У Гаазі 3 липня розпочав роботу Міжнародний центр з розслідування вторгнення Росії в Україну (ІСРА), що стане першим кроком до можливого трибуналу для керівництва Москви.
Про це повідомляється у Twitter Євроюсту.
Як повідомляє кореспондент Суспільного, президент Євроюсту Ладислав Хамран зазначив, що наступним важливим кроком цього шляху є створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії, який “є унікальною платформою міжнародного співробітництва без жодного прецеденту в історії права”.
Він зазначив, що ICPA підтримуватиме національних слідчих та прокурорів з України, Естонії, Латвії, Литви та Польщі, які розслідують злочин агресії.
“Головна мета створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії – отримати ключові докази, починаючи будувати справу вже зараз. Ми не хочемо чекати закінчення конфлікту”, — сказав Хамран.
За його словами, ICPA підтримає партнерів, які розпочали власні національні розслідування.
“Ми централізуємо вже наявні докази, проаналізуємо ці докази, а також виявимо можливі прогалини в доказах за допомогою інших експертів, які працюють тут, у Євроюсті. Ми також перекладемо докази та відповідні документи українською та англійською мовами, щоб забезпечити їхнє використання в різних національних юрисдикціях, а також у національних судах”, — сказав голова Євроюсту.
Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс сказав: “Я дуже пишаюся бути сьогодні тут на заході, який ми організували для відкриття Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії проти України (ICPA).Сьогоднішній запуск ICPА є важливим свідченням нашої відданості глобальній боротьбі з безкарністю”.
Генпрокурор України Андрій Костін, повідомив, що команда з чотирьох українських прокурорів зараз перебуває в Гаазі і сьогодні починає свою роботу у центрі.
“Справедливість породжує мир. Не може бути миру, якщо рука справедливості не торкнеться всіх планувальників чи архітекторів цього злочину, який загрожував не лише суверенітету та свободі України, а й стабільності та функціональності міжнародної безпеки та правової системи”, — сказав він.
Говорячи про роботу Центру генпрокурор зазначив, що йдеться не про арешт воєнних злочинців, а про обвинувальні акти і справи, передані до суду. Костін наголосив, що всі суди відбуваються заочно, тому що ці люди все ще перебувають у Росії.
“Що стосується загальної кількості воєнних злочинів, то наразі зареєстровано понад 93 тисячі, і наша національна система правозастосування наполегливо працює над їх розслідуванням. Щодо інших воєнних злочинів, ми маємо 347 осіб, яким повідомлено про підозру, і ми маємо обвинувальні акти щодо 207 осіб, які передані до суду, і ми маємо вже 53 особи, які були засуджені за різні воєнні злочини, скоєні на українській землі та проти українців”, — сказав Костін.
Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан наголосив, що МКС незалежний і неупереджений і стоїть на боці справедливості.
“Я вже неодноразово казав, ви знаєте, ми не на боці України. Ми на боці справедливості. Ми незалежні та неупереджені. І ми повинні знайти спільну справу з усіма, хто хоче мати світ для наших дітей, для нашого майбутнього, де буде менше злочинів і більше справедливості. І я думаю, що це важливий крок у цьому”, — сказав він.
“Ми живемо у світі, в якому дуже недосконале застосування закону. Замість того, щоб ламати руки й нарікати на це, нам потрібно зіграти свою роль, щоб зробити закон сильнішим та застосовувати його більш послідовно. Те, що спонукало нас до приєднання до Євроюсту минулого квітня як учасника, це та сама мотивація, яка спонукала нас сьогодні приєднатися до Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії”, — додав Хан.
Помічник Генерального прокурора США Кеннет Політе зазначив, що Вашингтон в ІСРА представлятиме нещодавно призначена спеціальна прокурорка Мін’юсту США з питань злочину агресії Джессіка Кім.
Вона матиме безперешкодний доступ до “значного обсягу експертних знань і ресурсів”, які Мін’юст США накопичив у відповідь на війну Росії проти України.
“Міністерство юстиції США пишається тим, що підтримує наших європейських партнерів і одними з перших бере участь у Міжнародному центрі з переслідування злочинів агресії проти України”, — сказав Політе.
Він нагадав, що під час свого першого візиту до Гааги генпрокурор пообіцяв, що США зроблять внесок в основну міжнародну базу даних Євроюсту про злочини.
