Skip to main content
Поділитись:

ГРУДЕНЬ 2023

Зміст

НОВИНИ ПРОЄКТІВ

Освіта

Українські учні з понад 40 країн: як працює SchoolToGo

Медицина

Комфорт для пацієнтів, нове обладнання для лікарів

Культура

Фільм «Люксембург, Люксембург» став найпопулярнішим на європейському фестивалі

Підтримка ВПО

«Ти вдома»: історії ВПО долають стереотипи щодо них

Підприємництво

Жінки у білому: у столиці пройшов сьомий LadyFest

Євроінтеграція

Неурядові організації отримали гранти на сприяння переговорам про вступ до ЄС


МОЖЛИВОСТІ


Катаріна Матернова: «Одного дня Україна стане членом Європейського Союзу»

У грудні 2023 року виповнилося 30 років від встановлення дипломатичних відносин між Європейським Союзом та Україною. Ювілей став нагодою згадати минуле та подивитися у спільне майбутнє.

Зокрема, про це йшлося у статті пані Посла ЄС в Україні Катаріни Матернової для «Європейської правди».


«Наші відносини багато чого пережили. Не завжди було зрозуміло, куди приведе вас цей шлях. Однак події останнього десятиліття безпомилково вказують, що наша спільна мета — ще тісніше об’єднатися та, зрештою, жити під одним дахом Європейського Союзу», — пише пані Посол.

Катаріна Матернова підкреслює, що повномасштабне російське вторгнення ще більше зміцнило партнерство ЄС та України.


«Попереду ще довгий шлях, але Європа сьогодні стоїть пліч-о-пліч з Україною. У моїх інтерв’ю за останні місяці мене найчастіше запитували, чи серйозно Євросоюз налаштований на те, щоб дозволити Україні приєднатися. А ще ― про те, що європейці насправді думають про українців за нинішніх умов. Між тим ЄС десятиліттями доводив, що вміє зростати й адаптуватися і завжди виходить з цього сильнішим», — пише пані Посол.

Представництво ЄС в Україні підготувало з нагоди ювілею інформаційні матеріали, які наочно засвідчують еволюцію відносин протягом 30 років, а також зростання підтримки України з боку Євросоюзу.

Наприклад, 1998 року на ЄС припадало лише 13% зовнішньої торгівлі України, тоді як 2022-го ― понад 55%. У 2000 році обсяг торгівлі складав 10,3 млрд євро, а вже у 2022-му ― 57,7 млрд. Макрофінансова допомога у 2014-2021 роках становила 5,6 млрд євро, а за 2022-23 роки сягнула 25,2 млрд.

Підтримка Євросоюзу під час війни має вирішальне значення для стійкості України та є запорукою її перетворення на сучасну європейську державу.


«Одного дня Україна стане членом Європейського Союзу. Не тому, що я це пишу. Не тому, що так говорять наші політичні лідери. Це станеться завдяки рішучості, реформам та вибору, який зробив народ України», ― підкреслює Катаріна Матернова.


Більше інформації:
Стаття Катаріни Матернової на «Європейській правді»
Інфографіка про 30 років відносин ЄС-Україна

Новини кампаній

КАМПАНІЯ З ПІДТРИМКИ БІЗНЕСУ

«Основа допомоги ― гроші». Як і чому ЄС підтримує МСП в Україні

У грудні 2023 року виповнилося 30 років від встановлення дипломатичних відносин між Європейським Союзом та Україною. Ювілей став нагодою згадати минуле та подивитися у спільне майбутнє.

У межах кампанії відбувалися теле- та радіоефіри, виходили відеоролики та публікації в медіа.

Про три великі напрямки підтримки українських МСП Євросоюзом розповіла пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова в інтерв’ю «Форбс».

За її словами, це покращення доступу підприємців до фінансів, підвищення спроможності МСП до ведення бізнесу і виходу на європейський ринок та робота з українським урядом над покращенням бізнес-середовища та інвестиційного клімату в Україні.


«Усі напрямки допомоги з боку ЄС важливі ― і гранти, і кредити, і консультування, і підтримка жінок- підприємниць, і підготовка українських МСП до експорту продукції у ЄС,, ― підкреслила пані Посол. ― Щоправда, основа допомоги ― гроші. Після повномасштабного вторгнення ми продовжили підтримку за усіма діючими напрямками, але оскільки фінансове питання стало найактуальнішим, то фінансовий вектор перейшов на перший план».

