8 листопада Рада ЄС ухвалила рішення про продовження дії мандату Місії ЄС з надання військової допомоги Україні (EUMAM Ukraine) ще на два роки — до 15 листопада 2026 року. Це передбачає фінансування обсягом майже 409 мільйонів євро протягом періоду з 14 листопада 2024 до 15 листопада 2026 року.
EUMAM Ukraine залишається ключовим інструментом військової підтримки України з боку Європейського Союзу. Основним завданням місії є сприяння зміцненню військових спроможностей Збройних Сил України (ЗСУ).
Відповідно до рішення від 8 листопада, EUMAM Ukraine співпрацюватиме з НАТО, зокрема зі структурою НАТО з надання допомоги та тренування для України у галузі безпеки (NSATU). EUMAM також обмінюватиметься інформацією з цією структурою НАТО у прозорий, взаємний та інклюзивний спосіб.
Контекст
17 жовтня 2022 року Рада ЄС ухвалила рішення про створення Місії ЄС з надання військової допомоги Україні, що мала тривати два роки. Стратегічною метою місії стало сприяння посиленню військового потенціалу ЗСУ задля їх відновлення та ефективного проведення операцій. Вона спрямована допомогти Україні відстояти свою територіальну цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів, зберегти суверенітет та захистити мирне населення від збройної агресії Росії.
Наразі EUMAM Ukraine підготувала вже 63 000 військовослужбовців ЗСУ, що дорівнює десятьом бригадам. Найближчими місяцями Місія проведе тренування для ще 15 тисяч військових, збільшуючи їх загальну кількість до 75 000 до кінця зими 2024/2025 років.
EUMAM Ukraine забезпечує індивідуальну, колективну та спеціалізовану підготовку військовослужбовців ЗСУ на території Європейського Союзу. Вона також координує та синхронізує діяльність країн-членів, які проводять навчання. Здійснення тренувань підкріплюється наданням Збройним Силам України обладнання летального та нелетального призначення. Місія ЄС з надання військової допомоги Україні фінансується Європейським фондом миру.
Майбутні навчальні цілі EUMAM Ukraine будуть постійно переглядатися та узгоджуватися з партнерами. Вони враховуватимуть кількість військовослужбовців, які проходитимуть підготовку, а також їхні навички відповідно до визначених Україною бойових потреб. Надання допомоги Україні у здійсненні військової підготовки є одним із заходів у межах спільних безпекових зобов’язань між Україною та ЄС, підписаних у червні 2024 року.
- Україна: ЄС започатковує Місію з надання військової допомоги (пресреліз від 15 листопада 2022 року)
- Висновки Європейської Ради від 17 жовтня 2024 року
- Відповідь ЄС на вторгнення Росії в Україну (довідкова інформація)
- Місія ЄС з надання військової допомоги Україні (EUMAM), вебсайт Європейської служби зовнішніх справ
Новини
-
ЄС оголосив про виділення 65 млн євро на підтримку реформи шкільного харчування в Україні
-
ЄС підвищує оборонну готовність, вперше надаючи фінансову підтримку для спільних закупівель оборонної продукції
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
COP29 у Баку: ЄС сприятиме боротьбі зі зміною клімату і просуватиме амбітні фінансові та інвестиційні цілі
-
ЄС і ПРООН відновили Сергіївський ліцей на Одещині: учні з 12 громад зможуть відвідувати школу наживо
-
ЄС підтримав проєкт модернізації системи управління відходами у Фастові