
EU4UKRAINE REVIEW
«На вході до простору FestRepublic, де почався захід, відвідувачів зустрічає величезний стенд, на якому зображена карта України. Гасло в лівому кутку наголошує: «Знання – це світло, яке ніколи не згасне!». Молодь скупчується, щоб сфотографуватися на фоні карти».
Так видання Gazeta.ua описувало атмосферу фінального заходу Всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо», що відбувся 15 лютого у Львові.
У FestRepublic панувала жвава, святкова атмосфера. Захід модерував відомий комік і волонтер Роман Щербан, а завершувала його інша знаменитість – реперка alyona alyona.
Дискусійний простір став офіційним місцем відкриття події. Учасники обговорювали молодіжне лідерство, роль молоді у розвитку місцевого самоврядування, можливості для молодих ветеранів та внутрішньо переміщених осіб.
У Просторі можливостей молодь могла дізнатися про навчання за програмами та в межах проєктів, які фінансує Європейський Союз. Зокрема, були представлені Erasmus+, eTwinning, EU4Youth, EU Study Days, ініціатива «Посли європейської молоді», Європейська вікторина та Мережа Євроклубів.
«Освіта – це про майбутнє цієї країни. І ми твердо віримо, що її майбутнє в Європі. Від початку повномасштабного вторгнення ми інвестували близько 400 мільйонів євро в різні молодіжні та освітні програми – від будівництва укриттів до допомоги університетам з тимчасово окупованих територій, що переїхали в різні частини України», – підкреслила пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, яка відкривала захід спільно з міським головою Львова Андрієм Садовим.
Основною метою Всеукраїнської комунікаційної кампанії «Разом навчаємося і зростаємо» було інформування про підтримку Євросоюзом освіти та молоді під час повномасштабної війни, а також про відповідні можливості.
Кампанія стартувала у вересні 2024 року. Загалом у Києві та п’яти регіонах – від Полтави до Чернівців – проведено десять публічних заходів, які відвідали понад 16 тисяч освітян, студентів, молодих лідерів, представників місцевих громад і журналістів. Було організовано понад 300 публікацій у медіа та на цифрових платформах, а загальне охоплення кампанії сягнуло понад 14 мільйонів українців.
У лютому було підбито підсумки та оголошено переможців конкурсу для журналістів регіональних і локальних медіа на тему підтримки Євросоюзом освіти та молоді в Україні. Конкурс тривав з 8 листопада 2024 року до 15 січня 2025 року.
Загалом на конкурс надійшло 94 роботи. Переможці конкурсу такі.
Номінація «Публікація в онлайн-медіа»
1 місце – Стіна Наталія, сайт Промінь (м. Запоріжжя)
2 місце – Мурдза Яніна, медіа ЗМІСТ (м. Полтава)
3 місце – Шатило Вікторія, Thebuchacity (м. Буча, Київська обл.)
У номінації «Телебачення»:
1 місце – Душок Валентина, телекомпанія «ІЛЬДАНА» (м. Черкаси)
2 місце – Кужик Ігор, ІРТ (м. Полтава)
Переможців нагородили зарядними станціями Bluetti, планшетами та мультифункціональними павербанками.
Телевізійниця з Черкас Валентина Душок здобула перемогу з матеріалом «Співпрацю з європейськими партнерами продовжили в черкаському виші».
«Конкурс спонукав нас, журналістів, до висвітлення цієї теми. До речі, після виходу мого матеріалу в ефір
отримали пропозицію про співпрацю з Черкаським державним бізнес-коледжем, який теж активно взаємодіє з ЄС в освітніх проєктах, – розповідає Валентина – Тож будемо інформувати громаду про це і надалі. Насправді дуже важливо у такий складний час відчувати, що ми не самі, що нас підтримують. І ми, інформаційники, будемо активно працювати над тим, щоб про цю допомогу і підтримку дізналося якомога більше людей».
