Skip to main content

Єврокомісія посилює співпрацю та підтримку у сфері освіти та охорони здоров’я

15/06/2023

Сьогодні в Києві віце-президент з питань просування європейського способу життя Маргарітіс Скінас підписав дві домовленості про співпрацю з Україною від імені Європейської комісії в контексті підтримки України з боку ЄС, оскільки країна продовжує боротьбу з наслідками неспровокованої та невиправданої загарбницької російської війни.

Посилення співпраці в галузі освіти

В результаті зустрічі з міністром освіти і науки України Оксеном Лісовим, віце-президент Скінас та міністр Лісовий спільно підписали Угоду про співпрацю в галузі освіти між Європейською Комісією та Міністерством освіти і науки України. Обидві сторони домовилися зміцнювати та розвивати співпрацю й діалог у цій сфері.

Завдяки цій домовленості Єврокомісія вкотре підтвердила постійне запрошення органів влади України брати участь у робочих групах та заходах з обміну досвідом під егідою Стратегічної рамки європейського освітнього простору (Стратегії європейського співробітництва у галузі освіти і навчання). Це дозволить Україні ще ґрунтовніше наблизитися до нормативно-правової бази ЄС у сфері освіти та, серед іншого, сприяти взаємному визнанню академічних кваліфікацій. Європейська комісія також надала можливість для Міністерства освіти і науки України брати участь у мережі Eurydice для глибшого розуміння відповідних систем освіти та співпраці в цій царині.

Віце-президент Скінас закликав українців повною мірою скористатися можливостями, які пропонує програма Erasmus+, від посилення співпраці між закладами освіти до використання потенціалу освітніх онлайн-платформ Єврокомісії, зокрема eTwinning, онлайн-спільноти європейських педагогів та освітян. Європейська комісія також привітала подальші зусилля України щодо заохочення до навчання в державах-членах ЄС.

Крім того, сьогодні віце-президент оголосив про продовження участі України у флагманській програмі Євросоюзу Erasmus+. Єврокомісія відкриває можливість для українських організацій брати участь – починаючи з 2024 року – в проєктах з розвитку потенціалу міжнародного співробітництва в рамках Erasmus+ Capacity Building Actions у сфері молоді та спорту.

Посилення співпраці в галузі охорони здоров’я

Віце-президент Скінас та міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко спільно підписали Угоду про співпрацю в галузі охорони здоров’я між Європейською комісією та МОЗ України. Обидві сторони домовилися зміцнювати та розвивати співпрацю й діалог у цій сфері.

Російська агресія проти України має руйнівні наслідки для здоров’я тисяч людей, зруйнувавши життєво важливі медичні заклади та системи охорони здоров’я. Цією Угодою Єврокомісія підтверджує постійну підтримку системи охорони здоров’я України, а також тих, хто змушений покинути країну. За системою медичної евакуації ЄС – MEDEVAC – з України вже було евакуйовано понад 2250 пацієнтів для лікування в країнах ЄС та ЄЕЗ.

Шість напрямків співпраці в рамках сьогоднішньої Угоди: психічне здоров’я, доступ до медичної допомоги та задоволення медичних потреб біженців, повернення пацієнтів до України та зміцнення системи реабілітації, активізація роботи України з рідкісними захворюваннями та продовження фінансування через Програму EU4Health.

В майбутньому робота буде зосереджена як на невідкладних, так і на довгострокових пріоритетах системи охорони здоров’я, таких як стійкість до транскордонних загроз для здоров’я, Європейський план подолання раку, Фармацевтична стратегія для Європи та цифрове здоров’я.

Довідково

Станом на 30 квітня 2023 року близько 780 000 громадян України були зареєстровані в національних системах освіти держав-членів ЄС і чотирьох країн, що не входять до Європейського Союзу, але які пов’язані з діяльністю ЄС в Шенгенській зоні. Європейська комісія продовжує підтримувати національні системи освіти в процесі прийняття нових учнів, серед іншого через Групу освітньої солідарності ЄС для України, в рамках якої органи влади держав-членів обмінюються передовим досвідом та координують роботу на рівні Євросоюзу.