Надання мікрогрантів для швидкої підтримки малих підприємств є одним з інструментів ЄС у підтримці МСП. Лише у межах програми EU4Business таким чином підтримано понад тисячу бізнесів.

Про один із них ― станцію техобслуговування, що ремонтує закуплені волонтерами автомобілі для війська ― йшлося в сюжеті телеканалу «Еспресо». На грант від ЄС там було придбано необхідне обладнання.


«Малі та середні бізнеси є основою української економіки. Деякі з них дуже постраждали через російське вторгнення, вимушені були релокуватися,, — каже Клое Алліо, керівниця відділу економічного співробітництва, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні, яка відвідала цю СТО. – Ми забезпечили їм негайну пряму підтримку, різного розміру гранти, аби підприємства могли адаптуватися до нових реалій».

Загалом від початку великої війни ЄС мобілізував майже 90 млн євро для двосторонніх проєктів на підтримку МСП, тобто тих, що працюють лише в Україні. Крім них, є ще також регіональні, у межах Східного партнерства. Про це розповіла в інтерв’ю Українському радіо Ірина Губарець, координаторка проєктів у секторі конкуренції та економічної співпраці Представництва ЄС в Україні.

«Малий і середній бізнес ― це певний каталізатор економічного розвитку, двигун будь-якої економіки. В ЄС він складає велику частину економічного прогресу, і Україна тут не виняток. Тому в часи війни підтримка малого і середнього бізнесу набирає неабиякої ваги. Це збережені й створені робочі місця, джерело інновацій, задоволення місцевого споживача», ― підкреслила вона.


Більше інформації:
Інтерв’ю Катаріни Матернової журналу «Форбс»
Сюжет телеканалу «Еспресо»
Публікація про виклики та можливості для МСП на «Економічній правді»
Інтерв’ю Ірини Губарець Українському радіо.
Кампанія «Разом вистоїмо. Разом ми Європа» на сайті EU4Ukraine


«Основа допомоги ― гроші». Як і чому ЄС підтримує МСП в Україні

Представництво ЄС отримало відзнаку Спілки підприємців України за підтримку українського бізнесу на шляху до ЄС. Церемонія нагородження лауреатів цьогорічної Премії СУП відбулася 7 грудня.


«Майбутнє членство в ЄС ― це не лише мета, але й результат, і український бізнес може максимально використати поточні можливості, які надає Угода про асоціацію, та продовжувати наближати Україну до ЄС»,, ― заявив під час церемонії нагородження Нікола Сібона, заступник керівника відділу торгівлі та економіки Представництва ЄС в Україні.

Одним із пріоритетів ЄС є допомога у створенні належних регуляторних умов для малих та середніх підприємств і бізнес-середовища, наближеного до правил спільного ринку Євросоюзу. Саме за цим напрямком ЄС тісно співпрацює зі Спілкою українських підприємців. За його підтримки організація проводить важливу роботу з аналізу українського законодавства та адаптації його до норм ЄС з максимальною вигодою для українського бізнесу, швидшої переорієнтації МСП на європейські правила.


Під час Шостого національного форуму МСП, який відбувся вже 13 грудня в Києві, керівник відділу торгівлі та економіки Представництва ЄС в Україні Альберто Фернандез-Дієз зауважив: «Наближення українського законодавства до європейського вимагає капіталовкладень. Ми сприяємо уряду України у цьому, щоб продукція українських підприємців відповідала стандартам ЄС і вони могли вийти на європейський ринок. А бізнесу допомагаємо отримати доступ до коштів».

Цей захід зібрав понад 400 учасників. Обговорювали стійкість бізнесу, його відновлення та можливості для цього. Також було розглянуто, як Євросоюз працює з українським малим та середнім бізнесом у всіх цих та інших напрямках.

Підприємець та громадський діяч Валерій Пекар презентував під час форуму підсумки форсайт-сесії «Малий і середній бізнес в процесі євроінтеграції: сценарії та стратегії», проведеної в межах комунікаційної кампанії «Разом вистоїмо. Разом ми Європа».



«Разом вистоїмо!»: вікторина про підтримку бізнесу зібрала тисячі учасників

Понад 3100 гравців з усієї України взяли участь у вікторині, проведеній у межах комунікаційної кампанії «Разом вистоїмо. Разом ми Європа».

