ФАО та Європейський Союз розпочинають третій грантовий цикл, спрямований на підвищення стійкості українських фермерів
Заявки приймаються через Державний аграрний реєстр (ДАР) до 24 січня 2025 року.
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) розпочинає прийом заявок на третій грантовий цикл в межах грантової програми, що фінансується Європейським Союзом (ЄС). Програма спрямована на підтримку аграрного сектору України, сприяння його конкурентоздатності, сталості та стійкості через вирішення нагальних фінансових проблем та створення фундаменту для стратегічного, довгострокового та екологічного розвитку.
«Сільське господарство відіграє вирішальну роль у відновленні та сталому розвитку України в ці складні часи, — зазначив Віталій Коваль, Міністр аграрної політики та продовольства України. — Ми вдячні ФАО та Європейському Союзу за підтримку, яка надає нашим фермерам інструменти, знання та ресурси, необхідні для подолання нагальних перешкод, модернізації виробництва та розбудови стійких і сталих агропродовольчих систем».
У межах програми, що фінансується ЄС, з 2023 року ФАО вже виділила 2,8 мільйона доларів США, що еквівалентно 2,67 мільйонам євро, 237 українським сільгоспвиробникам з Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Це фінансування покращило доступ фермерів до грошового капіталу та технічної підтримки, що дозволило їм інвестувати у критично важливі інструменти, зелені технології та інфраструктуру для підтримки та покращення їхньої діяльності.
Надані гранти підтримують розвиток спеціалізованих сільськогосподарських ланцюжків доданої вартості, пристосованих до переваг і традицій кожного регіону, а також до вимог підвищення безпечності харчових продуктів і екологічності виробництва. Деякі з цих продуктів мають статус найменування місця походження (НМП) та захищеного географічного зазначення (ГЗ), що відображає їхню унікальну культурну та економічну цінність.
«За допомогою цього механізму надання грантів, заснованого на підході ЄС до державної підтримки, ми, зокрема, прагнемо підтримати малі та сімейні фермерські господарства, які також сприяють економічній стабільності України в цілому, — сказав Крістіан Бен Хелл, керівник сектору сільського господарства Представництва ЄС в Україні. — Надання прямої грантової допомоги фермерам дозволяє їм вдосконалити свої виробничі та переробні практики, що в підсумку покращує якість та конкурентоспроможність ключових сільськогосподарських продуктів у цільових ланцюгах доданої вартості».
Програма також пропонує грантоотримувачам комплексний пакет підтримки, який виходить за межі фінансової допомоги, включаючи консультації експертів, технічні поради та навчання. ФАО вже організувала 60 динамічних навчальних тренінгів на широке коло тем, від фінансів і маркетингу до сенсорного аналізу продуктів, надавши учасникам різноманітні практичні знання та досвід. Тренінги залишатимуться ключовим компонентом третього грантового циклу, забезпечуючи безперервну підтримку грантоотримувачів.
За умовами програми, учасники повинні зробити власний інвестиційний внесок, частка якого залежатиме від обраного ланцюжка доданої вартості. Гранти будуть виплачуватися в гривні (UAH) за обмінним курсом ООН протягом двох грантових вікон:
- до 416 500 грн (10 000 дол США) для малих сільгоспвиробників;
- до 1 041 250 грн (25 000 дол США) для сільськогосподарських мікро- та малих підприємств, сільськогосподарських кооперативів та асоціацій виробників продукції з географічними зазначеннями (ГЗ).
«Третій грантовий цикл розширить свою географію, охопивши окремі райони Дніпропетровської області, а також Львівську, Закарпатську, Івано-Франківську та Чернівецьку області. Він також вперше включатиме підтримку недеревної лісової продукції, орієнтованої на сектори зі значним потенціалом для сталого зростання та розвитку», — зазначила Ганна Антонюк, керівниця проєкту.
У Львівській області підтримка буде зосереджена на ягідництві, овочівництві, аквакультурі, молочному виробництві та недеревній лісовій продукції. У Закарпатській області допомогу можуть отримати виробники закарпатського меду (ГЗ), закарпатського вина та традиційних гуцульських сирів, таких як коров’яча бриндза та овеча бриндзя (НМП), а також агровиробники у секторах аквакультури, ягідництва, овочівництва та недеревної лісової продукції. Виробники в Івано-Франківській та Чернівецькій областях можуть отримати переваги від інвестицій в ягідництво, овочівництво, недеревну лісову продукцію, аквакультуру, гуцульську коров’ячу бриндзу та овечу бриндзю (НМП). У Дніпропетровській області основна увага буде зосереджена на ягідництві, овочівництві, аквакультурі та молочному виробництві.
Сільськогосподарські виробники, залучені до цих ланцюгів доданої вартості, можуть подати заявку на участь у програмі через Державний аграрний реєстр до 24 січня 2024 року. 17 грудня з 10:00 до 12:00 ФАО проведе вебінар, присвячений запуску третього грантового циклу. Зареєструватися на вебінар та підписатися на отримання важливих новин про третій цикл можна за посиланням: https://bit.ly/4faVsR0.
Вебінар проводитиметься українською мовою.
Посилання для участі: https://fao.zoom.us/j/94649156206
Пароль: FAOUKRAINE
Корисні матеріали:
- Інструкція щодо реєстрації в ДАР
- Інструкція щодо входу в ДАР та редагування персональних даних
Контактна інформація:
- Контакт-центр ДАР: +38 044 339 9215; support@dar.gov.ua
- Гаряча лінія ФАО: +38 099 090 7582; +38 068 318 0943; UA-Feedback@fao.org
Контакти для ЗМІ
Вікторія Михальчук
Координаторка з питань комунікацій ФАО в Україні
(+38) 098 605 5061