Skip to main content

Повернення та возз’єднання: мистецькі спільноти невеликих міст під час повномасштабної війни

12/09/2024

Фестиваль EU4Culture Network Festival: City Stories, Diverse Voices у Вінниці обʼєднав широкий спектр культурних заходів та дискусій на тему «Повернення та возз’єднання: мистецькі спільноти в невеликих містах під час повномасштабної війни» з 30 по 31 серпня 2024 року.

Фестиваль надав можливість для культурних професіоналок/-ів, кураторок/-ів, журналісток/-ів та критикинь/-ів з усієї України зустрітися, співпрацювати та досліджувати стратегії для повернення та возз’єднання у невеликих містах України.

Тема фестивалю натхненна поточними викликами, з якими стикається українська культура в невеликих містах – відтік культурних діячок/-ів та скорочення мистецьких спільнот. До повномасштабного вторгнення міста, далекі від столиці, вже мали брак стійкої культурної інфраструктури й часто мали прориви завдяки мистецьким місцевим низовим спільнотам та неформальним ініціативам. Хоча ці міста на початку повномасштабного вторгнення запропонували притулок для вимушено переміщених культурних професіоналок/-ів, вони не змогли утримати багатьох із них у довгостроковій перспективі. Ті невеликі міста, що ближчі до фронту, втратили значну частину локальних мистецьких спільнот та їхніх ключових учасників, які переїхали за кордон або до більших міст. Цей фестиваль має на меті сприяти обговоренню цінності локальних мистецьких спільнот та стати місцем для їхнього часткового возз’єднання.

Основні події фестивалю:

  • Виставка «Опалювальний сезон»: представлена художником Василем Дмитриком та куратором Кирилом Ліпатовим, ця виставка досліджує тему мистецьких спільнот, зокрема СРЗ-2 в Одесі.
  • Майстерня з ленд-арту: колективна ленд-арт інтервенція під керівництвом вінницьких художників Олександра Никитюка та Володимира Ходака.
  • Перформанс «Історія одного тіла»: танцювальний перформанс Вікторії Хорошилової з Одеси, який відображає шлях індивіда у пошуках свого місця в суспільстві.
  • Музичний перформанс: виступ музиканта, художника та поета з Рівного Ap2eks.
  • Сесії з розвитку спільнот: прогулянка Вінницею з ГО «Плай» та Олександрою Венсаловською про те, як місцеві низові ініціативи можуть трансформувати місто через роботу з культурною інфраструктурою.
  • Культурні міфи та міждисциплінарні хаби: сесії про місцеві культурні міфи Одеси та потенціал міждисциплінарних хабів у Рівному як центрах культурного розвитку.
  • Питання мобільности: обмін досвідом у сфері літературного перекладу в Україні та Європі за участю «Translatorium».
  • Показ фільмів: Спеціальна добірка кінофестивалю «Місто мрії» з Рівного, присвячена темам спільноти, возз’єднання та відновлення зв’язків.
  • Дискусії про скорочення мистецьких спільнот у невеликих містах, їхнє повернення та способи розвʼязання проблем з підтримки культурних фахівчинь/-ців з Одеси, Вінниці та Рівного.

Фестиваль EU4Culture Network Festival: City Stories, Diverse Voices організовано в рамках чотирирічного проєкту EU4Culture, який фінансується Європейським Союзом для підтримки культурного та креативного сектору з особливим акцентом на нестоличні міста в країнах Східного партнерства. В Україні, Одеса, Вінниця та Рівне отримали гранти на створення та реалізацію своїх стратегій розвитку культури. Муніципалітети обраних міст разом із ключовими стейкхолдерами сектору культури та креативних індустрій працювали над створенням ефективних дорожніх карт розвитку, Фестиваль EU4Culture відзначив їхні досягнення. Проєкт реалізується Goethe-Institut у партнерстві з Czech Centers, Danish Cultural Institute та Institut Français у Грузії.