Skip to main content

Коли починати відновлення інфраструктури України та що радять експерти з Європи

14/11/2023

Українські громади, які постраждали внаслідок російської агресії, починають відновлювати пошкоджені будівлі й комунальні об’єкти чи не одразу по завершенні обстрілів. Не всі іноземці, спостерігаючи за нами, розуміють реалії життя в умовах війни. Тож іноді можна почути поради дочекатися перемоги, а вже потім братися до відбудови.

На щастя, більшість міжнародних партнерів України все ж підтримують нас у прагненні забезпечити нормальні умови життя навіть у ці непрості часи. Це доводить і нова ініціатива Програми «U-LEAD з Європою», про яку ми нещодавно розповідали. Ініціатива фінансується урядом Німеччини, впроваджується у співпраці з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України та надає українським громадам, у яких зафіксовано найбільше руйнацій, будівельні інструменти, обладнання й комунальний транспорт. Усе це дає змогу вже нині займатися маломасштабним відновленням об’єктів на місцях.

Пан Георг-Себастьян Хольцер, який виступає координатором ініціативи «Зміцнення стійкості на місцях. Підтримка екстрених ремонтів у громадах», пояснює, що без цих кроків буде неможливо забезпечити велику відбудову України.

«Європейський союз і країни-члени, які долучилися до цієї ініціативи, поділяють наше переконання, що відбудова, ремонт і підвищення стійкості громад мають розпочатися негайно. Але водночас ми повинні планувати велику відбудову на загальнодержавному рівні. Для мене в цьому немає суперечності. Навпаки, ці два напрями мають поєднуватися: практична та негайна допомога для громад зараз і планування великої та витратної за часом великої відбудови надалі», — наголошує він.

Для організаторів ініціативи принципово важливо було працювати саме з громадами. Адже на місцях краще розуміють власні потреби. Відповідно, ефективніше визначають пріоритети: які об’єкти слід ремонтувати першочергово, яку техніку чи транспорт замовити в європейських партнерів тощо.

«Ми хочемо, щоб громади не просто вирішували це самі, а брали на себе відповідальність за ці рішення», — каже пан Хольцер. Така принциповість пов’язана ще й із тим, що в межах своєї основної діяльності з 2016 року Програма«U-LEAD з Європою» займається переважно посиленням стійкості громад в Україні. Це низка проєктів і заходів для підтримання реформи децентралізації, які фінансує Європейський союз і його держави-члени Німеччина, Швеція, Польща, Данія, Естонія та Словенія. Фахівці Програми вже провели тисячі заходів для територіальних громад, поділившись із місцевими посадовцями глибоким експертним досвідом із найактуальніших питань роботи самоврядування, у тому числі і під час воєнного стану.

Нині «U-LEAD з Європою» також не обмежується матеріальною допомогою. Громадам вже допомагають адаптуватися до сучасних викликів через тренінги, консультації та інші заходи з підвищення спроможності.

Цієї осені під час презентації ініціативи «Зміцнення стійкості на місцях. Підтримка екстрених ремонтів у громадах» та навчального курсу «Процедурні питання відновлення в територіальних громадах», «U-LEAD з Європою» зібрала в Києві керівників майже 100 постраждалих від війни громад, які відвідали громади Київщини та Чернігівщини з метою обміну досвідом відновлення та відбудови.

«Усі ми поділяємо переконання, що мир в Україні, безпека в Україні стосуються миру й безпеки всієї Європи. Тож із відбудови в громадах і з повернення безпеки в Україну починається відбудова Європи», — заявив координатор ініціативи «U-LEAD з Європою».

nv.ua

,

до початку