Skip to main content

Понад 13 млн євро на оновлення українських університетів

28/12/2024
  • У межах пакета Екстрених заходів солідарності від ЄІБ спрямовано кредит у розмірі 10 млн євро, який підтриманий гарантіями Європейського Союзу. Кошти використають на підвищення енергоефективності в 16 університетах по всій Україні.
  • Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» став першим, що завершив реновацію двох навчальних будівель, покращивши їхню стійкість та зменшивши споживання енергії; нині тривають подальші оновлення.
  • У межах окремого гранту на суму 10 млн євро від фонду E5P, виділеного для підтримки таких оновлень, 3,25 млн євро вже спрямовано на подальші реновації, зокрема на будівництво в Полтавському університеті та інших обраних навчальних закладах, які є учасниками проєкту «Вища освіта України».

У межах зусиль Європейського Союзу щодо підтримки України Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) спільно з Представництвом ЄС в Україні та іншими партнерами працює над зміцненням стійкості освітнього сектору країни. ЄІБ надає 10 млн євро з пакета Екстрених заходів солідарності, що підтриманий гарантіями ЄС, для підвищення енергоефективності університетів у містах Чернігів, Івано-Франківськ, Харків, Київ, Луцьк, Львів, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Ужгород та Вінниця.

Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», один із університетів-учасників проєкту «Вища освіта України», завершив роботи з підвищення енергоефективності двох будівель: навчального корпусу та гуртожитку. Це перші з 16 запланованих оновлень, які включають термоізоляцію, сучасні системи опалення та вентиляції, а також покращення доступності для маломобільних груп населення. Реалізація цих заходів спрямована на створення більш комфортного середовища, зменшення енергоспоживання та оптимізацію експлуатаційних витрат.

Відкриття оновлених будівель Полтавського університету відбулося під час заходів, організованих у межах комунікаційної кампанії Представництва ЄС в Україні «Разом навчаємося і зростаємо». Під час церемонії представники ЄІБ та Представництва ЄС підтвердили свою відданість підтримці вищої освіти в Україні та підкреслили важливість гранту ЄС на суму 3,15 млн євро, який також був виділений на технічну підтримку вдосконалення енергоефективності університетів-учасників проєкту.

Шість відібраних університетів, включно з Полтавським університетом, отримують грантову підтримку від багатостороннього донорського фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P), який нещодавно виділив 3,25 млн євро для прискорення реновацій. Полтавський університет уже розпочав будівельні роботи за рахунок цих грантових коштів, а до кінця року очікується початок будівництва двох будівель у Сумському державному університеті. На початку 2025 року всі шість університетів, які підтримані грантом фонду E5P, мають розпочати роботи з модернізації.

Віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за діяльність банку в Україні, зазначила: «Зміцнення освітнього сектору України має вирішальне значення не тільки для її швидкого відновлення, але й для майбутнього розвитку країни. Модернізуючи інфраструктуру університетів, ми сприяємо формуванню основи для розвитку людського капіталу, забезпечуючи студентів і співробітників доступом до безпечнішого, стійкішого та енергоефективнішого навчального середовища. Ці зусилля демонструють незмінну відданість Європейського інвестиційного банку підтримці України як у складні часи, так і в майбутньому, адже освіта є ключовою основою довгострокового розвитку та процвітання».

Тимчасово повірений у справах Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло сказав: «ЄС залишається непохитним у своїй відданості підтримці освітнього сектору України, зокрема зусиллям із модернізації його інфраструктури. Ці заходи, реалізовані у співпраці з ЄІБ та фондом E5P, демонструють, як ініціативи за підтримки ЄС сприяють підвищенню енергоефективності та забезпеченню безпечних, стійких і сучасних кампусів для українських студентів, навіть попри нинішні виклики».

Асоційований директор з партнерства з донорами у ЄБРР Ева Манік зазначила: «Донори фонду E5P пишаються виділенням гранту в розмірі 10 млн євро для підвищення енергоефективності у секторі вищої освіти України. Підтримуючи модернізацію університетів, ми не лише скорочуємо енергоспоживання та операційні витрати, але й створюємо більш стійке та комфортне освітнє середовище. Ці зусилля є прикладом ефективної співпраці та спільної відданості донорів E5P відновленню України та її подальшому розвитку».

Заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко сказав: «Цей проєкт демонструє, як підтримка з боку ЄС сприяє модернізації наших університетів навіть у складних умовах війни. Енергоефективні оновлення знижують витрати та створюють безпечніше та більш стійке середовище для студентів і співробітників. Проєкт «Вища освіта України» відіграє важливу роль у підтримці та зміцненні нашої системи вищої освіти, сприяючи відновленню та майбутньому розвитку країни».

Ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимир Онищенко зазначив: «Завершення енергоефективної модернізації перших двох будівель нашого університету є вагомим досягненням. Ми пишаємося тим, що стали першим закладом серед 16 університетів-учасників проєкту «Вища освіта України», який успішно завершив будівництво, прокладаючи шлях до сталого розвитку та покращення інфраструктури для наших студентів і співробітників».

Довідкова інформація

Проєкт «Вища освіта України» має на меті підвищити енергоефективність 16 українських університетів через модернізацію навчальних, науково-дослідних і допоміжних будівель. Підтримка сприяє відновленню інфраструктури вищої освіти у межах ширших ініціатив із відбудови країни. Термомодернізація 13 університетів фінансується завдяки кредиту ЄІБ розміром 120 млн євро. З них 50 млн євро було переорієнтовано для надання невідкладної допомоги Україні у 2022 році. Проєкт також співфінансує Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) шляхом кредитування на загальну суму 12 млн євро для енергоефективного оновлення ще 3 університетів. Крім того, 6 із 16 університетів-учасників отримають 10 млн євро грантового фінансування від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P). Також 3,15 млн євро технічної допомоги надала Європейська комісія. Ці кошти спрямовані на забезпечення управління проєктом, проведення енергоаудитів, підготовки необхідної документації та процедур закупівель відповідно до міжнародних стандартів на рівні університетів. Впровадження проєкту координує Міністерство освіти і науки України.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — це довгострокова кредитна установа Європейського Союзу, що належить його державам-членам. Банк фінансує інвестиції, які сприяють досягненню цілей політики ЄС. EIB Global — це спеціалізований підрозділ Групи ЄІБ, який спрямований на посилення впливу міжнародного партнерства та фінансування проєктів розвитку, а також є ключовим партнером ініціативи ЄС «Global Gateway». Ми прагнемо підтримати інвестиції на суму 100 мільярдів євро до кінця 2027 року, що становить приблизно третину від загальної мети цієї ініціативи ЄС. Спільно з Team Europe EIB Global підтримує створення міцних і цілеспрямованих партнерств у співпраці з іншими організаціями, що фінансують розвиток, та представниками громадянського суспільства. EIB Global з офісами по всьому світу робить групу ЄІБ ближчою до людей на місцях, а також локальних компаній та установ.

Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) — це багатосторонній донорський фонд, започаткований у 2009 році під час головування Швеції в Європейському Союзі. Загальні ресурси фонду E5P наразі наявні для України становлять 249 млн євро та об’єднують фінансові внески від Європейського Союзу, що є найбільшим донором, Швеції – найбільшого двостороннього донора, Німеччини, Норвегії, Швейцарії, США, Данії, Польщі, Фінляндії, Естонії, Ісландії, Латвії, Литви, Ірландії та Словацької Республіки. Власний внесок від України до фонду E5P становить 20 млн євро. Гранти фонду E5P поєднуються з кредитами міжнародних фінансових установ для реалізації інвестицій у муніципальну інфраструктуру, які підвищують енергоефективність України, водночас покращуючи стан довкілля та сприяючи боротьбі зі зміною клімату.

Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) — це міжнародна фінансова інституція, яка належить п’яти скандинавським країнам (Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія і Швеція) та фінансує малі й середні зелені проєкти з метою демонстрації нових технологій або рішень із потенціалом масштабування. В Україні НЕФКО профінансувала та реалізувала понад 350 проектів у сфері енергоефективності, відновлюваної енергетики, управління відходами та стічними водами. Нині, зокрема з огляду на повномасштабне вторгнення Росії, НЕФКО підтримує українські муніципалітети у процесі відбудови та зеленого відновлення за принципом “build back better” у межах мультидонорської Програми зеленого відновлення на суму 300 млн євро, що фінансується за рахунок внесків країн-членів ЄС та країн-власників НЕФКО.

Контакти для преси

ЄІБ:
Ольга Сушицька | o.sushytska@eib.org
Вебсайт: www.eib.org/press
Пресофіс: +352 43 792 10 00 | press@eib.org

eeas.europa.eu

,

до початку