Skip to main content
КВІТЕНЬ 2025

EU4UKRAINE REVIEW

Вісник співпраці ЄС-Україна
Зміст
Новини кампаній

Надати українцям відчуття підтримки: проведено захід для комунікаційників

Проєкт «Українцям про Європейський Союз» (CEU4U) провів захід «Комунікації заради євроінтеграції» для колег-комунікаційників з інших проєктів, фінансованих ЄС. Його метою було поділитися набутим досвідом та підкреслити важливість якісної комунікації про ЄС та його відносини з Україною.

Учасники обговорювали особливості організації комунікаційних кампаній, підтримку українців з боку ЄС у різних сферах, а також інноваційні підходи до залучення аудиторії. Проєкт CEU4U, який із 2021 року реалізує масштабні кампанії про підтримку України з боку Євросоюзу, за цей час накопичив значний досвід.

«Протягом останніх чотирьох років ми разом працювали над понад десятьма великими комунікаційними кампаніями, і кожна з них була керована єдиною місією – наблизити ЄС до народу України, – заявив під час зустрічі заступник Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло. – І не просто вихваляючись наданими ЄС мільярдами чи політичною підтримкою – а створюючи у людей надію через результати діяльності проєктів, конкретні дії, забезпечуючи зв’язок між абстрактним та реальністю».

Під час заходу презентували всі 12 кампаній, реалізованих CEU4U, що охоплювали теми фінансової, гуманітарної та військової підтримки, охорони довкілля, культури, громадянського суспільства, медіа, освіти та інших важливих для українців сфер.


«Сьогодні 59% українців вважають ЄС своїм найнадійнішим партнером. Ба більше, 69% вважають Євросоюз єдиним життєздатним шляхом для них, від теперішньої російської агресії до майбутнього, де процвітатимуть свобода та демократія, – зауважив Ремі Дюфло. – Це не просто схвальні опитування чи рейтинги, а справжні сигнали належності. Їх важливо не лише побачити, а й усвідомити, засвоїти».

Бо нашу роботу ще не завершено. Україна швидко рухається до членства в ЄС, тож новий розділ у нашій комунікаційній подорожі є надзвичайно важливим».

Своїми враженнями також поділилися учасники нетворкінгу. Фонд «Східна Європа» регулярно реалізує проєкти за підтримки ЄС. Торік організація долучилася до комунікаційної кампанії, присвяченої підтримці громадянського суспільства й медіа.


«Ми дуже старалися, долучившись до кампанії, щоб зробити її ефективною та результативною, – сказала комунікаційниця фонду Ольга Мілянович. – Дуже важливо, щоб українці розуміли, що вони не самі на шляху, який Україна зараз проходить».

Любов Щітка, експертка Національного офісу підтримки eTwinning – Україна,, згадала про захід для освітян, проведений у грудні 2024 року в межах кампанії «Разом навчаємося і зростаємо». Подія була присвячена підтримці молоді та освіти з боку ЄС.


«Особливо дякували за захід вчителі, які приїхали з регіонів поблизу лінії фронту, – розповіла Любов. – Для багатьох із них це була перша можливість наживо поспілкуватися з колегами після років пандемії та війни».

Гостем заходу був журналіст і публіцист Віталій Портников, який виступив із лекцією «Європа і новий світ. Євроінтеграція і роль України».


«Під час другого Майдану, який ще називали Євромайданом, люди вимагали на початку від влади повернутися до політики європейської інтеграції. Ми тоді захищали європейський вибір, який не дасть можливості Росії поглинути нас, – нагадав Портников. – якщо ми йдемо в напрямку Євросоюзу та євроатлантичної інтеграції, то це означає, що ми зберігаємося як народ і держава».


Новини проєктів

ОСВІТА

«Це про турботу, надію і майбутнє»: на Одещині збудували сучасне шкільне укриття

Наприкінці квітня в селі Молодіжне Великодолинської громади на Одещині відкрили протирадіаційне підземне укриття в межах програми «Нові бомбосховища для українських шкіл». Його облаштували при місцевому ліцеї, де навчається понад 700 учнів.


