20 вересня Європейська Комісія зробила рішучий крок для посилення підтримки України. Було запропоновано комплексний пакет фінансової допомоги, що складається з Механізму кредитної співпраці з Україною обсягом 45 мільярдів євро та виняткової Макрофінансової допомоги (Macro-Financial Assistance) у вигляді кредиту обсягом 35 мільярдів євро.
Пакет підтримки передбачає отримання надприбутку від знерухомлених російських активів. Це чіткий сигнал, що тягар відбудови України ляже на плечі відповідальних за руйнування. Подібний підхід буде вперше застосований Європейським Союзом та лідером Групи Семи в настільки структурований спосіб та в таких масштабах. Він забезпечить довгострокову й стабільну фінансову підтримку України для її відновлення та стійкості.
Механізм кредитної співпраці з Україною
Єврокомісія вперше запропонувала створити Механізм кредитної співпраці з Україною. Він підтримає ЄС та партнерів з Групи Семи у наданні Україні кредитів на суму до 45 мільярдів євро. Оскільки Україна продовжує страждати від безпрецедентних викликів внаслідок посилення російської агресії, ця пропозиція підкреслює непохитну відданість Європейського Союзу збереженню суверенітету та економічної стійкості України.
Механізм кредитної співпраці пропонує Україні підтримку, що фінансуватиметься через фінансові внески від надприбутків, пов’язаних зі знерухомленими активами російського Центробанку.
Україна може використати цю підтримку для погашення кредитів від ЄС та інших надавачів позик, які беруть участь в ініціативі Групи Семи щодо механізму додаткових кредитів для збільшення бюджетних надходжень України (ERA).
Виняткова Макрофінансова допомога
У контексті внеску ЄС в межах механізму додаткових кредитів для збільшення бюджетних надходжень України, Комісія запропонувала надання позики виняткової Макрофінансової допомоги обсягом 35 мільярдів євро. Ця фінансова підтримка, разом з Механізмом розширеного фінансування МВФ, має вирішальне значення для задоволення нагальних бюджетних потреб України. Вони значно збільшились з огляду на посилення тривалої російської агресії. Решту суми кредиту мають надати інші партнери Групи Семи.
Цей комплексний фінансовий пакет є результатом виконаннязобов’язань, взятих під час Саміту лідерів Групи Семи в Апулії, що відбувся 15 червня, а також під час засідання Європейської Ради 27 червня.
Наданням цього пакету Європейська Комісія підтверджує свою відданість допомозі Україні у важкі часи. Це гарантія, що підтримка ЄС залишатиметься незмінною та ефективною.
Подальші кроки
Для набуття чинності, пропозиція вимагає схвалення Європейським Парламентом та кваліфікованою більшістю країн-членів Союзу у форматі Ради ЄС.
Зважаючи на невідкладність пропозиції, Європейська Комісія працюватиме пліч-о-пліч з іншими законодавчими органами, щоб забезпечити її швидке ухвалення.
Контекст
Від початку загарбницької війни Росії проти України ЄС разом зі своїми країнами-членами категорично засудив дії Росії та запропонував безпрецедентну підтримку Україні та її народу. ЄС, його країни-члени та європейські фінансові інституції разом надали 118,3 млрд євро грантів та кредитів, аби підтримати воєнні зусилля України та її економіку, допомогти забезпечити базові послуги та якнайшвидше відновлення, надати гуманітарну підтримку та допомогу тим, хто рятується від війни.
У межах санкцій, запроваджених ЄС проти Росії, з лютого 2022 року активи Центрального банку Росії, що зберігаються у фінансових установах країн-членів ЄС, на суму близько 210 мільярдів євро, були знерухомлені. Це найбільша частка серед таких знерухомлених активів у світі.
Заборона на операції з цими активами призводить до додаткового накопичення грошових коштів на балансах центральних депозитаріїв цінних паперів, які приносять дохід. Щорічно, залежно від рівня відсоткових ставок, додаткові доходи наразі оцінюються в 2,5-3 мільярди євро на рік. Ці непередбачені та додаткові доходи не є суверенними активами і не повинні надаватися Центральному банку Росії, навіть після їх розмороження.
12 лютого 2024 року ЄС уточнив правила управління знерухомленими активами та резервами і вирішив, що центральні депозитарії, які володіють резервами та активами Центрального банку Росії обсягом понад 1 мільйон євро, повинні відокремлювати ці доходи. З 15 лютого 2024 року центральним депозитаріям не дозволяється розпоряджатися відповідним чистим прибутком або розподіляти його між акціонерами.
У травні 2024 року Рада ЄС вирішила використати ці додаткові надходження на користь України. Наприкінці липня 1,5 мільярда євро вже було виділено на підтримку України.
Для отримання додаткової інформації
Макрофінансова допомога Україні
Цитати
Постійні російські атаки свідчать, що Україна потребує безперервної підтримки з боку ЄС. Єврокомісія надастьУкраїні кредит обсягом до 35 мільярдів євро в межах зобов’язань Групи Семи. Це ще один значний внесок ЄС у відновлення України.
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн
Цей унікальний кредитний пакет, розроблений разом з нашими партнерами з Групи Семи та за активної участі ЄС, дозволить Україні покрити свої нагальні потреби, забезпечити макроекономічну стабільність та надати країні фінансові ресурси, необхідні для протистояння посиленій агресії з боку Росії. Кремль безпосередньо заплатить за шкоду, заподіяну його жорстокою війною, за рахунок додаткових надходжень від знерухомлених російських активів. Сьогоднішній пакет ще раз демонструє непохитну відданість ЄС підтримці суверенітету та економічної стійкості України.
Виконавчий віцепрезидент з питань економіки, що працює для людей Валдіс Домбровскіс
Ця пропозиція знаменує собою ключовий момент у нашій подальшій підтримці України. Ми виконуємо домовленість лідерів Групи Семи про надання Україні кредиту обсягом 50 мільярдів доларів США, який буде виплачено за рахунок додаткових прибутків від знерухомлення російських суверенних активів. Це забезпечить Україні фінансові ресурси, необхідні для подолання поточних викликів, спричинених невпинною російською агресією. Цей пакет не лише зміцнює економічну стійкість України, але й вкотре засвідчує тверду прихильність ЄС до підтримки України в її боротьбі за свободу та демократію.
Європейський Комісар з питань економіки Паоло Джентілоні
Новини
-
ЄС модернізував професійне училище в Дрогобичі в межах програми EU4Skills
-
Дванадцять українських громад приєдналися до ініціативи SUN4Ukraine Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст
-
Європейський Союз допомагає українській освітній сфері та молоді. Престур до Полтави та області продемонстрував масштаб і дієвість підтримки, орієнтованої на майбутнє
-
Регіональний інформаційний захід в межах комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо» в Івано-Франківську
-
Оголошено переможців вікторині #РазомНавчаємосяЗростаємо від Euroquiz.org.ua
-
Європейський Союз надає додаткове фінансування УВКБ ООН, щоб допомогти українцям пережити сувору зиму