Skip to main content

Наша підтримка України найближчими місяцями буде вирішальною

14/02/2024

Блог Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля – Минулого  тижня я відвідав Польщу та Україну, де виступив у Верховній Раді та провів зустрічі з Президентом Зеленським та іншими представниками політичного керівництва країни. Попри дедалі більший тиск з боку Росії, українці рішуче налаштовані боротися за свою незалежність і свободу, але їм необхідна більша військова підтримка, і вона необхідна їм зараз. 

Якість та обсяг цієї підтримки з боку ЄС та його країн-членів найближчими місяцями матиме вирішальне значення як для України, так і для нашої безпеки.

Минулого тижня відбувся мій шостий візит до України на посаді Високого  представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики та четвертий з початку повномасштабної війни з Росією. Я розпочав свою поїздку із  Варшави, де обговорив ситуацію в Україні з Міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським та польським військовим керівництвом. Ми дійшли згоди щодо необхідності посилення військових постачань, у тому числі через Європейський фонд миру, та важливості співпраці між ЄС і НАТО. Допомога Польщі для України надзвичайна. Країна приймає близько мільйона українських біженців, є логістичним центром для військових поставок і розміщує один зі штабів начальної місії ЄС. Загалом 60 000 українських солдатів пройдуть підготовку в ЄС до кінця літа.

Найближчі місяці будуть вирішальними як для України, так і для ЄС.

У Києві я зустрівся з Президентом Володимиром Зеленським, Прем’єр-міністром  Денисом Шмигалем, Міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та Міністром оборони Рустемом Умеровим. Усі мої співрозмовники висловили вдячність за нещодавно прийнятий пакет допомоги ЄС обсягом 50 мільярдів євро. Ця підтримка забезпечить Україні стабільне фінансування, допоможе виплачувати зарплати, пенсії та надавати державні послуги найближчими роками. Водночас вони наголосили, що Україна нагально потребує більше військової допомоги. Ще один великий російський наступ може розпочатися через кілька місяців після російських “виборів” у березні. Але я переконався, що український народ залишається сповненим рішучості продовжувати боротьбу, і я бачив його винахідливість та стійкість на практиці. На відміну від своїх російських противників, українські солдати знають, за що вони воюють і їм не бракує мотивації. Але вони не зможуть цього зробити без нашої підтримки, тому її негайно потрібно збільшити.

Те, що ЄС та його країни-члени зроблять у найближчі місяці, щоб надати Україні зброю для протистояння російському наступу, матиме вирішальне значення як для України, так і для безпеки Європейського Союзу.

Саме тому на нашому останньому засіданні міністрів оборони ми підбили підсумки запланованих поставок військової допомоги ЄС у 2024 році, які наразі оцінюються у понад 20 мільярдів євро. Я закликав країни-члени ЄС працювати зі своїми оборонними підприємствами над переглядом контрактів і визначити пріоритетність поставок зброї та боєприпасів в Україну. Ми також перебуваємо у процесі створення 5-мільярдного траншу Фонду допомоги Україні в рамках Європейського фонду миру для фінансування додаткових поставок військової підтримки. Те, що ЄС та його країни-члени зроблять у найближчі місяці, щоб надати Україні зброю для протистояння російському наступу, матиме вирішальне значення як для України, так і для безпеки Європейського Союзу.

Протиповітряна оборона має вирішальне значення, щоб зупинити Росію у її терорі мирного населення

Перебуваючи в Києві, я на власному досвіді відчув повсякденну реальність більшості українців і те, яку різницю все таки західні військові технології роблять в Україні. О 5:00 ранку пролунала повітряна тривога, як вже це було 40 тисяч разів в Україні з лютого 2022 року, і нам довелося ховатися від близько 20 російських крилатих ракет, які летіли на Київ. Усі вони були перехоплені західними системами протиповітряної оборони, але уламки однієї з цих ракет влучили в житловий будинок, трагічно вбивши чотирьох людей і поранивши ще багатьох. Пізніше того дня я відвідав цю будівлю з мером Києва Віталієм Кличком і зустрівся з людьми, які щойно втратили домівки. Ці російські ракети не служать жодним військовим цілям, це невибіркові атаки, здійсненні з метою терору українського населення. У містах, де рівень захисту західними системами протиповітряної оборони є менший, ці ракети забирають багато життів. 14 січня 2023 року так сталося у Дніпрі, коли російська ракета влучила в житловий будинок, забравши життя цілих сімей. Було вбито 46 людей. Багато дітей у Дніпрі досі не можуть повернутися до своїх навчальних класів. Школи без укриттів змушені проводити заняття онлайн. Надання Україні більшої кількості кращих систем протиповітряної оборони є невідкладним пріоритетом. Вони рятують багато життів.

