Skip to main content

Наталія Лигачова,
голова ГО «Детектор медіа»,
шеф-редакторка порталу «Детектор медіа»

«Важлива особливість підтримки громадянського суспільства та медіа»


  • Європейський Союз підтримує Україну дійсно потужно й ефективно, як справжній надійний партнер – і ця підтримка стосується кожного українця, навіть якщо хтось і не замислюється про це. ЄС – найбільший донор України, і це говорить само за себе. Звісно, я згадаю про сфери, що близькі за профілем «ДМ» — це медіа, культура, кіно, цифрові послуги, освіта та просвіта молоді. Хтось скаже, що в часи війни є важливіші питання, однак підтримка демократії, свободи слова, освіти молодого покоління – залишаються ключовими цілями в сучасному світі.
  • Протягом останніх років ЄС у співпраці з українськими партнерами впровадив і впроваджує масштабні проєкти для незалежних медіа. Як приклад – підтримка Суспільного мовлення в Україні та створення ним міцної цифрової платформи, а також підтримка реформи Національної ради з питань телебачення та радіомовлення.
  • Ще одна сфера – освітня. Тут ЄС сформував справжню міжнародну коаліцію на підтримку української освіти та молоді в часи війни. Про це інформувала масштабна комунікаційна кампанія «Разом навчаємося і зростаємо» — вона стартувала у вересні 2024-го та тривала майже пів року, охопивши приблизно 14 мільйонів українців. В її межах по всій Україні були проведені різноманітні інформаційні заходи, що мали на меті донести до молоді як найповнішу інформацію про можливості, що надає ЄС після початку повномасштабного вторгнення для навчання, професійного розвитку, міжнародних контактів, програм мобільності, створення безпечного освітнього простору і запровадження системи безперервної освіти протягом життя. Журналісти, й, звісно, «Детектор Медіа» активно висвітлювали цю кампанію, брали участь у різних заходах та престурах. Водночас за підтримки ЄС стартували нові медійні проєкти для підліткової аудиторії: «Колайдер» від Суспільного про технології, освіту, попкультуру та історію на YouTube та в TikTok, а також «Євроквіз», інтерактивна вікторина «Музика Європи» та інші.
  • Чимало журналістів взяли участь у національному конкурсі для регіональних ЗМІ: «Разом навчаємося і зростаємо: ЄС інвестує в спільне майбутнє, підтримуючи українську освіту та молодіжні проєкти як в Європейському Союзі, так і в Україні, сприяючи розвитку талантів і навичок молоді, яка братиме участь у відновленні України та європейській інтеграції». «Детектор Медіа» був одним із співорганізаторів цього конкурсу й долучився до роботи на всіх етапах – від формування концепції й оцінки робіт – до відзнаки переможців.
  • Зростає підтримка нішевих медіа з прицілом на конструктивну журналістику через DW Akademie та Львівський медіафорум. Цікава «Ініціатива MIL для молоді» від DW Akademie, яка у партнерстві з Академією Суспільного Мовлення залучає молодь до участі у демократичних процесах. До речі, це ще одна важлива особливість підтримки громадянського суспільства та медіа з боку ЄС – створення цікавих та плідних коаліцій й співпраця з європейськими донорами. Наприклад, через стартову підтримку Європейського фонду за демократію (EED) на початку 2024 року стартував проєкт відомих журналісток Ірини Федорів та Маргарити Ситник «Голка». Медіапроєкт гостро й доступно розкриває громадянам важливі проблеми та шляхи їх вирішення. Також журналістки висвітлюють теми, що особливо на часі, як от боротьба з корупцією, та формують мережу активістів для боротьби з нею. Багато та плідно співпрацює з «Голкою» і «Детектор медіа».
  • Із початком широкомасштабного вторгнення ЄС запустив велику комплексну інформаційно-просвітницьку кампанію по боротьбі з дезінформацією. БО «Смарт ангел» та канал «1+1» разом з громадськими організаціями, включно з «Детектор медіа», створювали різні відеопродукти для розвінчування фейків, російської дезінформації. Зокрема, в ефір виходили відео проєкти «Бувай, фейк», (ТСН), «Стоп фейк» (Сніданок «1+1»), розслідування «Життя в глибинці Росії», «Мова війни», «Російські родичі» («1+1»), проєкт «Рецепт промивання мізків», відеодайджести «Фейки», «Контекст» (SLM), «Кібероборона» на Українському радіо тощо. Також виходили на онлайн-ресурсах медіаграм текстові матеріали: статті фактчекерів та серія інтерв’ю, «Антологія російських фейків» на сайті УНІАН тощо. Задля об’єктивності треба зазначити, що попри очевидну ефективність кампанії, в медіаспільноті була й дискусія щодо доцільності підтримки донорами олігархічних медіагруп, що продукували й транслювали контент в рамках цієї ініціативи.
  • Також у межах програми EU4INDEPENDENT MEDIA була надана підтримка багатьом незалежним медіа в Україні, разом з іншими країнами Східного партнерства. Зрозуміло, що підтримка з боку ЄС провідних українських медіа – як от «Європейська правда» (разом з EED), «Українська правда», «NV», «Бабель» тощо — допомагає українській журналістиці тримати планку професійних стандартів.
  • Не можна не згадати про програму «Креативна Європа», яка допомагає втіленню дуже різнопланових проєктів на перетині  сфер медіа-культури-діджитал-арт-мистецтва. Надважлива підтримка протягом тривалого часу фестивалю документально кіно DOCUdays.
  • Важко переоцінити ті продукти, створені за підтримки Євросоюзу у сфері діджиталу, цифровізації послуг в рамках проєкту DT4UA: від визнання «Дія.Підпис» у Європі — до створення нової, вдосконаленої версії системи обміну даними Трембіта  та ще багато інших послуг, що кардинально покращили екосистему державних електронних послуг.
  • Взимку 2025 року стартував трирічний проєкт Європейського Союзу «Єднання для громади»/EU Unity4Community, який впроваджуватиме Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання» (ІСАР Єднання). У рамках проєкту оголошуються різні конкурси, зокрема і щодо співпраці медіа та громадських організаціях. «Детектор медіа» теж долучається до цих конкурсів, ми впевнені, що і наша експертиза, і майданчик нашого вебпорталу – сайт «ЗМІ для змін» — можуть стати корисними й для ГО, і для комунікаційників, і для журналістів.
  • Щиро вітаємо оголошення в березні 2025 року нової масштабної програми ЄС з бюджетом 10 млн євро на підтримку незалежних медіа в Україні, про яку повідомила пані Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова. Ми знову переконалися в надійності партнерства і своєчасності допомоги ЄС, адже нова програма розгорнута в той момент, коли зненацька припинилася державна підтримка громадянського суспільства та медіа в Україні з боку США.
  • Також важливо, що до проєктів ЄС долучається все більше українців – і як учасників, і як бенефіціарів. Як свідчить досвід, це допомагає громадянам знати більше, брати участь в процесах відбудови та євроінтеграції та ухвалювати усвідомлені рішення і щодо власного життя, і щодо європейського шляху України, працюючи задля якнайшвидшого приєднання до Євросоюзу.