Skip to main content
Поділитись:

Новини кампаній

«Разом ми – Європа!».
Як Євросоюз підтримує Україну під час війни

527 – передусім! ЄС та МОМ допомагають
убезпечитися від торгівців людьми

Новини проєктів

Відходи руйнувань внаслідок війни:
що з ними робити громадам

Консультативна місія ЄС сприяє розслідуванню
воєнних злочинів

Психологічна допомога переселенкам на Запоріжжі

Грант від ЄС допомагає зміцнити
продовольчу безпеку громади

Українцям важко, але вони оптимісти

Можливості

Культура ⤑

Охорона здоров’я ⤑

Освіта ⤑

Громадянське суспільство ⤑


НОВИНИ КАМПАНІЙ

«Разом ми – Європа!».
Як Євросоюз підтримує Україну
під час війни

До 29 листопада у Рівному перебувала мобільна вулична експозиція українських ілюстраторів «ЄС пліч-о-пліч з Україною». До цього вона була у Львові, а в серпні в Києві саме цією виставкою було відкрито інформаційну кампанію «Разом ми – Європа».

Її метою було показати масштаб та напрямки допомоги Європейського Союзу Україні. Ця підтримка надзвичайно зросла від початку масштабного російського вторгнення і справді є безпрецедентною.

Зокрема, станом на листопад це понад 21 млрд. євро макрофінансової, бюджетної, грантової, гуманітарної та екстреної допомоги. 8 млрд євро як з боку ЄС, так і з боку держав-членів на двосторонній основі на зброю та амуніцію для ЗСУ. Понад 13 млн. людей в Україні отримали допомогу від ЄС та партнерів на першочергові потреби, понад 7,5 млн. знайшли прихисток у країнах ЄС, де змогли безпечно жити, працювати та навчатися.

«Поширені під час кампанії цифри та факти справді промовисті, допомога Україні надзвичайно зросла з початком війни, – зауважує голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас. – Але кінцева мета інформування про це – дати українському суспільству відчуття міцного плеча ЄС поруч та віри в те, що ця підтримка триватиме й надалі».

Інформаційну кампанію проведено проєктом «Українцям про Європейський Союз», що реалізується компанією Ecorys.

Зокрема, телеканалом Суспільне було запроваджено спеціальну рубрику «Союзники» як частину Регіонального телемарафону «Спротив» , також до співпраці були залучені телеканал ICTV в межах Національного телемарафону та канал СТБ. Cтвореною проєктом відеопродукцією охоплено 6,5 млн. глядачів, радіопрограмами – понад 5,8 млн. Понад 700 тис. людей переглянули віртуальний концерт до Дня Незалежності за участі провідних українських артистів, понад 7 тисяч взяли участь у вікторині «ЄС пліч-о-пліч з Україною». Розповсюджено 1500 інфографік про допомогу Євросоюзу. Проведено низку публічних заходів та акцій.

«Вислів «Разом ми – Європа» вжив у червні цього року Верховний представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель, вітаючи позитивний висновок Єврокомісії щодо надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу, – каже Надія Вертебна, координаторка комунікацій Представництва ЄС в Україні. – Ці слова справді відповідають поточним відносинам між ЄС та Україною, і потужна різнобічна допомога Євросоюзу – одне із підтверджень. Важливо розповідати про неї суспільству».

Більше інформації про кампанію і допомогу ЄС Україні:

Сайт eu4ukraine.eu: https://eu4ukraine.eu/together-we-are-europe-campaign-ua

Сайт Європейської Комісії:
https://civil-protection-humanitarian-aid.ec.europa.eu/where/europe/ukraine_en
https://eu-solidarity-ukraine.ec.europa.eu/eu-assistance-ukraine_en


527 – передусім!
ЄС та МОМ допомагають убезпечитися від торгівців людьми

Російське вторгнення спричинило міграцію мільйонів людей у інші регіони України та за кордон. Часто вимушені мігранти мають проблеми з житлом, грошима. Це значно збільшило для них ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.

Аби допомогти внутрішньо переміщеним особам убезпечитися від цього, ЄC спільно з МОМ провели інформаційну кампанію з протидії торгівлі людьми. Метою було заохотити людей дотримуватися правил безпеки, а за потреби – не вагаючись звертатися на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527.

Було сформовано та поширено 5 маркерів безпеки – простих правил, що допоможуть убезпечитися від торговців людьми.