Вікторину було розміщено на платформі Євроквізу, щодня у ній змагалися від 270 до 700 гравців.


«Конкуренція була високою, тому учасники грали у вікторину майже кожного дня, щоб досконало вивчити тему підтримки МСП з боку Європейського Союзу і правильно відповідати на запитання квізу»,, ― каже Катерина Кульчицька, комунікаційна менеджерка проєкту «Інформаційна підтримка Мереж ЄС в Україні».

Усього учасники мали відповісти на 10 непростих запитань. Наприклад, яка створена за підтримки ЄС структура займається дерегуляцією ведення бізнесу в Україні, яким був сумарний бюджет проєктів з підтримки МСП програми EU4Business, скільки коштів зобов’язався виділити для України протягом 20220-23 років Європейський банк реконструкції та розвитку тощо.


«Для мене вікторина була не так складною, як пізнавальною. Під час проходження завдання дізналася про різноманітні програми фінансування, надані ЄС для підтримки МСП України,, ― каже одна з переможниць, 9-класниця Маргарита Данилишин з Києва. ― Дуже допомогло у цьому навчання в одному з проєктів Представництва ЄС ― EU Study Days. Адже частину його було присвячено вивченню бізнес-аспектів, зокрема підтримці, яку надає Європейський Союз МСП в Україні.

Ця програма надала мені важливий інсайт та ресурси для кращого розуміння механізму підтримки України у бізнес-секторі з боку ЄС».

Інша переможниця, Катерина Лях з Кропивницького, теж має підготовку, отриману на EU Study Days ще 2022 року. Також вона регулярно цікавиться новинами та іншими інформаційними матеріалами, що висвітлюють порядок денний Європейського Союзу.


«Ця вікторина була для мене середньої важкості, оскільки зустрічала запитання, на які до цього не знала відповідей, ― розповідає дівчина. ― Саме через помилки я дізналася немало нового, наприклад, про “Фонд МСП задля сприяння бізнес-ідеям”, роботу ініціативи EU4Business і що в межах програми «Erasmus для молодих підприємців ― Україна» українська молодь, яка бажає розвивати свій бізнес, має можливість перебувати на стажуванні за кордоном від 1 до 3 місяців».

На її думку, підтримка ЄС українського бізнесу є надзвичайно важливою для країни.


«Українські малі та середні підприємства мають можливість отримати від ЄС гранти на реалізацію своїх бізнес-ідей та інші форми допомоги, проходити навчання, конференції та тренінги для покращення навичок ведення бізнесу, отримати підтримку для розширення бізнесу тощо, — вважає Катерина. – А зі збільшенням кількості підприємств зростає кількість робочих місць. Відповідно, це позитивно впливає на розвиток української економіки».

Усього за результатами вікторини було визначено 100 переможців, які отримали павербанки, термочашки та пледи.


Новини проєктів

ОСВІТА

Українські учні з понад 40 країн: як працює SchoolToGo

Катерина Терпімова з Енергодара проживає нині в Нідерландах і навчається у 9 класі SchoolToGo. Це онлайн школа, покликана залишати в системі української освіти дітей, що перебувають на тимчасово окупованих та прифронтових територіях, а також чиї родини виїхали за межі України.

Про школу Катерина дізналася ще влітку 2022 року в окупованому рідному місті. Онлайн заняття їй сподобалися, тож вирішила повноцінно приєднатися до школи з нового навчального року. Нині називає її «другою сім’єю».


«Вчителі ― добрі, щирі, завжди допоможуть. Уроки, матеріал весь викладають на 100 відсотків, ― розповідає дівчина. – Зручна для навчання платформа, також зручно, що онлайн, нікуди не треба виходити. Продуктивно, якісно і з унікальним підходом до кожного учня».

Школа виникла в Словаччині після повномасштабного російського вторгнення як волонтерський проєкт, що певний час тримався наплаву завдяки невеликим пожертвам різних донорів. Нині SchoolToGo співфінансує Євросоюз, що надає їй стабільності та впевненості у майбутньому.

Нещодавно SchoolToGo уклала Меморандум про співпрацю з Міністерством освіти і науки України.


