Skip to main content

Європейська Комісія запропонувала створити спеціальний Інструмент для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України

20/06/2023

У контексті руйнівних наслідків загарбницької війни Росії проти народу, економіки та інфраструктури України, а також враховуючи величезний масштаб і складність відновлення та відбудови, Європейська Комісія пропонує створити спеціальний інструмент фінансування, який забезпечить послідовну, передбачувану та гнучку підтримку України на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів підтримки країни, яка перебуває у стані війни. Інструмент підкреслює рішучу відданість ЄС підтримувати Україну в умовах загарбницької війни Росії, що триває, а також на шляху країни до її членства у ЄС.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила:

Україна мужньо протистоїть вторгненню Росії та потребує нашої стабільної фінансової підтримки, щоб протистояти величезним витратам, які воно спричиняє. ЄС дав обіцянку підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, і ми дотримуємося свого слова. Сьогодні ми пропонуємо закласти до 50 мільярдів євро з 2024 по 2027 роки, щоб допомогти Україні протистояти агресії та відбудувати сучасну процвітаючу країну. Українці рішуче прямують до Європи. І наш Союз підтримує цю відважну націю в її зусиллях».

Новий Інструмент для України підтримуватиме її зусилля щодо макрофінансової стабільності, сприяння відновленню, а також модернізації країни під час впровадження ключових реформ на шляху вступу до ЄС. Він підтримуватиме перехід до зеленої, цифрової та інклюзивної економіки, що поступово відповідатиме правилам та стандартам ЄС.

Інструмент організовано на основі трьох напрямків:

  • Напрямок 1 – фінансова підтримка держави у формі грантів і позик. Це забезпечить стабільне та передбачуване фінансування, що підтримуватиме стійкість фінансів України та водночас забезпечуватиме міцну основу для захисту бюджету ЄС. Щоб отримати таку підтримку, Уряд України повинен буде підготувати План відновлення, реконструкції та модернізації країни та деталізувати реформи та інвестиції, які він має намір здійснити в межах процесу вступу до ЄС. Кошти за цим напрямком Інструменту надаватимуться на основі виконання Плану, який підкріплюватиметься низкою умов і графіком виплат, погоджених з ЄС. Значний акцент буде зроблено на реформі державного управління, належному врядуванні, верховенстві права, боротьбі з корупцією та раціональному управлінні фінансами.
  • Напрямок 2 – спеціальна інвестиційна рамкова програма для України, розроблена для залучення та мобілізації державних і приватних інвестицій для відновлення та реконструкції України на підтримку виконання Плану. Вона доповнить усі існуючі інструменти підтримки України, такі як об’єднання зусиль та надання гарантій, з можливістю розширення, коли цьому сприятимуть умови.
  • Напрямок 3 – технічна допомога та інші допоміжні заходи, включно з мобілізацією досвіду щодо реформ, підтримкою муніципалітетів, громадянського суспільства та інших форм двосторонньої допомоги, які зазвичай доступні для країн, що готові до вступу в межах Інструменту підготовки до вступу (IPA), а також підтримку цілей Плану України. У рамках цього напрямку також можливо буде підтримувати інші ініціативи, спрямовані на реагування на російську агресію проти України, в тому числі на забезпечення дотримання міжнародного права щодо злочинів, скоєних Росією на території України. Субсидії відсоткової ставки на вартість позик також покриватимуться в межах цього напрямку.

Передбачається, що загальна сума Інструменту становитиме до 50 мільярдів євро на період з 2024 по 2027 рік як для грантів, так і для позик. Гранти будуть мобілізовані за допомогою нового спеціального інструменту, запропонованого в частині середньострокового перегляду багаторічної фінансової програми (MFF). Позики будуть гарантовані резервом, подібно до поточного фінансування в рамках Макрофінансової допомоги «Плюс» (MFA+). Резерв — це різниця між верхньою межею власних ресурсів (тобто максимальною сумою ресурсів, яку Комісія може попросити держав-членів внести в певний рік) та коштами, які Комісії фактично потрібні для покриття витрат, передбачених бюджетом. Інструменттакож надає можливість використовувати внески інших донорів, а також доходи, отримані від заморожених та нерухомих російських активів, як внесок у відновлення та реконструкцію України. Триває робота щодо можливого використання російських активів для відновлення та реконструкції України.

Інструментта його реалізація будуть забезпечені надійною основою для прозорості, аудиту та контролю, щоб забезпечити захист фінансових інтересів ЄС. По-перше, у частині реформ, передбачених Планом, мають бути суттєво вдосконалені системи аудиту та контролю української держави. По-друге, Комісія зможе здійснювати перевірки проєктів щодо виконання Плану в будь-який момент проектного циклу. По-третє, спеціальна незалежна аудиторська рада допомагатиме Комісії, регулярно звітуючи про використання коштів, витрачених на досягнення цілей Інструмента, і надаючи рекомендації Україні.

Наступні кроки

Тепер Європейський Парламент і Рада мають розглянути цю пропозицію в межах середньострокового перегляду багаторічної фінансової програми (MFF). Після ухвалення Україні буде запропоновано подати свій План із зазначенням реформ та інвестицій, які вона має намір здійснити. Після оцінки Плану Комісія запропонує Раді ухвалити План і встановить умови, які має виконати Україна для отримання допомоги в межах Інструмента.

Контекст

Європейський Союз продемонстрував безпрецедентну єдність у засудженні дій Росії та наданні підтримки Україні. Наразі ЄС, його держави-члени та європейські фінансові інститути разом надали широку підтримку Україні та її народу, яка станом на травень 2023 року склала понад 70 мільярдів євро. Це включає підтримку державам-членам ЄС, які надали тимчасовий захист для близько 4 мільйонів українських біженців з початку війни. Усе це є свідченням непохитної рішучості Союзу допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

Для більшої інформації

Питання і відповіді
Інформаційна довідка
Пропозиції щодо Положення про створення Фонду України
Інформаційна довідка: ЄС солідарний з Україною
Відбудова та відновлення України
Міжвідомча платформа координації донорів

Цитати

Україна мужньо протистоїть вторгненню Росії та потребує нашої стабільної фінансової підтримки, щоб протистояти величезним витратам, які воно спричиняє. ЄС дав обіцянку підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, і ми дотримуємося свого слова. Сьогодні ми пропонуємо закласти до 50 мільярдів євро з 2024 по 2027 роки, щоб допомогти Україні протистояти агресії та відбудувати сучасну процвітаючу країну. Українці рішуче прямують до Європи. І наш Союз підтримує цю відважну націю в її зусиллях.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн

Цей новий інструмент фінансування відновлення та відбудови України надсилає потужний політичний сигнал про те, що ЄС підтримуватиме Україну до її перемоги у цій війні – і надалі, оскільки, вона готується до вступу в ЄС. Забезпечуючи стабільне та передбачуване фінансування у структурований та скоординований спосіб, він підтримуватиме макрофінансову стабільність України, покриватиме її короткострокові потреби у відновленні, розпочне процес реконструкції та допоможе залучити вкрай необхідні приватні інвестиції в країну. Це також відчиняє двері до використання російських активів для фінансування відновлення України та змусить Росію заплатити за величезну шкоду, якої вона завдала.

Виконавчий віцепрезидент Європейської Комісії з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс

Сьогодні Європейська Комісія пропонує проявити солідарність з українцями, перейшовши на новий рівень. Ми хочемо запропонувати стійке та передбачуване фінансування для України на наступні чотири роки, щоб підтримати її економічну стабільність, відновлення та відбудову, і щоб сприяти залученню інвестицій та проведенню реформ, що полегшить її шлях до членства в ЄС. Разом ми гарантуємо, що Україна може дивитися за межі цих темних часів російської війни у світліше, європейське майбутнє.

Комісар з питань економіки Паоло Джентілоні

ЄС підтримує Україну в її прагненні відбудуватися і на її шляху до ЄС. Враховуючи величезні руйнування завдані війною і складність майбутніх викликів, ми хочемо надати допомогу для підтримки короткострокових потреб країни, середньострокового відновлення та модернізації через Інструмент для України. Усі ці процеси будуть тісно пов’язані з реформами, необхідними для узгодження з правилами та стандартами ЄС. Наша допомога зміцнить державне управління, належне врядування, верховенство права та надійне фінансове управління України. Важливо створити дієві та ефективні системи управління та контролю, а також розробити жорсткі заходи протидії корупції та шахрайству.

Комісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї