Skip to main content

Збереження колекцій Житомирського обласного краєзнавчого музею

Захистити скарби національної культури – завдання і покликання музейників. Завдяки ЄС вони отримали необхідне оснащення для порятунку унікальної колекції від агресора і надалі планують популяризувати твори українських майстрів традиційних ремесел в Європі та світі.

Російська війна не зупинить українську культуру

#РазомЗберігаємо

Про проєкт

Як слушно зазначив один із західних істориків, російська агресія націлена не тільки і не стільки на захоплення українських територій та поширення свого панування на окупованих землях, скільки на знищення української ідентичності. Саме тому, окрім навмисного руйнування критичної інфраструктури і небаченого звірства щодо мирного населення українських міст, спостерігається цільове знищення бібліотек, навчальних закладів, музеїв, а також пограбування або плюндрування безцінних колекцій національної культурної спадщини з їхніх колекцій. За словами Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, станом на середину лютого 2023 року було пошкоджено або зруйновано понад 1500 об’єктів української культури, десятки тисяч експонатів виявилися викраденими і вивезеними до росії або ж втраченими внаслідок ракетно-бомбових ударів. Тому питання порятунку, консервації та реставрації музейних колекцій стало одним із найактуальніших серед нинішніх завдань України і всього цивілізованого світу.

Захист колекції охоплює всі аспекти – від її інвентаризації до якісного зберігання. Завдяки реалізації цього проекту Житомирський обласний краєзнавчий музей отримав необхідне оснащення для порятунку власних фондів: фототехніку та жорсткі диски для створення і збереження фотокопій експонатів, вологопоглиначі для безпечного зберігання артефактів та захисту їх від псування, вогнегасники та вогнетривкі шафи для захисту колекцій від потенційно руйнівних зовнішніх факторів, спричинених воєнними діями. Проте житомирські музейники не планують обмежуватись лише цими кроками. Вони вже зараз міркують, як популяризувати у Європі та світі унікальні витвори українських майстрів традиційних ремесел, властивих для їхнього регіону.

Часові рамки проєкту:  квітень 2022 року

Програма ЄС, у межах якої підтримано проєкт

Фонд ALIPH (Міжнародний альянс із захисту культурної спадщини у зонах конфліктів) – це найбільший глобальний фонд, який займається виключно захистом культурної спадщини, що опинилася під загрозою під час воєнних дій або після конфліктів. Фонд ALIPH фінансує конкретні проєкти, які впроваджуються на місцях, у тісній співпраці з місцевими партнерами, органами влади та громадами. З перших днів війни в Україні фонд ALIPH впроваджує План дій зі збереження культурної спадщини України, і впродовж минулого року в межах цього Плану надав допомогу 261 українській інституції на загальну суму близько 4 млрд доларів США. Одним із партнерів фонду в цій діяльності стала програма ЄС «Креативна Європа».
Більше про фонд ALIPH: https://www.aliph-foundation.org/en

Проєкт реалізував

Житомирський краєзнавчий музей, який бере початок від заснованого у жовтні 1865 року музею при Російській публічній бібліотеці у Житомирі. На сьогодні у фондах Житомирського обласного краєзнавчого музею зберігається понад 160 тисяч пам’яток, що дають всебічне уявлення про природні особливості, історію та культуру Житомирського краю. Серед них — одна з найкращих в Україні природничих колекцій, до складу якої входить унікальна таксидермічна збірка фауни (колекція опудал) Житомирщини, археологічні матеріали з розкопок Житомирської та Радомишльської стоянок палеоліту. До складу музею також входить низка музейних закладів Житомирщини, розташованих як в обласному центрі, так і поза його межами, на правах філій-відділень.

https://www.facebook.com/kraymuz.zt