«Тепер вони зможуть повернутися до безпечного очного навчання навіть під час повітряних тривог. Це не лише захист, а й нові можливості: укриття пристосоване під освітні, спортивні та культурні потреби, – каже директорка Молодіжненського ліцею Ольга Гикава. – Тут є кімнати для занять, мінікінотеатр, шаховий клуб, два спортивні кабінети, настільний теніс, музична студія, а також краєзнавчий музей».


«Збулося те, на що ми так довго очікували, – додає керівниця відділу освіти Великодолинської селищної ради Валентина Чебанова.

Раніше під час повітряної тривоги школярі змушені були бігти до дитячого садка, розташованого за 700 метрів від ліцею, і ховатися у його підвалі. Нове бомбосховище має площу 2200 м² і містить 24 кімнати.

Програму «Нові бомбосховища для українських шкіл» фінансує ЄС, який виділив на неї 15 млн євро. Додатково 500 тис. євро надала Литва, а 3 млн євро — Ірландія. Укриття в Молодіжному стало першим, збудованим у межах цієї ініціативи. На його спорудження витратили 2,4 млн євро, ще приблизно 75 тис. євро – на внутрішнє обладнання.


«Це справжній ковток спокою в непростий час. Село розташоване зовсім поруч із морем і, на жаль, неодноразово ставало мішенню під час обстрілів, – розповідає голова Великодолинської селищної ради Микола Лук’янчук.- Щиро віримо, що настане мир – і це укриття стане місцем для навчання, дозвілля, спілкування та розвитку вже у мирний час. Бо такі простори – це про турботу, надію і майбутнє».

Інші укриття в межах програми буде відкрито в Миколаївській, Чернігівській та Харківській областях, а також у Сумах і Запоріжжі. Кожне з них розраховане на 500–1000 осіб. Реалізує програму Центральне агентство з управління проєктами Литви (CPVA).


«Регіонам потрібна потужна підтримка для реалізації таких проєктів. У нашому випадку її забезпечило Міністерство освіти і науки України, – ділиться досвідом керівник програм «Co-create Future of Ukraine» CPVA Артурас Жарновскіс. – Ми виконали повний цикл проєкту – від планування до завершення. Були численні технічні та стратегічні проблеми, які могли призвести до затримок. Тому необхідною була ретельна координація: від технічного проєктування та локалізації об’єкту до обслуговування інфраструктури».

Він також додає, що будівництво було особливо складне через відключення електроенергії, нестачу робочої сили – багато чоловіків перебувають на фронті – і, звичайно, постійні обстріли. Тендерну документацію та контракти потрібно було готувати з надзвичайною ретельністю. Було важливо знайти баланс між дотриманням суворих стандартів та забезпеченням здорової ринкової конкуренції.


«Усі учасники виконали чудову роботу, а отриманий нами досвід допоможе реалізовувати майбутні проєкти ще ефективніше», – каже Артурас Жарновскіс.



СОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА

«Можливість відпочити емоційно та фізично»: стартував проєкт «Мами в ресурсі»

28-річний син киянки Антоніни Племяннікової Валерій з дитинства має ментальну інвалідність. Для неї та інших мам, які перебувають у схожій ситуації, це постійне багаторічне випробування.


«Ми не можемо розслабитися навіть вдома. Просто сісти та почитати книгу, подивитися телевізор або просто погуляти, не думаючи ні про що, – розповідає Антоніна. – Через необхідність постійного контролю за дитиною молоді мами мають велику перевтому, вигорання, погіршення психоемоційного стану. Рівень стресу в таких матусь, які змушені день за днем, без канікул і вихідних доглядати свою дитину, зашкалює».

Місто Запоріжжя розташоване всього за 50 кілометрів від лінії фронту, а частина підконтрольної Україні області – ще ближче. Майже щодня ці території зазнають масованих обстрілів. Багато житла пошкоджено й потребує ремонту. Цим займається проєкт «Забезпечення належних умов для сімей, що проживають у Запорізькій області, шляхом проведення легких та середніх ремонтів та утеплення пошкоджень». Його реалізує Благодійний фонд «Світ. Україна. Пологи» за підтримки ActedУкраїна та за фінансування Європейського Союзу.


