В ЄС обговорюють можливість розміщення свого газу в нашій країні: це може перетворити Україну на найбільшого зберігача газу в Європі.
Європейський Союз хоче використати найбільше українське газове сховище, розташоване на заході країни, для зберігання свого газу. Що потрібно зробити аби ця ідея стала реальністю та чи не стануть бойові дії на заваді?
Наше газосховище для європейського газу
Україна має найбільшу кількість сховищ газу серед країн Центральної та Східної Європи. Однак для того, щоб стати газовим хабом ЄС, країні необхідно відновити свою зруйновану енергетичну інфраструктуру, що вимагатиме мільярдів євро інвестицій. Також необхідно узгодити політичні дії на рівні ЄС, пом’якшити негативні соціальні та економічні наслідки та зробити постачання безпечними.
Водночас у нас є газосховище, яке не зруйноване війною. Мова йде про Більче-Волицько-Угерське підземне газосховище. Воно є найбільшим у Європі та розташоване за 60 км від міста Львів. Газосховище створене на базі двох взаємодіючих виснажених газових родовищ протягом 1983-1992 рр.
За підрахунками експертів, там можна зберігати більше блакитного палива, ніж на найбільшому підприємстві Німеччини.
Річ у тім, що сховища газу в ЄС зайняті вже на 70%. А щоб не допустити подорожчання блакитного палива взимку, влітку необхідно накопичити якнайбільше запасів, щоб використати їх у опалювальний сезон. Європа може побудувати ще одне сховище всередині ЄС, але дешевше використати українське сховище, яке вже існує.
Україна може зберігати близько 30 млрд куб. м, при цьому третину цього обсягу готові надати ЄС. Загалом за допомогою українських сховищ можна розмістити газ, який покриє 10% європейського споживання. Це значні масштаби.
“Українські сховища можуть допомогти збалансувати попит та пропозицію у другій половині літа 2023 р., враховуючи їхній відмінний зв’язок із газовими ринками ЄС”, – йдеться у заяві німецької компанії RWE AG, яка в минулому використовувала сховище України.
Проєкт реальний
Реалізації цієї ідеї може стати на заваді війна, яку РФ розв’язала проти України.
Хоча сховища знаходяться далеко під землею, віддалені від зони активних бойових дій, все ж таки ризики через війну залишаються високими. Тому рішення про те, щоб розміщувати газ в Україні повинні приймати на рівні ЄС. І це питання зараз активно обговорюється.
За інформацією Bloomberg, попри ризики пов’язані з повномасштабною війною Росії проти України, використання таких сховищ може збалансувати ринок газу в Європі.
Українські експерти вважають, що цей проєкт реально втілити в життя і що він дуже вигідний для України.
За словами Олександра Охрименко, президента Українського аналітичного центру ідея гарна. Загалом було б дуже добре для України, якби вона здійснилася, тому що в нас зараз ГТС працює слабо. Війна, на думку експерта, не стане на заваді реалізації проєкту, бо велике сховище розташоване у Західній Україні, яка знаходиться далеко від лінії фронту і де не ведуться бойові дії є. Тут головне, щоб європейці платили за це хороші гроші. Для нас це був би добрий дохід та підмога для поповнення бюджету.
Своєю чергою Іван Нікітченко, директор Crane IP Law Firm нагадує, що проєкт створення на базі українських підземних сховищ газового хабу активно обговорюється з 2013 р. У 2020 р. було навіть підписано листа про наміри з американською компанією Louisiana natural gas Exports, Inc.
Якщо порівнювати ситуацію 2013-2020 рр. з тою, яка склалася зараз, то переваг в України не побільшало. Раніше ми були між ЄС та російським газом. Зараз Європа скорочує закупівлі та хоче більше не імпортувати газ із Росії. ЄС починає закуповувати більше газу із США, Катару, Північної Африки через інфраструктуру Західної Європи, Польщі та Литви.