«Ми робимо неймовірні речі, тож можемо поділитися напрацюваннями з іншими, розповісти, як вибудовуємо роботу, ― каже про меморандум Ганна Трішичева, директорка з розвитку SchoolToGo. – Ми ніколи не були звичайною школою, починали онлайн і вибудовували свою роботу та стратегію в реаліях дистанційної освіти».

Нині у школі навчаються близько 1200 дітей, які перебувають в Україні та ще 41 країні. Географія широка ― є учні з європейських держав, США, Японії.

Школа працює на словацькій онлайн платформі «Teemea» у двох режимах на вибір учнів ― Онлайн ЩОДНЯ та Онлайн SMART.

ЩОДНЯ, на якому навчається і Катерина Терпімова, це класична шкільна схема зі сформованими класами та щоденним, регламентованим за часом навчанням. SMART є гнучкішим режимом, без обмежень щодо кількості учнів, адже акцент роблять на самостійному опрацюванні матеріалів на платформі.

По закінченні навчання школа видає учням, які цього потребують, усі необхідні документи про освіту державного зразка завдяки участі у проєкті партнерських українських навчальних закладів.


«Це приватна Liberty School з Харкова та Криворізька гімназія No 121 Криворізької міськради, ― пояснює директорка. ― Діти, які навчаються в SchoolToGo, юридично зараховані в одну з них. Навчання, створення освітнього контенту для нашої платформи, вчителі, уроки ― це все наша відповідальність. Партнери проводять моніторинг, дивляться, як все працює, що і як ми викладаємо».

У школі SchoolToGo впевнені, що онлайн навчання потрібно всіляко розвивати.


«Майбутнє, якщо не винятково за онлайн освітою, то принаймні за змішаною формою навчання,, — каже Ганна Трішичева. – Нас підтримало Міністерство освіти і науки, оскільки ми надаємо освіту для українських дітей, а свою місію бачимо в просуванні та вдосконаленні дистанційної освіти, зокрема в Україні».


Більше інформації:
Сайт SchoolToGo
Фейсбук-сторінка


МЕДИЦИНА

Комфорт для пацієнтів, нове обладнання для лікарів

Нова модульна лікарня в Березанці на Миколаївщині стала однією з шести подібних, відкритих завдяки Програмі ЄС «Міцні регіони ― Спеціальна програма підтримки України», яка співфінансується Євросоюзом та урядом Німеччини та впроваджується компанією GIZ.

ЗасловамизаступниціселищногоголовиІриниКомпанієнко, від підписання меморандуму про будівництво лікарні й до здачі її в експлуатацію минув трохи більше ніж рік.


«Лікарня дуже комфортна і світла,, ― каже вона. – Телевізор, дивани, кулер, кондиціонер. Все, щоб людям було зручно».

Враховуючи виклики війни, новий заклад зробили енергонезалежним. Встановлено автономну сонячну електростанцію потужністю 70 кВт, що забезпечить безперебійну роботу всього медобладнання. До неї входять сучасні резервні акумулятори місткістю 52 кВт для накопичення електроенергії, гібридні та мережеві інвертори, а також програмне забезпечення для роботи станцій в режимі онлайн. Для екстреного електропостачання в лікарні також встановлено сучасний дизель-генератор потужністю 160 кВт з резервним паливом. Для захисту лікарні від уламків під час можливого обстрілу приміщення разом із генераторами захищені бар’єрами HESCO.


«Деякого обладнання у нас взагалі не було раніше. Наприклад, функціональної бігової доріжки, за допомогою якої перевіряють навантаження на серце,, ― каже Василь Гайдаржи, директор Березанскої районної центральної лікарні. – Сучасні кабінети ЛОР, офтальмологічний, гінекологічний. Є лабораторне обладнання, яке дозволяє швидко і зручно робити найпопулярніші аналізи».

За словами головлікаря, до нової лікарні перебереться зі старої будівлі більша частина колективу.


«Залишимо лікарів-травматологів, адже там поряд є рентген відділення. Травматологічні хворі потребують рентген контролю, знімків. То їм було б важко добиратися», ― розповідає директор.

Завдяки новітньому обладнанню лікарня зможе надавати більше послуг у межах Програми медичних гарантій. Окрім Березанки, нові модульні лікарні за підтримки програми з’явилися у Тростянці Сумської області, Чернігові, Широкому Запорізької області та в Перещепині на Дніпропетровщині. У Львові ж відкрито діагностичний центр.


