Skip to main content

Ініціатива ЄС і НЕФКО досягла значного прогресу у відбудові критичної інфраструктури України

22/05/2024
  • Понад 80% запланованих закупівель розпочато, а більшість контрактів укладено, що знаменує початок реалізації проєктів. Завдяки завершеним контрактам в Ірпені та Бородянці системи водо- та теплопостачання вже почали покращуватися, а доставлена в Гостомель техніка для обслуговування водовідведення вже працює.
  • Програму було розширено: до неї включили проєкти в Чернігівській, Сумській та Миколаївській областях, спрямовані на модернізацію систем водопостачання, водовідведення та теплопостачання.

Російське вторгнення завдало значної шкоди критичній інфраструктурі України, порушивши постачання води, тепла та електроенергії. Незважаючи на війну, ініціатива вартістю 50 мільйонів євро під керівництвом Європейського Союзу та НЕФКО досягає успіхів у реконструкції ключових муніципальних систем і мереж, а також сприяє зеленому відновленню Київської області та інших регіонів.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року завдало значної шкоди критичній інфраструктурі України, що призвело до значних збоїв у наданні основних комунальних послуг. Подальші цілеспрямовані атаки значно вплинули на системи водовідведення , водо-, тепло- та електропостачання, а також призвели до руйнування житлових будинків, шкіл та медичних закладів. Зважаючи на такі масштабні наслідки, ремонт і реконструкція критичної інфраструктури стали невідкладними пріоритетами.

Щоб задовольнити ці нагальні потреби, у грудні 2022 року Європейський Союз і НЕФКО запустили ініціативу вартістю 50 мільйонів євро для відновлення ключової муніципальної інфраструктури в 12 громадах Київської області. Ці населені пункти — Ірпінь, Славутич, Борщагівка, Бородянка, Немішаєве, Іванків, Димер, Дмитрівка, Велика Димерка, Калинівка, Гостомель та Пісківка — були тимчасово окуповані та сильно пошкоджені на перших етапах війни, але знову перебувають під контролем українського уряду. Ці проєкти входять до Компоненту І програми.

Попри війну та частково через неї, ініціатива досягла значного прогресу. Розпочато понад 80% запланованих закупівель, а більшість контрактів з місцевими підрядниками укладено. На сьогодні шість контрактів в Ірпені та Бородянці успішно завершено. В Ірпені було відновлено інформаційно-обчислювальні системи мереж водопостачання та водовідведення. Заходи включали оновлення програмного забезпечення та впровадження нової гідравлічної моделі. Крім того, було закуплено спеціальну техніку та обладнання. У Бородянці котельні та об’єкти водопостачання та водовідведення обладнали сучасною системою моніторингу та диспетчеризації. У Гостомель була доставлена техніка для обслуговування водовідведення, яка вже працює.

Нещодавно програму було розширено. До неї включили п’ять додаткових проєктів у Чернігівській, Сумській та Миколаївській областях. Нові проєкти входять до Компоненту II програми.

Ці проєкти спрямовані на модернізацію критично важливих комунальних послуг, як-от водопостачання, водовідведення та теплопостачання. У громадах, які не мають доступу до води після обстрілів, проводиться заміна водорозподільних мереж, щоб відновити водопостачання. У системах водовідведення встановлюються менші збірні модульні системи, розроблені для задоволення конкретних потреб кожної громади із дотриманням українських стандартів. Крім того, відбувається реконструкція наявних котелень та в них впроваджуються заходи підвищення енергоефективності, щоб забезпечити стабільне теплопостачання.

Очікується, що програма принесе користь 245 000 мешканців, зменшивши споживання електроенергії приблизно на 17 000 МВт-год на рік і скоротивши викиди парникових газів на 15 700 тонн CO2 на рік.

«Європейський Союз надав гранти на відновлення інфраструктури централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, пошкодженої війною, у 12 українських громадах. Очікується, що ця ініціатива принесе користь приблизно 245 000 українців, підвищивши енергетичну безпеку, покращивши якість водопостачання та водовідведення, а також доклавшись до сталого розвитку країни та зеленого переходу в довгостроковій перспективі. Окрім інвестиційного гранту, ЄС також надає технічну допомогу для планування проєктів та підтримку під час їх реалізації», – зазначив Жослен Корне, керівник відділу з питань реконструкції, енергетики, інфраструктури та навколишнього середовища Представництва ЄС в Україні.

«Загалом НЕФКО слугує важливим містком між подоланням гуманітарної кризи та довгостроковим сталим розвитком. Наша постійна участь у ремонті та реконструкції критично важливої інфраструктури в Україні допомагає підвищити енергетичну стійкість, зміцнити енергетичну безпеку та надалі прискорити зелену відбудову та відновлення в країні», — прокоментував Ульф Бойо, віцепрезидент НЕФКО у Східній Європі.

Детальніше про ініціативи НЕФКО в Україні, які фінансує ЄС.