Європейська Комісія схвалила фінансування п’яти транскордонних проєктів для підтримки більш скоординованих та ефективних закупівель оборонної продукції серед країн-членів ЄС. У межах інструменту для зміцнення європейської оборонної промисловості через спільні закупівлі (EDIRPA) кожен з п’яти проєктів отримає 60 мільйонів євро. Загалом, сума фінансування становить 300 мільйонів євро.
Оскільки масштаб спільних закупівель забезпечить більшу економічну вигоду, важливі оборонні потужності стануть більш доступними для збройних сил країн-членів. Також спільні закупівлі продукції підвищать взаємосумісністьзбройних сил країн-членів. Чіткіші перспективи та більша передбачуваність, що супроводжуються великими контрактами, зміцнять європейську промисловість і дозволять їй адаптувати свої виробничі потужності до оборонних потреб Європи. Загалом, спільні закупівлі посилять оборонну готовність країн-членів Євросоюзу.
Залучення закупівель оборонної продукції для збройних сил країн-членів на суму понад 11 мільярдів євро
Ознаменувавши нову еру в європейській оборонній співпраці, Європейська Комісія оголосила про перші проєкти, що фінансуються ЄС і підтримують спільні закупівлі критично важливої оборонної продукції країнами-членами в трьох сферах:
• Закупівля систем протиповітряної та протиракетноїоборони
Два проєкти зміцнять спільні можливості протиповітряної та протиракетної оборони. Проєкт «MISTRAL» підтримує спільні закупівлі систем протиповітряної оборони Mistralдуже малого радіусу дії дев’ятьма країнами-членами (Франція, Бельгія, Кіпр, Естонія, Іспанія, Угорщина, Словенія, Румунія, Данія). Ще один проєкт, «JAMIE» (скорочено від «Спільна ініціатива протиповітряної оборони в Європі»), передбачає спільну закупівлю систем протиповітряної оборони середньої дальності IRIS-T SLM шістьма країнами-членами (Німеччина, Словенія, Болгарія, Австрія, Естонія, Латвія). Це системи захисту від повітряних загроз, таких як бойові літаки, ударні гелікоптери та безпілотні авіаційні системи.
• Закупівля сучасної бронетехніки
EDIRPA також підтримуватиме закупівлю Спільної броньованої транспортної системи (Common Armored VehicleSystem, CAVS), сучасного бронетранспортера для захищеного перевезення військ, чотирма країнами-членами (Фінляндія, Латвія, Швеція, Німеччина). Ці сучасні броньовані транспортні засоби забезпечують високу продуктивність і безпрецедентну мобільність.
• Закупівля боєприпасів
У двох інших проєктах EDIRPA підтримуватиме спільну закупівлю різних типів артилерійських боєприпасів калібру 155 мм; йдеться, зокрема, про такі проєкти: «CPoA 155 мм», у якому беруть участь шість країн-членів (Нідерланди, Італія, Польща, Литва, Данія, Хорватія), та «HE 155mm», в якому беруть участь чотири країни-члени (Німеччина, Данія, Нідерланди, Естонія).
Загальна вартість закупівель п’яти обраних проєктів перевищує 11 мільярдів євро, що свідчить про вагомий впливфінансування Євросоюзу. Інвестиції EDIRPA обсягом 300 мільйонів євро стимулювали зобов’язання у понад 36 разів. Це свідчить про ефективність програми в залученні значних інвестицій в оборону по всьому Європейському Союзу.
Тепер розпочнеться фаза підготовки грантової угоди для п’ятивідібраних проєктів EDIRPA у всіх трьох сферах. Цепередбачає детальну координацію між Єврокомісією та консорціумами державних органів країн-членів.
Окрім обраних проєктів, були подані й інші перспективні пропозиції. Вони були внесені до резервного списку, що дозволяє ідентифікувати їх для можливого майбутнього фінансування. Наприклад, країни-члени, залучені до цих пропозицій, можуть шукати можливості фінансово підтримати їх через передачу невикористаних коштів ЄС, виділених їм, у рамках спільного управління.