«Цю кампанію ми почали розробляти ще на початку квітня, під час першої спричиненої війною великої хвилі міграції. Завершили її в липні, – каже Ремі Дюфло, заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні. – Однак усі інформаційні матеріали з рекомендаціями залишаються актуальними й сьогодні. Війна триває, мільйони людей досі залишаються вразливими».

Розроблені для інформаційної кампанії рекомендації такі.

Віддавати документи лише офіційним особам, а з найважливіших зробити паперові та електронні копії. Наперед планувати або знати маршрут пересування, не сідати в машину до незнайомих чи підозрілих людей. Приймати допомогу лише від знайомих, надійних волонтерів чи офіційних організацій. Не віддавати нікому мобільний телефон чи інші засоби зв’язку, бути обачними і обережними при спілкуванні з незнайомцями. Підтримувати контакт з рідними, друзями, колегами, повідомляти їм про будь-які зміни та навіть плани щодо місця проживання чи праці. Бажано домовитися про кодове слово або фразу, які дозволять подати сигнал про небезпеку.

Меседжі кампанії досягли величезної аудиторії.

Зокрема, відеопродукцію переглянули на YouTube понад 11 млн. глядачів, 14,2 млн. охоплено через соціальні мережі, понад 13 млн. – через онлайн медіа, 8,6 млн – телебачення. Розміщено сотні білбордів та тисячі постерів. Відбулося зростання кількості дзвінків на гарячу лінію 527 та кількості наданих консультацій – це важливо, бо в межах одного дзвінка могло бути кілька різних консультацій.

«Війна підриває віру людей у їхнє майбутнє. Проведене нами недавно опитування засвідчило, що понад 20 млн. людей в Україні відчули з 24 лютого зменшення доходів, – каже голова Представництва МОМ в Україні Ан Нгуєн. – 59% українців ризикують опинитися в експлуатації через готовність прийняти щонайменше одну ризиковану пропозицію роботи за кордоном чи в Украні. МОМ і партнери посилюють превентивну роботу та проактивну ідентифікацію людей, що потрапили в ситуацію торгівлі людьми чи експлуатації. Ми глибоко вдячні ЄС за безперервну підтримку та фінансування цих зусиль»

Більше інформації про кампанію та щодо протидії торгівлі людьми:

Сайт eu4ukraine.eu: https://eu4ukraine.eu/anti-trafficking-in-times-of-war-ua

Представництво МОМ в Україні: https://ukraine.iom.int/uk/mom-v-ukrayini


НОВИНИ ПРОЄКТІВ

Відходи руйнувань внаслідок війни:
що з ними робити громадам

Photo: Donbas Frontliner

Київщина, Сумщина і Чернігівщина у квітні, потім Харківщина, Херсонщина. Спільними для звільнених від окупації або прифронтових регіонів є вщент знищені чи ушкоджені житлові будинки, комунальні заклади, підприємства, інфраструктура. «Відходи від руйнувань» – цей термін означає гори цегли та уламків бетону замість хат чи шкіл, повалені електроопори, обпалені металеві каркаси складів та інше.

Що і як робити з цими багатотонними наслідками війни, тим більше ослабленим громадам – досліджували у програмі «U-LEAD з Європою». Експерти підготували рекомендації та алгоритми, втіливши їх у великій детальній інфографіці. У ній опис типових проблем при поводженні з відходами руйнувань, фази реагування та відновлення, рекомендації з організації майданчиків для зберігання відходів тощо.

«Через обмеженість ресурсів першим пріоритетом є первинне очищення. Розчищення вулиць і доріг населених пунктів, територій, прилеглих до об’єктів соціальної інфраструктури, адміністративних будівель та сил цивільного захисту, прибудинкових територій багатоквартирних будинків, гуртожитків, – пояснює Олег Черниш, радник із питань муніципальних інвестицій програми «U-LEAD з Європою». – Це передбачає збирання відходів руйнування, передачу їх на повторне використання та, за можливості, сортування окремих компонентів відходів на місці».

Однак, наголошує експерт, процес складний та потребує об’єднання зусиль та ресурсів власників зруйнованих об’єктів і органів місцевого самоврядування.

Другим пріоритетом Олег Черниш називає перевезення відходів до об’єктів поводження з ними або місць тимчасового зберігання. Це спеціально пристосовані земельні ділянки. Їх може бути огороджено, обладнано системою водовідведення, освітленням.

