«Разом ми досягнемо успіху. Твердо в це вірю, тому що разом ми – Європа»
Дорогі друзі,
Мене звуть Катаріна Матернова.
Сьогодні я маю честь звернутися до вас як Посолка Європейського Союзу в Україні.
Хочу почати з подяки українським захисникам.
Саме завдяки їхній відвазі я можу звертатися до вас з Києва – дивовижної столиці вільної України.
Мені пощастило не бути сторонньою людиною для вашої країни – я працюю з Україною починаючи з 2015 року.
Представляти ЄС у цей ключовий момент в історії України є для мене незрівнянним привілеєм і честю.
Час, коли Україна дає відсіч протизаконній загарбницькій російській війні.
Час, коли ваша держава впроваджує реформи, щоб зайняти належне їй місце в європейській родині.
Мені також не чужі ці процеси, як професійно, так і особисто – моя власна країна, Словаччина, пройшла через них, звільнившись від гнітючого спадку.
Починаючи свою місію, я хотіла би поділитися з вами своїми пріоритетами:
Я буду дбати про те, щоб допомога ЄС для воєнних потреб України розподілялася належним чином.
Докладатиму всіх можливих зусиль для підтримки процесу реформ в Україні як країні – кандидаті на вступ до ЄС. Майбутнє України в Європі.
Я буду допомагати прискорювати відновлення та відбудову за допомогою потужних інструментів ЄС, щоб діти могли ходити до школи, дорослі могли працювати, а домівки були в безпеці.
Буду працювати у складі могутньої спільноти друзів і прихильників України в Києві, Брюсселі та на міжнародному рівні.
Працюватиму з демократичними інституціями України, вашою бізнес-спільнотою та активним громадянським суспільством. Разом з українським народом, який докладає великих зусиль для того, щоб країна могла долати труднощі, поки її героїчні захисники йдуть до перемоги.
Разом ми досягнемо успіху, я твердо в це вірю, тому що разом ми – Європа.
Слава Україні!
НОВИНИ ПРОЄКТІВ
Повірити в себе: Маріупольська школа підприємництва заохочує розпочинати власний бізнес
У середині вересня у Дніпрі стартувала чергова, 12-та Маріупольска школа підприємництва.
Створена у 2020 році для підтримки маріупольців, які хотіли розпочати власну справу, школа досі орієнтована переважно на них, а також на внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Школа працює на базі Маріупольського міського центру підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва завдяки гранту Фонду Східна Європа в межах програми “Фенікс”, що фінансується Європейським Союзом.
«Курс складається з семи тренінгів. 20 слухачів навчаються створенню бізнес-ідей, плануванню економічної частини проєкту, вивченню та вибору системи оподаткування,пошуку грантових можливостей для фінансування, – розповідає виконавчий директор Маріупольського міського центру підтримки та розвитку МСБ Дмитро Дресвянніков. – А в кінці учасники мають підготувати бізнес-проєкт, презентувати його та та публічно захистити».
Родзинкою школи є те, що автор найкращого з підготовлених слухачами бізнес-проєкту отримає 1500 євро на старт власної справи. Це додаткова мотивація та стимул краще навчатися.
Маріупольчанка Катерина Плесконосова стала переможницею такого змагання за результатами попередньої школи. Вона вже кілька місяців веде власний бізнес із виготовленням іграшок та сувенірів із вовни.
«Я давно замислювалася над відкриттям власної справи, але це здавалося заскладним. Саме тому і пришла до Маріупольської школи підприємництва, – згадує Катерина. – Я була в захваті від самого початку. Заняття тривали по 3 години, і кожну хвилину з них не було витрачено даремно. Цікава, зрозуміла подача матеріалу, приклади із життя. Відчуття після тренінгу було схоже на перегляд цікавого документального фільму, який змушує замислюватися. Рівень подачі інформації був дуже високим».
Програму «Фенікс» спрямовано на посилення українського громадянського суспільства для протидії наслідкам війни. Грантова підтримка організацій є одним із її елементів.
«Людям, що покинули домівки через війну, важко починати все спочатку. Розгубленість, самотність, смуток за полишеним життям супроводжують їх досить тривалий час, – зазначає Марина Гопко, координаторка грантових програм Фонду Східна Європа. – Саме тому важливо підтримувати місцеві ініціативі, які сприяють адаптації та інтеграції у новому місті чи громаді. Навчання підприємництву має допомогти людям відчувати свою спроможність, надати сили започаткувати чи продовжити власну справу. Такі проєкти допомагають повірити в себе і почати робити кроки до кращого майбутнього».
Більше інформації:
Фейсбук-сторінка Маріупольського міського центру підтримки та розвитку МСБ Програма «Фенікс»
Фото Маріупольського міського центру підтримки та розвитку МСБ
Нові підходи у роботі з людьми з інвалідністю впроваджено на Вінничині
Організація повноцінного життя для осіб з інвалідністю була великим викликом для української держави та суспільства ще до повномасштабного російського вторгнення. Нині ж проблема стає ще гострішою. За даними Міністерства соціальної політики, за останні півтора року кількість таких людей зросла на 300 тисяч.
«Як дивитися в очі бійцеві, який захищав нас і втратив кінцівки, але у своєму місті чи селі не може відвідати магазин або кафе, отримати якусь соціальну послугу?», – риторично запитує Людмила Нецкіна, керівниця вінницької ГО «Гармонія».
Організація з лютого по вересень реалізовувала проєкт «Громади, де дбають про кожного та кожну», підтриманий програмою «U-LEAD з Європою». Його було спрямовано на внутрішньо переміщених осіб та ветеранів війни з інвалідністю.
Надавачі послуг були навчені розуміти потреби людей з інвалідністю, іноді у творчий спосіб.
Проєкт був реалізований у Брацлавській та Тульчинській громадах Вінницької області. Наприкінці вересня в центрах обох громад були відкриті пункти прокату інвалідних візків. Хоча держава купує інвалідні візки для людей з інвалідністю, їх отримання може зайняти тривалий час. Усього для двох громад проєктом було придбано 20 таких крісел, а ГО «Гармонія» надала ходунки та милиці.
Відкриття пунктів прокату стало завершальним етапом проєкту. На початку його було створено структури, що безпосередньо вели проєктну діяльність та будуть опікуватися людьми з інвалідністю в майбутньому. У Брацлаві це ГО «Тризвук», в Тульчині – комунальний Центр надання соціальних послуг. Окрім відкриття згаданих вище пунктів прокату, людям з інвалідністю надавали психологічну підтримку, сприяли соціалізації в громадах, працювали задля покращення сприйняття їх та їхніх потреб суспільством, допомагали починати користуватися інвалідними візками.
Надавачі послуг були навчені розуміти потреби людей з інвалідністю, іноді у творчий спосіб.
«На одному з тренінгів ми пропонували учасникам сісти у крісло колісне чи зав’язати очі та спробувати зробили якісь елементарні речі – дістатися певної будівлі або підписати документи. Так вони могли відчути і зрозуміти, як почувається людина з інвалідністю і яким чином надавати їм ту чи іншу послугу”, – розповідає Людмила Нецкіна.
Це був пілотний проєкт. Очікується, що набутий ним досвід стане в пригоді громадським об’єднанням, органам місцевого самоврядування.
«Ідеєю було започаткувати такі інституційні моделі роботи з людьми з інвалідністю, які б дозволили делегувати частину її неурядовим організаціям, що мають певну експертність у цій сфері, – підсумовує Віталій Швець, керівник Вінницького регіонального офісу програми «U-LEAD з Європою». – Вони знають, як працювати з цією категорією людей та вміють це навіть краще за державні чи комунальні структури. У ГО «Гармонія», наприклад, є люди з інвалідністю, які знають про труднощі, що можуть виникати, та вміють їх долати. Тож вони набагато ефективніше зможуть допомогти іншим людям, що вчаться жити з інвалідністю».
Більше інформації:
Фейсбук-сторінка ГО “Гармонія”
На фото: відкриття пункту прокату крісел колісних у Тульчині
EUBAM сприяє розбудові маршрутів для експорту українського зерна
Через спричинені агресором труднощі з експортом зерна морем Україна та її союзники намагаються розвивати всі можливі альтернативи. Однією з таких є напрямок на Молдову та Румунію. Його активно підтримує Місія Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM).
11 вересня тристороння румунсько-молдовсько-українська митна координаційна група під керівництвом EUBAM провела зустріч у пункті перетину кордону Кагул (Молдова) – Оанча (Румунія), щоб обговорити питання, пов’язані з функціонуванням Шляхів солідарності в регіоні Нижнього Дунаю. Шляхи солідарності – це ініціатива Європейської Комісії, започаткована в березні 2022 року. Її спрямовано на покращення процесів перетину кордонів з ЄС для сільськогосподарської продукції з України. Завдяки Шляхам солідарності уже було експортовано 42 мільйона тонн зернових, олійних культур і супутніх продуктів.
Співпраця в рамках Митної координаційної групи об’єднує митні органи Румунії, Молдови та України. Група слугує також платформою для залучення інших установ.
Керівник EUBAM Славомір Піхор наголошує на важливості цієї співпраці, зокрема з огляду на теперішні виклики, з якими стикаються українські експортери зерна.
«Південні пункти пропуску через Республіку Молдова (Рені – Джурджулешти) і далі до Румунії (Джурджулешти-Галац) стали життєво важливими для автомобільних перевезень. Але їхня інфраструктура не розрахована на таке збільшення обсягів. Зменшення тиску на ці пункти пропуску надзвичайно важливе для функціонування коридору», – каже Славомір Піхор.
На його думку, спільна робота прикордонних органів сприяє гармонізації процесів оформлення вантажів та розвитку інфраструктури, що суттєво впливає на швидкість перетину кордону.
«EUBAM залишається палким прихильником інтегрованого управління кордонами та інвестицій у прикордонну інфраструктуру для підтримки всього цього», – підсумовує він.
Під час зустрічі на ПП «Кагул-Оанча» учасники обговорили зміни в оперативній обстановці на пунктах пропуску, заходи щодо усунення «вузьких місць» та адміністративних бар’єрів, які перешкоджають безперебійному перевезенню сільськогосподарської продукції.
«Ми хотіли би бачити EUBAM каталізатором для цієї платформи, де митні органи діляться ідеями та проектами, що могли би полегшити ситуацію. Усі ці інновації вже вплинули на управління кордоном, і ми сподіваємося на нові напрацювання в найближчі місяці», – додає митний експерт EUBAM Артур Янішевські.
Керівництво Митною координаційною групою є лише одним із напрямків діяльності EUBAM з підтримки Шляхів солідарності. Наприклад, місія відіграла певну роль у адвокації швидкого відкриття залізничного пункту пропуску Серпневе-1 (Україна) – Бесарабяска (Молдова). Ця нова залізнична ланка, запущена в березні-квітні цього року, сприяла диверсифікації маршрутів перевезення українських вантажів.
Зі Львівщини на Херсонщину: сотні мешканців отримали термінову допомогу
Близько 750 наборів продуктів та питної води, предметів гігієни та побутових речей було доправлено львівською ГО «Тарілка» протягом липня-вересня на Херсонщину для потерпілих після підриву Каховської ГЕС. Допомогу отримали понад 320 мешканців регіону та їхні родини.
Такими є результати проєкту «Кризове реагування на затоплення Херсонщини: надання допомоги постраждалим», що організація провадила за фінансової підтримки Європейського Союзу. У червні «Тарілка» стала одним із переможців термінового грантового конкурсу проєкту EU4CSOs Emergency Actions, оголошеного відразу після руйнування росіянами станції.
«Нам вдалося напрацювати ефективний алгоритм роботи, механізм отримання та видачі допомоги постраждалим. Спершу з’ясували у наших колег-волонтерів з Херсона, які потреби є пріоритетними. Потім волонтери ГО «Тарілка» у Львові за стислі терміни знайшли надійних постачальників необхідних речей та організовували якнайшвидшу доставку, – розповідає про роботу проєкту Анастасія Слюсаренко, в.о. голови правління організації. – Завдяки сталому партнерству з компанією «Нова Пошта» вдалося уникнути значних витрат на логістику, тож вся гуманітарна допомога прямувала від постачальників напряму до Херсона і безоплатно. Своєю чергою, херсонська команда «Тарілки» оперативно формувала з отриманих товарів набори та організувала передачу їх херсонцям у затоплених районах та евакуйованим згідно їх запитів та актуальних потреб».
Постраждалі отримували харчі, воду, підгузки для дорослих та дітей, засоби гігієни для жінок, зубну пасту та щітки, сухі та вологі серветки, постільну та спідню білизну, рушники, шкарпетки тощо. Організація ретельно стежила за адресністю цієї допомоги.
«Наші волонтери могли самостійно пересвідчитися у тому, що людині справді потрібна допомога. Серед іншого, ми зважаємо на наявність документів – пенсійного посвідчення, довідки про інвалідність, посвідчення багатодітної сім’ї, що родина є малозабезпеченою тощо», – розповідає про роботу на місцях Анастасія Онищенко, керівниця ГО «Тарілка Херсон», яку було свого часу створено за допомогою львів’ян. Зараз організації є партнерами та входять до Асоціації продовольчих банків України.
Хоча підрив Каховської ГЕС стався ще на початку червня, допомога постраждалим досі актуальна, наголошує волонтерка ГО «Тарілка Херсон» Ірина Ільїна.
«Зараз люди вже можуть зайти до своїх будинків і починати виносити речі, які знищила вода. Однак повноцінно повернутися ще не мають змоги. У них немає на чому спати, їсти, багато меблів не підлягають відновленню. Ми допомагаємо цим людям, забезпечуємо їх продуктами та іншим», – розповідає вона.
Більше інформації:
Громадська організація «Тарілка»
Проєкт EU4CSOs Emergency Actions
Фото ГО «Тарілка»
Шкільне овочівництво як частина Європейського зеленого курсу
Відразу сім екологічних проєктів стартували у вересні в результаті конкурсу для організацій громадянського суспільства, проведеного аналітичним центром DiXi-Group за підтримки ЄС. Метою є сприяння змінам у громадах відповідно до Європейського зеленого курсу.
Серед переможців – ГО «Джерело громадських ініціатив» з Тупичівської територіальної громади Чернігівської області, а головні дійові особи її проєкту – місцеві школярі.
Проєкт має два напрямки. Перший – забезпечення дітей, людей похилого віку, багатодітних родин та місцевих мешканців свіжими овочами, які вирощуватимуть учні. Другий напрямок – мотивування їх до молодіжного підприємництва в громаді.
Проєкт уже стартував, і зараз у гімназії села Вихвостів створюють господарство: дві теплиці розміром 3х8 м, дегідратори, касети для розсади та системи крапельного зрощення на кожну теплицю. Школярі у теплицях та відкритому грунті вирощуватимуть розсаду овочів. Менторську підтримку з задіяння сучасних технологій надаватимуть співробітники Кафедри аграрних технологій та лісового господарства університету «Чернігівська політехніка».
«Хочемо, щоб діти набували якихось економічних знань, – зауважує директор Вихвостівської гімназії Микола Силенко. – Розуміли, що на землі можна працювати за новими технологіями, ефективно, а не виснажливо та важко, як у нас заведено».
«З листопада по грудень учні гімназії через гугл-форму та соцмережі зберуть інформацію по всіх 11 населених пунктах громади про потреби людей у розсаді основних овочевих культур – помідорів, огірків, капусти, перцю, кабачків, – ділиться планами керівниця відділу економічного розвитку та інвестицій Тупичівської територіальної громади Зоя Чугай. – Згодом частину вирощеної розсади продаватимуть бажаючим, і цим ми хочемо започаткувати шкільне соціальне підприємництво. А з частини самостійно вирощуватимуть овочі. Потім шляхом дегідратації їх перероблятимуть на сухі борщі, супи, зелень».
Зокрема, продукцію шкільного господарства адресно отримуватимуть люди, які стоять на обліку в центрі надання соціальної допомоги.
Конкурс екологічних ініціатив було проведено DiXI-Group у межах фінансованого ЄС проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу».
«Посилення місцевих ініціатив з підтримки сталого розвитку необхідне для того, аби «зелена» трансформація була максимально синхронізована із вирішенням безпосередніх проблем громади. В ЄС також підтримують подібні ініціативи, щоб громадяни могли покращувати якість свого життя, впроваджуючи на місцях сталі практики та підходи Європейського зеленого курсу, – каже експерт проєкту, генеральний менеджер з розвитку енергетичного сектору DiXi Group Микола Яковенко. – Для України це важливо і з огляду на повоєнну «зелену» відбудову. Розуміння того, як інструменти ЄЗК допомагають людям вирішити нагальні проблеми у своїй місцевості, необхідне для підвищення готовності громад до відбудови за «зеленими» принципами та надання їм нового поштовху до довгострокового розвитку».
Більше інформації:
Переможці конкурсу грантів від DiXi-Group
Фейсбук-сторінка Вихвостівської гімназії
Інформація про Європейський зелений курс на сайті EU4Ukraine
Фото з фейсбук-сторінки Вихвостівської гімназії
Можливості
Бізнес
10 українських компаній отримають можливість безоплатно поїхати до країн ЄС, побудувати бізнес-звʼязки та залучити інвестиції для розвитку власної справи. На учасників очікують нетворкінг, лекції з питань фінансування проєктів, бізнес-конференції та інші активності. Проєкт відбувається в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» за фінансування ЄС та уряду Німеччини.
