Skip to main content

У Києві відбулося 8-e засідання Діалогу з прав людини

27/04/2023

Сьогодні у Києві Європейський Союз та Україна провели восьме засідання в межах Діалогу з прав людини. Попри повномасштабну збройну агресію Росії проти України, що триває, обидві сторони залишаються відданими продовженню щорічного діалогу та продовжуватимуть активні зусилля щодо запобігання та розгляду будь-яких порушень прав людини, зокрема на тимчасово окупованих та звільнених територіях України.

Сторони обговорили порушення міжнародних прав людини та гуманітарного права у зв’язку з повномасштабним вторгненням та загарбницькою війною Росії, зокрема свавільні вбивства та затримання, насильницькі зникнення, тортури та жорстоке поводження з утримуваними, депортацію та примусове переміщення цивільних осіб (особливо дітей) до Росії та на тимчасово окуповані території, пов’язане з війною сексуальне та гендерно зумовлене насильство, «фільтрацію» та діяльність виправних колоній на тимчасово окупованих територіях України.

Особливу увагу сторони приділили впливу російської загарбницької війни на дотримання прав людини в царині здоров’я, праці, освіти, доступу до водних ресурсів та санітарних умов, а також гідних умов проживання. Під час обговорення сторони зосередилися на наслідках масових руйнуваннях, втратах і пошкодженнях інфраструктури, що безпосередньо впливають на надання основних послуг та захист прав людини. Сторони наголосили на важливості міжнародної підтримки для відновлення України.

Обидві сторони висловили стурбованість щодо порушень Росією прав людини на тимчасово окупованих територіях. Серед іншого, сторони обговорили обмеження громадянських і політичних прав, зокрема примус громадян України до зміни громадянства та/або отримання російського паспорта, обмеження свободи вираження поглядів, свободи ЗМІ, свободи зібрань, свободи релігії чи переконань, примусову мобілізацію, а також обмеження доступу міжнародних та неурядових організацій.

Під час засідання ЄС та Україна підтримали забезпечення повної відповідальності за воєнні злочини та інші найсерйозніші злочини, скоєні у зв’язку із загарбницькою війною Росії проти України, шляхом створення спеціального трибуналу для розгляду злочину агресії. Були обговорені деякі конкретні аспекти, а саме підтримка розслідувань Міжнародного кримінального суду, міжнародна співпраця в рамках розслідувань та судових переслідувань, підходи, орієнтовані на постраждалих та чутливих до травм громадян, а також створення реєстру збитків та механізму компенсації. Сторони також розглянули питання санкцій та використання заморожених активів Росії для відновлення України та відшкодування збитків.

Крім того, сторони обговорили політичні здобутки у сфері прав людини. ЄС привітав зусилля України у виконанні критеріїв вступу навіть попри війну, зокрема щодо забезпечення стабільності інститутів, що гарантують демократію, верховенство права та дотримання прав людини. Щодо конкретних галузей, йдеться про реформу правоохоронних органів, запобігання катуванням і жорстокому поводженню, трудові права, свободу вираження поглядів, об’єднань та зборів, вибори та виборчу систему, права людей з обмеженими можливостями та осіб, які належать до етнічних, мовних, релігійних і національних меншин, права ЛГБТІ, гендерну рівність, права жінок та права дитини.

Цьогорічний діалог відзначився атмосферою співпраці та спільного прагнення до прогресивних і рішучих кроків у сфері прав людини.

Очікується, що наступне засідання в рамках Діалогу з прав людини між Україною та ЄС відбудеться у 2024 році.