«Ці два кроки допоможуть громадам підготуватися до поступового майбутнього відновлення. Після перемоги ефективне використання відходів, зокрема перероблення відходів руйнування, стане для громад доступним, дешевим та ефективним ресурсом, – наголошує він. – Наприклад, бетон та залізобетонні конструкції та їхні уламки можна використовувати як сировину для щебенево-піщаних сумішей, для влаштування насипів автомобільних доріг. Цеглу та цегляний бій – для укріплення ґрунтових доріг».

Деякі громади уже мають досвід належного поводження з відходами руйнувань – наприклад, Ірпінська міська громада, Великодимерська селищна громада на Київщині. За консультаціями з цих питань можна звертатися до програми «U-LEAD з Європою» за електронною поштою pr.u-lead@giz.de.

Більше інформації:

Алгоритм поводження з відходами руйнуваньhttps://bit.ly/3itlfMN

Фейсбук сторінка програми «U-LEAD з Європою»https://www.facebook.com/ULEADwithEurope


Консультативна місія ЄС сприяє розслідуванню воєнних злочинів

Фото: EUAM

13 комплектів комп’ютерів та 28 фотокамер передано у листопаді Консультативною місією ЄС (КМЄС) в Україні для документування воєнних злочинів у нещодавно звільнених Лимані Донецької області, Ізюмі Харківської області, а також на Херсонщині. Це збільшить можливості українських слідчих у зборі доказів.

Цього разу допомогу від КМЄС отримав відділ криміналістичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції України. Техніка відправиться правоохоронцям з прифронтових регіонів, оскільки їхнє обладнання було втрачено або знищено під час війни. Загальна вартість цієї партії допомоги становить 30 тис. євро.

Окрім цього, у вересні Консультативна місія ЄС допомогла організувати тренінг, що провела Австрійська служба кримінальної розвідки для криміналістів Національної поліції та Державного бюро розслідувань. Йшлося про ідентифікацію жертв, роботу з хімічними та біологічними слідами, відбитками пальців, зброєю та боєприпасами, організацію роботи безпосередньо на місці злочину.

Цей напрям діяльності Консультативної місії ЄС було започатковано у квітні рішенням Ради ЄС. Держави-члени доручили КМЄС підтримувати українських партнерів у розслідуванні міжнародних злочинів через консультації, тренінги, надання обладнання. Так, наприклад, під час спільних візитів до звільнених Бучі, Ірпеня та Гостомеля Київської області експерти місії надали консультації та підтримку у зборі доказів, методах ДНК-профілювання, ідентифікації жертв, організації роботи на місці злочину, зборі та ідентифікації слідів тощо.

«Напад Росії переорієнтував нашу діяльність на допомогу Україні в обороні та підтримку правоохоронних органів у захисті громадян, – каже голова КМЄС Антті Хартікайнен. – Наприклад, близько 1,6 мільйона євро нашого бюджету, виділених раніше на виконання проєктів, було перераховано на надання екстреної допомоги партнерам для придбання аптечок, продовольчих пайків та інформаційно-комунікаційних засобів».

З березня 2022 року експерти місії надають також консультації з полегшення перетину кордону для біженців та товарів на пунктах пропуску між Україною та Польщею, Румунією, Словаччиною. Місія відіграє важливу роль у реалізації плану дій Єврокомісії “Шляхи солідарності”, сприяючи експорту сільськогосподарської продукції з України. КМЄС також підтримує українські спецслужби та розвідку практичними кроками для зміцнення стійкості та допомагаючи їм налагодити співпрацю з партнерськими організаціями ЄС.
В цілому, КМЄС надано підтримку в обсязі 1,6 млн євро.

Більше інформації про підтримку ЄС у розслідуванні воєнних злочинів в Україні:

Сайт КМЄСhttps://www.euam-ukraine.eu/ua


Психологічна допомога переселенкам на Запоріжжі

Фото: Імпульс.ЮА

Фото: Impuls.UA

Один із найбільших викликів у роботі з жінками-переселенками – мотивувати їх отримувати не тільки матеріальну, але й соціально-психологічну підтримку. Через певні стереотипи нашого суспільства у людей середнього та старшого покоління досить скептичне ставлення до психологічної допомоги.

Так керівник Благодійного фонду «Імпульс.ЮА» Микола Колодяжний підсумовує досвід, набутий під час реалізації проєкту «Надання комплексної соціально-психологічної та правової підтримки жінкам-ВПО з дітьми на території сільських громад Запорізької області».

Його завершено в листопаді. Проєкт фінансовано Євросоюзом в рамках програми «Громадськість за демократизацію».

