Skip to main content

Збереження колекцій Житомирського обласного краєзнавчого музею

Захистити скарби національної культури – завдання і покликання музейників. Завдяки ЄС вони отримали необхідне оснащення для порятунку унікальної колекції від агресора і надалі планують популяризувати твори українських майстрів традиційних ремесел в Європі та світі.

Російська війна не зупинить українську культуру

#РазомЗберігаємо

Про проєкт

Російська агресія спрямована не лише на території, інфраструктуру та людські життя. Вона також несе навмисні руйнування бібліотек, навчальних закладів, музеїв, та пограбування і руйнування безцінних колекцій національної культурної спадщини. Під ударом – українська культурна спадщина та ідентичність.

Тому питання порятунку, консервації та реставрації музейних колекцій стало одним із найактуальніших серед нинішніх завдань України і всього цивілізованого світу.

Захист колекції охоплює всі аспекти – від її інвентаризації до якісного зберігання. Завдяки реалізації цього проекту Житомирський обласний краєзнавчий музей отримав необхідне оснащення для порятунку власних фондів: фототехніку та жорсткі диски для створення і збереження фотокопій експонатів, вологопоглиначі для безпечного зберігання артефактів та захисту їх від псування, вогнегасники та вогнетривкі шафи для захисту колекцій від потенційно руйнівних зовнішніх факторів, спричинених воєнними діями. Проте житомирські музейники не планують обмежуватись лише цими кроками. Вони вже зараз міркують, як популяризувати у Європі та світі унікальні витвори українських майстрів традиційних ремесел, властивих для їхнього регіону.

Часові рамки проєкту:  квітень 2022 року

Програма ЄС, у межах якої підтримано проєкт

Фонд ALIPH (Міжнародний альянс із захисту культурної спадщини у зонах конфліктів) – це найбільший глобальний фонд, який займається виключно захистом культурної спадщини, що опинилася під загрозою під час воєнних дій або після конфліктів. Фонд ALIPH фінансує конкретні проєкти, які впроваджуються на місцях, у тісній співпраці з місцевими партнерами, органами влади та громадами. З березня 2022 року по червень 2023 року за фінансової підтримки, зокрема, ЄС ALIPH підтримав 310 культурних організацій в Україні.

Більше про фонд ALIPH: https://www.aliph-foundation.org/en

Проєкт реалізував

Житомирський краєзнавчий музей, який бере початок від заснованого у жовтні 1865 року музею при pосійській публічній бібліотеці у Житомирі. На сьогодні у фондах Житомирського обласного краєзнавчого музею зберігається понад 160 тисяч пам’яток, що дають всебічне уявлення про природні особливості, історію та культуру Житомирського краю. Серед них — одна з найкращих в Україні природничих колекцій, до складу якої входить унікальна таксидермічна збірка фауни (колекція опудал) Житомирщини, археологічні матеріали з розкопок Житомирської та Радомишльської стоянок палеоліту. До складу музею також входить низка музейних закладів Житомирщини, розташованих як в обласному центрі, так і поза його межами, на правах філій-відділень.

https://www.facebook.com/kraymuz.zt