«Проєктом передбачено встановлення віконних блоків, дверей та інші ремонтно-монтажні роботи, які будуть проведені для домогосподарств, житло яких постраждало під час обстрілів та серед яких є люди вразливих категорій. Плануємо надати допомогу щонайменше 43 домогосподарствам», – розповідає менеджерка проєкту Анна Алфімова.

Реалізація проєкту розпочалася у грудні 2024 року, а перші ремонти завершилися вже у березні 2025го. У пріоритеті – люди похилого віку, особи з інвалідністю, багатодітні родини та одинокі батьки.

Фонд координує дії з місцевою владою. Команда оглядає постраждалі квартири й будинки, проводить анкетування, обстежує пошкодження та оцінює обсяг необхідних робіт. Далі – цифрова обробка даних і визначення об’єктів, які отримають допомогу.


«Кожна доглядальниця має унікальний досвід, яким може поділитися з іншими, а також обговорити питання, що турбують, – каже Тамара Наук. – Стрес, який переживають матері, може впливати на фізичне та психічне здоров’я, тому необхідно проводити психоедукацію та знайомити зі способами подолання стресу. Одним із дієвих механізмів виходу з нього є допомога іншим. Учасниці груп включаються в обговорення, активно діляться своїм досвідом та інформацією, що також сприяє покращенню психічного стану».

У БТ «Джерела» наголошують, що навантаження на таких матерів у воєнний час зросло. Доступ до послуг системи соціального захисту ускладнився, а до цього додалися нові, спричинені війною, джерела стресу. Тож подібна підтримка – ще більш на часі.



САМОВРЯДУВАННЯ

Розпочато нове навчання для керівників громад

У квітні відбувся перший модуль програми «Ліга лідерів місцевого самоврядування 2025», яку проводить U-LEAD з Європою. Участь у ній беруть 24 очільники органів місцевого самоврядування з різних регіонів України. Програма включає чотири тематичні модулі.

Перший модуль був присвячений особистісному лідерству. Теми навчання охоплювали біологію лідерства та емоцій, запобігання вигоранню, важливість лідерського характеру, відмінності між лідером і менеджером, а також формування особистої стратегії розвитку.


«Модуль був дуже потужним. Ніколи б не подумав, що ті поняття мають таку глибоку структуру. Є з чим працювати над собою, – ділиться враженнями Олексій Кривоконя, керівник Черкаської селищної військової адміністрації Донецької області. – Отримав колосальні знання, які буду застосовувати в професійному житті, та й навіть у особистому».

Олексій додає, що участь у Лізі лідерів місцевого самоврядування є цінною ще й в умовах дефіциту навчальних програм під час війни. Водночас для нього як очільника прифронтової громади питання лідерства є надзвичайно актуальними.


«Управління громадою в повоєнному періоді буде зовсім іншим за структурою та архітектурою. А зараз люди перебувають у стані стресу, психологічної нестійкості, тож дуже важлива належна підготовка лідера до реагування на надзвичайні явища та виклики, які несуть із собою воєнні дії, – міркує Олексій. – Оцей перший модуль дуже допоміг в деяких пов’язаних з цим питаннях. Я знайшов для себе відповіді щодо роботи в такій критичній ситуації»

Селищна голова Доброслава Одеської області Людмила Прокопечко каже, що до участі в програмі її мотивувала можливість бути в колі активних людей, обмінюватися досвідом і вчитися у найкращих. Вона розраховує отримати знання, які допоможуть ефективніше розвивати громаду, впроваджувати інновації та зміцнювати співпрацю з європейськими партнерами.


«Квітневий модуль залишив після себе дуже тепле й натхненне враження. Атмосфера довіри, відкритого діалогу та підтримки – саме те, що потрібно сьогодні лідерам на місцях, – розповідає Людмила. – Було дуже цінно відчути, що нас чують, бачать, що у нас є справжні партнери – як в Україні, так і в Європі. Я вийшла з цього модулю з відчуттям нової енергії й упевненості, що попереду – великі зміни»

Це вже друга хвиля програми «Ліга лідерів місцевого самоврядування». Перший набір стартував минулого року.