«Втім, практично всі учасниці наших зустрічей після роботи з психологами зазначали, що відчули значне полегшення і покращення свого емоційного стану, внутрішніх відчуттів, – продовжує Микола Колодяжний. – А для заохочення жінок брати участь у таких заходах ми зверталися по допомогу до партнерів, які надавали гуманітарну підтримку. Вона ставала стимулом для жінок відвідати захід. Ну й під час зустрічей учасниці переконувалися, що психологічна допомога для них не менш важлива за матеріальну».

Участь у заходах проєкту взяли понад 180 жінок-переселенок та приблизно стільки ж їхніх дітей. Разом із членами родин опосередковано проєкт охопив не менше 500 осіб. Він проходив у чотирьох об’єднаних територіальних громадах: Павлівській, Михайлівській, Михайло-Лукашівській та Петро-Михайлівській. Заходи відбулися у дванадцяти селах цих громад.

Проєктом було також проведено опитування щодо проблем і потреб переселенок. Багато з них надалі відчувають пригніченість, розгубленість, тривогу за близьких, які залишилися на окупованій території. Є потреба у розважальних, пізнавальних та інтеграційних заходах для дітей. Актуальними залишається гуманітарна підтримка, потреба у речах першої необхідності, а також питання пошуку роботи та рівня оплати праці.

В активі проєкту є позитивна історія – допомогли дівчинці-переселенці з ДЦП у розв’язанні непростої особистої ситуації.

«Вона хотіла вступити в університет. Але усі документи, які підтверджували інвалідність дитини і давали їй законне право на позаконкурсний вступ, залишилися на окупованій території, – розповідає Микола Колодяжний. – А без них дівчинку відмовлялися брати до вишу на пільгових умовах. Та після консультації нашої спеціалістки справедливість було відстояно. Документи відновлено, і дівчинка – вже студентка університету!»

Більше інформації про проект:


Грант від ЄС допомагає зміцнити продовольчу безпеку громади

18 листопада на вулицях Пирятина на Полтавщині можна було бачити невелику колону з мототракторів. Це місцеві фермери випробовували закуплену на кошти Євросоюзу техніку.

Трактори надав проект ЄС „Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді і сільських жителів та еко-орієнтованого зростання“. Він стартував незадовго до початку великої війни – тож як і в багатьох інших випадках, команді довелося змінювати плани.

«Було передбачено набагато ширшу діяльність, але після початку російської агресії донори рекомендували перенацілити грант на найнагальніше, – розповідає Ірина Солдатова, менеджер проєкту міжнародної технічної допомоги КП «Агенція розвитку Пирятинської громади». – Ми вирішили спрямувати його на посилення продовольчої безпеки».

Тож нині проект підтримує через конкурси місцевих сільгоспвиробників – таким чином забезпечуючи продовольчі потреби громади.

Закупівля та надання фермерам-переможцям п’яти мототракторів «Скаут» та навісного обладнання до них є одним із теперішніх напрямків діяльності. Техніку вже цього року використовуватимуть для підготовки зернових та олійних культур до наступного посівного сезону, а навесні учасники проєкту оброблятимуть і власні ділянки, і на замовлення.

Також усього 67 домогосподарств до кінця року отримають теплиці та набори для крапельного поливу. Біля 10% їх уже встановили, підготували земельні ділянки та висадили на зиму укріп, зелену цибулю, редьку. Решта домогосподарств планують розпочати використання теплиць з наступного року. Завдяки цьому компоненту проєкту в громаді очікують до 20 тон овочів щороку.

Крім цього, місцеві фермери отримали від проєкту ЄС обладнання для зберігання 2800 тон фуражного зерна в „горизонтальних елеваторах“, або ж полімерних рукавах. До кінця року планують завантажити до 1600 тонн у сім-вісім таких рукавів. З нового року зерно буде поступово використовуватися для потреб громади: забезпечення кормами корів, свиноферм і пташників, а також для виробництва круп.

І ще один напрямок – міні ферми. У листопаді завершувався ремонт двох таких. Монтують молокопроводи, молочні танки, автонапувалки, насоси тощо. До кінця року одна ферма на 10 корів буде готова до використання, з плановим обсягом виробництва молока до 8 тон щомісячно.

«Отже, проєкт підтримав низку місцевих виробників та домогосподарств, створивши матеріально-технічну базу для зміцнення продовольчої безпеки громади в середній та довгостроковій перспективі», – підсумовує Ірина Солдатова.