«Проєкт будівництва шести лікарень значно розширить можливості наявних закладів, підвищуючи спроможність громад у наданні медичних послуг мешканцям прилеглих міст і сіл, а також переселенцям», — каже Георг-Себастьян Хольцер, директор кластеру GIZ Ukraine Resilient Society.


Більше інформації:
Сайт Березанської громади


КУЛЬТУРА

Фільм «Люксембург, Люксембург» став найпопулярнішим на європейському фестивалі кіно

Майже дві тисячі людей в Україні скористались можливістю переглянути фільми, представлені в програмі European Film Festival 2023 (EUFF), який проходив з 13 по 19 грудня 2023 року. За умови реєстрації на сайті глядачі отримували можливість безплатно подивитися дев’ять кінострічок виробництва країн ЄС, Великої Британії та України.

Лідером переглядів став український фільм «Люксембург, Люксембург» режисера Антоніо Лукіча, який був своєрідним бонусом програми фестивалю.


«Прогнозувалося, що стрічка українською мовою буде привабливішою для українського глядача. Особливо для людей, яким важко дивитися фільми в оригіналі іноземними мовами. Адже можливість розуміти фільм, не читаючи субтитри та не відволікаючись від гри акторів та розвитку сюжетних ліній, суттєво підвищує якість перегляду, ― пояснює популярність стрічки Анастасія Сердюкова, кураторка програми EUFF в Україні. – Водночас розрив «Люксембург, Люксембург» від наступного за ним фільму, “Побачення з Ембер”, дуже малий. Обидві стрічки комедійні, хоча й з елементами драми. Швидше за все, українцям і так вистачає драм, а “відволікатися” більше хочеться альтернативами».

Організаторами показу були Представництво Європейського Союзу в Україні спільно з європейськими культурними інституціями Goethe-Institut, Institut Français та Cineuropa.

Запропоновані для перегляду фільми відбирали професіонали кіномистецтва та кінокритики.

Крім української стрічки, глядачі могли насолодитися фільмами «Будинок зі скалок» (Данія, Україна, Швеція та Фінляндія), «У будь-який момент» (Фінляндія), «Боги Моленбека» (Фінляндія, Бельгія, Німеччина), «Луццу» (Мальта), «Оскар та Ліллі ― там, де нас ніхто не знає» (Австрія), «Побачення з Ембер» (Ірландія, Велика Британія), «У мене все добре» (Люксембург, Бельгія, Німеччина, Італія), «Колискова» (Іспанія). Усі вони переможці різних кінофестивалів.


«Люди дивляться кіно з тих же причин, які були й до війни, здебільшого це ― дозвілля. Усім нам притаманно шукати “чого б подивитися”, щоб трохи відволіктися від буденного, яке в українців сьогодні не мирне, ― пояснює Анастасія Сердюкова значний інтерес до фестивалю. – Але водночас Україна готується до початку перемовин про вступ до ЄС, тому природною є цікавість до того, як і чим зараз живе Європа, до якої ми прямуємо. А досліджувати це можна різними способами. Фільми EUFF знайомлять із цінностями, мовами, сучасним життям європейського суспільства, частиною якого стає й Україна».

Окрім перегляду фільмів глядачі змогли також перевірити себе у вікторині, за результатами якої 70 переможців отримали призи.


Більше інформації:
Сайт European Film Festival 2023


ПІДТРИМКА ВПО

«Ти вдома»: історії ВПО долають стереотипи щодо них

У квітні 2022 року 40-річна Юлія залишила домівку в Слов’янську Донецької області та переїхала до Києва. Вже за місяць влаштувалась в центрі допомоги ВПО одного з благодійних фондів, а нині працює менеджером проєктів з підтримки людей поважного віку.

Це одна з п’яти відеоісторій успішного пошуку роботи внутрішньо переміщеними особами на нових для себе місцях, які підготував та розповсюджує проєкт «Ти вдома». Його реалізує платформа з розвитку кар’єри Happy Monday за підтримки ЄС та Міжнародного фонду «Відродження».

Мета проєкту та його комунікаційної кампанії — подолати стереотипи щодо ВПО, які виникають у працедавців.


