- Кошти підуть на підвищення експлуатаційної надійності гідроелектростанцій (ГЕС) на Дніпрі, які життєво необхідні для функціонування об’єднаної енергосистеми України, а також з урахуванням пріоритетів відбудови «зеленої» енергетики України та для виконання її міжнародних зобов’язань у межах Паризької угоди та процесу вступу до ЄС.
- Фінансування забезпечить підтримку у відновленні ГЕС, пошкоджених внаслідок війни Росії в Україні. Це особливо важливо, зважаючи на завдані руйнування Дніпровської ГЕС та повне знищення ГЕС і греблі у Новій Каховці.
- Ця фінансова підтримка, що є частиною пакета Екстрених заходів солідарності з Україною від ЄІБ, підкріплюється гарантією ЄС.
Україна отримала 133 млн євро від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), банку Європейського Союзу, щоб і далі фінансувати проєкт «Реабілітація гідроелектростанцій», який втілює найбільша гідрогенерувальна компанія України ПрАТ «Укргідроенерго». Фінансування має допомогти у відновленні ГЕС та ГАЕС Укргідроенерго, які постраждали внаслідок російських обстрілів. Цей транш доповнює суму у 67 млн євро, яку ЄІБ виділив раніше для фінансування чинного проєкту та яку повністю використали в середині 2022 року.
Виділені кошти спрямовані на модернізацію та реконструкцію гідроенергетичних об’єктів, які належать Укргідроенерго, а також на відновлення пошкоджень цих критично важливих енергетичних об’єктів інфраструктури, спричинених війною. Зусилля будуть зосереджені на заміні критично важливого обладнання, підвищенні надійності, ефективності та стійкості гідроелектростанцій на річці Дніпро. Це особливо важливо з огляду на часткове руйнування Дніпровської ГЕС та знищення греблі Каховської гідроелектростанції.
ЄІБ сприяв виділенню Україні 133 млн євро в межах пакета Екстрених заходів солідарності з Україною від ЄІБ. Підкріплений гарантією ЄС цей пакет покликаний допомогти Україні відновити пошкоджену інфраструктуру, основні муніципальні послуги та підтримати термінові заходи в умовах осінньо-зимового періоду, що триває.
Віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за операції банку в Україні, сказала: «З початку повномасштабного вторгнення і донині енергетичні об’єкти України, включно з гідроелектростанціями, зазнають постійних атак. І поки російські бомби приносять руйнування, ми від самого початку непохитні у підтримці України. Ці 133 млн євро підкреслюють нашу тверду прихильність допомозі країні, зокрема, у зміцненні її енергетичної інфраструктури. Вони дадуть змогу «Укргідроенерго» підтримувати надійність обладнання, що вкрай важливо для стабільної та безперебійної роботи енергосистеми України. Як банк ЄС, через свій фонд “EU for Ukraine Fund” та пов’язані з ним ініціативи ЄІБ і далі твердо відданий підтримці негайного відновлення та довгострокової стійкості України».
Валдіс Домбровскіс, виконавчий віцепрезидент Європейської Комісії, відповідальний за стратегію «Економіка, що працює для людей» сказав: «Ми радо вітаємо цю виплату ЄІБ Україні, яка допоможе провести в країні аварійний ремонт гідроелектростанцій. Підкріплена гарантією ЄС ця виплата — черговий цінний внесок у фінансування нагальних потреб України, поки вона намагається відновити основні послуги, пошкоджені через агресію Росії. Це дасть змогу державній гідрогенерувальній компанії «Укргідроенерго» підтримувати безпечну роботу електроенергетичної мережі України, особливо в зимовий період. Це фінансування є частиною непохитної та невідступної підтримки Європейським Союзом України».
Ігор Сирота, генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго» сказав: «Завдяки отриманим коштам ми зможемо закупити критично важливе обладнання, аби швидко реагувати у разі виникнення надзвичайних ситуацій та забезпечувати оперативне відновлення функціонування як станцій компанії, так і Об’єднаної енергосистеми. Також завдяки наданим коштам компанія має змогу і надалі реконструювати гідроагрегати ГЕС та ГАЕС Укргідроенерго на Дніпрі, що своєю чергою підвищуватиме їх експлуатаційну надійність та потужність».
Транш у 133 млн євро є частиною чинного проєкту «Реабілітація гідроелектростанцій». Цей проєкт, що розпочався у 2012 році, включав кредит ЄІБ під державні гарантії України у розмірі 200 млн євро на реконструкцію 21 гідроагрегату на станціях Укргідроенерго. Йдеться, зокрема, про роботи з реконструкції на Київській ГАЕС, Канівській, Кременчуцькій та Середньодніпровській ГЕС, а також на Дніпровській ГЕС-1 та Дніпровській ГЕС-2. Ці зусилля спрямовані на підвищення експлуатаційної надійності та потужності гідроагрегатів, заміні допоміжного, силового та гідромеханічного обладнання.
Додаткова інформація
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 р. ЄІБ надав негайну допомогу Україні, виділивши з 2022 року 1,7 млрд євро на терміновий ремонт інфраструктури країни, зруйнованої російськими бомбардуваннями. Банк ЄС також надав кредитну лінію у 4 млрд євро для підтримки інтеграції біженців з України в країнах ЄС. Через ініціативу “EU for Ukraine” та її фонд “EU for Ukraine Fund” Банк залишається відданим посиленню своєї діяльності в Україні відповідно до мандату, наданого лідерами ЄС, та у тісній співпраці з Європейською Комісією, Європейським Парламентом, державами-членами ЄС і міжнародними партнерами.
Контактна інформація
Ольга Сушицька, o.sushytska@eib.org, +352 691 289 108
Вебсайт: www.eib.org/press — Пресофіс: +352 4379 21000 — press@eib.org
Новини
-
Сім ключових пунктів пропуску в Україні обладнано системами безперебійного живлення завдяки проєкту ЄС
-
Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею
-
Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів
-
ЄС оголосив про пакет гуманітарної допомоги Україні на суму 148 мільйонів євро
-
У Макарові на Київщині розпочали відбудову дитсадка, який зруйнувала Россия
-
ЄІБ надав 4,7 млн євро для покращення управління відходами на Грибовицькому сміттєзвалищі