Skip to main content

ЄІБ надав 4,7 млн євро для покращення управління відходами на Грибовицькому сміттєзвалищі

10/01/2025
  • Це фінансування, надане за підтримки гарантій ЄС, буде спрямоване на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища для розв’язання тривалих екологічних проблем Львова.
  • Фінансування допоможе покращити систему управління відходами міста, привести її у відповідність до екологічних стандартів ЄС, мінімізувати екологічний вплив та врешті-решт перетворити Грибовицьке сміттєзвалище на зелену зону та парк.
  • Заходи з рекультивації Грибовицького сміттєзвалища є частиною «Програми розвитку муніципальної інфраструктури України» від ЄІБ, яка підтримує українські міста в покращенні надання ключових громадських послуг.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) надав 4,7 млн євро, підкріплених гарантіями ЄС, для рекультивації Грибовицького полігону твердих відходів у Львові. Це друга частина кредиту, виділена для реалізації цього проєкту. Кошти будуть спрямовані на модернізацію інфраструктури управління відходами, усунення екологічних ризиків і продовження облаштування території сміттєзвалища. Це фінансування є частиною пакета Екстрених заходів солідарності від ЄІБ для України, розробленого у співпраці з Європейською комісією, у межах якого вже було виділено понад 2 млрд євро для відновлення критично важливої інфраструктури та вирішення нагальних потреб у процесі відбудови України.

Фінансування буде спрямоване на виконання комплексу робіт із рекультивації Грибовицького сміттєзвалища (фаза II), які розпочнуться на початку 2025 року. До них входить встановлення дренажного шару покриття на всі площі полігону, а також нанесення шару ґрунту для стабілізації сміттєзвалища та прилеглих порушених ділянок. На цих ділянках будуть висаджені багаторічні трави, щоб запобігти ерозії та покращити ландшафт. Також буде збудовано новий резервуар для очищення поверхневих вод і використання у випадку пожеж. Крім того, будуть встановлені нові свердловини та модернізовані наявні, що дозволить покращити моніторинг ґрунтових вод і гарантувати екологічну безпеку. Після рекультивації Грибовицьке сміттєзвалище перетвориться на простору зелену зону та парк, де мешканці зможуть безпечно і приємно відпочивати та проводити час.

Ці роботи стануть продовженням рекультиваційних заходів на Грибовицькому сміттєзвалищі (фаза I), які з 2020 року реалізуються за підтримки ЄІБ у межах «Програми розвитку муніципальної інфраструктури України» завдяки кредиту в розмірі 6,04 млн євро. Перший етап рекультивації також частково фінансувався Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Майбутні роботи будуть реалізовані за спільного фінансування ЄІБ та бюджету міста Львова. Усі ці зусилля разом є важливим кроком на шляху до вирішення проблем управління відходами в Україні та забезпечення захисту довкілля.

Віцепрезидентка ЄІБ, відповідальна за операції банку в Україні, Тереза Червінська сказала: «Підтримка ЄІБ у рекультивації Грибовицького сміттєзвалища у Львові підкреслює нашу відданість розвитку стійкої та сталої громадської інфраструктури. Разом із нашими партнерами з ЄС ми продовжуємо допомагати українським містам покращувати базові послуги — будь то управління відходами, опалення, охорона здоров’я чи освіта. Сильні громади є основою сильної України, і ми прагнемо підтримувати їхні зусилля у створенні кращих умов для життя їхніх мешканців».

Європейський комісар з економіки та продуктивності, впровадження та спрощення Валдіс Домбровскіс зазначив: “Європейський Союз продовжує підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії. Ми рішуче налаштовані працювати над покращенням життя для її громадян. Це фінансування у розмірі 4,7 млн євро від Європейського інвестиційного банку, забезпечене гарантіями ЄС, є конкретним свідченням нашої підтримки. Кошти будуть спрямовані на трансформацію Грибовицького сміттєзвалища у сучасний парк для мешканців Львова. Це дозволить вирішити багаторічні екологічні проблеми та створити важливий громадський простір. Разом ми формуємо стійкішу та сильнішу Україну.”

Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба сказав: «Рекультивація Грибовицького сміттєзвалища є важливим проєктом для Львова, що має на меті вирішити критичні екологічні виклики міста. Завершення рекультиваційних робіт не лише усунить екологічні ризики, але й забезпечить відповідність території стандартам ЄС. За підтримки міжнародних партнерів, зокрема ЄІБ, ми створюємо міцніші та екологічно свідомі громади, забезпечуючи основу для сталого розвитку майбутніх поколінь».

Львівський міський голова Андрій Садовий сказав: «Рекультивація Грибовицького сміттєзвалища є продовженням наших зусиль з вирішення нагальної проблеми управління відходами та впровадженням важливих змін у Львові. Цей проєкт покликаний створити чистіше та здоровіше місто, демонструючи, що завдяки рішучості та співпраці можна подолати навіть найскладніші виклики. Я вдячний ЄІБ та всім нашим партнерам за підтримку в реалізації цього проєкту, що допоможе Львову запровадити практики управління відходами відповідно до стандартів ЄС».

Довідкова інформація

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — це довгострокова кредитна установа Європейського Союзу, що належить його державам-членам. Банк фінансує інвестиції, які сприяють досягненню цілей політики ЄС. EIB Global — це спеціалізований підрозділ Групи ЄІБ, який спрямований на посилення впливу міжнародного партнерства та фінансування проєктів розвитку, а також є ключовим партнером ініціативи ЄС «Global Gateway». Ми прагнемо підтримати інвестиції на суму 100 мільярдів євро до кінця 2027 року, що становить приблизно третину від загальної мети цієї ініціативи ЄС. Спільно з Team Europe EIB Global підтримує створення міцних і цілеспрямованих партнерств у співпраці з іншими організаціями, що фінансують розвиток, та представниками громадянського суспільства. EIB Global з офісами по всьому світу робить групу ЄІБ ближчою до людей на місцях, а також локальних компаній та установ.

«Програма розвитку муніципальної інфраструктури України» (ПРМІУ) — це рамковий кредит ЄІБ на суму 400 млн євро, що покликаний підтримати проєкти громадської інфраструктури у середніх і великих містах, як-от Запоріжжя, Камʼянське, Луцьк, Миколаїв, Львів, Дніпро, Суми, Лозова та Тернопіль. Програма зосереджується на ремонті та модернізації муніципальної інфраструктури, що є необхідним для підтримки зусиль України з відновлення та відбудови. Цілі ПРМІУ включають, зокрема, інвестиції у відновлення системи централізованого теплопостачання, покращення енергоефективності в будівлях, модернізацію вуличного освітлення, а також водопостачання, каналізації та управління твердими відходами. Програму втілює Міністерство розвитку громад та територій у співпраці з Міністерством фінансів України. До того ж ПРМІУ доповнюється технічною допомогою, що полегшує її впровадження. Технічна допомога надається через Трастовий фонд Східного партнерства з технічної допомоги (EPTATF), яким керує ЄІБ, та Інвестиційну платформу сусідства ЄС (NIP).

Контакти для преси

ЄІБ:

Ольга Сушицька | o.sushytska@eib.org

Вебсайт: www.eib.org/press | Пресофіс: +352 4379 21000 | press@eib.org