“Минулого тижня Сполучені Штати зробили свій перший внесок у цю дуже важливу базу даних. Він не буде нашим останнім. Тож сьогодні ми вшановуємо запуск ICPA. Завтра засукаємо рукави та повернемося до роботи”, — сказав помічник ненпрокурора США.
Хто входить до складу ІСРА
Як повідомляє Deutsche Welle, до Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії (ICPA) входять представники України Європейського Союзу, Сполучених Штатів та Міжнародного кримінального суду (ICC). За даними Євроюсту, йдеться про генерального прокурора України Андрія Костіна, прокурора МКС Каріма Хана, помічника генерального прокурора США Кеннета Політе та комісара юстиції ЄС Дідьє Рейндерса.
Очікується, що Центр проведе розслідування та збере докази, що розглядатимуться як проміжний крок перед створенням спеціального трибуналу щодо РФ. У ЄС заявили, що кінцевою метою роботи притягти до відповідальності винних у вторгненні в Україну.
Заклики до створення спеціального трибуналу щодо війни в Україні посилились через те, що Міжнародний кримінальний суд, також розташований у Гаазі, не має повноважень розслідувати такі злочини. МКС розслідує більш конкретні воєнні злочини та злочини проти людяності в Україні.
Слідком РФ оголосив у розшук прокурора і суддю МКС
Слідчий комітет Росії заочно висунув звинувачення та оголосив у розшук прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана та суддю МКС Сальваторе Розаріо, які видали ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна та омбудсмана з прав дитини Марії Львової-Білової через незаконну депортацію українських дітей.
Про це повідомляється на Telegram-каналі Слідкому.
“Слідчим комітетом Росії триває розслідування кримінальної справи стосовно прокурора Міжнародного кримінального суду Хан Карім Асад Ахмад (Khan Karim Asad Ahmad), суддів Міжнародного кримінального суду Томоко Акане (Tomoko Akane), Розаріо Сальваторе Айтали (Rosario Salvatore Aitala) та Серхіо Херер Gerardo Ugalde (Godinez)”, — йдеться у повідомленні.
Російська сторона вважає, що кримінальне переслідування щодо Путіна та Львової-Білової є свідомо незаконним через нібито відсутність підстав для їхнього притягнення до кримінальної відповідальності.
“Відповідно до Конвенції про запобігання та покарання злочинів проти осіб, які користуються міжнародним захистом від 14.12.1973, глави держав користуються абсолютним імунітетом від юрисдикції іноземних держав”, — зазначається в дописі.
У Слідчому комітеті заявляють, що слідство зібрало достатні докази, на підставі яких винесена ухвала про заочне висунення звинувачення прокурору Каріму Хану та судді Сальваторе Розаріо. Російські силовики стверджують, що представники МКС намагаються притягнути до відповідальності невинних громадян РФ.
“Дії прокурора слідством кваліфіковано за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 299, ч. 1 ст. 30, ч. 2 ст. 360 КК РФ (притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності, поєднане з незаконним звинуваченням особи у скоєнні особливо тяжкого злочину, а також приготування до нападу на представника іноземної держави, що користується міжнародним захистом, з метою ускладнення міжнародних відносин)”, — зазначається в дописі.
При цьому дії судді кваліфіковані за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 301, ч. 1 ст. 30, ч. 2 ст. 360 КК РФ (заздалегідь незаконне взяття під варту, а також приготування до нападу на представника іноземної держави, що користується міжнародним захистом, з метою ускладнення міжнародних відносин).
Крім цього, прокурор та суддя МКС на підставі ухвали слідчого оголошені в розшук, додали в Слідкомі Росії.
Раніше, 20 березня, СК порушив кримінальну справу стосовно прокурора і суддів МКС, вважаючи, що їхні дії начебто мають “завідомо незаконний характер”. У СК заявляють, що нібито “немає підстав для притягнення до кримінальної відповідальності президента Росії і дитячого омбудсмена”.
Що відомо про ордер МКС на арешт Путіна
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.
Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.
Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов’язана дотримуватися рішень МКС.
Головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової, виданий Міжнародним кримінальним судом, не має строку давності.
Медіа, Публікації
-
листопад 2024 року
-
Вісник співпраці ЄС-Україна. Листопад 2024 року
-
Які унікальні програми для української освіти пропонує Європейський Союз
-
Експертна дискусія: “ЄС посилює спроможність української системи професійної технічної освіти (ПТО)”
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
жовтень 2024 року