикордонникам тепловізори, засоби зв’язку, засоби індивідуального захисту та інше обладнання. Наразі підтримка також включає постачання обладнання та розбудову спроможності щодо перевірок на кордоні та спостереження за кордоном, нарощування потенціалу Координаційного Центру ІУК та впровадження Стратегії ІУК, наближення до законодавства ЄС та гармонізацію підходів і практик з державами-членами ЄС.