Індекс Східного партнерства 2023 показав, що громадянське суспільство в регіоні залишається важливою силою, незважаючи на зростаючі виклики в Білорусі та Азербайджані, а також відіграє ключову роль у процесі вступу Грузії, Молдови та України до ЄС. У дослідженні зазначається, що вторгнення Росії в Україну каталізувало посилення інтеграції між деякими країнами Східного партнерства та ЄС у сфері транспорту, енергетики й торгівлі.
Індекс Східного партнерства, розроблений Форумом громадянського суспільства Східного партнерства, оцінює прогрес, досягнутий шістьома країнами Східного партнерства за трьома напрямами: демократія, належне урядування та верховенство права; зближення політик країн Східного партнерства з ЄС; цілі сталого розвитку. Дослідження орієнтовано на зацікавлених сторін, політиків, медіа та громадянське суспільство.
Індекс не тільки збирає та вимірює дані. Дослідження також враховує різні типи змін (прогрес у реформах, відхід від демократії, відхилення від політичного курсу), а також застій чи відсутність змін. У ньому об’єднано наскрізні питання, зокрема, особливу увагу приділено гендерній рівності та правам людини.
Україна посіла друге місце в індексі Східного партнерства 2023. Це підтверджує її успіх у впровадженні реформ, незважаючи на дуже складну ситуацію. Індекс Східного партнерства 2023 свідчить про те, що Україна непохитно проводить системні зміни, яких від неї очікує Брюссель на шляху вступу до ЄС.
Показники України знизилися внаслідок війни та обмежень у суспільному житті, запроваджених із 24 лютого 2022 року. Водночас війна не підірвала прагнення України до реформ, йдеться в дослідженні. Серед сфер, у яких Україна досягла найбільшого прогресу, – незалежні ЗМІ, свобода висловлення думки, свобода зібрань та об’єднань, незалежна судова система й боротьба з корупцією. Вплив війни на показники України найяскравіше проявляється в підзвітності держави, послаблення якої є безпосереднім наслідком воєнного стану.
В індексі також зазначається, що зближення з ЄС є динамічним процесом, який може легко регресувати в разі зміни внутрішніх чи зовнішніх обставин або виникнення втоми від реформ. «Відповідно, зростаючий рівень зближення України з ЄС – це «незавершений процес». Багато нещодавніх реформ, особливо пов’язаних із виборами, боротьбою з корупцією та конституційними реформами, ще повинні пройти повну перевірку на практиці».
Прогрес кожної країни Східного партнерства можна роздивитися та порівняти за допомогою динамічної інформаційної панелі індексу Східного партнерства.
Дізнатися більше:
Індекс Східного партнерства
Інформаційна панель індексу Східного партнерства
10 основних висновків дослідження
Новини
-
Тисяча днів війни – 1000 днів підтримки ЄС
-
ЄС оголосив про виділення 65 млн євро на підтримку реформи шкільного харчування в Україні
-
ЄС підвищує оборонну готовність, вперше надаючи фінансову підтримку для спільних закупівель оборонної продукції
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
COP29 у Баку: ЄС сприятиме боротьбі зі зміною клімату і просуватиме амбітні фінансові та інвестиційні цілі
-
ЄС і ПРООН відновили Сергіївський ліцей на Одещині: учні з 12 громад зможуть відвідувати школу наживо