Переможницею серед онлайн-публікацій стала Наталія Стіна із Запоріжжя з матеріалом «Як ЄС інвестує в наше спільне майбутнє, підтримуючи українську освіту».
«Я живу і працюю у прифронтовому Запоріжжі. І бачу, яку велику допомогу надає ЄС нашій громаді, яку регулярно обстрілює ворог, – каже Наталія. – РФ руйнує, а за підтримки ЄС ми відбудовуємо, створюємо укриття, хаби. Учні та студенти отримують обладнання, ноутбуки. Наші діти дуже потребують такої моральної та матеріальної допомоги під час війни».
Метою конкурсу було стимулювати журналістів до роботи з тематикою підтримки Євросоюзом освіти та молоді в Україні та, таким чином, підвищити обізнаність української аудиторії щодо цього. Змагання проведено в межах комунікаційної кампанії Представництва ЄС в Україні «Разом навчаємося і зростаємо»
Більше інформації про конкурс:
У лютому відбулося офіційне відкриття Навчально- практичного центру «Верстатник широкого профілю» та модернізованих навчальних майстерень Вищого професійного училища No7 м. Кременчук на Полтавщині. Масштабну реконструкцію та оснащення закладу сучасним обладнанням проведено завдяки програмі «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України».
Директор ВПУ No 7 Микола Несен описує цікаву сценку з урочистого відкриття.
«Журналісти запитали учня-першокурсника, чи подобається йому навчатися на новенькому обладнанні. І він відповів так -а якби ви весь час їздили на «жигулях», а потім пересіли на «мерседес», вам би сподобалося? Справді, працювати на новітньому, з цифровою індикацією верстаті – це вражає», – каже директор.
Згаданий токарний верстат із ЧПУ коштує близько 4 млн грн. Загалом училище отримало 17 одиниць металообробного та металорізального обладнання на суму 22,4 млн грн у межах програми EU4Skills.
Крім того, завдяки програмі було замінено покрівлю, яка залишалася «оригінальною» ще з 1979 року, та проведено термомодернізацію будівлі. Загальний внесок EU4Skills у модернізацію училища становить близько 51,8 млн грн.
Після модернізації, до якої також долучилися український уряд та обласна влада, інвестувавши понад 11 млн гривень, навчально-практичний центр має у своєму розпорядженні 72 одиниці обладнання, тоді як раніше їх було лише 32.
«Модернізація приміщень, інноваційне обладнання та впровадження передових технологій створюють необхідні якісні умови для сучасної освіти та професійної підготовки, що відповідає потребам ринку праці. Учні професійних училищ – це майбутнє ключових галузей, а їхні знання та навички необхідні для відновлення України та економічного зростання», – підкреслив Хенрік Вітфельт, керівник відділу «Державні фінанси, підтримка бізнесу та соціальна політика» Представництва ЄС в Україні.
За словами директора училища Миколи Несена, модернізованими навчально-виробничими майстернями користуються майже 200 учнів із понад 900, які навчаються в училищі.
«Звісно, це означатиме поліпшення якості підготовки здобувачів освіти, фактично інший її рівень. Це також дасть нам можливість займатися перепідготовкою, підвищенням кваліфікації працівників відповідних професій з промислових підприємств Кременчука, – каже він про проведену модернізацію. – Також можемо сприяти перекваліфікації внутрішньо переміщених осіб, ветеранів. Надходять уже пропозиції виготовляти на умовах аутсорсу продукцію для місцевих підприємств, паралельно навчаючи здобувачів освіти».
Підтримку ВПУ No7 було здійснено в межах компонента з модернізації інфраструктури системи професійно-технічної освіти в Україні програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Програму фінансує ЄС, а також співфінансують Німеччина, Фінляндія, Польща та Естонія.
Більше інформації:
Пресреліз Представництва ЄС в Україні
Відео про модернізацію училища

«Вони досить скромні, чи самодостатні. Інколи пропонуєш комусь допомогу, а він – та нехай я сам, можливо це комусь більше потрібно», – так керівниця Департаменту програм громадського здоров›я Благодійної організації «Світло надії» Іванна Данилишина описує роботу з ветеранами, які проходять реабілітацію чи лікування в полтавському центрі «Recovery».