«Найпоширеніші з них: внутрішньо переміщені особи дуже непостійні й можуть будь-коли захотіти повернутися додому, в них низька кваліфікація, небажання докладати зусиль, ― каже про це менеджерка проєкту Катерина Жученя.

Нам у межах кампанії важливо підкреслити, що люди, яким дали шанс на роботу на новому місці, зазвичай дуже вдячні, лояльні, відповідальні, стараються проявити себе й закріпитися в новому колективі. Вони також можуть мати широкий досвід і знання, що приносить користь роботодавцю».

На цьому й сконцентровано комунікаційну кампанію. Її розпочато в листопаді 2023 року. Першим етапом було розміщення бордів у чотирьох містах України, які прийняли найбільшу кількість ВПО ― Львові, Івано-Франківську, Одесі та Тернополі. У грудні проєкт поширював відеоісторії переселенців, залучав до співпраці бізнес та працював з медіа.


«Одне з повідомлень, які ми використовуємо в кампанії – «Професіоналізм не має географічних меж». Його насамперед спрямовано на роботодавців, приймаючу громаду. Адже в межах кампанії ми також хочемо показати нашими історіями приклади відкритості нових громад та бізнесу до співпраці» ― каже Катерина.

Проєкт прагне залучити до кампанії якомога більше ВПО та працедавців. Охочі можуть приєднатися через заповнення анкет на сайті. За словами менеджерки проєкту, щодня надходить кілька звернень від роботодавців. Що стосується ВПО, то, звісно, для багатьох існує певний бар’єр.

«Вимушений переїзд і пошук роботи ― це досить чутлива тема, яка може спричинити травматичні спогади. Не всім легко про цей досвід розповідати, тим паче на камеру, ― каже Катерина. ― Тому ми надзвичайно вдячні тим нашим героям, які наважилися поділитися своїми історіями та надихнути інших на дії, віру в себе і пошук роботи в нових громадах».

Активна комунікаційна кампанія триватиме ще кілька місяців. У проєкті сподіваються, що після її завершення меседжі та матеріали й надалі ширитимуться й сприятимуть недискримінації внутрішньо переміщених осіб на ринку праці в Україні.


Більше інформації:
Сайт проєкту «Ти вдома»


ПІДПРИЄМНИЦТВО

Жінки у білому: у столиці пройшов сьомий LadyFest

У грудні в Києві відбувся форум LadyFest. Майже 130 підприємиць взяли участь у дискусіях про інновації в бізнесі. Форум організовує ГО Українська Платформа «Жінки в бізнесі» у межах проєкту «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що спільно фінансують ЄС та уряд Німеччини.

Що потрібно, щоб інновації приживалися, як результативно співпрацювати з міжнародними партнерами, інвесторами та донорами, що слід мати на увазі під час впровадження інновацій в бізнесі, чому українським підприємицям важливо єднатися в теперішні часи ― ці та інші питання обговорювали під час форуму.


«Це не просто про цікаві зустрічі та трендову інформацію від топових спікерів. Це про поєднання майстерності ведення бізнесу з мотиваційним наповненням жінки-підприємиці, ― каже Олена Остапенко, виконавча директорка платформи «Жінки в бізнесі». – 70% інформації та активностей на форумі ― про бізнес: робота з командою, побудова стратегії, сучасний маркетинг, інвестиції, інновації, іноземні ринки. Але 30% завжди про жінку. Про наповнення фізичне та духовне, піклування, віру та можливості, про силу та бажання».

LadyFest у Києві став уже сьомим у 2023 році. Попередні відбулися у Вінниці, Хмельницькому, двічі у Львові, Полтаві та Чернівцях. Усього участь у форумах взяли понад тисячі трьохсот підприємиць. Cерія 2023 року стала свого роду відновленням після перерви, спричиненої повномасштабним російським вторгненням. Аби підкреслити це, організатори обрали для заходів особливий дрес-код — білий з елементами української етніки, як символ очищення та оновлення України.

Подібні заходи платформа «Жінки в бізнесі» проводить з 2017 року.


«Цьогорічні форуми особливі. Адже нас ніхто не вчив створювати та розвивати бізнес в умовах війни. Україна сьогодні має унікальний досвід підприємництва і частка жіночого невпинно зростає, – каже Олена Остапенко. – А це означає, що власницям потрібні «живі» практичні знання, інструменти від тих, що працюють тут і зараз. А ще ― підтримка і мотивація рухатися далі, піклуватися про свою команду, сплачувати податки, донатити та волонтери».

