Skip to main content

Посилення відповідальності за міжнародні злочини, скоєні в умовах повномасштабної агресії Росії в Україні

Опис
З початку повномасштабного вторгнення Росії українська влада продемонструвала рішучу прихильність та спроможність розглядати справи про воєнні злочини на національному рівні, навіть в умовах триваючого конфлікту. Однак, незважаючи на значну підтримку центральних органів судової влади з боку міжнародної спільноти та допомогу, надану Консультативною групою з розслідування воєнних злочинів (ACA), залишаються певні прогалини, особливо для слідчих і прокурорів з регіонів, які безпосередньо постраждали від конфлікту.
За допомогою цього проекту Truth Hounds та TRIAL International прагнуть посилити відповідальність за міжнародні злочини, скоєні в контексті повномасштабної агресії Росії в Україні. Проект має дві основні цілі: 1) посилення боротьби з безкарністю шляхом використання інструментів екстериторіальної юрисдикції для створення мережі притягнення до відповідальності індивідуальних і приватних суб'єктів, які несуть найбільшу відповідальність за систематичні звірства, скоєні проти цивільного населення в Україні; 2) посилення спроможності національних суб'єктів будувати більш масштабні справи, переходячи від індивідуального підходу до побудови справ до методології, що базується на моделях, використовуючи базу даних iDOC Truth Hounds та інші OSINT- та аналітичні інструменти, а також адвокаційну роботу. Цей комплексний проект підвищує ефективність національних органів влади у глобальній боротьбі з безкарністю. Він також пропонує альтернативи правосуддю для потерпілих і допомагає їм краще інтегруватися в процес притягнення до відповідальності.
Конкретні цілі
TRIAL International та Truth Hounds в першу чергу мають на меті підвищити ефективність боротьби з безкарністю за основні міжнародні злочини, скоєні в Україні, за допомогою стратегічних судових процесів на екстериторіальному та міжнародному рівнях.
За допомогою цієї роботи партнери прагнуть створити мережу підзвітності між юрисдикціями, використовуючи універсальну юрисдикцію та подаючи справи проти ймовірних злочинців у ключових національних юрисдикціях. Доступ до правосуддя для жертв і свідків посилюється за допомогою цих судових проваджень з вимогами про відшкодування збитків і заходів захисту на кожному етапі процесу притягнення до відповідальності.
Цей проект також спрямований на посилення відповідальності приватних військових та охоронних компаній (ПВОК) та інших пов'язаних з ними економічних суб'єктів, які сприяють розпалюванню конфлікту в Україні.
Крім того, партнери мають на меті посилити спроможність української прокуратури розслідувати зростаючу кількість кримінальних проваджень щодо міжнародних злочинів, які перебувають під їхньою юрисдикцією. Через посилення спроможності прокурорів центрального та регіонального рівнів партнери мають на меті інформувати Генеральну прокуратуру України (ГПУ), зокрема Департамент з розслідування воєнних злочинів ГПУ та його різні підрозділи, а також регіональні управління з розслідування воєнних злочинів, щодо їхньої стратегії побудови справ та загальної стратегії підзвітності. Стратегічна адвокаційна діяльність також спрямована на підвищення обізнаності про глобальну боротьбу з безкарністю шляхом використання універсальної юрисдикції в усьому світі.
Проміжний результат 1.1: Посилення доступу до правосуддя для жертв основних міжнародних злочинів, скоєних в Україні, шляхом використання універсальної юрисдикції та порушення справ проти ймовірних злочинців у ключових національних юрисдикціях.
Проміжний результат1.2: Посилення відповідальності приватних військових та охоронних компаній (ПВОК) та інших пов'язаних з ними економічних суб'єктів, які сприяють розпалюванню конфлікту в Україні.
Проміжний результат 2.1: Посилення спроможності українських суб'єктів ефективно розслідувати та переслідувати міжнародні злочини на національному рівні з одночасним розширенням доступу до правосуддя для осіб, які постраждали від конфлікту в Україні.
Проміжний результат 2.2: Посилення адвокації та підвищення обізнаності завдяки заходам, спрямованим на боротьбу з безкарністю за основні міжнародні злочини.
Очікувані результати
До 31 грудня 2025 року партнери очікують досягти наступних результатів:
Проміжний результат1.1: 5 справ, готових до судового розгляду, до кінця проєкту; 3 регіональні матриці на основі моделей, розроблені до кінця 2025 року; 3 справи, подані до суду до кінця 2025 року; 12 потерпілих/свідків, підтриманих до кінця 2025 року.
Проміжний результат1.2: 6 злочинців середньої та вищої ланки до кінця 2025 року; 2 поглиблених розслідування до кінця 2025 року + 4 профілі злочинців - фізичних або юридичних осіб, пов'язаних з приватними військовими та охоронними компаніями та іншими пов'язаними з ними економічними суб'єктами, до кінця 2025 року; 2 стратегічні судові позови до кінця 2025 року + 4 потерпілих/свідків, які отримали підтримку до кінця 2025 року.
Проміжний результат2.1: 80% практиків повідомляють про підвищення рівня знань до кінця 2025 року; 50 постраждалих отримали процесуальний статус до кінця 2025 року; 3 справи побудовані з органами влади на основі бази даних i-DOC до кінця 2025 року; 75 задокументованих інцидентів з бази даних i- DOC передані органам влади до кінця 2025 року; 50 постраждалих отримали комплексну підтримку до кінця 2025 року.
Проміжний результат2.2: 1 адвокаційна кампанія проведена до кінця 2025 року; 1 судовий позов поданий в Україні до кінця 2025 року; 6 заходів, в яких взяли участь до кінця проєкту; 16 носіїв обов'язків проінструктовані до кінця проєкту.
Карта проекту
ДЕТАЛІ ПРОЕКТУ
Україна
Пріоритетний напрям:
Піднапрямок:
Тема:
Права людини, Правосуддя
Статус проекту:
Триває
Початок:
01.01.2024
Кінець:
31.12.2025
Соціальні мережі:

Номер проекту ЄС:
451-743
до початку