Вітаючи цьогорічних учасників, керівник відділу «Європейська інтеграція, врядування та верховенство права, громадянське суспільство» Представництва ЄС в Україні Асієр Сантільян наголосив, що сильні місцеві лідери та спроможні громади є ключовою запорукою стійкості України. Він також підкреслив важливість партнерства між Україною та Європейським Союзом у розвитку самоврядування.



МЕДИЦИНА

Завершено проєкт, який наблизив систему охорони здоров’я до вимог ЄС

У квітні відбулася підсумкова конференція фінансованого ЄС проєкту «Надання підтримки Україні в розвитку сучасної системи громадського здоров’я». Він тривав 6 років, протягом яких допомагав українським партнерам вдосконалювати законодавство, реорганізовувати систему крові та налагоджувати ефективну комунікацію з громадянами.


«Якщо підсумувати одним реченням, то проєкт надавав нам впевненість в тому, що ми рухаємося правильним шляхом», – каже Дмитро Коваль, генеральний директор Українського центру трансплант-координації (УЦТК),одного з бенефіціарів проєкту»

Він наводить приклад — ухвалення в березні 2025 року постанови Кабінету міністрів щодо регулювання реалізації донорської крові та її компонентів.


«Ці важливі зміни відбулися за безпосередньої підтримки проєкту й після того, як були напрацьовані формули, методики розрахунку вартості донорської крові, які завдяки проєкту пройшла верифікація цих напрацювань в спільноті наших європейських експертів», – додає Дмитро Коваль.

Модернізація системи крові в Україні була одним із ключових напрямів проєкту.

Ключовий експерт проєкту з питань безпеки переливання крові Мохаммед Фарук зазначає, що Україна отримала надійну правову основу, яка вже значною мірою відповідає вимогам ЄС. Також створено сучасну структуру переливання крові на національному рівні, включно з координаційним органом і національною компанією з переливання. «Я вважаю, що проєкт перевищив очікувані результати в сфері переливання крові», – наголошує експерт.

Велика увага приділялася підготовці українських фахівців до європейських практик. Було проведено майже 50 навчальних заходів, участь у яких взяли понад 2000 осіб.


«Було багато навчання в країнах ЄС, яке стосувалося і нашого регуляторного органу. Навчали інспекторів, які будуть організовувати та здійснювати ліцензування суб’єктів системи крові, – каже Олена Матюк, заступниця генерального директора Українського центру трансплант-координації з якості надання медичних послуг. – Ми як координатори також проходили відповідне навчання в Бельгії, Нідерландах, Португалії, Італії, вивчали їхні системи якості та виробничу практику»

Ще один важливий напрям — оновлення нормативно-правової бази в галузі громадського здоров’я відповідно до стандартів ЄС. Зокрема, проєкт сприяв розробці та ухваленню закону «Про систему громадського здоров’я».


«Проєкт був основною рушійною силою адаптації української системи охорони здоров’я до норм і стандартів ЄС,, – зауважив під час конференції Рене Штайнер, програмний фахівець із питань охорони здоров’я, юстиції та внутрішніх справ Представництва ЄС в Україні. – Для надання технічної допомоги Міністерству охорони здоров’я, Українському центру громадського здоров’я та Українському центру трансплант-координації було залучено 140 національних та міжнародних експертів»

Під час фінальної конференції охочі могли безпосередньо на місці стати донорами крові (на фото).



КУЛЬТУРА

Істотні питання: підготовлено великий звіт про стан справ у мистецтві та культурі

У квітні фінансований ЄС проєкт RES-POL представив аналітичний звіт щодо стану справ у сфері мистецтва і культури. Базовий звіт на понад 100 сторінок виокремлює наявні проблеми та їхні причини і є солідною основою для подальшої роботи над виробленням пропозицій та коригуванням ситуації.

Дослідження охоплює підсектори сценічного та перформативного мистецтва, літератури, академічної музики та візуального мистецтва, бібліотечної справи. Сам базовий звіт сформовано на основі п’яти окремих тематичних досліджень. У межах кожного проведено щонайменше 10 глибинних інтерв’ю з ключовими діячами, а також фокус-групи. Загалом авторки опитали приблизно 300 представників і представниць галузі культури, використали актуальні статистичні дані та раніше підготовлені аналітичні матеріали.


«Нашим головним викликом був обмежений час та, одночасно, певного чину перфекціонізм. Хотілось охопити якомога більше зацікавлених сторін, зробити «перехресну перевірку» отриманих результатів. Це переважно вдалося», – розповідає одна зі співавторок базового звіту, ключова експертка проєкту RES-POL Альона Каравай.

Центральна частина дослідження присвячена ключовим викликам у культурному секторі. Серед них — відсутність політик та інструментів евакуації культурних інституцій і фахівців із зон ризику, брак тривалих місць для зберігання евакуйованих колекцій, низький рівень зарплат у галузі, відтік кадрів (особливо на деокупованих або прифронтових територіях), відсутність програм повернення спеціалістів — як з-за кордону, так і з інших секторів.

Особливу увагу приділено проблемам мистецької освіти – про неї «говорили всі та всюди», каже Альона Каравай. За словами експертки, значна частина викликів у цій галузі пов’язана з втратою людського капіталу через війну. Адже з кожним роком частка людей, які повернуться в Україну з-за кордону, з об’єктивних причин зменшується, тож кадровий голод зачепить і сферу мистецтва та культури.


«Однією з продуктивних реакцій на це є навчати нове покоління або докваліфіковувати чи перекваліфіковувати тих, що вже працюють, – міркує Альона Каравай. – А щодо власне мистецької освіти, то проблема в її нереформованості. Українське мистецтво є на периферії європейського та світового мистецького процесу – зокрема тому, що українська мистецька освіта все ще носить на собі сильний пост-радянський відбиток, майже не навчає сучасному мистецтву. Бути в курсі ключових текстів, дискусій та трендів в мистецтві – це наразі реалізується майже виключно через самоосвіту».

Нині команда експерток завершує підготовку пропозицій щодо вирішення виявлених проблем. Основним бенефіціаром проєкту RES-POL є Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, з яким команда координувала свою роботу під час створення базового звіту.


Можливості

Освіта

Представництво Європейського Союзу в Україні проводить набір для участі в онлайн-школі EU Study Days-2025. Учасниками можуть стати учні 9-11 класів середніх шкіл, ліцеїв, гімназій, які здобувають середню освіту, студенти останніх курсів бакалаврату та студенти магістратури українських університетів денної форми навчання, аспіранти будь-якої форми навчання. Вік – до 25 років.

Дедлайн – 19 травня 2025 року

Детальніше


Молодь

Молоді люди віком 18-30 років мають можливість взяти участь у волонтерстві «Non-formal Educators for Youth Development», що проходитиме з 10.08.2025 до 01.08.2026 у Жешуві (Польща) в межах програми Єврокомісії «European Solidarity Corps». До обов’язків волонтерів належатиме організація семінарів, подій та культурних зустрічей, допомога у веденні соцмереж, проведення «Open cafe» – простору для обміну ідеями та інше. Волонтерам надаватимуть кишенькові кошти у розмірі 345 євро на місяць та покриватимуть інші витрати.

Дедлайн – 19 травня 2025 року

Детальніше


Польська неурядова організація European Network Remembrance and Solidarity запрошує молодих людей подати заявку на міждисциплінарний освітній проєкт «Свобода слова за межами кордонів». Співфінансована Європейським Союзом ініціатива покликана познайомити молодь з історією боротьби з цензурою під час Холодної війни та заохотити критично осмислити сучасні випадки порушення свободи слова й обмеження доступу до надійних джерел інформації. Програма складається з онлайн-семінару, після якого відбудеться дев’ятиденний навчальний візит до обраних європейських архівів і місць пам’яті.

Дедлайн – 6 травня 2025 року

Детальніше


Медіа

Програма ЄС «Креативна Європа» проводить конкурс грантових заявок «Телевізійний та онлайн контент». Фінансування спрямоване на зміцнення незалежності мовників та цифрових платформ, посилення співпраці між операторами, включно з незалежними продюсерами, мовниками, цифровими платформами та агентами із продажу.

14 травня 2025 року

Детальніше


Європейська Комісія оголосила конкурс пропозицій для підтримки розвитку Європейської мережі факт-чекерів (European Network of Fact-Checkers ). Метою є створення надійного та безпечного онлайн-середовища для європейських громадян. Конкурсні пропозиції можуть стосуватися захисту фактчекерів від переслідувань, створення бази перевірок фактів та кращих можливостей для реагування факт-чекерів, зокрема в надзвичайних ситуаціях.

Участь у конкурсі можуть брати організації з України, бюджет ініціативи складає 5 млн євро.

Дедлайн – 2 вересня 2025 року

Детальніше


Культура

«Дім Європи» надає гранти на спільні проєкти європейських культурних інститутів з українськими організаціями. Наприклад, на конференцію з деколонізації українського мистецтва, бізнес-курс для ветеранів, воркшоп з журналістських розслідувань, ретрит для вчителів з прифронтових міст або іншу корисну ідею. Розмір гранту -до 20000 євро.Приймання заявок триватиме до 31 липня 2025 року або до вичерпання фонду.

Дедлайн циклічний —
останній день місяця о 15.00 за київським часом.

Детальніше


«Дім Європи» пропонує гранти розміром до 16000 євро на спільні мистецькі резиденції європейських культурних інститутів з українськими організаціями на тему національних спільнот. Приймання заявок триватиме до 31 липня 2025 року або до вичерпання фонду.

Дедлайн циклічний —
останній день місяця о 15.00 за київським часом.

Детальніше


Програма ЄС «Креативна Європа» проводить конкурс грантових проєктів, спрямованих на сприяння транснаціональній дистрибуції новітніх європейських фільмів. Участь можуть брати європейські компанії (включно з українськими), що працюють у сфері аудіовізуального контенту як кінодистриб’ютори (кінотеатральні дистриб’ютори), які займаються комерційною діяльністю з метою представлення фільму широкій аудиторії для його прокату в кінотеатрах.

Дедлайн – 24 квітня 2026 року

Детальніше


Кібербезпека

EU4Digital Facility запустив новий курс «Кібербезпека» – чергову пропозицію безкоштовного навчання цифрових технологій для малого бізнесу в східних країнах-партнерах ЄС. Курс доступний через EU4Digital Academy наразі англійською, у травні мають бути переклади на інші мови.

Курс призначено для неспеціалістів, яким потрібно розвинути свої знання та можливості з кібербезпеки, починаючи з основних принципів і базових навичок.

Детальніше


Екологія

ГО «Екодія» у співпраці з чеською гуманітарною організацією «Людина в біді» і громадською організацією «Екоклуб» та за фінансової підтримки ЄС проводить конкурс проєктних пропозицій в сфері зеленої енергетики. Участь можуть брати організації, що працюють в Сумській та Дніпропетровській областях або надають їм допомогу. Можлива сума фінансування від 7,5 тис. євро до 10 тис. євро у гривневому еквіваленті.

Дедлайн – 15 червня 2025 року

Детальніше


Громадянське суспільство

В межах фінансованого ЄС проєкту «Підвищення стійкості громадянського суспільства у регіоні Східного партнерства» (ERICS-EaP) триває постійний конкурс грантів на поїздки для представників організацій громадянського суспільства для участі у регіональних мережевих заходах, форумах і спільних ініціативах. Усього буде надано 50 грантів розміром 1500 євро на поїздку.

Дедлайн – 15 липня 2026 року

Детальніше


Вісник співпраці ЄС-Україна підготовлений проєктом «Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом

© Європейський Союз, 2025

Додаткова інформація:
Тетяна Вороніна, медіаексперт проєкту CEU4U,
ел. пошта: tvoronina9@gmail.com

Підпишіться на «Вісник співпраці ЄС-Україна»


* обов’язкове поле
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.