Єврокомісія забезпечила максимальну гнучкість програми Erasmus+ для підтримки молоді, здобувачів освіти та персоналу з України ще з початку війни. Це включало повний і безкоштовний доступ до онлайн-платформи мовної підтримки Erasmus+ Online Language Support. Діючі проєкти змогли адаптувати свою спрямованість задля підтримки України, заохочувати заявників на нові гранти та долучатися до заходів, пов’язаних з інтеграцією українських біженців, просуванням європейських цінностей або боротьбою з дезінформацією та фейковими новинами. Можливості для мобільності у сферах освіти та навчання були винятково відкриті для новоприбулих учасників з України, що вже стало можливим у сфері молоді.

9 березня 2023 року Європейська комісія ухвалила Річну робочу програму Erasmus+ 2023 із збільшеним річним бюджетом на 100 мільйонів євро для підтримки інтеграції осіб, які втікають з України, у нове середовище для навчання, а також для домомоги організаціям, здобувачам освіти та персоналу в Україні. Цей додатковий бюджет буде здебільшого виділено на партнерські заходи зі співпраці, які найкраще підходять для підтримки українського учнівства та студентства, а також співробітників закладів освіти, які наразі є переміщеними і перебувають в інших країнах Європи.

В дусі європейської солідарності в системі охорони здоров’я Європейська комісія та країни ЄС/ЄЕЗ забезпечили евакуацію понад 2250 тяжкохворих пацієнтів з України для лікування в 21 країні ЄС/ЄЕЗ з початку російської агресії проти України.

Через власний Інструмент зовнішньої політики (FPI) Єврокомісія фінансово підтримує (в обсязі близько 5 мільйонів євро) Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ) для системної організації повернення українських пацієнтів, багато з яких є травматологічними, до України після лікування в країнах ЄС/ЄЕЗ. Підтримка включає заходи, спрямовані на безперешкодний прийом цих пацієнтів в системах охорони здоров’я та соціальної допомоги в Україні з метою отримання подальшого лікування, в тому числі реабілітації.

У квітні 2022 року в рамках Платформи європейської політики в галузі охорони здоров’я було створено мережу для підтримки та координації діяльності зацікавлених сторін в межах ЄС, які працюють в системі надання допомоги переміщеним пацієнтам та медичним працівникам з України.

15 липня 2022 року Україна підписала угоду про участь в програмі EU4Health, яка розпочала роботу ще з 1 січня 2022 року. В результаті Україна може отримати доступ до фінансування в рамках EU4Health на рівних з державами-членами ЄС та іншими асоційованими країнами (Норвегія, Ісландія та Республіка Молдова).

В Робочій програмі EU4Health на 2022 рік було передбачено використання 28,4 мільйона євро з метою покращення психічного здоров’я та надання психосоціальної допомоги переміщеним особам з України в рамках заходів, які координуються Міжнародною Федерацією Товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця разом з національними товариствами Червоного Хреста в 22 країнах-членах ЄС, Норвегії та Україні.

А в Робочій програмі на 2023 рік наразі використовується 10,66 мільйонів євро для підвищення рівня доступу до медичної допомоги та покращення психічного здоров’я.

Цитата

«Сьогодні я радий бути в Києві, щоб висловити свою повну солідарність з українською владою та народом України. З початку війни ми надаємо безперервну підтримку та допомогу українцям, які залишилися у своїй країні або втекли від війни. Сьогодні ми разом здійснюємо нові конкретні кроки задля подальшого зміцнення нашої співпраці в галузях освіти та охорони здоров’я на благо українців та ЄС. Обидві галузі мають вирішальне значення для усунення збитків сьогодення та підтримки наступних поколінь. Викликів багато. Але нами рухає непохитна відданість нашій спільній меті: допомогти постраждалим українцям якомога швидше відновитися та продовжувати дарувати надію відважному народові України».

Віце-президент з питань просування європейського способу життя Маргарітіс Скінас

Додаткова інформація

Homepage | European Education Area (europa.eu)

Home | Erasmus+ (europa.eu)

| ESEP (europa.eu)

eTwinning | ESEP (europa.eu)

Welcome to Eurydice | Eurydice (europa.eu)

Ukraine: Commission helps professionally qualified refugees (europa.eu)