Під час дискусій йшлося про місію жінок-керівників, на яких випадатиме завдання реабілітувати та повертати до праці ветеранів, адаптувати команди, збільшувати кількість робочих місць, відновлювати економіку.

Однією зі спікерок була генеральна директорка компанії «Екопан» Ольга Романенко.


«Я розповіла учасницям форуму про наш досвід відкриття виробництва в одній з європейських країн під час війни та представництв у ще кількох країнах. Ділилася практикою щодо виходу на закордонні рикни, масштабування бізнесу», ― розповідає Ольга.

Підприємиця каже, що вперше була на такому заході, але тепер долучатиметься до діяльності платформи як її учасниця та менторка.


«Є бізнес-завдання, а є певні місії. У мене величезне бажання ділитися досвідом, оскільки зараз жінки є нашим твердим економічним майбутнім, а жіноче об’єднання ― це неймовірна економічна рушійна сила», ― каже Ольга.


Більше інформації:
Сайт платформи «Жінки в бізнесі»
Фейсбук -сторінка проєкту «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП»


ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Неурядові організації отримали гранти
на сприяння переговорам про вступ до ЄС

18 організацій громадянського суспільства перемогли в конкурсі «Сприяння підготовці та початку переговорів про вступ України до ЄС». Його проведено в межах програми «Європейське відродження», яку фінансує ЄС та впроваджує Міжнародний фонд «Відродження».

Європейська Рада ухвалила рішення про відкриття переговорів про вступ України до ЄС 14 грудня. Очікується, що перемовини розпочнуться навесні 2024 року. Важливою при цьому буде експертиза від організацій громадянського суспільства та їхня залученість до процесу.


«Конкурс було спрямовано на практичний внесок громадянського суспільства у підготовку до переговорів про вступ України у ЄС, ― підкреслює Дмитро Шульга, директор програми “Європа і світ” Міжнародного фонду “Відродження”. – Підтримані проєкти передбачають сприяння приведенню національного законодавства, інституцій і політики до стандартів ЄС, організацію інклюзивного публічного діалогу з питань вступу України в ЄС за участі українських стейкхолдерів, сприяння використанню можливостей участі українських організацій у програмах ЄС».

Одним із переможців конкурсу програми «Європейське відродження» став Центр прав людини Zmina.

Організація планує проаналізувати ті політики у сфері дотримання прав людини в Україні, які мають бути приведені у відповідність до критеріїв ЄС, та розробити рекомендації з їх покращення з урахуванням викликів війни. Особливу увагу буде приділено свободі слова, мовному законодавству, рівності та недискримінації, а також дотриманню прав людини під час процесів деокупації та реінтеграції.


«Ці рекомендації мають допомогти українській владі сформулювати та посилити свою переговорну позицію із країнами ЄС, а також спиратися на експертизу правозахисної спільноти на шляху до нього, ― каже Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини Zmina. – Також проаналізуємо кращі практики країн Західних Балкан щодо відповідного переговорного блоку та підготуємо аналітичну доповідь щодо критеріїв оцінки прогресу України на шляху до ЄС в питаннях дотримання фундаментальних свобод та прав людини, враховуючи контекст війни з Росією».

В організації впевнені, що захист прав і свобод є викликом для України в часи війни, але водночас визначальний для розвитку та трансформації держави.


Більше інформації:
Переможці конкурсу «Сприяння підготовці та початку переговорів про вступ України до ЄС»

Можливості

Євроінтеграція

Представництво ЄС в Україні продовжує приймати роботи на конкурс есе «10 років Євромайдану. Як європейські цінності визначили шлях України», який проводить з нагоди 10-ї річниці Революції Гідності та 30-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та ЄС. Податися на конкурс може кожен громадянин/громадянка України віком від 16 до 25 років, який/яка прагне поділитися особистим досвідом чи роздумами про події Революції Гідності 2013-2014 років та їхній вплив на Україну та її європейське майбутнє.

Дедлайн ― 14 січня 2024 року

Детальніше


Освіта

Коледж Європи приймає онлайн-заявки на магістерські програми на 2024-2025 навчальний рік. Для студентів із країн Східного партнерства, зокрема України, доступні стипендії. Заклад пропонує кілька різних магістерських програм у Брюгге (Бельгія), Натоліні (Польща) або в нещодавно створеному кампусі в Тирані (Албанія). Серед програм: європейські економічні дослідження, європейське право, європейські політичні та управлінські дослідження, а також міжнародні відносини та дипломатія ЄС.

