Skip to main content

«Вступаємо у ЄС разом: посилення ролі громадянського суспільства у вступі України у ЄС» (Whole-of-Society Accession: Strengthening Civil Society Role in Ukraine’s EU Accession)

Опис
Проект спрямований на посилення внеску громадянського суспільства України у захист стійкої, згуртованої та інклюзивної демократії в Україні на шляху до вступу до ЄС – із визнанням та використанням такого внеску урядом та ЄС.
Проект допоможе ОГС розширити охоплення та вплив, залучити бенефіціарів та залучити інших, у тому числі активних громадян, правозахисні рухи, громадських лідерів, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів війни, родини загиблих, екологічних активістів, незалежні ЗМІ та журналістів-розслідувачів. МФВ надаватиме грантову підтримку громадським організаціям у громадах, зокрема тих, які найбільше постраждали від війни на сході та півдні України.

Також заходи посилять спроможність організацій громадянського суспільства, створять нові горизонтальні зв’язки та підготують більш експертні рішення для органів влади. Прямі гранти сприятимуть посиленню експертних знань у прийнятті рішень та посиленню інституційної спроможності. Власна операційна діяльність МФВ сприятиме формуванню ефективних партнерств, розбудові потужних адвокаційних кампаній, налагодженню мережевих зв’язків між організаціями та більш системному вирішенню потреб ОГС та громад.
Конкретні цілі
Посилити роль та потенціал громадянського суспільства щодо використання процесу вступу до ЄС для внутрішньої демократії, верховенства права, реформ економічної та соціальної політики. Зокрема:
1) підтримувати потенціал неурядових організацій, їхню експертизу та інклюзивний діалог із зацікавленими сторонами для покращення процесу державної політики, пов’язаного з переговорами про вступ до ЄС;
- щонайменше 80 ОГС, підтриманих грантами в рамках Акції, щоб забезпечити їхню здатність надавати неурядову експертизу щонайменше з 10 розділів/питань acquis (з особливим акцентом на кластер основоположних принципів, але не лише), надані політичні рекомендації для української та європейської сторін, скликані та залучені зацікавлені сторони до міжсекторальних діалогів, визначені та поширені відповідні повідомлення для балансування національних інтересів у процесі переговорів про вступ, охоплені та залучені міжнародні (держави-члени ЄС) експерти та зацікавлені сторони.
- Загалом щонайменше 100 000 осіб безпосередньо залучено до діяльності в рамках Проєкту, а 5 мільйонів осіб охоплено комунікаційними заходами.

2) підвищити спроможність місцевих учасників розуміти та залучатися до процесу вступу до ЄС, брати участь у відповідних програмах ЄС та застосовувати європейські стандарти, залучаючи місцевих учасників та краще обізнаних з прогресом та наслідками переговорів щодо вступу, знаючи та використовуючи можливості участі громад України та інших місцевих учасників у програмах ЄС, а також застосовуючи демократичні практики для кращої доброчесності та підзвітності, соціальної згуртованості та екологічної стійкості. Загалом, щонайменше 50 громад залучені до процесу вступу до ЄС, що підтримується цією діяльністю.
Очікувані результати
Надання грантів та адвокація, розбудова потенціалу та мережева діяльність.
І. Очікується, що для надання грантів Проект надасть фінансові ресурси для підвищення спроможності ОГС реалізовувати проекти, щоб виконувати їх ключову роль у просуванні процесу вступу до ЄС та необхідних реформ.
Тематично діяльність буде зосереджена на двох напрямках:
1) експертний і політичний внесок у прогрес переговорів щодо вступу до ЄС, - з діяльністю партнерів ОГС (аналітичних центрів, у тому числі тих, що базуються на академічних установах, і різних груп адвокації), яка може включати (але не обмежуватися) експертний аналіз політики, позицій, інституцій, рекомендацій, незалежний моніторинг та оцінки (тіньові звіти), діалог із зацікавленими сторонами та міжсекторальний діалог для збалансування інтересів, підтримки впровадження або реформ, обміну досвідом і навчанням з іншими кандидатами держави, міжнародна комунікація та адвокація, громадянські діалоги з експертами та зацікавленими сторонами в країнах-членах ЄС тощо.
2) участь у процесі інтеграції до ЄС на місцевому та регіональному рівнях, з діяльністю партнерів-ОГС, яка може включати внесок у формування національної регіональної політики (розділ 22 переговорів про вступ), включаючи розробку стратегій місцевого розвитку та використання інструментів місцевої демократії в процесі участі на місцевому рівні; створення мережі з громадами-близнюками в державах-членах ЄС та покращення можливостей для роботи з міжнародними донорами та участі в програмах ЄС; підвищення обізнаності про європейські процеси та стандарти вступу та їх застосування (наприклад, щодо доброчесності та підзвітності, безбар'єрного середовища, соціальної інтеграції вразливих, маргіналізованих або знедолених груп, захисту прав людини та антидискримінаційних дій, безпеки громад, захисту навколишнього середовища та кліматичної відповідальності тощо).

ІІ. Компонент "надання грантів" буде реалізовано шляхом:
(1) щонайменше 150 грантів, наданих та реалізованих ОГС, включаючи:
(2) щонайменше 120 грантів, наданих через щонайменше 6 відкритих конкурсів пропозицій в рамках Стандартної схеми надання грантів;
(3) 7 стратегічних партнерів-аналітичних центрів, що отримують пряму підтримку для внеску в політичний діалог між Україною та ЄС та переговори про вступ;
(4) та щонайменше 20 необхідних можливостей, екстрених грантів та направлень від Делегації ЄС в рамках механізму гнучкого та швидкого реагування.

ІІІ. Очікується, що для "розбудови спроможності", національного та міжнародного мережевого напрямків, Захід забезпечить такі результати:
(5) успішно організовано щонайменше 24 зустрічі грантоотримувачів з метою створення мереж, тренінгів, семінарів, вебінарів, взаємного навчання та інших заходів з розбудови потенціалу;
(6) щонайменше 80 ОГС отримали користь від цієї програми розбудови потенціалу;
(7) успішно організовано щонайменше 18 заходів з обговорення політики, дебатів, національних та міжнародних мережевих заходів, включаючи конференції із зацікавленими сторонами в уряді, місцевих та регіональних органах влади, сусідніх державах-членах ЄС, інших кандидатах на членство в ЄС тощо (включаючи такі високорівневі Форуми обміну з питань вступу, Український Центральноєвропейський форум, конференції на місцевому та регіональному рівнях, конференції аналітичних центрів щодо прогресу в процесі вступу до ЄС тощо, а також інші національні та міжнародні дискусійні та мережеві заходи)
(8) за участю щонайменше 1000 офлайн-учасників у цих мережевих та політичних заходах;
(9) 3 щорічні опитування громадської думки щодо переговорів про інтеграцію/приєднання до ЄС та відповідних реформ, що демонструють розуміння фактичних тенденцій та потреб у урядовій комунікації та роботі з підвищення обізнаності громадянського суспільства.
Карта проекту
ДЕТАЛІ ПРОЕКТУ
Україна
Пріоритетний напрям:
Партнерство, що розширює можливості, Партнерство, що захищає, Партнерство, що розширює можливості
Піднапрямок:
Громадянське суспільство, Верховенство права та права людини, Реформа державного управління
Тема:
Громадянське суспільство, Комунікації, Місцевий розвиток
Статус проекту:
Триває
Початок:
02.11.2024
Кінець:
01.11.2027
Номер проекту ЄС:
457629
до початку