Skip to main content

ЄС розпочинає переговори з Україною про вступ

26/06/2024

25 червня Європейський Союз провів першу міжурядову конференцію на рівні міністрів щодо початку переговорів з Україною про вступ.

Цьому передувало рішення Європейської ради від 14-15 грудня 2023 року про відкриття переговорів про вступ з Україною та схвалення 21 червня Радою ЄС переговорних рамок для України відповідно до переглянутої методології розширення.

Делегацію ЄС очолила міністерка закордонних та європейських справ Бельгії Аджа Лябіб у супроводі єврокомісара з питань сусідства та розширення Олівера Варгеї. Делегацію України очолила віцепрем’єр-міністерка України Ольга Стефанішина. До учасників конференції через відеозв’язок звернувся прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

«Це історичний день для України та ЄС, – заявила Аджа Лябіб, міністерка закордонних та європейських справ Бельгії, що головує в Раді ЄС. – Шлях до досягнення цієї мети був складним, і рішучість України здійснити необхідні реформи була справді вражаючою. Переговори про вступ, які ми розпочинаємо сьогодні, будуть суворими й вимогливими. Ми впевнені, що Україна зможе довести їх до успішного завершення. Майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі».

Під час пресконференції Ольга Стефанішина подякувала Європейській комісії за досягнення «справедливих висновків про виконання Україною своїх зобов’язань», а також головуванню Бельгії за «мобілізацію зусиль усіх 27 держав-членів ЄС».

«Щоб дійти до цього дня, уряд України проводив всеохопний діалог з українським громадянським суспільством та аналітичними центрами. І це стало можливим завдяки Збройним силам України, всім українцям, хто підтримує Україну, а також всім, хто допомагає нам рухатися вперед», – зазначила Ольга Стефанішина.

Олівер Варгеї підкреслив, що завдання Європейської комісії – забезпечити, щоб Україна була «добре підготовленою, в тому числі щодо таких важливих питань, як верховенство права, фундаментальні права, соціально-економічна політика та весь широкий спектр нормативно-правової бази ЄС, коли стане державою-членом Європейського Союзу».

«Тепер ми розпочнемо двосторонній скринінг законодавства ЄС. Це дозволить нам визначити всі основні питання, які необхідно розглянути під час переговорів, а також сфери, в яких необхідно посилити підготовку», – зазначив Олівер Варгеї під час пресконференції.

Наразі ЄС запросив Європейську комісію продовжити оцінювати стан готовності України до початку переговорів у конкретних сферах та визначити питання, які виникнуть під час переговорів, починаючи з основного кластеру, що буде відкрито першим відповідно до переговорної рамки.

«Очікується, що Україна як майбутня держава-член ЄС продовжуватиме дотримуватися цінностей, окреслених у статті 2 Договору про Європейський Союз, зокрема поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини, включно із правами осіб, що належать до меншин», – йдеться в пресрелізі Ради ЄС.

Дізнатися більше:

Пресреліз

Пресконференція (відео)

Політика розширення ЄС: Україна

Що таке процес скринінгу та як він працює?

Процес вступу до ЄС крок за кроком

Європейський Союз та Україна