Теоретично, Україна має потенціал стати місцем зберігання газу, що надходить до ЄС через термінали в Польщі та Литві. Але свого LNG-терміналу ми не маємо і будувати його не швидко. Водночас будувати газові сховища в Європі, теж не швидко і не дешево. При цьому в Україні є газосховище і якщо його не використати, то інфраструктура нашої газотранспортної системи для постачань газу з РФ до Європи буде “простоювати”. Звісно те, що, Україна може стати центральним гравцем на ринку збереження газу звучить сумнівно, але отримувати плату за зберігання газу, а не простоювати свої потужності – шанси у нас є. За словами експерта, багато чого залежить від тривалості війни. Якщо Європа налагодить маршрути та інфраструктуру для постачань та збереження газу найближчим часом – інтерес щось потім змінюватиме зменшиться.
Якщо ЄС прийме рішення використати українське газосховище для зберігання свого газу – це стане важливим політичним рішенням і дозволить Україні отримувати дохід від зберігання газу. Після того, як ЄС повністю відмовиться від купівлі газу з Росії, українська ГТС ризикує залишитися без газу. Використання її як хаб для зберігання може врятувати ситуацію.
Своєю чергою Максим Орищак, аналітик компанії “Центр біржових технологій” (ЦБТ) вважає, що віддані та надійні західні партнери продовжать проявляти фінансову щедрість, підтримуючи нашу країну у складні часи. У світлі майбутнього розірвання всіх угод щодо транспортування газу через Україну з Росії в 2024 р., виникає можливість задіяти нашу інфраструктуру та використовувати вже існуючі потужності для того, щоб зберігати газ.
Необхідно також брати до уваги інтереси наших партнерів на Заході. Вони щиро прагнуть продовжувати свою співпрацю з Україною та підтримувати взаємовигідне партнерство. Ми самі чудово розуміємо, що українська економіка потребуватиме часу для відновлення, і, ймовірно, ми не зможемо відразу перестати бути дотаційною країною. Однак це не повинно завадити нам шукати шляхи співробітництва та розвитку.
Використання існуючої інфраструктури є розумним та перспективним рішенням, яке може отримати підтримку з боку Європейського Союзу. Адже це не лише дозволить нам ефективно використати ресурси, а й створить можливості розвитку співробітництва в енергетичній сфері. Все це дозволить нам продовжувати шлях до економічного відновлення на шляху до стабільності, з впевненістю у підтримці наших цінних партнерів із Заходу.
Не лише зберігати, але й добувати
Цікаво, що в Україні мріють не лише про зберігання газу ЄС, але й про його видобування.
Україна має другий або третій за величиною запас і ресурси природного газу в Європі. Однак для того, щоб почати добувати газ потрібні мільярдні інвестиції.
“За запасами і ресурсами природного газу Україна займає друге-третє місце в Європі”, – сказав Олексій Чернишов, генеральний директор державного нафтогазового виробника “Нафтогаз”.
За його словами, ми повинні бути самодостатніми і почати підтримувати зовнішній світ, а саме ЄС, більшим видобутком природного газу в найближчі роки.
Також він підрахував, що ремонт зруйнованої енергетичної інфраструктури України коштуватиме мільярди, але накопичення грошей допоможе ЄС завершити відхід від російської енергетики.
“Україну слід відбудовувати не з милосердя, а з практичних бізнес-інтересів”, – сказав він.
Вікторія Хаджирадєва
Медіа, Публікації
-
листопад 2024 року
-
Вісник співпраці ЄС-Україна. Листопад 2024 року
-
Які унікальні програми для української освіти пропонує Європейський Союз
-
Експертна дискусія: “ЄС посилює спроможність української системи професійної технічної освіти (ПТО)”
-
ЄС запускає Заклик до європейського бізнесу інвестувати у відновлення та реконструкцію України
-
жовтень 2024 року