Skip to main content

В Одеській області відкрили першу підземну школу-укриття, збудовану за підтримки ЄС

25/04/2025

24 квітня 2025 року в селі Молодіжне, Одеської області, офіційно відкрили перше новозбудоване підземне укриття в межах програми «Нові бомбосховища для українських шкіл». Завдяки сучасному укриттю 700 учнів зможуть повернутися до очного навчання в безпечному середовищі, навіть в умовах постійних загроз. Масштабна будівля була зведена з нуля менш ніж за рік. Сучасне антирадіаційне укриття – це не лише підземна школа, а й культурний центр та молодіжний хаб.

Програма ініційована та профінансована Європейським Союзом (ЄС) та Литвою і співфінансована урядом Ірландії. На будівництво виділили 2,4 млн євро. Близько 75 000 євро пішло на внутрішнє оснащення.

Захід з відкриття відбувся за участі місцевої громади, учнів, а також Міністра освіти і науки України Оксена Лісового, Державного міністра Ірландії з європейських справ і оборони Томаса Бірна, заступника міністра закордонних справ Литви Сігітаса Міткуса, керівника Програм співробітництва у Представництві ЄС в Україні Штефана Шльойнінга, та Посолки Литви в Україні Інги Станіте-Толочкене.

«Російська війна проти України позбавила багатьох дітей безпеки та стабільності, які є необхідними для навчання і розвитку. Завдяки відкриттю нового укриття в Молодіжному, ЄС сприяє створенню безпечного середовища, в якому діти можуть продовжувати здобувати освіту», — зазначив Штефан Шльойнінг, керівник Програм співробітництва у Представництві ЄС в Україні.

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий підкреслив, що через повномасштабне вторгнення Росії майже кожна сьома школа в Україні зруйнована або пошкоджена, а близько 430 тис. учнів не мають доступу до очного навчання.

«Безпека дітей і якісна освіта — наші головні пріоритети. Наразі в Україні будується понад 100 підземних шкіл коштом державного бюджету. І кожен внесок наших партнерів у відновлення інфраструктури та підтримку освіти має величезну цінність для нас. Європейський Союз та уряди Литви та Ірландії — наші партнери, які активно підтримують українську освіту. Ми вдячні їм за постійну підтримку та інвестиції в безпеку наших дітей», — наголосив міністр.

Після трьох років повномасштабної війни українські учні мають значні освітні втрати. І саме повітряні тривоги — один із барʼєрів для ефективного проведення занять, за словами вчителів, батьків та учнів (результати дослідження від SavEd).

Завдяки підземній школі навчання може продовжуватися навіть під час загрози авіаударів. Це забезпечуватиме безперервний освітній процес.

«Кожне укриття, яке ми разом будуємо з європейською командою, зміцнює стійкість України, відновлює повсякденне життя та зміцнює наше партнерство. Це приміщення слугуватиме не лише підземним сховищем, а й стане символом надії, розвитку освіти та відродження громади, прокладаючи шлях до спільного європейського майбутнього», — наголосив заступник міністра закордонних справ Литви Сігітас Міткус.

За даними Центрального агентства з управління проєктами Литви (CPVA) — імплементатора цього проєкту, нове укриття відповідає найсучаснішим стандартам і вимогам до підземних захисних споруд. Воно складається з 24 приміщень, кожне з яких виконує окрему функцію.

Ще одна важлива ініціатива — забезпечення ліцею Молодіжного сонячними панелями — була розпочата після підписання Меморандуму про взаєморозуміння між CPVA та Великодолинською селищною радою. Ця ініціатива є частиною литовської програми, в межах якої встановлюють сонячні енергосистеми у школах, лікарнях та іншій критичній інфраструктурі в Україні.

Довідкова інформація

Дизайн сховища забезпечує інфраструктуру, яка буде корисною як у воєнний, так і в мирний час. Укриття облаштоване так, щоб у ньому можна було реалізувати багато активностей. Зокрема ігри в шахи, баскетбол, настільний теніс, тут також є футбольні зали, мінікінотеатр, ресурсна кімната, а громада вже почала облаштовувати краєзнавчий музей.

Програма «Нові бомбосховища для українських шкіл» фінансується Європейським Союзом (15 млн євро) та урядом Литви через Фонд розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги (500 тис євро), а також із залученням внеску від уряду Ірландії (3 млн євро). Наступні укриття будуть збудовані в Миколаєвській, Чернігівській та Харківській областях, а також Сумах, Запоріжжі. Кожне укриття вміщуватиме від 500 до 1000 осіб. Ініціатива реалізується за сприяння Офісу партнерств та взаємодії МОН.

За додатковою інформацією звертайтесь:
Поліна Сорока, спеціалістка з комунікацій, Центральне агентство з управління проєктами (CPVA, Литва)
Ел. пошта: p.soroka@cpva.lt
Телефон: +37061026549