Програма реставрації та популяризації старовинних дверей та воріт “Тисячі дверей Одеси”
Мозаїка із тисячі давніх дверей і воріт творить неповторне обличчя Одеси. Небайдужі містяни за підтримки ЄС працюють над збереженням унікальної культурної спадщини, заповзявшись відреставрувати 100 дверей одеських історичних кам’яниць.
Російська війна не зупинить українську культуру
Про проєкт
Двері – органічна і невід’ємна частина «обличчя» будівлі, дуже часто – чи не найголовніший акцент архітектурного рішення фасаду. Це стосується усіх епох, відколи людство почало замислюватися над естетичним оформленням житла та інших споруд. На жаль, природні явища, війни, побутовий вандалізм і недбальство стали для цих елементів культурної спадщини століть виконавцями неоголошеного вироку. У часи СРСР багато унікальних шедеврів, створених майстерними руками різьбярів з минулого, було банально знищено, інші вціліли фрагментарно, проте доведені до жалюгідного стану. На щастя, збереглися старі фотографії, на яких двері постають у своїй первозданній величі. А ще знайшлися небайдужі й активні люди, патріоти історії та архітектурної унікальності свого міста, які вирішили повернути йому цю окрасу. Вони бачать своїм завданням залучити до цієї благородної і важливої справи всіх і кожного, хто вважає себе одеситом – бізнесменів, політиків, активістів, звичайних громадян.
До передбаченої умовами фінансування від ЄС реставрації 100 дверей, яку планують здійснити завдяки праці фахівців-реставраторів та допомозі місцевих мешканців, активісти ГО «Тисячі дверей» та ГО «Центр проєктних ініціатив «ДІРЕКТ» запланували широку інформаційно-просвітницьку кампанію. Вона, зокрема, передбачає запуск однойменного сайту, розміщення каталогу історичних дверей на сайті, низку навчально-просвітницьких семінарів з питань реставраційної роботи та історії архітектури, публічні презентації проєкту, документальні ролики про проєкт, унікальний словник «дверних» термінів, екскурсійний маршрут історичним центром, фотопрогулянки і багато інших речей, що виходять далеко за межі завдань самого проєкту. І точно – досягнення цілі у 1000 відновлених дверей Одеси!
Часові рамки проєкту: 28 місяців, 2022 – 2024 роки
Програма ЄС, у межах якої підтримано проєкт
Фонд громадянського суспільства країн Східного партнерства (EaP Civil Society Facility, CSF), Європейський інструмент з питань демократії та прав людини для України (EIDHR) і глобальна програма організацій громадянського суспільства.
Фонд громадянського суспільства країн Східного партнерства (EaP Civil Society Facility, CSF) – це фінансований ЄС проєкт, який реалізується міжнародним консорціумом на чолі з ірландською організацією GDSI Ltd та скерований на розбудову потенціалу організацій громадянського суспільства у 6 країнах Східного партнерства.
Проєкт реалізовують
ГО «Центр проєктних ініціатив «ДІРЕКТ» – одеська громадська організація, що займається розробкою та впровадженням проєктів у галузі освіти, медіа, культури та туризму. Команда займається промоцією громадських ініціатив серед міжнародних донорів та розвивають грантову культуру.
ГО «Тисячі дверей» – це команда однодумців, що має на меті зберегти історичні двері Одеси, які є великою частиною культурної спадщини. З їхньою допомогою команда «Тисячі дверей» простежує весь шлях розвитку міського столярного мистецтва, через глибоке занурення в реставраційний процес.
https://1000doors.org/
https://www.facebook.com/1000doorsofodessa/
https://www.instagram.com/1000doorsofodessa/
https://www.instagram.com/project_initiatives_center/
https://www.facebook.com/project.initiatives.center