Дедлайн – 10 жовтня 2023 року
Детальніше тут
Культура
Митці, менеджери у сфері культури, експерти, дослідники, підприємці, архітектори, ландшафтні дизайнери, урбаністи та представники інших творчих спеціальностей можуть отримати до 4000 євро на професійний захід у ЄС або Великій Британії. Йдеться про фестивалі та тренінги, знайомство з провідними експертами та колегами, дослідження, презентації здобутків тощо.
Дедлайн – 13 жовтня 2023 року
Детальніше тут
Фонд «Ізоляція» проводить першу хвилю конкурсу субгрантів в межах програми ZMINA: Rebuilding. Перемождці зможуть отримати кошти на реалізацію культурних проєктів, присвячених переходу від воєнного часу до повоєнної відбудови, побудові бачення майбутнього, демонстрації стійкості культури в умовах війни і створенню основи для дискусій, експертної діяльності та поширення знань про повоєнне відновлення та відбудову.
Дедлайн – 7 листопада 2023 року
Детальніше тут
Цифрова безпека
Благодійні організації та громадські об’єднання можуть взяти участь у конкурсі міні-грантів для реалізації проєктів, спрямованих на попередження насильства над дітьми в цифровому середовищі. Конкурс проводиться в межах проєкту «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті», що фінансується Європейським Союзом. Максимальна сума гранту – 150 тисяч гривень.
Дедлайн – 30 жовтня 2023 року
Детальніше тут
Соціальне підприємництво
Засновники, директори та менеджери вищої та середньої ланки офіційно зареєстрованих соціальних підприємств, тренери, ментори та викладачі у сфері соціального підприємництва можуть отримати грант на відвідання професійного заходу в країнах ЄС або Великій Британії. Максимальна сума гранту 4000 євро, які можна витратити на квитки, житло, харчування, візи, страхування та квитки на події.
Дедлайн – 13 жовтня 2023 року
Детальніше тут
Освіта
Європейська Комісія запрошує університети взяти участь у 5-му конкурсі заявок на приєднання до мережі European Master’s in Translation (EMT). Заявки можна подавати, якщо університети реалізують програми, що відповідають стандартам якості EMT.
Реченець − 15 грудня 2023 року
Детальніше тут
Медіа
Журналісти, що пишуть про культуру та економіку, фактчекери та росзлідувачі, менеджери, редактори та журналісти місцевих та регіональних медіа можуть отримати грант на відвідання професійного заходу в ЄС та Великій Британії. Йдеться про конференції, знайомство з провідними експертами та колегами, дослідження тощо. Максимальний розмір гранту 4000 євро, кошти можна витратити на квитки, житло, харчування, страхування, квитки на події та інше.
Реченець ‒ 13 жовтня 2023 року
Детальніше тут
Thompson Foundation пропонує низку тематичних онлайн курсів, підготовлених у межах фінансованого Євросоюзом проєкту Open Media Hub:
Інновації в сторітелінгу
Діджиталізація у ньюзрумі
Принципи управління медіакомпанією
Онлайн медіа продакшен – оволодіння основами
Молодь
За сприяння Форуму громадянського суспільства Східного партнерства підготовлено тренінговий модуль «Інклюзія зараз». Його спрямовано на розвиток компетенцій молодіжних працівників, педагогів та тренерів у тематиках досягнення рівності, різноманітності та інклюзії. Модуль містить також рекомендації молодим фахівцям щодо створення більше інклюзивного та різноманітного середовища у своїх організаціях та при їх роботі з молоддю.
Адміністративні послуги
У межах проєкту EU4PAR підготовлено онлайн курс «Загальна адміністративна процедура». Він стисло пояснює основні положення закону «Про адміністративну процедуру», який набуває чинності у грудні 2023 року, та встановлює нові, єдині та прозорі правила взаємодії держави з громадянами й бізнесом на основі принципів Європейського Союзу.
Цифрова трансформація
У вересні на порталі Дія. Освіта стали доступними навчальні матеріали «Оновлена інформатика – IТ-студії», створені у межах проєкту EU4DigitalUA у співпраці з Міністерством цифрової трансформації та Міністерство освіти і науки України. Ці цифрові освітні ресурси призначені для школярів та вчителів і представляють новий підхід до навчання, орієнтований на практику та застосування цифрових навичок у реальних життєвих ситуаціях.
Підпишіться на «Вісник співпраці ЄС-Україна»
«Вісник співпраці ЄС-Україна» підготовлений проєктом «Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.
Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com