Більше інформації про проект:

Фейсбук сторінка «Пирятин інвестиційний»https://bit.ly/3VI5DDs


Українцям важко,
але вони оптимісти

Незважаючи на війну та її наслідки для добробуту та безпеки українців, вони залишаються оптимістами та відданими європейським цінностям. Це один із висновків фінансованого ЄС дослідження «Міграційні та соціально-політичні зміни в українському суспільстві через війну», що його проводили дослідницька кампанія «Градус» та Центр економічного відновлення.

Усього протягом травня – жовтня здійснено 12 опитувань. 23 листопада відбулася презентація результатів останнього з них.

Опитування стосувалися міграційних процесів, сприйняття українцями повномасштабної війни, ситуації з доходами та працевлаштуванням, оцінок ефективності влади та соціальної політики України, довіри до інституцій, цінностей.

«Українці через непередбачуваність розвитку ситуації більше адаптуватимуться до перебування в Європейському Союзі, – каже про один із аспектів співзасновник Центру економічного відновлення Андрій Длігач. – І хоча можливостей залишатися за кордоном стає менше, проте бажання поки що зростає».

Міграційна тематика була однією з найважливіших для проєкту. Директорка Gradus Research Євгенія Близнюк зауважує, що останнє опитування засвідчило зростання частки тих, що вагаються – чи повертатися з-за кордону?

«У травні таких було 11%. На фоні тривожних новин з України частка людей, які не мають відповіді на запитання щодо повернення, зросла до 21%. Можливість залишатися за кордоном люди поки що оцінюють позитивно», – каже вона.

Вирішальними для ухвалення рішення для повернення до своїх домівок є безпека, наявність роботи та житла.

Інший висновок дослідження – 78% українців відчули зменшення доходів внаслідок російського вторгнення. Водночас знижується частка тих, що мають роботу, але не працюють – з 23% у травні до 14% у червні.

Незважаючи на економічні та безпекові виклики, українці залишаються оптимістами. Високою (59-64%) є їхня віра в те, що Україна зможе побудувати сильну економіку, відбудувати все зруйноване після війни та стане в осяжній перспективі членом Євросоюзу.

Громадяни України залишаються також відданими цінностям. 92% вбачають найвищою цінністю життя людини, 89% – свободи та права, 87% – взаємодопомогу. Серед найбільше підтримуваних принципів – повага до прав людини та людської гідності.

«Це важливий проект, адже надає найсвіжішу інформацію стосовно стану українського суспільства, – каже Тетяна Шульга, координаторка сектору Представництва ЄС в Україні. – Це дає змогу здійснювати коротко – і середньо строкове планування, аналіз і вироблення подальших стратегій розвитку».

Більше інформації:

12-та хвиля опитування «Міграційні та соціально-політичні зміни в українському суспільстві через війну – https://bit.ly/3Vq2CY9

Можливості

Культура

Митці та професіонали в сфері культури можуть отримати грант від програми ЄС «Креативна Європа» на відвідання професійного заходу в одній із 40 країн Європи. Сума гранту до 4500 євро. Заявки приймаються до 31 травня 2023 року.

Детальніше – https://bit.ly/3z3jH1o


Охрона здоров’я

Наукові, академічні та навчальні заклади, освітні та науково-дослідні інститути, лікарні, експертні мережі, приватні організації, органи влади та організації громадянського суспільства, пацієнтські організації та інші можуть взяти участь уконкурсі на отримання малих грантів у сфері охорони здоров’я від програми EU4Health. Конкурс триває до 21 лютого 2023 року.

Детальніше – https://bit.ly/3VwPnVN

 

Освіта

Коледж Європи приймає заявки на надання стипендій на навчання та здобуття ступеню магістра на 2023-24 навчальний рік. Стипендії покривають вартість навчання, проживання, харчування та переїзду. Заявки приймають до 18 січня 2023 року.

Детальніше – https://bit.ly/3GxgvQ0


Громадянське суспільство

Триває конкурс субгрантів для організацій громадянського суспільства, що працюють в умовах надзвичайних ситуацій і підтримують цивільних людей, які опинились у кризових ситуаціях. Конкурс проводиться в рамках проєкту EU4CSOs Emergency Actions, що реалізується БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне». Заявки подаються до 29 числа кожного місяця.

Детальніше – https://bit.ly/3AyMsn9

Підпишіться на вісник співпраці ЄС-Україна


* обов’язкове поле
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com