18 серпня розпочався черговий етап Всеукраїнської програми з заміни ламп розжарювання на енергоощадні світлодіодні лампи, що реалізується Урядом України та Європейським Союзом. Її мета – забезпечити заміну 50 млн старих енергоємних ламп розжарювання на сучасні світлодіодні лампи з метою зміцнення енергобезпеки України.
Програма стартувала 30 січня 2023 року, і за цей час можливістю безкоштовно отримати сучасні лампи скористалися понад 4 млн українців, а від червня – ще й юридичні особи, зайняті у медичній та освітній сферах усіх рівнів. Загалом проведено обмін понад 20 млн ламп. Це дозволяє заощадити суттєві обсяги електроенергії та знизити навантаження на українську енергосистему, яка потерпає від атак Росії.
Рішення українського уряду відкрило можливість безкоштовного обміну застарілих, енергоємних ламп розжарювання для нових споживачів – юридичних осіб, а саме:
- заклади культури (комунальної та державної форми власності);
- заклади соціального захисту населення і спеціалізовані служби підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (комунальної та державної форми власності);
- заклади фізичної культури і спорту (комунальної форми власності);
- суб’єкти надання послуг з управління багатоквартирним будинком або об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку.
Обмін здійснюватиметься з розрахунку:
- по 3 лампи на 10 квадратних метрів приміщень закладів соцзахисту населення, читальних залів, книгосховищ та архівосховищ бібліотек і архівів, закладів культури, житлового фонду управителя багатоквартирного будинку, ОСББ;
- по 2 лампи на 10 квадратних метрів для місць загального користування закладів соцзахисту населення, фізичної культури і спорту, управителя багатоквартирного будинку, ОСББ.
Як і на попередніх етапах, запит на потребу в обміні ламп надається через портал Дія. Для цього необхідно:
- авторизуватися на порталі Дія з допомогою КЕП юридичної особи;
- перевірити інформацію про підприємство;
- в розділі «Послуги» обрати «Обмін лампочок» і заповнити запит на потребу;
- зазначити у Калькуляторі площу, щоб дізнатися ліміт і в його рамках обрати кількість і типи ламп;
- поставити позначку про згоду здати таку саму кількість ламп розжарювання;
- зазначити місцезнаходження організації;
- перевірити та підтвердити дані у сформованому запиті;
- підписати запит на потребу КЕПом юридичної особи.
Протягом тижня після подання заявки представники Укрпошти зв’яжуться за зазначеним у запиті номером телефону та нададуть інструкції щодо подальших дій.
Фізичні особи, як і раніше, можуть продовжувати користуватися програмою згідно з чинними правилами, а обмін через застосунок Дія можливий тільки у центральних відділеннях Укрпошти у 23 населених пунктах країни: містах-мільйонниках та обласних центрах. Для обміну необхідно мати при собі паспорт, ідентифікаційний код та до 5 ламп розжарювання.
«4 мільйони українців вже долучились до програми з обміну ламп розжарювання на енергоощадні, щоб знизити енергоспоживання. Вже обміняли 20 млн старих лампочок на світлодіодні. Сьогоднішнім рішенням ми збільшуємо коло споживачів, які можуть скористатись програмою, адже ми прагнемо замінити близько 50 млн ламп, щоб зменшити навантаження на енергетичну систему країни”, – зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко.
«Європейський Союз підтримав заклик України і негайно надав всю можливу допомогу енергосистемі країни. З наближенням наступного осінньо-зимового сезону ми продовжуємо підтримувати Україну та мобілізувати необхідну допомогу, спираючись на досвід минулої зими. Важливо завчасно вжити заходів – саме тому ми запрошуємо вас продовжувати користуватися перевагами програми обміну старих лампочок на світлодіодні. Кожна сучасна лампочка замість старої – це певне полегшення для енергосистеми. Це тепло і світло в українських домівках, школах, лікарнях”, – зазначив Посол Матті Маасікас, Голова Представництва ЄС в Україні. Програма Обміну ламп підтримана Європейським Союзом у відповідь на заклик Президента Володимира Зеленського та реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації, АТ «Укрпошта» в усіх регіонах України, крім зони бойових дій та тимчасово окупованих територій. Програма, фінансована ЄС, є складовою підтримки Європейським Союзом українського енергетичного фронту.
Медіа, Новини, Пресрелізи
-
ЄС оголосив про виділення 65 млн євро на підтримку реформи шкільного харчування в Україні
-
ЄС підвищує оборонну готовність, вперше надаючи фінансову підтримку для спільних закупівель оборонної продукції
-
жовтень 2024 року
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
COP29 у Баку: ЄС сприятиме боротьбі зі зміною клімату і просуватиме амбітні фінансові та інвестиційні цілі
-
ЄС і ПРООН відновили Сергіївський ліцей на Одещині: учні з 12 громад зможуть відвідувати школу наживо