Усю систему опалення ліцею зрізали окупанти, які жили в його підвалі
Ліцей №11 у понівеченому Ізюмі на Харківщині працівники та місцева влада називають одним із чотирьох закладів, який “більш-менш уцілів”. Це у порівнянні з іншими, повністю зруйнованими. Цей заклад почали відбудовувати першим. Колектив і комунальники розгребли та вивезли тонни сміття, підрядники – вставили вікна та зробили новий дах.
Як виглядає заклад і які перспективи має, розповіли журналістам Укрінформу ізюмські посадовці.
Батареї окупанти зрізали та підготували для вивезення
Будівля ліцею №11 отримала пошкодження вже у перший тиждень повномасштабного вторгнення. На початку березня 2022-го, коли загарбники частково захопили місто, сюди вселилися російські військовослужбовці.
Директор Олена Андрушок одночасно і з сумом, і з оптимізмом показує будівлю:
– Я розумію, що не руїна, як інші школи, але всі приміщення – в такому стані, що навчання неможливе. Звичайно, зараз уже не порівняти з тим, як було рік тому. Закінчується ремонт даху, замінили всі вікна. Але ще багато роботи.
Пані Олена й сама колись закінчувала цей заклад, тут було її перше місце роботи, навіть ще до вступу в педуніверситет, а з третього курсу, коли перевелася на заочне відділення, вона вже не полишала ці стіни. Останні вісім років обіймає посаду директора.
У приміщеннях після хазяйнування окупантів потрібно робити ремонти.
– Не можна передати словами ті враження від побаченого після звільнення міста… Не було жодних дверей, їх зірвали і витягли в окопи – ходити, щоб не по багнюці. Так само зробили з кришками парт. Позривали лінолеум у кабінетах, встелили ним підвал – там розмістили вони свої двоповерхові нари, жили, – говорить Андрушок.
Звісно, загарбники вкрали всю комп’ютерну техніку. Українські підручники вивезли.
Та головне – знищена система опалення. Спершу вона розмерзлася, бо росіяни знищили котельню авіаударами. А після потрапляння в школу окупанти зрізали труби та батареї по всій триповерховій будівлі.
– Охайненько так їх склали. Очевидно, хотіли вивезти на металобрухт, заробити. Не встигли. Більше ніяких пояснень цьому немає, – зазначає керівник.
Повністю знищений у ліцеї харчоблок, відремонтований за кілька років до вторгнення.
– Була нова плитка – й на стінах, і на підлозі. Стільки обладнання замінили! – зітхає пані Олена.
Заклади в Ізюмі об’єднують та ремонтують
До повномасштабної війни у закладі навчалося 460 дітей, зараз – 743, із них 420 – фізично знаходяться в Ізюмі.
Оскільки половина шкіл втратили свої будівлі, заклади в Ізюмі об’єднують. У перспективі – після капітальних ремонтів діти зможуть навчатися офлайн.
– Нас об’єднали з ліцеєм №12. Відповідно збільшився й колектив: зараз 60 педагогічних працівників, було – 35. Майже всі вчителі повернулися до роботи, дехто залишається в інших областях чи на території європейських країн, але всі викладають онлайн, – говорить Олена Андрушок.
Начальник Ізюмської міської військової адміністрації Валерій Марченко зазначає, що 11-ий ліцей – перший навчальний заклад, який почали ремонтувати в місті.
– Залучені були кошти з різних джерел: міський та обласний бюджети, грантові кошти Європейськього Союзу. Плануємо, що всі роботи завершимо до кінця цього року, – говорить керівник.
Нещодавно побували в Ізюмі директор Служби інструментів зовнішньої політики ЄС Петер Вагнер і голова Консультативної місії ЄС в Україні Рольф Холмбо. З керівництвом Ізюмської громади європейські посадовці обговорювали головні виклики на зараз: входження в опалювальний сезон, розмінування, а також відбудову шкіл.
– Ми тут не тільки для того, щоб провести першочергову оцінку та дослідити можливості, в чому саме ми можемо допомогти у регіоні, але також, щоб засвідчити глибоку повагу та підтримку українцям – через ті випробування, які ви пройшли, жертви, і через ту роботу, яку ви робите, та яких успіхів досягли. Це насправді героїчні зусилля – звільнення Ізюма та інших українських територій. І ми будемо підтримувати вас і надалі в цій боротьбі, – сказав Вагнер.
Рольф Холмбо зауважив, що приємно вражений тим, як у місті відбувається стабілізація умов життя, а також підготовка до відбудови.
– Ми плануємо збільшити обсяги нашої підтримки, які надаватимуть як на центральному рівні уряду України, так і місцевим громадам. І це також стосуватиметься територій, які деокупують у майбутньому, – додав Холмбо.
Начальник Ізюмської МВА сподівається, що Європейський Союз допоможе місту, зокрема, з відбудовою шкіл і будівництвом бомбосховищ у навчальних закладах.
– Із 11 закладів освіти, які ми мали до війни, більш-менш цілими, умовно, залишилися чотири, вони теж не в дуже доброму стані. Ми самостійно їх не в змозі відбудувати. Проблемою залишаються бомбосховища, бо в наших закладах їх не було взагалі. Організація безпекового простору для навчання – надважливе завдання, – говорить Марченко.
Загалом на відновлення чотирьох ліцеїв потрібно щонайменше 200 млн грн. Це без урахування нових меблів, приладдя та техніки.
Юлія Байрачна, Харків – Ізюм
Фото автора
Медіа, Публікації
-
жовтень 2024 року
-
Пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова відвідала відновлений дитячий садок та школу на Київщині
-
Як ЄС підтримує українську освіту та молодь
-
Як ЄС інвестує у відбудову освітніх закладів України
-
Регіональний візит до навчальних закладів Київської області в межах комунікаційної кампанії «Разом навчаємось і зростаємо»
-
Вісник співпраці ЄС-Україна. Жовтень 2024 року