Skip to main content

Рада ухвалює додатково 5 млрд євро допомоги Україні

21/09/2022

Сьогодні Рада офіційно прийняла рішення про надання Україні в терміновому порядку додаткової макрофінансової допомоги (МФД) на суму 5 млрд євро.

9 вересня міністри фінансів ЄС погодили заяву на підтримку цієї додаткової допомоги в розмірі 5 мільярдів євро для України на неформальному засіданні Ради Ecofin у Празі. Сьогодні рішення про таку додаткову допомогу було офіційно прийнято після того, як лише за 11 днів були завершені всі необхідні формальні кроки.

Ця фінансова допомога доповнює іншу підтримку ЄС Україні в гуманітарній сфері, сфері розвитку, митного контролю та оборони.

«Мені дуже приємно, що ми продовжуємо надавати фінансову допомогу Україні на цьому критичному етапі. Ми виконуємо свої обіцянки та допомагаємо забезпечити продовження функціонування української держави та її ключової інфраструктури. На наступних зустрічах Ecofin я буду наполягати на швидкій угоді про надання решти 3 мільярдів євро, і для цього ми також повинні домовитися про розподіл цієї суми на кредити та гранти».

Збинєк Станюра, міністр фінансів Чехії

Ця макрофінансова допомога в розмірі 5 млрд євро буде надана Україні у вигляді високопільгових довгострокових кредитів. Вона являє собою другий етап реалізації запланованої виняткової макрофінансової допомоги Європейського Союзу Україні на суму до 9 мільярдів євро, оголошеної Європейською Комісією у повідомленні від 18 травня 2022 року та схваленої Європейською Радою 23-24 червня 2022 року.

Крім того, прийняте сьогодні рішення забезпечує бюджет ЄС засобами поглинання ризику втрат за цими додатковими кредитами, а також за кредитом на 1 млрд євро, прийнятим 12 липня 2022 року. Ці кредитні кошти були повністю виплачені двома траншами 1 та 2 серпня 2022 року.

Така нова транзакція МФД є частиною надзвичайних міжнародних зусиль двосторонніх донорів та міжнародних фінансових інституцій щодо підтримки України на цьому критичному етапі.

За цим рішенням має бути швидко прийнято подальше рішення щодо реалізації третього етапу запланованої повної виняткової макрофінансової допомоги Європейського Союзу на суму до 3 мільярдів євро, як тільки буде визначено структуру цієї допомоги.

Передумови

Угода про асоціацію між Україною та ЄС, яка набула чинності 1 вересня 2017 року, зближує Україну та ЄС. Окрім сприяння поглибленню політичних зв’язків, зміцненню економічних зв’язків та повазі до спільних цінностей, угода забезпечила основу для проведення амбітної програми реформ, зосередженої на боротьбі з корупцією, незалежній судовій системі, верховенстві права та кращому бізнес-кліматі. ЄС продемонстрував постійну підтримку цих реформ, які мають вирішальне значення для залучення інвестицій, підвищення продуктивності та підвищення рівня життя в середньостроковій перспективі.

Серед інших інструментів підтримки, з 2014 по 2022 роки ЄС підтримував Україну шляхом декількох послідовних операцій макрофінансової допомоги (МФА), які в сумі перевищили 7 млрд євро кредитів та грантів.

Неспровокована та необґрунтована агресивна війна Росії проти України з 24 лютого 2022 року спричинила втрату Україною доступу до ринку та різке скорочення державних доходів, тоді як державні витрати на вирішення гуманітарної ситуації та підтримання безперервності надання державних послуг значно зросли.

Подальша сума виняткової макрофінансової допомоги Європейського Союзу в розмірі до 5 мільярдів євро відповідно до цього рішення полягає в підтримці макрофінансової стабілізації України, зміцненні негайної стійкості країни та підтримці її спроможності до відновлення, тим самим сприяючи стійкості державного боргу України та її здатності в кінцевому підсумку погасити свої фінансові зобов’язання.