Європейська Комісія надала перші 4,5 мільярди євро підтримки в межах нового Механізму підтримки України “Ukraine Facility”. Завдяки цьому винятковому проміжному фінансуванню ЄС надасть Україні вкрай необхідну ліквідність, яка допоможе профінансувати функціонування держави, зокрема, виплату заробітної плати, пенсій та надання основних державних послуг, щоб країна могла продовжувати зосереджувати зусилля на перемозі у війні. Сьогодні Україна також представила свій офіційний “План Україна”, який відкриває шлях до регулярних виплат в рамках Механізму та інвестування протягом наступних чотирьох років за умови виконання Україною програми реформ. Далі Європейська Комісія невідкладно здійснить оцінку “Плану Україна” та подасть пропозицію для прийняття виконавчого рішення Радою про його схвалення як умови доступу до регулярних платежів.
За підсумками зустрічі з Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила:
Сьогодні вдалий день для України, оскільки більше коштів ЄС надходить для забезпечення її нагальних потреб. Європейська Комісія щойно надала Україні перший транш обсягом 4,5 мільярди євро з Механізму підтримки України. Цей платіж у формі проміжного фінансування має вирішальне значення для того, щоб допомогти Україні підтримати функціонування держави у цей складний момент. Держава також представила “План Україна”. Такий успіх є надзвичайно вражаючим, оскільки лише 19 днів тому Механізм підтримки України набув чинності. План визначає, як Україна може досягти швидкого зростання та почати відшкодовувати втрати, спричинені війною. Завдяки цьому Плану, Україна заклала міцний фундамент для підтримки ЄС аж до кінця 2027 року.
Комісар з питань бюджету та управління Йоганнес Ган додав:
Це ще один чіткий сигнал про те, що ми підтримуємо Україну і тим самим інвестуємо в нашу безпеку. Ці великі суми, не можна порівняти з тими жертвами, які український народ приносить заради Європи.
Комісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї зазначив:
Ми щойно виплатили перший платіж в рамках нового механізму підтримки України, як і було обіцяно. Це демонструє, що Європейський Союз продовжує стояти пліч-о-пліч з нашим українським партнерами. Цей перший платіж підтримає функціонування держави та надання державних послуг в Україні. Ми також вітаємо потужні зусилля української влади у підготовці “Плану Україна”, який зараз оцінюватиме Єврокомісія. План є баченням українського уряду щодо внутрішніх реформ та інвестиційних пріоритетів. Він стане основним інструментом для реалізації Програми для України.
Механізм підтримки України обсягом до 50 мільярдів євро забезпечить стабільне та стійке фінансування для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України, включаючи ключові реформи, необхідні на шляху до вступу в ЄС на період 2024-2027 років. Ця сума становитиме до 17 мільярдів євро у форматі грантів та до 33 мільярдів євро у форматі кредитів.
Щодо виняткового перехідного фінансування
Як передбачено положенням про заснування Механізму підтримки для України, виняткова підтримка Україні з метою гарантування макрофінансової стабільності країни протягом обмеженого періоду часу може бути надана Комісією у випадку, якщо “План Україна” ще не буде прийнятий або Рамкова угода між Комісією та Україною ще не буде підписана. Це залежить від виконання умов політики та вимог до звітності, щоб забезпечити прозоре та ефективне використання коштів. Політичні умови пов’язані з важливими реформами, а саме боротьбою з корупцією, відмиванням грошей, а також раціональним фінансовим управлінням.
Якщо Комісія позитивно у квітні оцінить виконання цих умов політики та вимог до звітності, то зможе надати Україні додаткові 1,5 мільярдів євро у вигляді перехідного фінансування.
Про “План Україна”
Наступним кроком Комісія здійснить оцінку “Плану Україна”, який базується на структурних реформах, інвестиціях і заходах, спрямованих на зближення з ЄС, і представить пропозицію про прийняття Радою рішення про його оцінку. Комісія розгляне, чи відповідає План цілям на підтримку потреб відновлення, відбудови, реконструкції та модернізації, які спричинені загарбницькою війною Росії та чи відповідає він відповідним викликам на шляху України до ЄС. Наостанок, Комісія також оцінить, чи можуть запропоновані Україною заходи забезпечити належний рівень захисту фінансових інтересів Союзу.
Рада ЄС матиме один місяць для оцінки Плану. Виконавче рішення Ради ЄС деталізує показники реформ та інвестування, які Україна повинна виконати для виплати фінансової підтримки на кожен квартал наступного чотирирічного періоду.
Після того, як “План Україна”, Рамкова угода між Європейською Комісією та Україною, а також фінансові та кредитні угоди будуть ухвалені, Україна може отримати попереднє фінансування у розмірі 1,9 мільярдів євро. Після цього будуть здійснюватися регулярні щоквартальні виплати, якщо будуть досягнуті узгоджені індикатори реформ та інвестицій.
Контекст
Європейський Союз проявив безпрецедентну єдність у засудженні дій Росії та наданні підтримки Україні. Донині ЄС, його країни-члени та європейські фінансові установи разом надали широку підтримку Україні та її народу на суму майже 98 мільярдів євро з початку загарбницької війни Росії. Це включає підтримку, надану для задоволення потреб близько 4 мільйонів українських біженців у країнах-членах ЄС. Сюди також включений перший платіж обсягом 4,5 мільярди євро в рамках Механізму підтримки України, який набув чинності 1 березня 2024 року, через місяць після політичної угоди про перегляд багаторічної фінансової рамкової програми (MFF), досягнутої на спеціальному засіданні Європейської Ради 1 лютого 2024 року.
Для отримання додаткової інформації
Регулювання Механізму підтримки для України
Новини
-
Сім ключових пунктів пропуску в Україні обладнано системами безперебійного живлення завдяки проєкту ЄС
-
Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею
-
Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів
-
ЄС оголосив про пакет гуманітарної допомоги Україні на суму 148 мільйонів євро
-
У Макарові на Київщині розпочали відбудову дитсадка, який зруйнувала Россия
-
ЄІБ надав 4,7 млн євро для покращення управління відходами на Грибовицькому сміттєзвалищі