Вражаюча кількість країн-членів ЄС, які беруть участь
Обрані проєкти EDIRPA залучають 20 країн-членів, деякі з яких вперше братимуть участь у спільних проєктах закупівель оборонної продукції. Це відображає роль EDIRPA у заохоченні співпраці між країнами-членами для усунення критичних прогалин у спроможностях, зокрема тих, що поглиблюються через передачу оборонної продукції Україні. У середньому шість країн-членів беруть участь у кожному проєкті — вдвічі більше мінімальної юридичної вимоги трьох країн-членів, що демонструє зацікавленість у більш об’єднаному європейському підході до оборонних закупівель.
Підтримка України
Більшість відібраних проєктів також включають закупівлю оборонної продукції для України, зокрема систем протиповітряної і протиракетної оборони й боєприпасів, що зміцнює обороноздатності країни в умовах тривалої російської агресії.
Контекст
Відбір проєктів EDIRPA відбувається внаслідок оголошенняконкурсу заявок Єврокомісією в березні 2024 року. З ухваленням EDIRPA, його подальшим впровадженням через Робочу програму та запуском відповідних конкурсів для подання заявок Європейський Союз уперше заохочуєкраїни-члени і Норвегію спільно закуповувати оборонну продукцію для вирішення найбільш нагальних і критичнихпотреб, зокрема тих, які посилюються через агресію Росії проти України. Сукупний попит забезпечує передбачуваність а, отже, стимулює промисловість збільшувати виробничі потужності та покращувати оперативну сумісність збройних сил країн-членів.
Робоча програма EDIRPA підтримує спільні закупівлі у такихтрьох сферах: 1) боєприпаси, 2) протиповітряна та протиракетна оборона та 3) платформи й заміна застарілих систем. Ці пріоритети фінансування були визначені разом ізкраїнами-членами для вирішення нагальних оборонних потреб й поповнення оборонних запасів.
До кінцевого терміну подання заявок 25 липня 2024 року Європейська Комісія отримала загалом 12 заявок, що свідчить про значний інтерес з боку країн-членів і Норвегії. Служби Єврокомісії перевірили допустимість й відповідністьотриманих пропозицій та оцінили їх відповідно до положень Регламенту EDIRPA.
Програма EDIRPA є короткостроковим інструментом, ухваленим у відповідь на агресію Росії проти України. Вонадіятиме до 2025 року. Її мета – стимулювати співпрацю для забезпечення найнагальнішої оборонної продукції. Програма підтримує закупівлі оборонних спроможностей збройними силами країн-членів і Норвегії. Бюджет EDIRPA не фінансуєоборонну продукцію, а компенсує країнам-членам додаткові адміністративні витрати, пов’язані зі спільними закупівлями. У березні 2024 року Європейська Комісія представила пропозицію щодо Європейської програми оборонної промисловості (EDIP) для продовження логіки EDIRPA після 2025 року, з метою подальшого об’єднання попиту в Європі та підвищення взаємодії.
Для отримання додаткової інформації:
Інформаційний лист «CPoA 155 мм»
Інформаційний лист «HE 155 мм»
Питання та відповіді щодо EDIRPA
Пресреліз від 15 березня 2024 року
Цитата
Ми вперше використовуємо бюджет ЄС для підтримки країн-членів у спільній закупівлі оборонної продукції. Така ініціатива є успішною: ми інвестуємо 300 мільйонів євро в п’ять проєктів, спрямованих на вирішеннях нагальних ітермінових потреб в оборонних можливостях.
Марґрете Вестаґер, Виконавча віцепрезидентка з питань Європи для цифрової епохи
Це дозволить забезпечити краще співвідношення ціни та якості для національних оборонних бюджетів, покращити оперативну сумісність європейських збройних сил, зміцнити нашу промисловість і підвищити оборонну готовність Європи до захисту від загроз. Важливо, що відібрані проєкти також посилять нашу підтримку Україні через надання додаткового оборонного обладнання.
Новини
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
COP29 у Баку: ЄС сприятиме боротьбі зі зміною клімату і просуватиме амбітні фінансові та інвестиційні цілі
-
ЄС і ПРООН відновили Сергіївський ліцей на Одещині: учні з 12 громад зможуть відвідувати школу наживо
-
ЄС підтримав проєкт модернізації системи управління відходами у Фастові
-
Європейський Союз підтримує розширення цифрових можливостей для українського бізнесу
-
Рада ЄС продовжила мандат Місії ЄС з надання військової допомоги Україні на два роки