Skip to main content

Меморіальний музей “Територія Терору”: порятунок фондів українських музеїв

В екстремальних умовах не тільки люди, але й мистецькі твори потребують евакуації, прихистку й відновлення. Під звуки сирен львівські фахівці за підтримки ЄС допомогли врятувати колекції музеїв Київщини та Луганщини.

Російська війна не зупинить українську культуру

#РазомЗберігаємо

Про проєкт

Завдяки підтримці ЄС та самовідданій праці фахівців, львівський музей «Територія терору» зміг долучитися до евакуації і надати тимчасовий прихисток у належних умовах колекціям з київської галереї мистецтв та Луганського обласного краєзнавчого музею.

Грантова й технічна допомога Євросоюзу дозволила львівському музеєві максимально підготувати приміщення та персонал до роботи в умовах воєнних загроз. Зокрема, було встановлено сучасні системи відеоспостереження й очищення повітря, спеціальні ролокасети на вікнах музейних та офісних приміщень для захисту експонатів, обладнання і працівників від осколків віконного скла в разі близьких розривів, генератори та джерела безперебійного живлення. Закуплено фото-обладнання для копіювання/оцифрування колекцій, термостійкі шафи для зберігання графічних творів, різноманітний спеціальний пакувальний матеріал і папки для потенційної евакуації творів мистецтва в разі необхідності. Окрім того, приміщення музею під час воєнного стану стали місцем обігріву й тимчасового перебування громадян у холодну пору, тож для цього додатково, в межах виділених коштів, було придбано термоси, обігрівачі та інші необхідні речі. Завдяки отриманій допомозі, технічному переоснащенню й набутому в екстремальних умовах досвіду, колектив «Території терору» розглядає можливість у майбутньому стати «гостьовою виставковою платформою» для евакуйованих колекцій, а згодом – запрошувати музейні інституції України для тимчасового розміщення своїх експозицій чи виставок у приміщеннях музею.

Часові рамки проєкту:  квітень – листопад 2022 року

Програма ЄС, у межах якої підтримано проєкт

House of Europe («Дім Європи») — програма, що фінансується Європейським Союзом, створена для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС та Великій Британії. Програма фокусується на культурі й креативному секторі, освіті та роботі з молоддю, соціальному підприємництві, медіа. House of Europe пропонує більш як 20 програм: стипендії, покликані допомогти українським спеціалістам і далі працювати всупереч війні, гранти на персональні проєкти, поїздки на професійні конференції, курси й стажування в ЄС і Великій Британії та інші можливості. Команда House of Europe фінансує відновлення культурної інфраструктури, підтримує переклад літератури та творчу співпрацю між Україною та ЄС і Великою Британією. Програмаопікується збереженням української культурної спадщини й розвитком креативних та освітніх стартапів. Онлайн-лабораторії, воркшопи, дискусії, конференції, хакатони й інші навчальні та нетворкінгові події відбуваються регулярно в межах програми.

Фонд ALIPH (Міжнародний альянс із захисту культурної спадщини у зонах конфліктів) – це найбільший глобальний фонд, який займається виключно захистом культурної спадщини, що опинилася під загрозою під час воєнних дій або після конфліктів. Фонд ALIPH фінансує конкретні проєкти, які впроваджуються на місцях, у тісній співпраці з місцевими партнерами, органами влади та громадами. З березня 2022 року по червень 2023 року за фінансової підтримки, зокрема, ЄС ALIPH підтримав 310 культурних організацій в Україні.

Більше про фонд ALIPH: https://www.aliph-foundation.org/

Проєкт реалізував

Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія терору» – муніципальна інституція, що має на меті досліджувати, осмислювати та презентувати трагічні сторінки історії середини ХХ ст. у контексті викликів сучасності. Серед основних напрямів діяльності інституції: виставкові та освітні проєкти, мистецькі інтервенції у міському просторі, співпраця з профільними інституціями України та інших країн, документування усноісторичних свідчень про трагічні події від 1930-х років і дотепер. Музей розташований у Львові на території колишніх ґетто (1941–1943 рр.) та пересильної тюрми №25 (1944–1955 рр.).

https://museumterror.com/
https://www.facebook.com/TerritoryTerror/