Дедлайн ― 16 січня 2024 року

Детальніше


Культура

Програма ЄС «Креативна Європа» проводить конкурс «Європейські проєкти співпраці». Буде підтримано проєкти втілення різноманітних заходів та ініціатив, що залучають митців та учасників з різних галузей культури та креативної індустрії. Щонайменше три організації з різних країн Європи можуть створити консорціум і спільно реалізувати свій проєкт.

Бюджет конкурсу становить приблизно 60 млн євро. Програма підтримає 130 проєктів.

Дедлайн ― 24 січня 2024 року

Детальніше


У межах програми Zminа: rebuilding триває друга хвиля національних субгрантів для реалізації культурних, мистецьких та креативних проєктів, які сприяють, просувають або заохочують публічний дискурс про “відбудову”: ідентичності, соціальних норм, спільнот, відносин, інфраструктури тощо.

Дедлайн ― 7 лютого 2024 року

Детальніше


Відкрито вісім конкурсів від програми ЄС «Креативна Європа»: чотири в підпрограмі «Культура», три в підпрограмі «Міжсекторальна співпраця» та один ― в «Медіа». Обов’язковою умовою участі в конкурсах є наявність консорціуму з кількох країн-учасниць програми. Знайти партнерів можна за допомогою Бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні.

Дедлайн ― 25 квітня 2024 року

Детальніше

Програма індивідуальних грантів «Culture Moves Europe» підтримує митців та культурних фахівців у реалізації проєктів у країнах «Креативної Європи», які не є їхньою країною проживання. Конкурс відкритий для окремих осіб та груп до 5 осіб. Грант покриває витрати на подорож та проживання і надає додаткову підтримку на індивідуальних умовах.

Тривалість проєктів може становити від 7 до 60 днів для окремих осіб та від 7 до 21 дня для груп до 5 осіб.

Дедлайн ― 31 травня 2024 року

Детальніше


Громадянське суспільство

За підтримки ЄС триває глобальний конкурс проєктів для організацій громадянського суспільства у межах Тематичної програми з прав людини та демократії. Він має мету сприяти повній реалізації громадянських, політичних, економічних, соціальних та культурних прав. Бюджет конкурсу ― 36 млн євро.

Дедлайн ― 31 січня 2024 року

Детальніше


Триває реєстрація для участі у проєкті «Girls Leadership Academy 4.0 / Академія лідерства для дівчат 4.0». Учасниці пройдуть 10 інформаційних та 10 практичних онлайн- зустрічей із запрошеними спеціалістками на різноманітні теми, які допоможуть краще зрозуміти себе, людей та світ навколо й будуть супроводжуватися інтерактивними активностями з командоутворення. Проєкт реалізує ГО «Жіноча Ліга» у межах програми «EU4Youth Alumni Network» за підтримки Європейського Союзу.

Дедлайн ― 20 січня 2024 року

Детальніше


За підтримки ЄС Фонд Східна Європа підготував новий практичний курс «Успішний грантер». Курс допомагає розібратися, на які документи слід звернути увагу, щоб показати грантодавцю спроможність ГО впроваджувати проєкт; якою має бути команда, щоб вона ефективно брала участь у грантових конкурсах та якісно втілювала проєкти; яких помилок слід уникати, формуючи логічну модель проєкту тощо.

Детальніше


Транскордонна співпраця

Програма ЄС Interreg Danube Region проводить другий конкурс пропозицій транскордонної співпраці, спрямованих на розв’язання спільних регіональних проблем. Поряд з «дунайськими» державами-членами ЄС участь можуть брати представники п’яти країн-кандидатів на вступ, зокрема Молдови та України. Проєкти повинні сприяти регіональному розвитку та зосереджуватися на екології та соціальній сфері, співпраці в питаннях управління.

Дедлайн ― 29 березня 2024 року

Детальніше


Вісник співпраці ЄС-Україна підготовлений проєктом «Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом

Додаткова інформація:
Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U,
ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

Підпишіться на «Вісник співпраці ЄС-Україна»


* обов’язкове поле
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.