Skip to main content

Прийом заявок для відбору членів експертної підгрупи Європейської комісії з питань охорони культурної спадщини в Україні

28/03/2023

З початку війни в лютому 2022 року Європейський Союз надавав цільову підтримку з метою захисту української культурної спадщини, використовуючи всі наявні в його розпорядженні фінансові інструменти. До кінця 2022 року Європейська комісія надала близько 10 млн євро підтримки для захисту та збереження культурної спадщини в Україні. Крім того, політичну підтримку Україні висловили міністри культури країн-членів ЄС у своїй Декларації від березня 2022 року про засудження російської агресії, а також під час спілкування з міністром культури України Олександром Ткаченком у рамках засідання Ради з питань освіти, молоді, культури та спорту (EYCS) у квітні 2022 р. та в черговий раз у листопаді 2022 р., де йшлося про захист української культурної спадщини.

З огляду на вищезазначене, Резолюція Ради щодо Робочого плану ЄС у сфері культури на 2023-2026 роки містить заходи щодо «збереження культурної спадщини та розширення можливостей в діяльності місцевих культурних і творчих галузей в Україні».

Серед передбачених методів роботи – створення спеціальної підгрупи в рамках експертної групи Єврокомісії з питань культурної спадщини. Ця підгрупа діє відповідно до повноважень і регламенту роботи експертної групи з питань збереження культурної спадщини та горизонтальних правил Єврокомісії щодо принципів діяльності експертних груп («горизонтальні правила»).

Завданнями підгрупи є:

  1. Сприяння обміну досвідом і передовою практикою у сфері запобігання пошкодженню, підготовки та відновлення культурної спадщини внаслідок техногенних або природних катастроф, які можуть мати місце в Україні. Такі обміни можуть охоплювати повний спектр відповідних напрямків діяльності та зацікавлених сторін, включаючи
    1. місцевий, національний та міжнародний досвід,
    2. заходи та законодавство,
    3. стратегії, управління та політику,
    4. стандарти та принципи.
    Ці обміни не будуть спрямовані на проведення інвентаризації втрат і пошкоджень культурної спадщини в Україні.
  2. Проведення консультацій та надання підтримки в роботі Європейської комісії при накопиченні набутого досвіду та розробці рекомендацій у процесі відбудови, що має значення для запобігання пошкодженням, підготовки та відновлення культурної спадщини в Україні.

Такі рекомендації мають бути дієвими та можуть включати відповідну методологію, принципи та настанови для спрямування відповідних проєктів та ініціатив в майбутньому.

У світлі завдань, описаних вище, робота підгрупи повинна зосереджуватися на передових практиках відновлення та підвищення стійкості культурної спадщини до катастроф («яким чином»), залишаючи осторонь спрямованість таких засобів і практики («що»).

Європейська комісія проводить прийом заявок для відбору членів підгрупи з питань охорони культурної спадщини в Україні.

До складу підгрупи мають увійти до 25 осіб, у тому числі фахівці з України.

До повноважного складу підгрупи можуть входити:

  1. особи, призначені в особистій якості;
  2. особи, призначені для представлення спільних інтересів;
  3. організації.

Дізнатися більше можна тут

Кінцевий термін подання заявок – 25 квітня 2023 року.

,