У центрі постійно перебувають приблизно 50 захисників. «Світло надії» надає їм додаткову підтримку завдяки субгранту від проєкту EU4CSOs Empower UA.
Соціальних працівників організації вражає прагнення ветеранів до самодостатності. Однак підтримка залишається дуже потрібною: проєкт лише нещодавно розпочав роботу, але вже допоміг десяткам воїнів.
«Це хороший центр, там багато фахівців, однак немає соціальних працівників. Тож якщо потрібні додаткові послуги, наші їх забезпечують, – каже Іванна Данилишина. – Зазвичай це випадки, коли ми можемо бути швидшими у наданні тої чи іншої підтримки. Або коли послуги не пов’язані з реабілітацією в центрі».
БО «Світло надії» співпрацює з «Recovery», надаючи ветеранам соціальний та юридичний супровід, психологічну підтримку й транспортування. За потреби вони також забезпечують їх необхідними медичними засобами. На проєкт працюють два соціальні працівники, юрист, психолог, адміністратор та інший адмінперсонал.
«Ми з ними знайомимося в палаті чи десь в будівлі, розповідаємо про себе, пропонуємо наші послуги. Інколи лікарі нас рекомендують, – каже про роботу з ветеранами соціальна працівниця Валентина Оніщенко. – Часто хлопцям потрібно поїхати до шпиталю, де вони проходять ВЛК. Комусь на вокзал, ще кудись. В нас є можливості транспортування».
Перший досвід проєкту показав, що найбільше популярні серед ветеранів послуги юристів. Це стосується проходження ВЛК, оформлення пільг, встановлення групи інвалідності, підготовки потрібних документів та запитів. Часом воїни потребують послуг нотаріуса.
«Також ми практикуємо закупівлю якихось речей для реабілітації. Це можуть бути , наприклад, милиці для пересування вже після виписки, післяопераційні бандажі, яких їм не видають», – додає Валентина Оніщенко
Підтримка ветеранів у реабілітації – це величезне завдання, що вже гостро стоїть перед державою та суспільством, і з часом його масштаби зростатимуть. Тож відповідний досвід дуже цінний. Проєкт БО «Світло надії» триватиме до кінця 2025 року.
EU4CSOs Empower UA фінансує Євросоюз та втілює громадська організація «100 відсотків життя. Рівне».
Більше інформації:
Фейсбук-сторінка БО «Світло надії»
Фейсбук сторінка EU4CSOs Empower UA
У лютому було презентовано дослідження «Відповідальність і санкції за порушення Загального регламенту про захист даних (GDPR)», підготовлене проєктом EU4DigitalUA у співпраці з Офісом Омбудсмана України.
Цей аналіз є надзвичайно актуальним, адже європейська інтеграція у сфері захисту персональних даних важлива не лише для громадян, а й для бізнесу. Зокрема, йдеться про застосування Регламенту (ЄС) 2016/679 у частині штрафних санкцій за порушення безпеки персональних даних. Законодавство ЄС передбачає, що такі санкції мають бути ефективними, пропорційними та стримувальними. У ньому також визначено обтяжувальні й пом’якшувальні обставини, які спеціальний наглядовий орган має враховувати під час визначення розміру штрафу.
Про це йшлося під час презентації дослідження в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У заході взяли участь також представники бізнесу: Nova, Uklon, Deloitte, YouControl, фармацевтична компанія «Дарниця», Укрзалізниця.
«Відповідні аналіз та дискусії надзвичайно важливі, адже Україна в процесі вступу до ЄС перейматиме його норми та правила, зокрема й щодо роботи національного регулятора у сфері захисту персональних даних, – каже автор дослідження, експерт з питань захисту персональних даних проєкту EU4DigitalUA Олександр Шевчук. – Тож бізнес, громадяни та державні органи повинні чітко розуміти, як працює регулятор, які вимоги він висуває та яким чином накладають санкції».
Як зазначено в дослідженні, в ЄС для підприємств з річним оборотом до 2 млн євро наглядові органи можуть зменшити розрахунок до 0,2% від визначеної початкової суми,
тоді як для організацій з оборотом від 100 до 250 млн євро початковий штраф можуть скоригувати на 15%-50%. Для підприємств з оборотом понад 500 мільйонів євро штрафи можуть нарахувати без будь-якого коригування визначеної стартової суми.
Саме регулятор відіграє ключову роль у застосуванні законодавства ЄС. Під час презентації дослідження EU4DigitalUA було обговорено законопроєкт про створення Національної комісії у сфері захисту персональних даних та доступу до публічної інформації. Експерти проєкту також беруть участь у його розробці.
«Цей орган відповідатиме за імплементацію норм Загального регламенту про захист даних в Україні та виконуватиме три основні функції – превентивні заходи та роз’яснювальна робота; контрольні заходи щодо порушень; слідчі повноваження. При цьому важливим є механізм прозорого призначення інспекторів, які займатимуться перевірками та санкціями», – каже Лілія Олексюк, експертка проєкту EU4DigitalUA.
У дослідженні «Відповідальність і санкції за порушення Загального регламенту про захист даних» наведено практичні кейси із діяльності національних регуляторів різних країн ЄС.
Фінансований Європейським Союзом проєкт EU4DigitalUA із загальним бюджетом 20,5 млн євро працює в Україні з жовтня 2020 року. Напрям захисту даних у ньому імплементує Міжнародна та Ібероамериканська фундація з адміністрування і громадської політики (FIIAPP).
З 19 лютого по 2 березня у Києві тривала виставка «Шлях України до ЄС в ілюстраціях, плакатах, арт-творах», організована проєктом Association4U у співпраці з Офісом реформ Кабінету Міністрів України. Було представлено близько 70 робіт українських митців та дизайнерів, які підкреслюють ключові моменти європейської інтеграції України.
«Ще з часів Революції Гідності участь митців у відображенні визначних подій, зокрема на Майдані, мала надзвичайне емоційне значення. Наприклад, постер «Страйк плакату» «Я крапля в океані» надихав людей виходити на вулиці, – розповідає Іветта Делікатна, ключова експертка з комунікацій проєкту ЄС Association4U. – Митцям завжди вдавалося гостро і лаконічно передавати сенс змін, які переживає країна, та документувати нашу боротьбу за свободу і гідність. Саме тому виникла ідея зібрати колекцію творів, що відображають наш шлях до ЄС, і представити її на виставці».
Картини, плакати та графічні роботи емоційно звертаються до драматичних подій, що супроводжували євроінтеграцію України протягом останніх 11 років: боротьби, надій і перемог.
Одним з учасників виставки є Артем Гусєв, засновник та креативний директор лабораторії Gusev Art Lab. На виставці було представлено чотири його роботи, створені після початку повномасштабного російського вторгнення.
«З самого початку війни для мене це був спосіб допомогти собі та людям висловити свої емоції та переживання через концентровану візуальну креативну форму. Тому мої роботи часто є двозначними та метафоричними, – розповідає Артем. – Я малював їх буквально кожен день під всі події, які відбувалися. Наприклад робота, в якій є натяк на літак і закриття авіасполучення для росіян, прямо відображає це рішення ЄС та підтримку й подяку українців за це. Інша робота, яка говорить про шлях до Євросоюзу, показує це у вигляді лінії, яка напряму відображає залитий кров’ю шлях – бо ж війна».
Відкривали виставку «Шлях України до ЄС в ілюстраціях, плакатах, арт-творах», пані Посол Євросоюзу в Україні Катаріна Матернова та Віцепрем‘єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
«28 лютого 2022 року, всього через чотири дні після початку повномасштабного вторгнення, Україна подала заявку на членство в ЄС. Це момент, що змінив історію. Коли світ дивився на розвиток війни, Україна дивилась в майбутнє», – сказала Катаріна Матернова. – У найтемніші часи надія та європейська перспектива стали рушійною силою для держави, що бореться не лише за свою свободу, а й за цінності всієї Європи. Ба більше, Україна не просто обороняється – вона живе, творить, розвиває культуру навіть під час війни. Виставки відкриваються, митці працюють. Саме в цьому і є сила України».
Більше інформації:
Відео проєкту Association4U
Парафіяльний благодійний фонд «Карітас Кривий Ріг» надає всебічну допомогу внутрішньо переміщеним особам і мешканцям Дніпропетровщини, які постраждали від російської агресії. Серед напрямів роботи фонду – ремонти різного масштабу, забезпечення людей твердим паливом, обігрівачами, основними предметами побуту, надання продуктових наборів і засобів гігієни, юридична та психологічна підтримка, організація культурних подій тощо. Робота фонду є надзвичайно інтенсивною.
«Під час такої бурхливої діяльності ми не звертали увагу на певні речі, які стосуються документації, планування. Для того, аби все впорядкувати та зрозуміти, де треба щось підтягнути, потрібна була менторська підтримка. Після проведених аудитів своєї діяльності з допомогою менторів ми виявили напрямки, які необхідно підсилити і допрацювати, – розповідає Наталія Глінчакова, фахівець з управління проєктами та програмами БО «ПБФ «Карітас Кривий Ріг».
Наталія розповідає про участь фонду в проєкті «Посилення через єдність: підтримка зміцнення потенціалу місцевих громадських організацій у Сумській, Харківській та Дніпропетровській областях». У межах ініціативи 16 громадських організацій із цих регіонів отримують підтримку через менторство та консультації. Проєкт є частиною програми EMPOWER, що фінансується ЄС та Німеччиною і реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ).
«Зокрема, нам було б корисно попрацювати над фандрейзинговою стратегією, оскільки «Карітас Кривий Ріг» є благодійним фондом, який залежить від зовнішнього фінансування. Наразі ми перебуваємо в постійному пошуку меценатів, але цей процес доволі складний і без належних знань ще ускладнюється.
Тож потребуємо певного підсилення в цьому напрямку», – каже Наталія Глінчакова.
Основна мета проєкту «Посилення через єдність» – розвиток організаційної спроможності громадських організацій. Для цього експерти разом з активістами вивчають стан справ, визначають перешкоди для подальшого розвитку. У межах проєкту проводять тренінги, надають менторську підтримку, сприяють співпраці громадських організацій між собою та з місцевою владою.
Координатором проєкту виступає Благодійний фонд «Рокада».
«Підтримка організаційного розвитку ГО з дуже різним досвідом, профілем діяльності та структурою – складний, але водночас цікавий процес. Для кожної неурядової організації було проведено глибоку оцінку поточного стану та розроблено низку експертних рекомендацій для покращення діяльності в короткостроковій та довгостроковій перспективах, – зазначає координатор проєкту «Посилення через єдність» Станіслав Богданов. – Це дасть їм змогу якісніше виконувати свою місію, адаптуватися до викликів, залучати необхідні ресурси та стійко впливати на свої спільноти».
Підтримка громадянського суспільства в Україні є одним із пріоритетів Європейського Союзу. У 2024 році було проведено комунікаційну кампанію «Разом діємо, разом ми Європа», яка підкреслила важливу роль українських громадських організацій і інформувала їх про можливості отримання допомоги від ЄС.
Стажування
Єврокомісія приймає заявки на участь у її щорічній програмі оплачуваного стажування Blue Book Traineeship. Воно надає молодим випускникам з усього світу практичний досвід у розробці політики та адмініструванні ЄС. Заявники можуть податися на майже 1000 посад у багатьох департаментах, службах і агентствах Комісії. Певну кількість посад призначено для громадян країн, які не входять до ЄС, зокрема з країн Східного партнерства.
Дедлайн – 17 березня 2025 року
Євроінтеграція
European Union Visitors Program (EUVP) запрошує молодих професіоналів (віком 25–35 років) відвідати Європейський Союз, аби краще зрозуміти його інституції, політику та цінності. Програмою передбачено 5-денний візит до Брюсселя та/або Страсбурга, зустрічі з посадовцями ЄС, із покриттям витрат на проїзд і добові. Ініціативу фінансують Європейський Парламент та Європейська Комісія. Участь у конкурсі можуть брати фахівці у сферах політики, державного управління, медіа, громадянського суспільства, науки, які вільно володіють англійською або французькою мовою.
Дедлайн – 21 березня 2025 року
Освіта
Триває набір на Літню школу Європейського енергетичного співтовариства. Вона відбудеться з 19 по 26 липня 2025 року на факультеті морських досліджень Університету Котора в Подгориці (Чорногорія).
Конкурс відкрито для високомотивованих аспірантів (магістрів або докторантів), дослідників з усіх пов’язаних з енергетикою дисциплін, молодих спеціалістів з державних установ, компаній, аналітичних центрів, неурядових організацій тощо. Кандидати повинні бути віком до 35 років.
Дедлайн – 31 березня 2025 року
Сільське господарство
Українські сільгоспвиробники, які мають намір і можливості інтегрувати малих фермерів у свої бізнес-моделі, можуть подати заявку на підтримку в межах програми, започаткованої Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) за підтримки Європейського Союзу. Заявки можуть подавати малі та середні підприємства Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей.
Дедлайн – 17 березня 2023 року
Громадянське суспільство
В межах фінансованого ЄС проєкту «Підвищення стійкості громадянського суспільства у регіоні Східного партнерства» (ERICS-EaP) триває постійний конкурс грантів на поїздки для представників організацій громадянського суспільства для участі у регіональних мережевих заходах, форумах і спільних ініціативах. Усього буде надано 50 грантів розміром 1500 євро на поїздку.
Дедлайн – 15 липня 2026 року
Спільний проєкт ЄС та Ради Європи «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин в Україні» проводить конкурс пропозицій для організацій громадянського суспільства. Його мета – посилення захисту від дискримінації всіх уразливих груп та захисту прав національних меншин, зокрема ромів. 10 переможців зможуть отримати до 20 000 євро на відповідні проєкти.
Дедлайн – 21 березня 2025 року
Культура
Програма ЄС «Креативна Європа» проводить низку конкурсів для культурного сектору, ЗМІ та аудіовізуальної сфери. У межах підпрограми «Медіа» підтримку можна отримати на проведення європейських кінофестивалів, виробництва художніх, анімаційних і документальних фільмів. У межах підпрограми «Культура» можна отримати фінансування на поширення європейського культурного контенту, а також заохочення експериментів й інноваційних практик. Підпрограма «Міжсекторальна співпраця» пропонує підтримку медіаграмотності та розробку, створення та/або поширення інноваційних інструментів, моделей чи рішень, які можна застосувати в аудіовізуальному та інших культурних і креативних секторах.
«Дім Європи» проводить конкурс грантів для українських видавців на переклад та видання книжок, написаних мовами країн ЄС. Грант до 5000 євро може бути використано на переклад, редагування, передачу прав, дизайн, друк та популяризацію новинки.
Дедлайн – 21 березня 2025 року
«Дім Європи» надає гранти на спільні проєкти європейських культурних інститутів з українськими організаціями. Наприклад, на конференцію з деколонізації українського мистецтва, бізнес-курс для ветеранів, воркшоп з журналістських розслідувань, ретрит для вчителів з прифронтових міст або іншу корисну ідею. Розмір гранту -до 20000 євро.
Дедлайн циклічний —
останній день місяця о 15.00 за київським часом.
© Європейський Союз, 2025
ел.пошта: subscription@eu4ukraine.news