Дім української демократії 

Під час мого візиту я виступив із промовою у Верховній Раді. Я віддав шану хоробрості українців, які борються і часто платять найвищу ціну, щоб захистити свою країну, свої сім’ї, свою культуру та демократію від спроб Росії знищити Україну. Україна знаходиться на лінії фронту між демократією та авторитарним правлінням, і своєю боротьбою українці роблять вирішальний внесок у загальну безпеку Європи. Якби Путін переміг в Україні, наша безпека опинилася б під великим ризиком. Ось чому нам потрібно змінити парадигму з підтримувати Україну «стільки, скільки потрібно» на зобов’язання підтримувати Україну «всім, чим потрібно», щоб виграти війну та здобути мир. Треба опиратись твердженням, що Україна не може перемогти і що Путіна потрібно умиротворити.

 Україна знаходиться на лінії фронту між демократією та авторитарним правлінням, і своєю боротьбою українці роблять вирішальний внесок у загальну безпеку Європи. 

У Верховній Раді я також зустрівся з лідерами всіх політичних фракцій. Серед політичних сил і громадянського суспільства існує чіткий консенсус щодо європейського вибору України. Я закликав депутатів зберегти цю єдність й консенсус, які будуть необхідними на шляху до членства в ЄС і впровадження необхідних реформ. ЄС надасть усю необхідну підтримку на цьому шляху, але українцям доведеться рішуче боротися з корупцією та зміцнювати інфраструктуру демократії: верховенство права, плюралізм та інклюзивне врядування, поділ влади, права людини, соціальну згуртованість та рівність.

Звільнені території – розмінування та боротьба з безкарністю

Паралельно з протидією російській агресії українці вже відбудовують звільнені від російської окупації території. Одним із найнебезпечніших, але важливих завдань є очищення територій від незліченних смертоносних мін, які росіяни залишили всюди. Під час мого візиту ЄС передав Україні ще одну систему розмінування, здатну знешкоджувати протипіхотні та протитанкові міни, а також нерозірвані снаряди. Ця система дистанційно керована і особливо безпечна в експлуатації. Розмінування дозволить переселенцям повернутися додому, а фермерам знову працювати на землі.

Я також відвідав нашу цивільну Консультативну місію ЄС, де поліцейські ЄС тренують своїх українських колег. Вони навчають перевіряти озброєних осіб, допомагати в розмінуванні чи реагувати на виявлення масових поховань на звільнених територіях, а також збирати докази та надавати психологічну допомогу сім’ям жертв. Українці, які пройшли навчання, передадуть свої знання ще багатьом українським поліцейським. Так як метою є стабілізація звільнених територій і забезпечення їх повної та безперешкодної реінтеграції до країни. А також якнайшвидший запуск розслідувань воєнних злочинів, поки ще є свідки та до того, як потенційні докази стануть забрудненими. Не може бути миру без справедливості.

Битва наративів

Паралельно з битвою за українську територію точиться ще одна битва. Битва наративів. Це не менш важливо, тому що сприйняття цієї війни в Європі та решті світу буде вирішальним, щоб зберегти підтримку України, ізолювати Путіна та змусити наші санкції працювати. Нам потрібно рішуче протистояти російському наративу про те, що ця війна про «Захід проти решти». Це війна на захист суверенітету та територіальної цілісності кожної країни, і це війна на захист принципів Статуту ООН. Ця війна проти світу, де могутні країни змінюють кордони за власним бажанням, а слабкі стають жертвами сильних. Якщо стратегія Путіна виявиться успішною, це заохотить Росію та інші автократії виконувати свої імперіалістичні плани проти своїх сусідів. Це важливо не лише для європейців, а й для жителів Африки, Південної Америки чи Південно-Східної Азії.

Сприйняття цієї війни Європою та рештою світу буде вирішальним, щоб зберегти підтримку України, ізолювати Путіна, змусити наші санкції працювати.

Цю битву наративів також потрібно вести і в Євросоюзі. Оскільки ми наближаємося до європейських виборів. Європейці повинні усвідомлювати, що означало б, якби Україна зазнала поразки і російська армія зайняла позиції вздовж набагато більшої частини кордону з ЄС. На противагу тим, хто може стверджувати, це не зменшить напруги, але натомість це створить набагато небезпечніше середовище для європейців, призведе до нових порушень прав людини та змусить набагато більше українців тікати на захід. У довгостроковій перспективі це обійдеться нам набагато дорожче, ніж підтримка України сьогодні. Власна безпека Європи поставлена на карту, і ми повинні зробити все можливе, щоб посилити підтримку України в найближчі місяці.

eeas.europa.eu

,

до початку