Skip to main content

Євроюст посилює свою роль у боротьбі з воєнними злочинами, – Річний звіт Агентства за 2022 рік

25/05/2023

Гаага, 24 травня 2023 р.

В опублікованому сьогодні річному звіті Агентства зазначається, що роль Євроюсту в боротьбі з основними міжнародними злочинами значно посилилася у 2022 році через вторгнення Росії в Україну.

Лише через кілька тижнів після початку війни Агентство надало суттєву підтримку у створенні Спільної слідчої групи (JIT) щодо ймовірних воєнних злочинів в Україні. Згодом повноваження Євроюсту було розширено, щоб Агентство могло зберігати та аналізувати докази основних міжнародних злочинів. Єврокомісія звернулася до Євроюсту з проханням до кінця року створити Міжнародний центр з переслідування злочинів агресії проти України (ICPA).

Відповідно до річного звіту Агентства, саме ці кардинальні події окреслили діяльність Євроюсту на 2022 рік та залишаться на порядку денному у наступні роки. Коментуючи вплив війни на діяльність Євроюсту, Президентка Європейської Комісії, пані Урсула фон дер Ляєн, заявила: «Відповідь на невиправдане вторгнення Росії в Україну назавжди змінила характер роботи Євроюсту. Я вірю, що побачу, як Європейський Союз очолить боротьбу за повну відповідальність за жахливі злочини, скоєні в Україні. Євроюст підійшов до справи і показав, на що він здатний».

Активно надаючи цілеспрямовану підтримку правосуддю в Україні, в межах свого мандату Євроюст продовжує боротьбу з усією серйозною транскордонною злочинністю. Кількість справ Агентства збільшилася на 14% у 2022 році порівняно з 2021 роком. Минулого року Євроюст провів 11 544 кримінальних розслідувань, включно з понад 2 000 широкомасштабних операцій. Агентство допомогло відновити справедливість для понад 300 000 жертв злочинів, що втричі більше, ніж у попередньому році.

Президент Євроюсту пан Ладіслав Хамран прокоментував: «Для Євроюсту 2022 рік був не схожим на попередні роки. На додаток до нашої роботи, пов’язаної з Україною, навантаження значно зросло. Ми з нетерпінням чекаємо підкріплення та підтримки зростання, з очікуванням усіх викликів, які це принесе».

Євроюст сприяв арешту понад 4000 підозрюваних, вилученню та/або замороженню злочинних активів на суму майже 3 мільярди євро та вилученню наркотиків на суму майже 12 мільярдів євро. Ці оперативні результати є наслідком ефективної транснаціональної співпраці між судовими органами, за сприяння Євроюсту та у тісній співпраці з усіма учасниками кримінального правосуддя.

Трьома найбільшими видами злочинів, які розслідувало Агентство у 2022 році, стали шахрайство, торгівля наркотиками та відмивання грошей. Кількість нових серйозних справ щодо міжнародних злочинів, розкритих Агентством, зросла більш ніж утричі порівняно з 2021 роком.

Завдяки міжнародному співробітництву Євроюсту зросла кількість зареєстрованих справ, зокрема лише у 2022 році треті країни відкрили 331 нове провадження. Велика Британія була третьою країною з найбільшою кількістю справ Євроюсту у 2022 році (315), за нею йдуть Швейцарія, Норвегія, Албанія, Сербія та Україна.

Контактні пункти Агентства за межами ЄС також продовжували зростати: у 2022 році до мережі Євроюсту приєдналися Австралія, Бахрейн і Марокко, що налічує уже 65 країн. Євроюст продовжив чудову співпрацю з країнами-партнерами Півдня в рамках програми EuroMed Justice, а також ініціював нову – Проект WBCJ щодо посилення співпраці із Західними Балканами у боротьбі з організованою транснаціональною злочинністю.

Агентство продовжувало обслуговувати судові органи держав-членів, організувавши 528 міжнародних координаційних зустрічей і 22 днів дій, а також надавши оперативну підтримку 265 Спільним слідчим групам (JIT) (123 з яких фінансувалися Євроюстом). Ці послуги разом із допомогою у виконанні інструментів судової співпраці (таких як європейські ордери на арешт і європейські накази про розслідування) дозволили національним судовим органам досягти вражаючих результатів на місцях у ключових сферах злочинності у 2022 році.

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ:

Річний звіт Євроюсту за 2022 рік

PDF версія

Цифрова версія

Завантажити всі дані

Ключові візуальні елементи

Короткий огляд Євроюсту

Операційні результати

Співпраця Євроюсту з третіми країнами

Реакція Євроюсту на війну в Україні

Хронологія, судової реакції Євроюсту на війну в Україні

Огляд підтримки Євроюстом правосуддя в Україні

Інформаційна довідка про Спільну слідчу групу щодо ймовірних основних міжнародних злочинів, скоєних в Україні

Інформаційна довідка Бази даних доказів основних міжнародних злочинів

Прес-реліз Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України

Основні справи Євроюсту у 2022 році

Випадки шахрайства:

Справи про незаконне перевезення мігрантів: