На сьогоднішній першій Інвестиційній конференції ЄС-Україна, що проводиться ЄС спільно з Урядом України у Варшаві, Польща, ЄС оголосив Заклик до висловлення зацікавленості з метою мобілізації приватних інвестицій ЄС у критично важливих сферах для підтримки зусиль України з відбудови.
У межах Заклику компанії з ЄС, зокрема спільні підприємства або консорціуми за участі компаній з ЄС та України, запрошені подавати свої пропозиції до 1 березня 2025 року. Пропозиції будуть розглянуті та пов’язані з найбільш відповідними інвестиційними проєктами, що фінансуються Ukraine Investment Framework (UIF), яка є невід’ємною складовою механізму ЄС Ukraine Facility з бюджетом 50 мільярдів євро. Заохочуючи бізнес-партнерство та участь приватного сектору ЄС у відновленні та реконструкції України, ЄС також сприяє подальшій інтеграції України до єдиного ринку ЄС.
Олівер Варгеї, Єврокомісар з питань сусідства та розширення: «Відновлення України потребує як державного фінансування, так і партнерства з приватним сектором. Об’єднавши ці зусилля, ми зможемо максимізувати інвестиції, підтримати відновлення країни та поступову інтеграцію до єдиного ринку ЄС. Дійсно, сприяння залученню приватного сектору до процесів відновлення та реконструкції України буде ключовим фактором її успіху».
Юлія Свириденко, Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України, додала: “Запуск Заклику ЄС до висловлення зацікавленості є важливим кроком на шляху до залучення інвестицій для відновлення України. Ми прагнемо створити сприятливе середовище для іноземних інвестицій. Інвестиційна конференція Україна-ЄС дозволяє нам нагадати міжнародному бізнесу, що війна не є ембарго на інвестиції; ми повинні об’єднати наші зусилля навколо відновлення України зараз, не чекаючи закінчення війни».
Пріоритетні напрямки Заклику базуються на Плані для України (Ukraine Plan), а також на Стратегічних орієнтирах UIF, в яких визначено ключові пріоритетні галузі економіки, що потребують прямих іноземних інвестицій для підтримки соціально-економічного відновлення України. До них відносяться:
- Енергетика: Розробка сталих енергетичних рішень, включаючи проєкти відновлюваної енергетики та модернізацію наявної енергетичної інфраструктури.
- Критично важлива сировина: Інвестування в переробку ключових мінералів та ресурсів, необхідних для високотехнологічних галузей та технологій відновлюваної енергетики.
- Переробна промисловість та виробництво: Відродження та модернізація виробничого сектору для підвищення конкурентоспроможності промислового виробництва.
- Будівельні матеріали: Підтримка реконструкції житлового фонду та громадських будівель, зокрема шляхом інвестування в промисловість будівельних матеріалів, будівельні компанії та нагляд у сфері будівництва.
- Інформаційні технології та цифрова трансформація: Зміцнення цифрової інфраструктури та технологій для сприяння інноваціям та розвитку в різних секторах.
- Транспорт та експортна логістика: Відбудова та модернізація транспортної, логістичної та державної інфраструктури для підтримки зв’язку.
Для довідки:
Перша інвестиційна конференція ЄС – Україна, організована 13 та 14 листопада в рамках 4-ї Міжнародної виставки ReBuild Ukraine, означає значний крок у залученні приватних інвестицій в Україні. Конференція об’єднує понад 5 000 учасників, включаючи компанії, банки та інвесторів з України, ЄС та інших країн, щоб сприяти залученню приватних інвестицій для відновлення, реконструкції та модернізації України.
Протягом двох днів обговорення будуть зосереджені на початкових результатах Ukraine Investment Framework (UIF), програми ЄС для України, на підтримку відновлення та реконструкції України на її шляху до ЄС, а також на ключовій ролі залучення приватних інвестицій, зокрема на важливості державно-приватного партнерства у здійсненні муніципальних відновлювальних заходів. Майже 300 європейських та українських компаній, зокрема МСП, з різних секторів, включаючи енергетику, будівництво та інфраструктуру, братимуть участь у сесіях для встановлення партнерств. Другого дня відбудуться спеціалізовані семінари, присвячені залученню прямих іноземних інвестицій ЄС в Україну, розширенню можливостей приватного капіталу, розв’язанню питань страхування від воєнних ризиків, розгляду вступу України до ЄС як бізнес-можливості, умовам ведення бізнесу в Україні, а також «Шляхів солідарності», логістиці та торгівлі.
З початку загарбницької війни Росії проти України ЄС та його держави-члени надали майже 122 мільярди євро фінансової, гуманітарної та військової допомоги Україні та для підтримки українців у ЄС.
Це включає 15,6 мільярда євро, залучених у межах Ukraine Facility на суму до 50 мільярдів євро у вигляді грантів та кредитів на період 2024–2027 років. Цей механізм підтримує зусилля України щодо забезпечення макрофінансової стабільності, сприяння швидкому відновленню, а також відбудові та модернізації країни, одночасно впроваджуючи ключові реформи на шляху до вступу в ЄС.
Як невід’ємна складова Ukraine Facility, Ukraine Investment Framework (UIF) призначена для залучення державних та приватних інвестицій у відновлення та реконструкцію України. Вона забезпечена фінансовими інструментами на загальну суму 9,3 мільярда євро, з яких 7,8 мільярда євро у вигляді кредитних гарантій та 1,51 мільярда євро у вигляді змішаного фінансування. Мета UIF полягає в залученні 40 мільярдів євро інвестицій для відновлення, модернізації та довгострокового зростання України, підтримуючи цілі та реалізацію Плану для України відповідно до пріоритетів політики ЄС. На сьогодні залучено 1,4 мільярда євро у вигляді грантів та гарантій з бюджету ЄС для інвестиційних програм у сфері енергетики, муніципальної інфраструктури та для поліпшення доступу до фінансування для малих та середніх підприємств та інвестування у їх виробничі потужності, як частина UIF.
Для отримання додаткової інформації:
Вебсторінка про Ukraine Investment Framework та Заклик до висловлення зацікавленості
Інформаційний бюлетень «Рамки інвестування в Україну»
Вебсторінка про підтримку України з боку ЄС
Новини
-
ЄС модернізував професійне училище в Дрогобичі в межах програми EU4Skills
-
Дванадцять українських громад приєдналися до ініціативи SUN4Ukraine Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст
-
Європейський Союз допомагає українській освітній сфері та молоді. Престур до Полтави та області продемонстрував масштаб і дієвість підтримки, орієнтованої на майбутнє
-
Регіональний інформаційний захід в межах комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо» в Івано-Франківську
-
Оголошено переможців вікторині #РазомНавчаємосяЗростаємо від Euroquiz.org.ua
-
Європейський Союз надає додаткове фінансування УВКБ ООН, щоб допомогти українцям пережити сувору зиму